engine flush-DA ili NE

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
gjoko-mkd
Garaža: Alfa Romeo 147 JTDm
Lokacija: Kichevo
Postovi: 77
Pridružio se: Uto Maj 19, 2020 1:10 pm

engine flush-DA ili NE

Uto Okt 25, 2022 9:42 pm

Neznam dali ima ovu temu, tražio sam, ali nisam našao. Unapred se izvinjavam ako već ima ovakav topic

Kako naslov kaže...dali je dobro ili ne ispiranje motora pomoću sredstava(najćešće je to liqui moly engine flush). Priča je počela kada je došao kod mene jedan moj prijatelj koji radi u Nemačkoj, i kaže da on to redovno radi na njegovojm polu 1.4 benzinca. Kaže da posle ispiranje motora pronalazi svakakve stvari u samo ulje i da posle toga auto ide kao da je ubacio turbo

Na internetu su podeljena mišlenja...od nekih koji kaži da je to dobro, neki kažu da to ne menja ništa ako se ulje redvno zamenuje, do one koje kažu da tako mogu nastati probleme koje su vremenom ,,zapečatene,,...kao manje rupe na dihtinzima, naslage na cilindrima koje bolje zaptivajju....

Šta mislite o ovome?

https://www.youtube.com/results?search_ ... gine+flush
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: engine flush-DA ili NE

Uto Okt 25, 2022 9:59 pm

Ne znam samo na osnovu cega mu auto ide kao da ima turbo i kakve veze ima to sa performansama, ali dobro. Iskreno mislim da je bacanje para, pogotovo ako se na autu ulje menja redovno. Kvalitetna ulja sadrze aditive koja rade isto to
Slika
Korisnikov avatar
gjoko-mkd
Garaža: Alfa Romeo 147 JTDm
Lokacija: Kichevo
Postovi: 77
Pridružio se: Uto Maj 19, 2020 1:10 pm

Re: engine flush-DA ili NE

Uto Okt 25, 2022 10:03 pm

Nije ovo aditiv, ovo se stava pre promene ulja(kao neki deterdžent), auto radi oko 10 minuta u ispušta se staro ulje, i zatim se stavlja novo ulje.

Ovo radi nešto kao ,,veš mašina,, i čisti unutrašnji deo motora i pročistuje sve kanale, zidove motora,...t.j. uklanja gareži na unutrašnjem delu motora
Korisnikov avatar
horvat
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 159 2.2 JTS 2010
- ex Alfa Romeo Giulietta 1.4 tb 2013
Lokacija: Subotica
Postovi: 1381
Pridružio se: Ned Avg 14, 2016 2:46 am

Re: engine flush-DA ili NE

Sre Okt 26, 2022 8:53 am

Ta recenica (da ide kao da je ubacio turbo) ga je diskreditovala totalno :D

Ja sam ove godine imao priliku da ispustim ulje koje je vozeno mozda 50 km. Vlasnik placa je radio servis, a ja nisam zeleo da bude unutra ulje za koje nisam siguran sta je, pa sam ga ispustio, stavio svoje, i novi uljni filter. Verujem da sam postigao slican efekat. Ako ti se bas ispira motor, ovo je najsigurniji nacin da to uradis. Mene licno uvek malo strah tih jakih aditiva/deterdzenata...
Korisnikov avatar
gpendula
Revizor ARCS
Revizor ARCS
Garaža: Giulietta QV
145 QV (wannabe) - Budžet rejs
Lokacija: BG
Postovi: 1584
Pridružio se: Uto Apr 09, 2013 6:57 am

Re: engine flush-DA ili NE

Sre Okt 26, 2022 10:40 am

Kome je do čitanja o ovome, više puta ispričanom i sa polovičnim zaključcima:

http://motornaulja.blogspot.com/search?q=ispiranje
MiloshBg
Garaža: No Alfa, no fun...
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2450
Pridružio se: Ned Jun 03, 2012 10:28 am

Re: engine flush-DA ili NE

Sre Okt 26, 2022 1:40 pm

S' obzirom da se preko na novijim kolima mali servis radi na 30k km, nakon kupovine nije lose da se ispere motor.
Alfa Romeo - The car inside the driver.
Korisnikov avatar
Antonijo
Garaža: Alfa Romeo 166
Lokacija: Zagreb
Postovi: 229
Pridružio se: Pon Mar 21, 2016 11:30 am

Re: engine flush-DA ili NE

Sre Okt 26, 2022 7:53 pm

Na nekoliko različitih auta sam radio po nekoliko puta engine flush, nikada nije bilo nikakvih problema.
Dok sam to radio imao sam spojen mjerač tlaka ulja tako da sam u svakom trenutku znao koliki je tlak ulja.
Koristio sam diesel pomješan s uljem u omjeru 1:2 ali sam koristio od Liqui Moly engine flush.
Planiram uskoro opet promjeniti ulje u svom autu, pa ću tom prilikom ponovno napraviti engine flush sa spojenim mjeračem tlaka ulja.
Korisnikov avatar
Mar_Kes85
Drug Član
Drug Član
Garaža: live GTV 2.0 16v
in progress 155 3.2 GTA
Lokacija: Beograd
Postovi: 1039
Pridružio se: Pet Dec 02, 2011 5:23 pm

Re: engine flush-DA ili NE

Sre Okt 26, 2022 7:59 pm

Ovi nasi na novim reno vozilima takodje rade servis na 30 hiljada.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Korisnikov avatar
gpendula
Revizor ARCS
Revizor ARCS
Garaža: Giulietta QV
145 QV (wannabe) - Budžet rejs
Lokacija: BG
Postovi: 1584
Pridružio se: Uto Apr 09, 2013 6:57 am

Re: engine flush-DA ili NE

Sre Okt 26, 2022 8:33 pm

Koliko sam istraživao, problem nastane ako se u motoru skupio mulj (sludge) i garež koji se zalepio za zidove ili gde već pa kad sipaš sredstvo koje služi da to "razbije" a ne razbije dovoljno i samo ga pokrene da zapuši kanale u glavi/bloku ili uljnu pumpu. To su granične situacije zbog kojih se to baš i ne preporučuje.

Realno ako je motor toliko zapušen raznim djubretom i da treba da se čisti, pravi način je da se otvori. Sa ovim ako se i očisti to nešto malo, neće biti nekog dobitka a postoji određeni minalni rizik za ozbiljnu havariju.

Drugo je ako neko sa neke male killometraže i na održavanom motoru to radi na svakom servisu. Onda verujem da rizik ne postoji ali se nameće pitanje svrhe svega toga ako radiš servise na normalnim kilometražama sa kvalitetnim uljem...

Svakako sam ja odavno odustao od toga istražujući tu temu iz gore navedenog razmišljanja. Suštinski - svakom po volji je neki generalni zaključak. :drink
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Re: engine flush-DA ili NE

Čet Okt 27, 2022 12:33 pm

Хтео сам да радим то испирање на неком пунту који је дошао из увоза али смо прерходно мењали дихтунг поклопца вентила и кад смо видели колико је запрљан одустали смо баш из овог разлога који је Пеђа навео.

Да мењам уље на 30 хиљада ради бих пре сваког сервиса.

Ко мења на 10 хиљада мислим да нема потребе да ради испирање.

Povratak na “Area Servizio”