Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Generacija najlepših Alfinih automobila iz novije istorije
Korisnikov avatar
stivi159
Garaža: Alfa 159 1.9 16V
Postovi: 10
Pridružio se: Uto Avg 02, 2011 7:54 am

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Uto Avg 28, 2012 10:52 am

Steta za 147, ko bi rekao!
Nisam cuo nikada BOSE u 147, ali ako budem imao prilike bas cu obratiti paznju!

U tom slucaju bi i ja pocupao taj Bose i stavio nesto bolje !
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Uto Avg 28, 2012 1:43 pm

Nema potrebe generalizovati, jer nema pravila. Možda nekad nije bilo tako, ali Bose u poslednje vreme ima sve više rešenja koja su čista šminka. Isti slučaj je i sa Harman Kardon.

Prosto se treba raspitati pre kupovine, ne uzimati jake marke zdravo za gotovo.
darchy
Garaža: Alfa Romeo 159 JTDm 16v
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 91
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 8:44 am

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Sub Okt 27, 2012 11:13 pm

Pozdrav ljudi, evo mene posle duzeg vremena, malo da skrenem temu sa bose ozvucenja. ;-) Menjao sam danas termostat, isprao ceo rashladni sistem i sipao svez antifriz, sve ukupno izaslo 13.000 din. Sada temperaturu motora zakuca na 90 stepeni i ne mrda. :-)

Nego, kakva su vam iskustva u zimskoj voznji? Moze li 159ka da ide po snegu, a da isti ne cese prednjom branikom? :-) Ovo mi je prva zima sa ovim autom.
Korisnikov avatar
zen
Garaža: Alfa Romeo GT 2.0 JTS
Lokacija: Philly NYC Bgd
Postovi: 682
Pridružio se: Pet Sep 25, 2009 1:58 pm

Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Sub Okt 27, 2012 11:27 pm

Ja sam prošle zime po onoj mećavi vozio par puta i stvarno se oseti da je previše nizak pogotovo kad voziš nekom uskom ulicom gde su duboki tragovi točkova pa u sredini češe auto celim donjim delom. Naravno prednost je što je 159ka teška ko tenk pa ako joj staviš neke kvalitetne zimske gume ide ko isti..
There's nothing wrong that $100 won't fix.
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Sub Okt 27, 2012 11:54 pm

Prošle zime su svi automobili bili previše niski (sem Nive). Kada se potopio sneg na sve strane su bili šusplehovi, komadi branika i druge plastike.

Onakvo sranje po parkinzima i prilazima zgradama nije bilo nikad. Sad sam uzeo garažu pa će manje biti stresa.
Korisnikov avatar
Crni
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-Jet
Lokacija: Petrovac na Mlavi
Postovi: 2469
Pridružio se: Pet Avg 05, 2011 1:54 am

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Ned Okt 28, 2012 9:26 pm

Da se zna kada je zen isao po mecavi kao mecava. :D
Picking suspension is like getting married - you take the time to look at the options, read the reviews, and try as many as you can. Then you pick one, invest loads of cash in it and then find it has hidden secrets or undesirable characteristics.
darchy
Garaža: Alfa Romeo 159 JTDm 16v
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 91
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 8:44 am

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Čet Jan 10, 2013 8:39 pm

Primetio sam sledecu stvar od kad' je temperatura pala ispod nule.

Cim upalim auto, startuje se i rashladni sistem, ukljuci ventilator i brzinu postavi na prvu crtu (klima se ne ukljucuje). U prvih nekoliko minuta ne mogu nista, pritiskam plus ili minus, ali se brzina okretanja ventilatora ne menja ... temperaturu mogu da menjam, ali ne i jacinu duvanja. To sve traje nekoliko minuta, i posle se ta kontora povrati.

Zna li neko da li je to nesto sto treba da se resava, ili tako treba da funkcionise?

