Upgrade fabricke muzike u 147

CD, radio, ozvučenje, navigacija itd... Sve o elektrouređajima u našim Alfama.
Korisnikov avatar
awwwram
Garaža: Alfa Romeo 147 Rosso - 1.9 JTDm 150cv
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 22
Pridružio se: Čet Okt 31, 2013 8:42 am

Upgrade fabricke muzike u 147

Sre Jan 23, 2019 12:06 pm

Pozdrav svima! :wave:

Imam fabricki uredjaj sa navigacijom u svojoj Alfi i nesto na sta se zalim od kako sam kupio ovaj auto je kvalitet zvuka.
Pretrazio sam forum i vidim da se nije previse pricalo o ovoj temi.

Znam da je Bose opcija, ali je ne razmatram previse, jer su polovne koje se prodaju BAS polovne. Osim toga, koliko sam shvatio, treba gomila truda i rasturanja auta da se promeni/prilagodi instalacija za njih.

Voleo bih da zadrzim fabricki uredjaj zbog izgleda i funkcionalnosti, iako sam svestan da bi sa nekim boljim aftermarket plejerom dobio znatno bolji kvaltet zvuka.

Koliko sam shvatio, nije opcija da samo zamenim postojece zvucnike u vratima sa polovnim Bose zbog omaze?
Ono o cemu razmisljam ovih dana je menjanje svih 4 zvucnika u vratima i eventualno visokotonaca...

Sta mislite o tome? Vredi li para i cimanja?
Korisnikov avatar
Coo
Garaža: ex 147 '07 JTDm 8v
Yeti TDI 4x4
Lokacija: BGD
Lokacija: Beograd
Postovi: 508
Pridružio se: Čet Apr 25, 2013 7:42 am

Upgrade fabricke muzike u 147

Sre Jan 23, 2019 12:16 pm

Po meni ne vredi. Stavio sva 4 Pionira u vratima umesto fabričkih, dodao visokotonce pozadi pošto je na restyle 147 to bila doplata od 30€. Na fabričkom HU pričam.
Biće ti malo bolji zvuk, ali po meni jednostavno ne vredi ako se ne promeni HU ali onda nije fabrika...
Inače imaš u Veltehu adaptere za zvučnike, ako ćeš da stavljaš aftermarket na mesto fabričkih.

Послато са Mi A1 уз помоћ Тапатока
If it ain't broke, don't fix it.
Korisnikov avatar
awwwram
Garaža: Alfa Romeo 147 Rosso - 1.9 JTDm 150cv
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 22
Pridružio se: Čet Okt 31, 2013 8:42 am

Re: Upgrade fabricke muzike u 147

Sre Jan 23, 2019 1:32 pm

Coo napisao:Po meni ne vredi. Stavio sva 4 Pionira u vratima umesto fabričkih, dodao visokotonce pozadi pošto je na restyle 147 to bila doplata od 30€. Na fabričkom HU pričam.
Biće ti malo bolji zvuk, ali po meni jednostavno ne vredi ako se ne promeni HU ali onda nije fabrika...
Inače imaš u Veltehu adaptere za zvučnike, ako ćeš da stavljaš aftermarket na mesto fabričkih.

Послато са Mi A1 уз помоћ Тапатока
Korisne informacije! Hvala za odgovor!
Korisnikov avatar
mmario73
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: 159 SW 2.0
Mito 1.4 TB
Lokacija: Čoka - Senta
Postovi: 564
Pridružio se: Uto Dec 18, 2018 7:16 am

Sre Jan 23, 2019 3:16 pm

Nekoliko teza u vezi zvuka i opreme

Fabrički radio ima neku snagu i 4 izlaza, na koje je definisana minimalna impedansa priključenih zvučnika. Ispod te vrednosti dolazi do pregrevanja i crkavanja izlaza, iznad te vrednosti manjka snage, jer izračeni zvuk na zvučnicima veće impedanse biva proporcionalno manji.. Ovde se naravno ne računaju visokotonci koji idu preko skretnice ili filtera za niski ton, tako da njihova paralelna veza nema omski uticaj. Sa druge strane veoma je opasno vezivati zvučnike tek tako paralelno, ali u autu to recimo nije slučaj ako imamo fabričku instalaciju. Dakle prvo provera koja je min impedansa 4 ili 8 Ohm-a pa tek posle kupovina.

