How to: Zamena sijalica i promene boje

Ulepsavanje i odrzavanje prepoznatljivog imidza; Alfa Romeo
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

How to: Zamena sijalica i promene boje

Sub Apr 12, 2014 1:51 am

Dosta me ljudi pitalo kako se menjaju sijalicice na instrument tabli i kako se menja boja istog. Neke slike iz prilozenog su moje, neke su sa neta.

Da bi skinuli sat (obrtaji i km/h) treba odviti sraf na gornjoj strani.

Slika

Izvadite plastiku i iza nje imate dva srafa u dnu.

Slika

Naravno odvijete oba srafa i izvucete sat. Sa zadnje strane sata imate dva konektora, njih pazljivo skinite jer su dosta teski za skidanje ali se lako lome. Kad to uradite videcete sa zadnje strane gde se nalaze sijacice sa kucistem koje su ustvari glavno osvetljenje.

Slika


Uzmite neka tanka klesta i odvrnite suprotno od skazaljke na satu i izvucite. Napomena: nemojte skroz odvrtati, dovoljno je par milimetara.
Sijalicice mozete izvuci iz kucista i zameniti ih, ne morate menjati sve. Naravno morate ako je kuciste osteceno.

E sad kako promeniti boju na saticima. To je sad interesantnija prica. Da bi to uradili treba vam fen, smirgla (ja sam koristio p2000 vodenu) i traka koja se lepi saobe strane, i krpa naravno.

Zadnji poklopac otvarate srafcigerima, ali pazljivo jer se plastika lako moze polomiti..
pogledajte sliku 1 i 2

slika 1
Slika

slika 2
Slika

Kad to uradite polako izvucete satic iz staklenog kucista. Posle toga polako izvucite maticnu plocu od (u mom slucaju) bele plastike na kome stoji srebrna-crna platika sa brojevima i posle izvucite sam sat iz belog kucista.

Slika

E sad nastupa deo gde vam treba fen. Skinite malo plasticno parce koje drzi skazaljku satica i stavite ga negde da ga ne izgubite, skazaljka bi trebala da se pomeri malo unazad. uzmite olovku i obelezite gde stoji kazaljka jer cete morati posle da je vratite u taj isti polozaj.
Uzmite fen i zagrejte skazaljku. Nemojte mnogo to se radi da bi plastika omeksala da bi mogli skazalju skinuti a da ne bi ostetili motorcic. Kada je zagrejete polako okrecite skazaljku suprotno od kazaljke na satu (onaj koji vam stoji na zidu :D )i vucite polako na gore. kad skinete skazaljku odlepite foliju sa brojevima sa providne plastike. Pazljivo odlepljujete da ne bi skinuli npr crvenu boju sa gornje granice obrtaja.

Slika

Slika

Kao sto vidite sa druge slike zajger svetli zeleno i na beloj svetloscu. Sto znaci da je sam cajger ofarban a ne sijalice kao u vecini auta. Farba se nalazi sa zadnje strane. i skida se smirglom. Uzmite smirglu natopite je vodom i smirglajte onaj deo gde zelite da vam svetli drugom bojom. nemojte celu zadnju stranu smirglati jer su vec neki delovi bez boje.

Slika

Da bi najbolje videli sta sve hocete da bude bez te boje je da slikate cajger onog trenutka kada date kontakt. Tada ce te videti sve lampice kako svetle. E sad kao sto se moze videti na maticnoj gde stoje sijalicice dosta njih ej zalemljeno i neke od njih su udrugoj boji. Tako da to uzmite u razmatranje kada smirglate. Naravno mozete odneti kod nekog da vam odlemi te i da vam zalemi neke druge boje. Moj predlog je da sve stavljate led jer ta ce sve ravnomernije i jace svetleti.

Slika

Slika

Kada sve to odradite uzmite traku koja se lepi sa obe strane i parcice zalepite na delove gde ste osmirglali predhodni lepak. nemojte lepiti preko brojeva je je moguce da ce izgledati brljavo kad se upali sijalicica kasnije. Takodje kada budete vracali skazaljku pazljivo je pritisnite u mesto i polako je okrecite suprotno od skazaljke na satu i dok ne dodje u poziciju gde ste obelezili da treba da stoji. Vratite mali plasticni deo koji je drzi i posle toga sve isto kao sto ste rasturili.

Evo gotovog rada. Ja trenutno nisam stavljao druge sijalicice jer u ovom trenutku cekam da mi stignu sa carine.

Slika

Nemojte slucajno nesto probati razredjivacem, jer ako dodje u kontakt sa folijom moze da izbrljavi cajger kao sto je meni.

Slika
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: How to: Zamena sijalica i promene boje

Sub Apr 12, 2014 2:26 am

Ovaj drugi deo je kako skinuti satice koji pokazuju kolicinu goriva, sat i toplotu motora i dugmice za klimu kako bi u njima zamenili satice. U ovom turtorijalu necu objasnjavati kako se menja boja jer ni sam nisam radio.
PS: slike su sa neta.

