Sređivanje felni

Ulepsavanje i odrzavanje prepoznatljivog imidza; Alfa Romeo
Djokica96
Garaža: Honda Accord Executive
Lokacija: Belgrad
Postovi: 128
Pridružio se: Pet Jun 12, 2015 10:54 am

Sređivanje felni

Ned Mar 22, 2020 10:39 pm

Pronašao sam par tema koje nisu bile vredne oživljavanja. Da ne davim mnogo, svi ste prošli sito i rešeto što kod elektronike, mehanike, estetike ali ima nas koji nismo. Hteo bih da proverim koliko bi koštalo sređivanje ovih felnica? I da li imate neke preporuke gde?

[video][/video]
Korisnikov avatar
Milanche46
Garaža: 159 SW
GT blackline
Lokacija: Obrenovac
Postovi: 475
Pridružio se: Sub Dec 08, 2018 3:47 pm

Re: Sređivanje felni

Pon Mar 23, 2020 11:49 pm

Verovatno negde od 100e sa sve materijalom a mozda i vise kod poznatijih majstora. Najbolje da ako imas mogucnosti i volje odradis to sam.
Korisnikov avatar
Andrej
Garaža: Jugo 1603
Jugo 1520
Jugo 1299
Alfa 147 JTDm
Alfa 159 Sportwagon
Alfa GTV Cup
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 628
Pridružio se: Sre Dec 14, 2011 8:31 pm

Re: Sređivanje felni

Uto Mar 24, 2020 10:27 am

Najlakse i najjeftinije je kod Gorana u Zenickoj ulici (Visnjica), odneses na peskiranje i plastifikaciju. Te felne i ne vrede previse, ima ih gomila, a ovo ce biti sigurno dobro estetski i funkcionalno, nesto poput originala. Baci Google, lako se nadje. :)
Jedino mogu da ti preporucim, da sam uzmes smirglu p150 i rukom ispeglas najvece riseve i ostecenja koje vidis sada, pre peskiranja. Onda ce to pesak lepo da ujednaci sa ostatkom, po pitanju teksture i nece da upada u oci posle plastifikacije.
Light is Right
Djokica96
Garaža: Honda Accord Executive
Lokacija: Belgrad
Postovi: 128
Pridružio se: Pet Jun 12, 2015 10:54 am

Re: Sređivanje felni

Uto Mar 24, 2020 1:03 pm

Jel imao neko iskustva sa cnc obradom? Kolko ja znam skida se sloj aluminijuma ali kolko je to posle efikasno?
Korisnikov avatar
Andrej
Garaža: Jugo 1603
Jugo 1520
Jugo 1299
Alfa 147 JTDm
Alfa 159 Sportwagon
Alfa GTV Cup
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 628
Pridružio se: Sre Dec 14, 2011 8:31 pm

Re: Sređivanje felni

Uto Mar 24, 2020 4:31 pm

U kom smislu efikasno? Obicno je CNC skup, pod njega idu tockovi koji imaju ravne povrsine na licu i koje su vec predvidjene za neki diamond cut, kako se to najcesce naziva. Ne znam kako bi CNC obradio ove tvoje, u smislu pod kojim uglom i na sta bi to licilo. Sve obradjene povrsine CNC-om su jednake oguljenom aluminijumu i tretiraju se bezbojnom plastifikacijom ili lakiranjem potom, da ne bi oksidirale.
Light is Right
Djokica96
Garaža: Honda Accord Executive
Lokacija: Belgrad
Postovi: 128
Pridružio se: Pet Jun 12, 2015 10:54 am

Re: Sređivanje felni

Uto Mar 24, 2020 8:28 pm

Samo gledam koje su jeftinije opcije, farbanje je najskuplja za sad, druga opcija mi je cnc, trazeno mi je 100e za ove moje, ali uzimam u obizr ovo sto si rekao za ugao. Mislim da bi skinulo sloj samo odozgo a ne ove unutrasnje delove. Treca opcija je peskiranje i plastifikacija za koju nisam ni znao, da li od vas neko ima slike pre i posle kako mu felne izgledaju?
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Sređivanje felni

