Problem pre i posle ciscenja klapne gasa

Forum namenjen svim problemima i specifičnostima vezanim za Alfe koje pod haubom imaju dizel Cuore Sportivo
Pandemonium16
rookie
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Smederevo
Postovi: 4
Pridružio se: Sre Dec 07, 2022 8:53 pm

Problem pre i posle ciscenja klapne gasa

Sre Dec 07, 2022 9:31 pm

Pozdrav svima. Nov sam prilicno ovde i ne znam da li se ova tema obradjivala, ako jeste izvinjavam se na ponovnom pokretanju.

U pitanju je Alfa Romeo GT 1.9 JTD
Naime, problem je ovakav. Pre nekog vremena, auto je poceo cudno da se ponasa, da se u nekim trenucima gusi, ne prima gas i na davanje gasa reaguje tako da pocne da se trese i eventualno ugasi. To se desava u niskim obrtajima, u primetio sam da kada odvojim kvacilo i dam gas, popne sporo obrtaje, proguta knedlu i kao da probije nesto, te posle radi kako treba. Tako je radio dok nije doslo do toga da vise ne upali vec samo trese, na pola minuta radi i ugasi se. Majstor je odradio veliki servis, ali problem nije nestao. Doslo je do toga da se ocisti klapna gasa koja je bila jako prljava, ali sada auto nece da upali, vergla, upali na kratko i ugasi, a kada upali ne reaguje na gas uopste, ne moze da se stabilituje.
Juce sam probao da ponovo upalim, ali nema uspeha, samo vergla. Dijagnostika nije pokazala nikakve greske.
Imate li možda neko resenje, odgovor, savet?


Unapred, hvala!
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Re: Problem pre i posle ciscenja klapne gasa

Čet Dec 08, 2022 7:50 pm

Јтд нема клапну гаса.

То је клапна за гашење мотора а чак није неопходна ни за то. Служи да се мотор угаси тренутно тј најмирније могуће.

Скини црево са усиса и погледај да ли се та клапна отвори кад даш контакт. Можда не отвара уопште па мотор и не може да упали.



Мајстро кад је радио велики сервис требао је да скине и очисти усисну грану и прегледа калпне у усису (колико знам у ГТ је ишао само јтдм 16в који има клапне на усису).


Можеш скинути пластични поклопац мотора и погледати одозго како стоји полугица за актуацију клапни у усисној грани, можеш чак видети да ли су замазане, блокиране, да ли имају луфта.
ChobbyNS
Garaža: 147 jtd
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 44
Pridružio se: Sre Feb 29, 2012 10:03 am

Re: Problem pre i posle ciscenja klapne gasa

Sub Dec 10, 2022 2:07 pm

Mislim da je sa klapnama išao samo u restajl 2006+ godište. Moj je 2005, nema klapne, nema dpf, praktično jtd 16v kao u 147 i 156, reče drugar da je glava navodno malo drugačija ali to ne mogu da tvrdim.
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Re: Problem pre i posle ciscenja klapne gasa

Sub Dec 10, 2022 2:18 pm

Лако се види са горње стране да ли усисна има клапне или не, не знам зашто али мислим да су сви јтдм 16в од 150кс у ГТ и 147 имали клапне на усису.
ChobbyNS
Garaža: 147 jtd
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 44
Pridružio se: Sre Feb 29, 2012 10:03 am

Problem pre i posle ciscenja klapne gasa

Sub Dec 10, 2022 2:30 pm

Kod mene je dosta stvari drugačije u odnosu na euro 4 multijet, granu sam rasklapao i nosio na pranje, metalna je i rasklapa se na šrafove. Pumpa mi je r55, dizne 111, euro 3 je.
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Re: Problem pre i posle ciscenja klapne gasa

Sub Dec 10, 2022 2:51 pm

А ок. Ако си расклапао грану онда већ знаш.
Pandemonium16
rookie
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Smederevo
Postovi: 4
Pridružio se: Sre Dec 07, 2022 8:53 pm

Re: Problem pre i posle ciscenja klapne gasa

Ned Dec 11, 2022 5:07 pm

Tacno, klapnu ima i bila je bas prljava. Nakon ciscenja je kao malo bolje, uspeo sam da upalim i ispucam dosta toga napolje, ali je ponovo zaprljao. Kad je hladan i dalje guta neke knedle. Jel moze da bude zbog prljavog EGR-a?
Korisnikov avatar
Falcon037
predsednik kluba
predsednik kluba
Garaža: -
ex: Alfa 147 JTD 16V
ex: Alfa GT JTDM
Alfa 156 V6 SP2 Azzurra
Alfa Mito MultiAir Turbo
Lokacija: Beograd
Postovi: 4953
Pridružio se: Čet Jan 19, 2012 1:16 am

Re: Problem pre i posle ciscenja klapne gasa

Pon Dec 12, 2022 8:30 am

Ako ti je klapna za gašenje bila toliko prljava to znači da je usisna grana kao auspuh na trebantu, a i MAP senzor na grani. Moj savet ti je da odeš kod nekog majstora da skine celu granu i sve očisti. EGR posle toga traba zatvoriti jer je verovatno i zaglavljen. Kod 16V mora i softverski da se ugasi zbog greške.
Pandemonium16
rookie
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Smederevo
Postovi: 4
Pridružio se: Sre Dec 07, 2022 8:53 pm

Re: Problem pre i posle ciscenja klapne gasa

Uto Dec 13, 2022 7:41 am

To cu onda i da odradim. Da li gasenje EGR kod dizela ima neku falinku? Osim eventualne potrosnje malo vece.
Korisnikov avatar
Falcon037
predsednik kluba
predsednik kluba
Garaža: -
ex: Alfa 147 JTD 16V
ex: Alfa GT JTDM
Alfa 156 V6 SP2 Azzurra
Alfa Mito MultiAir Turbo
Lokacija: Beograd
Postovi: 4953
Pridružio se: Čet Jan 19, 2012 1:16 am

Re: Problem pre i posle ciscenja klapne gasa

Uto Dec 13, 2022 8:30 am

Ako misliš na nus-pojavu onda nema sem što će da te štipa za oči malo više ako stojiš iza auspuha kad auto radi u mestu.
MiloshBg
Garaža: No Alfa, no fun...
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2450
Pridružio se: Ned Jun 03, 2012 10:28 am

Re: Problem pre i posle ciscenja klapne gasa

Uto Dec 13, 2022 9:06 am

I da dodam, malo sporije dostizanje radne temperature.
Alfa Romeo - The car inside the driver.
Pandemonium16
rookie
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Smederevo
Postovi: 4
Pridružio se: Sre Dec 07, 2022 8:53 pm

Re: Problem pre i posle ciscenja klapne gasa

Uto Dec 13, 2022 7:38 pm

Mogu da zivim sa tim :D hvala vam ljudi mnogo! Odradicu sve ovo pa se nadam da nista vise nije problem. Javljam rezultate. Hvala jos jednom!

Povratak na “Diesel Potenza”