Hvala :)
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Čet Jan 10, 2013 10:19 pm

normalno
darchy
Garaža: Alfa Romeo 159 JTDm 16v
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 91
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 8:44 am

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Čet Jan 10, 2013 11:21 pm

Hvala na odgovoru ... znaci da ne brinem :)
Ka
Kaligula
Drug Član
Drug Član

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Čet Jan 10, 2013 11:32 pm

Kod mene se to ne dogadja thinkof:
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Pet Jan 11, 2013 2:16 am

Neće da duva da ne otežava motoru da izađe iz kritične temperature, a možda neće da duva led ledeno pravo u glavu, nego čeka da se malo smlači.

Reaguje na dugmiće i može da se ugasi, ali počeće da duva tek ga minut-dva od startovanja mašine. Uglavnom, ne mislim o tome mnogo, meni uvek stoji full auto. 159tka ima perfektan A/C sistem, pogotovo ako ima u opremi i senzor za svetla i zamagljenu šoferku.

Tapatalk
Korisnikov avatar
EnricoAdams
Garaža: Alfa Romeo 156 restyle 1.9 JTD 16V
Lokacija: Novi Beograd
Lokacija: Beograd <-> Lazarevac
Postovi: 712
Pridružio se: Čet Nov 10, 2011 7:32 pm

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Pet Jan 11, 2013 9:06 am

Kako funkcionise senzor za cist vazduh (koji odredjuje da li ce da se ukljuci cirkulacija vazduha samo unutra ili ce da dozvoli i spoljnom vazduhu da udje) u 159 kada je sve na auto? Kod mene na 156 to i ne radi nesto bas najpreciznije, kao da je potrebno da prvo udje jedna kolicina loseg vazduha unutra pa da on skapira da treba da ukljuci recirkulaciju.
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Pet Jan 11, 2013 9:34 am

Otprilike isto, zasmrdi prvo malo, pa ga zatvori, a nekad ne mogu da ga skontam što je uključio, ali pustim ga da se sam sa sobom igra dok ne smeta. Doduše, ja čim vidim neku opasnu gadost od vozila ispred sebe uključim recirkulaciju (ako registrujem gadost na vreme). Ne čekam da me usmrdi.

Sem toga ne pipam dugmiće, samo šetam po ovom vremenu temperaturu između 18 i 19. To mi se pokazalo optimalno, a ostalo uglavnom ne pipam, sve izračuna sam auto kako treba.

Tapatalk
darchy
Garaža: Alfa Romeo 159 JTDm 16v
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 91
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 8:44 am

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Pet Jan 11, 2013 2:17 pm

Heh, to za zamagljenu soferku sam navikao ... redovno mi tokom leta ukljucuje sam klimu ako je soferka prljava, senzor pomisli da je zamagljena. A ovo je verovatno zbog duvanja hladnog vazduha na glavu ... pokusacu malo da testiram, jutros sam upalio auto, i sve je radilo kako treba, a mislim da mi je duvanje na centralnom delu bilo iskljuceno ... ali je i temperatura bila iznad nule ... provericu pa cu videti, bice jos hladnih dana. :)

Jedino sto mi ne radi, ili nisam primetio, jeste da automatski ukljucuje recirkulaciju. E sad', ja retko drzim na full auto, pa mozda zbog toga i nisam primetio. :D Moracu da menjam navike malo. :)

@nidza
Svaka cast za 18-19 stepeni, ja po ovom vremenu temperaturu drzim na 24, smanjim na 23 ako u autu provedem duze od sat vremena. :D
Korisnikov avatar
3eMyH3aKoH
Garaža: 159 JTDm 16V 2008 restyle @180hp
Lokacija: vidi nick
Postovi: 17
Pridružio se: Sre Okt 10, 2012 12:22 am

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Sub Jan 12, 2013 2:48 pm

darchy napisao:@nidza
Svaka cast za 18-19 stepeni, ja po ovom vremenu temperaturu drzim na 24, smanjim na 23 ako u autu provedem duze od sat vremena. :D
i ja drzim na 19 stepeni (a ljudi pi*de na mene jer sam najzimogrozljivija osoba ikada i stalno trazim da se pojaca grejanje gde god da smo.. ili se uvijem u cebe :)). temperatura od 20 i preko toga jeste dobra prvih nekoliko minuta dok se auto ne zagreje, ali posle pocinje da gusi i ne moz se dise normalno..
Korisnikov avatar
byMaX
Contact:
Garaža: Alfa Romeo Giulia QV 510bhp AT8 2018
Alfa Romeo Giulietta 2.0jtdm3 Sport 2011
Volvo S80 2006
Mini Cooper D 2016
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1330
Pridružio se: Pon Jan 05, 2009 9:31 pm