Sre Mar 25, 2020 11:51 am

I 100e je dzabe za farbanje felni, racunaj da ces dobiti ofrlje uradjene tockove. Bolje odmah da uzmes sprej i odradis sam to.
Farbari uzimaju 70e po krilu ili vratima (ove je prosek cene samo za farbanje u BG), gde uglavnom masinski odrade vecinu smirglanja. Prskanje je jednostavno, narocito ako se element postavi u horizontalu. Postavlja se pitanje sta ocekivati za 25e po felni gde ima dosta vise posla nego na krilu.

Na felnama uglavnom ima popravke na desetine ostecenja po komadu, cesto je potrebno i po dva puta odraditi spric git+smirglanje. Felne su jako nezgodne za postizanje lepo razlivenog laka... Poenta je, ako posao radi majstor koji to zna da radi i ako se ocekuje "ogledalo efekat" to mora da kosta najmanje 150e.

Naicices na radionice koje rade za 150+e po setu, ljudi kazu do su dobri, ja kazem da su 7-8 od 10. Za tvoje je veca sansa da ce biti lepo uradjene jer nisu previse komplikovane.
Video sam savrseno uradjene felne od jednog majstora (ak te zanima javi se u inbox), ali mu cena po felni ide otprilike kao po krilu/vratima.
Korisnikov avatar
ChobbyJTD
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Detelinara Novi Sad
Postovi: 603
Pridružio se: Čet Okt 30, 2014 10:20 pm

Sređivanje felni

Sre Mar 25, 2020 11:58 am

Mene će sređivanje 18" MS felni koštati poprilično.
Ispravljanje 2 felne + obrada ivica koje su baš jako iskrzane-50€
Peskiranje+ wash prajmer- 60€
Materijal za farbanje-40€
I na to majstor koji treba to da ošprica.
Moglo je to sve jeftinije, na primer da se ivice nagituju pa da na montaži guma otpadne to sve i onda da se iznerviram i bacim felne u kantu :D
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Sređivanje felni

Sre Mar 25, 2020 12:20 pm

Jedan savet od mene.
Ostavi felne da se suse na dobro provetrenom mestu najmanje dve nedelje pre montaze guma. Vrv ces staviti 215/40/18 ili za cm siru, te gume su prilicno teske za navlacenje i ako lak nije potpuno stvrdnut, hoce da ga svuce guma pri montazi.
Korisnikov avatar
Andrej
Garaža: Jugo 1603
Jugo 1520
Jugo 1299
Alfa 147 JTDm
Alfa 159 Sportwagon
Alfa GTV Cup
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 628
Pridružio se: Sre Dec 14, 2011 8:31 pm

Re: Sređivanje felni

Sre Mar 25, 2020 12:53 pm

Previse faktora je u igri. :)

Svojevremeno, ja sam radio iz hobija sredjivanje felni za novce. To su bili neki simbolicni novci, vise zato sto sam ja to voleo, nego da bih zaradio. Iz neke te moje zajebancije je nastao SMS wheels, kada se Nemanja (Xen) zainteresovao da raducka isto to, posto smo kod mene neke felne zajedno cackali. Uzgred, preporuka za njega/njih - SMS Wheels Zarkovo.

Ja se apsolutno slazem da su i meni uglavnom svi ti poslovi koje sam video 7/10 ili 8/10. Uvek i iskljucivo sam svoje felne sredjujem. Peskiranje platim i biram gde nosim (ukoliko je neophodno), cesto gulim sve skidom i zicanim nastavcima, pa smirglam papirom i abrazivnim tkaninama.
Veliki sam protivnik gitovanja i filovanja felni zarad ostecenja povrsinskih. Najvise felni koje sa ozivljavao imaju 30+ godina, neretko i 40 (na moja oba Juga su 40+ felne). Monoblok, trodelne, dvodelne... poliranje Purolom, kredama, zasticivanje lakom i voskom, itd. Sve sam probao i radio. :) 90% ostecenja se moze osmirglati i upustiti u okolinu bez da se gituje i navaruje.