Prvo izvucite CD Plejer

Slika

ispod njega nalaze se dva srafa koje treba odvrnuti.

Slika

Takodje u gornjim uglovima postoje dva imbus srafa ili na engleskom Alan keys. njih isto treba odsrafiti.

Sledece, odtvorite pepeljaru i u njoj cete videti isto dva srafa.

Slika

Kada ih odvrnete, povucite pepeljaru ka sebi i otkacite dva konektora.

Slika

Iza pepeljare na samoj konzoli bi trebalo biti jos dva srafa. I njih takodje treba odvrnuti.

Sledce je da izvucete dugme za zmigavce. Toradite tako sto ga samo malo jace povucete ka sebi. I posle izvuci kontektore iz njega. Iz mog iskustva to mozete kasnije jer je lakse gurnuti iznutra nego vuci i rizikovati nesto da polomite.

Slika

Sledeca stvar je da izvucete kozicu menjaca. samo je povucite na gore, a li pre toga je iskopcajte.
Ispod nje se nalaze 3 srafa.

Slika

Sad treba skinuti dugmice klime. Nji samo povucite jace ka sebi. Nebojte se nece se nista polomiti. tako su napravljeni.

Slika

Sad povucite centralnu konzolu prema sebi i sklonite je.

Da bi skinuli gorenje satice odvrnite dva srafa sa njih i povucite ih ka sebi. Naravno i iz njih treba iskopcati konektore.

Slika

Sa zadnje strane cete videti 6 sijalicice koje treba zmeniti isto kao i saticima kod volana.

Slika

E a da bi izvadili klimu morate skinuti 4 srafa sa nje.

Slika

Da bi je lakse izvadili odkacite konektore iza jedinice i kablove pomerite na gore..

Slika

Malo treba biti spretan kako bi izvatili jedinicu. Mrdajte je levo desno i trebalo bi je izvaditi.

Slika

Kada je izvadite izvadite konektore sa same jedinice.

Slika

Skinite senzor toplote.

Slika

Kad to odradite jedinicu treba otvoriti.
Sa zadnje strane odvijte dva srafa.

Slika

Kada otvorite poklopac na ploci cete videti gde su sijalicice ali sa plicim kucistem.
To kuciste se samo podigne i imate sijalicu.

Slika

Ta sijalicica je zalemnjena za to kuciste, i jako se tesko nalaze spojene sa istim. Mozete odneti kod nekog ko ce skinuti sijalicicu koja ce crkla i zalemiti vam novu za to kuciste.
Izgled kucista i sijalice.

Slika


Kada to zavrsite, vratite poklopac i u autu je prvo spojite na kablove da vidite da li radi.

Slika
Psole toga vratite sve kako ste i izvadili.

Oznaka za sijalicu je T5 W2x4.6d.
Sve su iste za svaki satic samo u jedinicu klime su drugacja kucista.
Ja sam licno sve ovo menjao isto kao na ovim slikama. Tako da
srecan rad i nadam se da sam vam olaksao sto se ovog posla tice.
SlobeX
Garaža: AR 156 2.4 JTD
Lada Niva 1600
MB A170cdi
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 262
Pridružio se: Pon Jan 02, 2012 9:29 am

Ned Apr 13, 2014 8:36 pm

Hvala,od kako sam kupio auto satić od gorva nije osvjetljen tako da će ovaj tekst mnogo pomoći

Послато са GT-B5330 уз помоћ Тапатока
Korisnikov avatar
warlock_srb
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9JTD 16V '05 (192A5.000)
Lokacija: Lajkovac
Postovi: 89
Pridružio se: Sub Sep 10, 2016 10:48 am

Re: How to: Zamena sijalica i promene boje

Pet Sep 16, 2016 11:52 am

...malo se razlikuje za facelift model, kad mi stignu ledice T5, slikacu pa cu postaviti za sve vas koji imate problem sa novim modelom :)

Pozz...
...so much to do, so little time...
spike
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Leskovac
Lokacija: Leskovac
Postovi: 105
Pridružio se: Sre Avg 17, 2011 12:13 pm

Re: How to: Zamena sijalica i promene boje

Pet Sep 16, 2016 1:51 pm

Da li neko mozda ima semu satova sa 156? Ono na km satu i obrtomeru koja zica ide gde na konektoru na satovima-na onim pinovima.
Slika
Serbian Car Fans
Korisnikov avatar
warlock_srb
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9JTD 16V '05 (192A5.000)
Lokacija: Lajkovac
Postovi: 89
Pridružio se: Sub Sep 10, 2016 10:48 am

Re: How to: Zamena sijalica i promene boje

Sub Sep 17, 2016 9:09 pm

Kao sto sam obecao, evo demontaza centralne konzole na Facelift modelu.