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Sub Jan 12, 2013 5:54 pm

zen napisao:Ja imam taj senzor, kao i senzor za kišu, i oba umeju da me izlude. Jedina stvar koju sam otkrio je da šoferka mora uvek da bude čista, i zbog toga u kolima drżim onu prskalicu za čišćenje stakla i krpu.
I na prvoj 2006. alfi 159, a i na drugoj sam imao parking senzore napred i nazad, senzore za svetlo (koje sada ničemu ne služe), senzore za kišu i maglu. Osim parking senzora, bez kojih je sa Alfom 159 dosta teže uparkirati unazad, najviše volem onaj za kišu. Radi mi savršeno, mada radi bolje na novoj alfi 2009., ali nije pravio problem preterano ni na staroj, iako je tada jednom u par kišnih dana umeo da se zaglupi... Senzor za maglu nervira svakog, jer odmah uključuje klimu i ako imaš putnika u kolima, moraš i da držiš uključenu klimu, jer se stalno sve magli, makar držao stakla idealno čista i sa posebnim premazom protiv zamagljivanja. Previše im je osetljiv taj senzor...
stivi159 napisao:
nidza napisao:Na stranu zanemarljiva činjenica da fabričko ozvučenje na 159 svira bolje nego Bose i druga zvučna braća u automobilima sličnih klasa.

Nemoguce je da fabricko 159 ozvucenje pruza kvalitetniji zvuk od bilo kojih BOSE zvucnika. Iako je u Alfi odlican kvalitet zvuka, jedna firma kao sto je BOSE uvek ispuni ocekivanja. Oni se pored Harman/Kardona i Bang & Olufsena smatraju vrhom audio ponude u svetu autobilizma. Mercedes, Audi i BMW ih ne ugradjuju u svoj najbolji paket opreme bez razloga.

Takodje, ne postoji regularan nacin da se bilo koji od ovih ozvucenja naknadno ugradi u automobil, s'obzirom na to da oni drze do svoje reputacije i garantuju za kvalitet zvuka jedino kada zvucnike postavljaju u automobil koji jos nije vozen. (tako pise na BOSE sajtu)

Ziveo sam neko vreme u inostranstvu gde mozes da nadjes Bose i Harman radnje u bilo kom trznom centru. Obican 2.1 kompjuterski sistem, velicine mobilnog je 350 eura, a sto je najbintnije - prodaje se svakodnevno!
BOSE je precenjeno američko mediokritetsko đubre... Ne kažem da je uvek loše, ali je za to koliko košta precenjeno više nego retardirane Beats by Dr.Dre slušalice, od kojih su čak i neke kopije istih, 10x jeftinije, na zvaničnim testovima prošle daleko bolje. Ta industrija je teška prevara! Inače, u audiofilskim krugovima u Evropi i na dalekom istoku, BOSE je skraćenica za "Buy Other Sound Equipment"
nidza napisao:Otprilike isto, zasmrdi prvo malo, pa ga zatvori, a nekad ne mogu da ga skontam što je uključio, ali pustim ga da se sam sa sobom igra dok ne smeta. Doduše, ja čim vidim neku opasnu gadost od vozila ispred sebe uključim recirkulaciju (ako registrujem gadost na vreme). Ne čekam da me usmrdi.

Sem toga ne pipam dugmiće, samo šetam po ovom vremenu temperaturu između 18 i 19. To mi se pokazalo optimalno, a ostalo uglavnom ne pipam, sve izračuna sam auto kako treba.