Sve felne zahtevnih oblika je lakse peskirati i potom tretirati dalje. Licno uvek vise volim farbanje (wash primer > baza+lak) od plastifikacije, jer je glatka zavrsnica i sjaj je mnogo bolji. Drugo, plastifikacija cesce ume da pozuti, lak jako tesko. Felne koje imaju polirane povrsine, koje nisu lakirane, se voze iskljucivo po lepom vremenu i redovno pretrljavaju usput zarad odrzavanja.

Onda imamo deo koji cesto preskacu ljudi, a to je farbanje unutrasnjeg bureta svuda, ciscenje starog lepka od tegova. Sve to utice na balansiranje i naleganje gume na ivicu. Recimo kada sebi farbam tockove, meni treba dva dana za sam cin farbanja. Prvo visesatno zasticivanje, najcesce, kako bi se lice izdvojio od bureta, pa onda farbanje bureta i lakiranje. Kada se to osusi, sutradan kontra zasticivanje i farbanje lica...

Sve u svemu - posao koji je jako lako isfusariti, kao sto rade kod nas generalno za sve, a jako bitno ne isfusariti. Kada bi me sada neko cimao da mu radim tockove kao sto sebi radim, ispod 200eur ne bih ni pricao o poslu. :)

...i da ne zaboravim, tu je faktor vulkanizera na kraju koji moze sve da sjebe. Zato samo Veljku Jovanovicu iz Vince nosim tockove i nikome drugom. Ne cekamo dve nedelje da se osusce, ali par dana bude dvoljno. :)
Light is Right
Korisnikov avatar
boki76
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Alfa Romeo Giulietta Rosska 1.6 jtdm 2014.
Ex 147 1.9jtd 2003.
Lokacija: Beograd
Postovi: 1537
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 10:58 pm

Re: Sređivanje felni

Sre Mar 25, 2020 7:15 pm

S obzirom da tri star vise nusu ni retke ni skupe,prodaj svoje, nadji dobre i da te ne boli glava :whistle:
Svojevremeno, kad sam imao 147 kod Danka sam uzeo Tristar ali sam cekao da ih sredi. Peskirane farbane i lakirane 350€. Ali to je bilo pre 10 god. Tada je bila hit felna. A i Danko je tada radio kako treba :D
Djokica96
Garaža: Honda Accord Executive
Lokacija: Belgrad
Postovi: 128
Pridružio se: Pet Jun 12, 2015 10:54 am

Re: Sređivanje felni

Sre Mar 25, 2020 9:35 pm

Danko je uvek bio jedan od skupljih, to ceo grad zna. Ja sam ove dobio na poklon, nikad u životu nisam kupovao felne na svoju ruku niti sam planirao. Ne bih ove sređivao da budu TIP TOP narednih 10 godina nego da ih kako mi volimo da kažemo ''našminkam'' jer će auto do kraja godine ići na prodaju pa bih stavio ove jer svi ćemo se složiti bolje će otići sa njima nego sa običim 15''
Korisnikov avatar
Veloce
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Contact:
Garaža: ex Alfa Romeo GTV 2.0ts
ex Alfa Romeo GT 2.0jts
ex Alfa Romeo 159 1.9jtdm
ex Alfa Romeo GT 1.9jtdm
ex Alfa Romeo Mito 1.4tb
ex Alfa Romeo Giulietta QV
-Megane 3 RS CUP
Lokacija: Lazarevac
Postovi: 2787
Pridružio se: Sre Avg 03, 2011 8:36 pm

Re: Sređivanje felni

Sre Mar 25, 2020 10:02 pm

Onda ih samo stavi na auto :blink:
Korisnikov avatar
boki76
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Alfa Romeo Giulietta Rosska 1.6 jtdm 2014.
Ex 147 1.9jtd 2003.
Lokacija: Beograd
Postovi: 1537
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 10:58 pm