Drugo, ti zvučnici koji su postavljeni niže u vratima kao npr u 159, za ostale nezz, nose samo niske i srednje tonove donekle, prostiranje zvuka je recipročno talasnoj dužini, pa se tako niski tonovi lakše prostiru od dna jer se njihovo kretanje odbija i skreće dok je kod visokih i najmanja prepreka prekid emisije. Dakle nogama ovde dosta poklopimo tona, pa je kupovina kombinovanih dvo ili tro sistemskih zvučnika za ovako niske pozicije besmislena. Srednji a pogotovo visoki bi morao biti u visini da nema prepreke do slušaoca..

Treće, fabrički su uglavnom slabašni, papirni, sa gumenim ili čak impregniranim vešanjem membrane, jer su predviđeni za lako kretanje i slabiji radio uređaj, pa samim tim imaju mek i satenast ton, čak i pri malim otklonima jačine. U zimskom periodu lakše dođu do radne temperature i brže emituju pravilan ton, dok dosta aftermarketa dolazi sa različitim fenomenalnim rešenjima, polipropilen, tvrđa vešanja, titanijum membrane na visokim itd, za šta ne kažem da nije bolje ali sa pravilnom pobudom i pozicioniranjem kao i zvučnom kutijom tj zapreminom. Dakle nama za taj fabrički radio koji je tipa 10-20W jačine ne treba 200W zvučnik.

Četvrto, svi ti zvučnici imaju odnos izračene snage koji se deklarira u dB (decibeli) gde ke svaka 3dB u meri duplo više, pa je tako 89dB sa 10W snage pobuđene, isto što i 92dB sa 5W.. te o tome treba voditi isto računa da bi odnos bio u fabričkim vrednostima, u protivnom može da se desi da spakujemo npr 98dB zvučnike koji će da nadglasaju visoke, kao i one u zadnjim vratima, te da imamo cirkus u kabini umesto pravilno balansiranog i usklađenog tona.

I na kraju, sva vozila novije generacije, tipa od 2k na ovamo imaju već podešenu tonsku sliku sa analizatorima zvučne slike. Zbog toga se mnogi razočaraju kod kupovine i zamene fabričke linije. Jednostavno to se više ne radi napamet i ozbiljni brand-ovi automobila taj posao prepuštaju profesionalcima, kao što je Bose u slučaju Alfe ili Reno-a. Ovde su oni sve završili od početka do kraja i ne bi me čudilo da čak i izlazni stepen od radija nije isti, ili čak ima negde linijski pojačivač.

Dakle moja preporuka je da se izprati fabrička linija, pod uslovom da je sve izpravno, da se prekontrolišu spojevi i konektori kako na radiju tako i na zvučnicima i da ožičenje bude neoštećeno. Sve preko toga je već nauka, kao i sve drugo u Alfi i bitan je pristup problemu..
Korisnikov avatar
awwwram
Garaža: Alfa Romeo 147 Rosso - 1.9 JTDm 150cv
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 22
Pridružio se: Čet Okt 31, 2013 8:42 am

Re: Upgrade fabricke muzike u 147

Sre Jan 23, 2019 3:46 pm

:read:

Svaka cast za trud da nam objasnis pozadinu price!
Korisnikov avatar
mmario73
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: 159 SW 2.0
Mito 1.4 TB
Lokacija: Čoka - Senta
Postovi: 564
Pridružio se: Uto Dec 18, 2018 7:16 am

Sre Jan 23, 2019 4:20 pm

Meni je u startu u desnim vratima bila prekinuta instalacija, ok to sam nalovio-popravio, i snimim sa mi u desnom zvučniku zapinje membrana, odnosno kretni kalem o megnet, to se laganim pomerajem prstima oseti, i naravno ne izvadim.. pa trebao sam jer krči pri tihom slušanju, mora to da ide kod majstora jer je oštećeno...
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Upgrade fabricke muzike u 147

Sre Jan 23, 2019 4:22 pm

Ne bi bilo loše uvesti sistem zahvalnice za pojedinačne postove koji su posebno korisni, odn. informativni.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Upgrade fabricke muzike u 147

Sre Jan 23, 2019 4:37 pm

Na AO moze da se lajkuje post :))
Dule gti
Garaža: Alfa Romeo 147 Q2
Remaped by Safe-chip tuning
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 135
Pridružio se: Sre Jan 18, 2012 10:57 am

Re: Upgrade fabricke muzike u 147

Sre Jan 23, 2019 6:11 pm

Ja tu nista ne bi pisao...Samo cu reci da fabricki Bose radi na 2 Ohma I da se meni ne svidja kako rade uopste..
Korisnikov avatar
mmario73
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: 159 SW 2.0
Mito 1.4 TB
Lokacija: Čoka - Senta
Postovi: 564
Pridružio se: Uto Dec 18, 2018 7:16 am