Tapatalk
Da li svaka Alfa 159 ima onaj ugljenični senzor za štetne gasove, pa na osnovu toga zatvara usis i uključuje autocirkulaciju?
3eMyH3aKoH napisao:
darchy napisao:@nidza
Svaka cast za 18-19 stepeni, ja po ovom vremenu temperaturu drzim na 24, smanjim na 23 ako u autu provedem duze od sat vremena. :D
i ja drzim na 19 stepeni (a ljudi pi*de na mene jer sam najzimogrozljivija osoba ikada i stalno trazim da se pojaca grejanje gde god da smo.. ili se uvijem u cebe :)). temperatura od 20 i preko toga jeste dobra prvih nekoliko minuta dok se auto ne zagreje, ali posle pocinje da gusi i ne moz se dise normalno..
Istina... Sada dok je hladno, 20-21 dok auto ne postigne radnu temperaturu (nekada čak i pre toga), a onda maksimum 19 stepeni, inače je prevruće. I ja sam zimogrožljiv u PM, zato imam opremu za skijanje koja košta kao pola Alfe, pa kad odem na glečer u Francusku na 3600 mnv, gde je u januaru često i -35 stepeni, meni je skroz ok :D
Poslednja izmena od byMaX u Sub Jan 12, 2013 6:24 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Turismo Internacionale
Korisnikov avatar
Vlada R
Garaža: ex Alfa 159 JTDm restyle
Lokacija: Beograd
Postovi: 570
Pridružio se: Sre Jul 27, 2011 10:32 pm

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Ned Jan 13, 2013 4:48 pm

I meni senzor za kišu dobro radi, nemam nekih primedbi. Povremeno intervenišem onim potenciometrom u smislu da povećam broj zamaha ali uglavnom radi kako očekujem.

Ja klimu držim na 17-18C kad je zagrejan motor i kad se vozm već neko vreme, preko toga mi je pretoplo.

Dva problema vezana za ovo doba godine sam uočio. Prvi je da brava lako zaledi, konkretno pre neko jutro nisam mogao da otvorim nijedna zadnja vrata. Druga stvar, definitivno treba uzeti uže gume od preporučene dimenzije (215/55R16) tako da za iduću zimu uzimam 205/60R16 i kraj. Prednjio deo kola je dovoljno težak i lako se kontroliše ali kad sam po onom snegu išao na Banovo Brdo vožnja je bila pravi pakao. Uz to, dosta nizak i pri nekoj vožnji unazad se otkačio zadnji deo šuspleha ali je to lako rešeno u servisu.
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Ned Jan 13, 2013 11:37 pm

Ne sećam se kada sam vozio auto koji bolje ide po snegu, sa izuzetkom klirensa. Širina guma jeste 205, ali /55. Viši profil je verovatno dobra ideja.

Ne znam kakve su ti gume, ali ne verujem da taj 1cm toliko utiče u odnosu na probleme koje opisuješ. Moj auto se po ovom snegu ponašao neverovatno.

Tapatalk HD
darchy
Garaža: Alfa Romeo 159 JTDm 16v
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 91
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 8:44 am

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Pon Jan 14, 2013 8:55 am

Meni se sa gumama 225/50 R17 (zimskim), sasvim lepo ponasao na onom najgorem snegu ... malo vise trese, ali ne zanosi, sve krivine i uzbrdice sam mogao lepo da izvucem ... jedino sto je stvarno nizak, pa kad' ovi nasi putari "ociste" sneg, nema sanse da ne kacis ili prednjim branikom, ili susplehom.

Cekajte ljudi, tih 17 - 18 - 19 stepeni drzite, i u autu sedite u jakni?
Ja sam bas sinoc testirao, 19 stepeni je sasvim OK, ali da sedim u jakni ... ako hocu bez jakne, onda je OK i 22, ali ispod mi vec ne odgovara. :)

Nego, desilo mi se sledece (bas sinoc). Hteo sam da malo pojacam muziku, i primetio sam da na displeju uopste nije pisalo ono "VOLUME", ali se muzika jeste pojacala. Posto mi je to bilo cudno, ja sam ugasio stereo uredjaj i ponovo upalio, kad' na displeju vise ne pise nista, samo svetli crveno (onako blago, bez ikakvih slova), ali opet sve radi, mogu da pojacam, smanjim, prebacim na CD, radio, menja stanice ... sve radi, ali bez displeja. Posle izvesnog vremena (nekoliko puta davao i skidao kontakt, par puta sam i kucnuo displej) su se cifre povratile, i evo danas sve funkcionise kako treba. Da nije neko imao slican problem? :)
Ka
Kaligula
Drug Član
Drug Član