Re: Sređivanje felni

Sre Mar 25, 2020 10:28 pm

Slazem se, samo ih stavi takve kakve jesu.
Djokica96
Garaža: Honda Accord Executive
Lokacija: Belgrad
Postovi: 128
Pridružio se: Pet Jun 12, 2015 10:54 am

Re: Sređivanje felni

Čet Mar 26, 2020 5:15 pm

Ljudi, na kameri su do jaja, uživo su katastrofa, auto mi je ispoliran i sređen bezveze bi izgledalo iskreno, jel mogu negde da našminkam felne ili ne? Kako stoje stvari uradiću ih sam, ne može gore biti no što jeste.. interesuje me pošto ću ih nositi na proveru dal su krive, jel može vulkanizer da mi obradi spoljne ivice sa leptirom na brusilici pa ću ja sve ostalo ili to uglavnom ne rade?
Korisnikov avatar
milosnbgd
Drug Član
Drug Član
Garaža: c204, SLK
Lokacija: Beograd
Postovi: 2142
Pridružio se: Uto Sep 20, 2016 2:23 pm

Re: Sređivanje felni

Čet Mar 26, 2020 5:25 pm

Au druze koju dramu ti napravi, ili ih sredi kako bog zapoveda za 200 eura ili ih nemoj ni sredjivati i stavljati, ako nemas uslova, nije sramota...ne mozes ih srediti za 50 sigurno
ALFAFORZAITALIA
Korisnikov avatar
Boxa
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Contact:
Garaža: Stelvio QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 2964
Pridružio se: Sub Dec 26, 2015 2:40 pm

Re: Sređivanje felni

Čet Mar 26, 2020 5:36 pm

hahaha :podrzava
Korisnikov avatar
Veloce
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Contact:
Garaža: ex Alfa Romeo GTV 2.0ts
ex Alfa Romeo GT 2.0jts
ex Alfa Romeo 159 1.9jtdm
ex Alfa Romeo GT 1.9jtdm
ex Alfa Romeo Mito 1.4tb
ex Alfa Romeo Giulietta QV
-Megane 3 RS CUP
Lokacija: Lazarevac
Postovi: 2787
Pridružio se: Sre Avg 03, 2011 8:36 pm

Re: Sređivanje felni

Ned Apr 12, 2020 4:19 pm

Kako da nađem fabrički/originalni kod boje za felne, tj. BBS CK001 ?
Korisnikov avatar
milosnbgd
Drug Član
Drug Član
Garaža: c204, SLK
Lokacija: Beograd
Postovi: 2142
Pridružio se: Uto Sep 20, 2016 2:23 pm

Re: Sređivanje felni

Ned Apr 12, 2020 4:25 pm

Imam negde na kompu fabricke kodove za Alfine boje felni, ako ti nesto znaci..
ALFAFORZAITALIA
Korisnikov avatar
Andrej
Garaža: Jugo 1603
Jugo 1520
Jugo 1299
Alfa 147 JTDm
Alfa 159 Sportwagon
Alfa GTV Cup
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 628
Pridružio se: Sre Dec 14, 2011 8:31 pm

Re: Sređivanje felni

Ned Apr 12, 2020 5:16 pm

Koliko vidim Audi L-4EE(Stahlmetallic tj. Steelmetallic) se koristi kao jedna od nijansi default sive. Naravno, ja se uopšte ne bih opterećivao time ako imaš uzorak boje za uporediti sa karticom u farbari, na suncu obavezno. :) Ako nemaš, sliku imaš, pokaži u farbari pa odaberite zajedno najsličniju.
Light is Right
Korisnikov avatar
Veloce
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Contact:
Garaža: ex Alfa Romeo GTV 2.0ts
ex Alfa Romeo GT 2.0jts
ex Alfa Romeo 159 1.9jtdm
ex Alfa Romeo GT 1.9jtdm
ex Alfa Romeo Mito 1.4tb
ex Alfa Romeo Giulietta QV
-Megane 3 RS CUP
Lokacija: Lazarevac
Postovi: 2787
Pridružio se: Sre Avg 03, 2011 8:36 pm