OBAVEZNO, redosled kojim ste skidali delove pamtite, jer se vraca kontra redosledom. Sto ste prvo skinuli, zadnje vracate!

[video][/video]

1. Za cupanje radija vam trebaju 2 DIN kljuca, ili nesto kao sto sam ja koristio
2. Obratite paznju na konektore radija
3. Ja sam morao da izvadim drzac radija, da bih prisao srafcicima
4. Cupate nosac komandi oko menjaca, on je pricvrscen zabicama, obratite paznju da ne pokidate kablove za komande retrovizora, maglenki i ASR kontrole
5. Odvijte dva srafa koja se nalaze do rucne kocnice (lakse ce vam biti ako je menjac u 1, 3 ili 5toj brzini)
6. Izvadite pikslu, drze je dva srafa (Ovo su jedina dva koja se razlikuju, postoje i dva imbus srafa kasnije, prebacite menjac u 2, 4 ili 6tu brzinu radi lakseg pristupa)
7. Prilikom vadjenja piksle obratite paznju na konektor, ovo vam je sansa i da zamenite sijalicu u samoj piksli ako vam ne radi, trebace vam mali prsti :) (ima presvlaku crvene boje, lako se pokida)
8. Ispod piksle se nalaze jos dva srafa koja oslobadjaju plastiku oko menjaca (prilikom vracanja plastike, obratite paznju da ivice uz vozaceve i suvozaceve noge lepo nalegnu preko stofa)
9. Podignite rucnu, i pomerite komplet plastiku da mozete prici ostatku
10. Na klima kontroli (ili ventilator kontroli) nalaze se cetiri srafa, dva na donjoj strani, i dva na gornjoj (gornji srafovi su unutrasnji, njih prvo skidate)
11. Izvucite klima kontrolu malo napolje, da bi mogli prici srafovima za gornju plovinu instrument table
12. Gornju polovinu instrument table drze dva preostala srafa dole, i dva imbusa u sredini, dok se gore drzi sa zabicama. Obratite paznju koje srafove prvo vracate nazad (spoljasnje za gornju polovinu, unutrasnje za klima uredjaj)
13. Sama insrument tabla sa pokazivacem za gorivo, sat i temperaturu tecnosti je ista kao u pre-facelift modelu, drze je cetiri srafa, obratite paznju prilikom vadjenja na kablic.

Nadam se da sam vam pomogao...

Pozz...
...so much to do, so little time...
Korisnikov avatar
Sule
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 16v
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1352
Pridružio se: Pon Nov 19, 2012 8:42 pm

Re: How to: Zamena sijalica i promene boje

Uto Okt 08, 2019 3:51 pm

Da ne otvaram novu temu da postavim pitanje ovde. Na saticima gde je gorivo, sat i temperatura svetlo skoro da nije radilo, pa resim da zamenim sijalice. U kilometar satu sam to vec uradio i stavio led diode. Kad sam skinuo par sijalica je bilo pregorelo, zamenio sam sve sa istim led diodama ali sad ne svetli uopste. Pali se samo lampica rezerve kad se da kontakt ali na paljene svetla ni jedna ne sija. Diode nemaju +- pa moze da se okrene na obe strane. Ima li neko ideju sta raditi nema mi logike da je nesto crklo odjednom.
Korisnikov avatar
ForestGump
Garaža: MB W169 A170
Lokacija: Okolina Grada
Postovi: 461
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 8:01 am

Re: How to: Zamena sijalica i promene boje

Uto Okt 08, 2019 8:54 pm

Zar LED diode su polarizovane, zasečena strana kućišta ili kraća nožica je katoda odn "-" pol?
Korisnikov avatar
Sule
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 16v
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1352
Pridružio se: Pon Nov 19, 2012 8:42 pm

Re: How to: Zamena sijalica i promene boje

Sre Okt 09, 2019 8:31 am

Okretao sam na sve strane i nece. U kilometar satu radi sve normalno ovano nista. Da nije nesto pregorelo ali ne vidim od cega. Izgleda cu morati da kupim druge satove. :banghead:
askee
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo Giulia 2.2, ex Alfa Romeo 147 Q2, ex Alfa Romeo 156 sw
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 89
Pridružio se: Sre Jun 17, 2015 11:59 am

Re: How to: Zamena sijalica i promene boje

Sre Okt 09, 2019 8:55 am

Led sijalice bas imaju polarizaciju + i - i kad se ne postave kako treba ne sijaju, kao u pozicijama itd. Uzmi prvo tu obicnu sijalicu za rezervu, stavi na mjesto za osvjetljenje bilo cega temp ili sata i vidi da li svijetli da si siguran da li su crkli satici ili nesto nije kako treba sa ledicama. I ako se sjecam dugmic za pijacavanje osvjetljenja satova ispritiskaj par puta da dodje na najjaci nivo, mozda ne pali led zbog nedostatka napona, ne znam ima li uticaja, ali eto mozda i to pomogne...

Povratak na “Alfa Stile”