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Pon Jan 14, 2013 10:17 am

Postoji varijanta da kad vozis malo brže a buka motora se povecava muzika se automatski pojacava!
Korisnikov avatar
Vlada R
Garaža: ex Alfa 159 JTDm restyle
Lokacija: Beograd
Postovi: 570
Pridružio se: Sre Jul 27, 2011 10:32 pm

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Pon Jan 14, 2013 11:26 am

nidza napisao:Ne sećam se kada sam vozio auto koji bolje ide po snegu, sa izuzetkom klirensa. Širina guma jeste 205, ali /55. Viši profil je verovatno dobra ideja.

Ne znam kakve su ti gume, ali ne verujem da taj 1cm toliko utiče u odnosu na probleme koje opisuješ. Moj auto se po ovom snegu ponašao neverovatno.

Tapatalk HD

Gume su zimske (naravno) Nokian DOT 2010, dubina šara 6+7 mm. Zajebancija je što na kosoj ulici zadnji kraj beži niz padinu. Da sam sam na putu lako bih to korigovao ali kad mi je auto dolazio u susret izbegao sam njesra za dlaku! Nije bilo problema sa trakcijom, polazio sam i na uzbrdicama ali rekao sam u prethodnom postu, mislim da će bolje pristajati uža guma.
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Pon Jan 14, 2013 8:31 pm

Zanimljivo, nisam nikad izgubio zadnji kraj, a pošteno sam je pržio po onom snegu od pre par nedelja i na Kopu pretprošli vikend. Ode prednji kraj prvo, a onda ga VDC ispravi u roku od odmah bez bilo kakve drame. Čak je pomalo dosadno voziti po snegu koliko je poslušna. Stilo je fenomenalno ševrdao bez ikakvih helpova, zadovoljstvo je bilo bacakati ga po krivinama uz mnogo kontri uz zavejan Kop. :-D

Tapatalk HD
darchy
Garaža: Alfa Romeo 159 JTDm 16v
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 91
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 8:44 am

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Pon Jan 14, 2013 9:48 pm

Postoji varijanta da kad vozis malo brže a buka motora se povecava muzika se automatski pojacava!
Meni je ta opcija iskljucena.
Ne znam zasto sam pogubio sva slova sa displeja, al' bitno da se povratilo sve. :)
Ako se ponovi, morace da intervenise neki servis koji se bavi elektronikom, mehanicari tu ne mogu nista, osim da mi izvuku i ponovo ubace stereo uredjaj. :)
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Uto Jan 15, 2013 11:12 am

darchy napisao:Primetio sam sledecu stvar od kad' je temperatura pala ispod nule.

Cim upalim auto, startuje se i rashladni sistem, ukljuci ventilator i brzinu postavi na prvu crtu (klima se ne ukljucuje). U prvih nekoliko minuta ne mogu nista, pritiskam plus ili minus, ali se brzina okretanja ventilatora ne menja ... temperaturu mogu da menjam, ali ne i jacinu duvanja. To sve traje nekoliko minuta, i posle se ta kontora povrati.

Zna li neko da li je to nesto sto treba da se resava, ili tako treba da funkcionise?

Hvala :)
Evo ti dodatni odgovor na tvoje pitanje - juče sam slučajno naleteo na uputstvo za 159 na engleskom i celog ga prelistao u trenucima nesanice sinoć. Piše da je to normalno ponašanje, kako se leden vazduh ne bi ubacivao u kabinu. Kada rashladna tečnost postigne zadovoljavajuću temperaturu, počeće da duva, a kod modela sa električnim grejačem malo brže.
darchy
Garaža: Alfa Romeo 159 JTDm 16v
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 91
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 8:44 am

Re: Alfa 159 - par sitnica koje me nerviraju :)

Uto Jan 15, 2013 12:39 pm

Hvala na odgovoru ... nije zvaka za seljaka, ja odma' pomislim da tu nesto ne radi kako treba. :)

Povratak na “Alfa Romeo 159 | Brera/Spider | 8C Comeptizione/Spider”