Re: Sređivanje felni

Ned Apr 12, 2020 7:05 pm

@milos :gr8:

@Andrej sada pogledah tu L-4EE, al ne mogu da nađem ništa konkretno. Ako imaš neku fotku nekih felni koja je ofarbana tom bojom pošalji. Al koliko sam primetio najsličnija je boji koja je sada na felnama. Preko slike je jaaako nezahvalno tražiti nijansu, pogotovo kada izađes sa 30 kartica na sunce :D

Trenutno je najsličnija ovim sa linka.
https://forums.vwvortex.com/showthread. ... 9x8-5-ET35

Ovako nešto tražim. Kakav je ovo lak ? Sjaj, polu mat ?
Slika
Korisnikov avatar
Andrej
Garaža: Jugo 1603
Jugo 1520
Jugo 1299
Alfa 147 JTDm
Alfa 159 Sportwagon
Alfa GTV Cup
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 628
Pridružio se: Sre Dec 14, 2011 8:31 pm

Re: Sređivanje felni

Ned Apr 12, 2020 7:24 pm

Ovo je neki polu-mat, mada je felna takvog oblika i da bude klasičan sjaj, nema mnogo greške. Na vortex forumu liči na klasičnu silver bazu, sa malo plave.

Jbg, ja uvek primenjujem kombo sa karticama, mada imam dobro oko za nijanse. Često i sam mućkam, kupim silver bazu i onda dodajem šta imam na zalihama, zavisno od potrebe... :) Zavisi nijansa i od proizvođača puno, neki manje kvalitetni brendovi nemaju tu paletu pasti da bi boja ispala kao kod onih boljih. Liči to sve, ali...
Vidim da BBS nema zvanično dostupne palete boja, poslovna tajna, kao. Pravac farbara i lagano prelistaj, usput pogledaj i Audijevu pomenutu.
Light is Right
Korisnikov avatar
Veloce
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Contact:
Garaža: ex Alfa Romeo GTV 2.0ts
ex Alfa Romeo GT 2.0jts
ex Alfa Romeo 159 1.9jtdm
ex Alfa Romeo GT 1.9jtdm
ex Alfa Romeo Mito 1.4tb
ex Alfa Romeo Giulietta QV
-Megane 3 RS CUP
Lokacija: Lazarevac
Postovi: 2787
Pridružio se: Sre Avg 03, 2011 8:36 pm

Re: Sređivanje felni

Ned Apr 12, 2020 7:52 pm

I to što kažeš za lak, napraviti kombinaciju bi bila prava priča 25-30% mat i ostatak sjaj. Čini mi se da obe vuku na plavo. Nema mi druge nego u farbaru, pa polako ;) Lepo je mućkati, al ono neodlučan sam jako kada su nijanse boja u pitanju, a takvim ljudima (meni) izbor treba svesti na minimum :blush:
Korisnikov avatar
milosnbgd
Drug Član
Drug Član
Garaža: c204, SLK
Lokacija: Beograd
Postovi: 2142
Pridružio se: Uto Sep 20, 2016 2:23 pm

Re: Sređivanje felni

Ned Apr 12, 2020 8:24 pm

Evo Alfini fabricki kodovi


Slika
ALFAFORZAITALIA
Korisnikov avatar
Veloce
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Contact:
Garaža: ex Alfa Romeo GTV 2.0ts
ex Alfa Romeo GT 2.0jts
ex Alfa Romeo 159 1.9jtdm
ex Alfa Romeo GT 1.9jtdm
ex Alfa Romeo Mito 1.4tb
ex Alfa Romeo Giulietta QV
-Megane 3 RS CUP
Lokacija: Lazarevac
Postovi: 2787
Pridružio se: Sre Avg 03, 2011 8:36 pm

Re: Sređivanje felni

Pon Apr 13, 2020 9:19 pm

Uh, čisto da se podsetim koliko ovaj posao zna da bude dosadan :roll:

Slika

Slika

Povratak na “Alfa Stile”