Upgrade fabricke muzike u 147

Čet Jan 31, 2019 3:35 pm

Slika

Rekoh, Bose linija ima i izlazni pojačavač, a mislim da sam na nekom jutub-u video da ima i subwoofer sa leve strane... (ovde je reč o 159-ki)
Korisnikov avatar
awwwram
Garaža: Alfa Romeo 147 Rosso - 1.9 JTDm 150cv
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 22
Pridružio se: Čet Okt 31, 2013 8:42 am

Re: Upgrade fabricke muzike u 147

Čet Jan 31, 2019 4:16 pm

Tako je. Sa leve strane gepeka se nalazi woofer i pojacalo u istoj kutiji.
Joca1992
Garaža: Alfa Romeo 156 1.8 TS restyle
Lokacija: Bor
Lokacija: Bor,Srbija
Postovi: 113
Pridružio se: Ned Mar 25, 2012 2:55 am

Re: Upgrade fabricke muzike u 147

Pet Feb 08, 2019 8:08 pm

Jel mogu da se ubace neki drugi zvucnici umesto postojecih na na alfi 156 mislim na one u vratima i visikotonaca, bez menjanja kabli ...inace imam Pioneer 50W x 4. ? :scratch:
''True Alfa resists all definitions''
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Upgrade fabricke muzike u 147

Pet Feb 08, 2019 8:13 pm

Moze, na 156-tici je dovoljno samo da budu 16,5` i stace bez problema. Instalaciju ne menjas jedino ce mozda biti problem sa konektorom, mada se konektor odsece i stave odgovrajuce biksnice za odredjeni zvucnik.
Joca1992
Garaža: Alfa Romeo 156 1.8 TS restyle
Lokacija: Bor
Lokacija: Bor,Srbija
Postovi: 113
Pridružio se: Ned Mar 25, 2012 2:55 am

Re: Upgrade fabricke muzike u 147

Pet Feb 08, 2019 11:37 pm

Hvala puno na odgovoru :drink
''True Alfa resists all definitions''
Djokica96
Garaža: Honda Accord Executive
Lokacija: Belgrad
Postovi: 128
Pridružio se: Pet Jun 12, 2015 10:54 am

Re: Upgrade fabricke muzike u 147

Čet Maj 23, 2019 7:05 am

Postoji tema na forumu u vezi zamene zvucnika u vratima. Ja sam menjao sebi. Uglavnom 165mm zvucnici, sto se tice adaptera imas dve opcije: korigovati postojece ili kupiti adaptere da ide sraf na sraf (investicija od par hiljada din)
Korisnikov avatar
Puzo81
Garaža: Alfa romeo 159 1.9Jtdm 180ks Lusso edition
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 614
Pridružio se: Pon Jul 25, 2016 3:20 pm

Re: Upgrade fabricke muzike u 147

Sre Apr 07, 2021 7:41 am

Ne znam gde da postavim pitanje za 147...

Drugarov sin kome sam prodao 147 hoće da ugradi ovaj moj 2DIN Sony MP3/BT/AUX (što sam imao u 159) ali ne znam da li ima prostora kao ni kako će fiksirati za tablu taj kavez od radija (isti je kao fabrički za 159).

Zna li neko može li?

Slika

Slika
ChobbyNS
Garaža: 147 jtd
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 44
Pridružio se: Sre Feb 29, 2012 10:03 am

Re: Upgrade fabricke muzike u 147

Sre Apr 07, 2021 8:17 am

2din može lagano da se ubaci, čak možda neće morati da seče onu prečagu između radija i onih fijokica ispod kao kad se multimedija ugrađuje.
Korisnikov avatar
Puzo81
Garaža: Alfa romeo 159 1.9Jtdm 180ks Lusso edition
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 614
Pridružio se: Pon Jul 25, 2016 3:20 pm

Re: Upgrade fabricke muzike u 147

Sre Apr 07, 2021 2:13 pm

Ok.

Ima li mesa sa strana na tabli da ušrafi kavez od 159?
Korisnikov avatar
ForestGump
Garaža: MB W169 A170
Lokacija: Okolina Grada
Postovi: 461
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 8:01 am

Re: Upgrade fabricke muzike u 147

Čet Apr 08, 2021 6:16 pm

Ja sam uspeo da izbudžim i ubacim 2DIN format u 1DIN otvor zahvaljujući tome što je kućište uređaja na donjoj strani displeja:

Slika

Slika

I fiokice su ostale u funkciji. Jeste da izgleda kao čir na nosu ali radi posao.

I još nešto: razlika u zvuku ove karabudže u odnosu na fabrički CD plejer je nebo i zemlja. Tako da, HU znači mnogo.

Povratak na “In Elettronica Alfa”