Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Forum namenjen svim problemima i specifičnostima vezanim za Alfe koje pod haubom imaju dizel Cuore Sportivo
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Pet Jul 11, 2014 4:08 am

Vakuum crevo mora da bude nefleksibilno (kruto), da bi se podpritisak u instalaciji postizao brže i da bi vakuum ventil radio ispravno...
Alfa je stil... ostalo je status...
alfalab
Garaža: Alfa Romeo 147, 1.9jtd
Lokacija: Beograd
Postovi: 8
Pridružio se: Uto Apr 02, 2013 7:27 am

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Uto Jul 15, 2014 8:17 pm

Hteo bih da se nadovezem na ovu temu.
Vozim Alfu 147, 1.9JTD, 8V, 115ks. Auto je čipovan, ali vrlo blago tako da je snaga podignuta za oko 10%.
Problem je počeo kad sam moju ispravnu turbinu dao prijatelju da ugradi u svoju Alfu 156, 1.9 JTD, 8V, 110ks da bi mogao da otputuje na more sa porodicom. U medjuvremenu dok je on bio na moru, meni je iz Turboservisa Uzice stigla njegova remontovana turbina (plaćena 300 evra). Remontovana je turbina i regulator geometrije zakrilaca. Nakon montaze turbine primetio sam da auto malo bolje ide. Medjutim na visokim obrtajima redovno se upali MCSF poruka na bordu. Na primer kad vozim u 3 brzini i nabijem na 4200 obrtaja i nakon toga prebacim u 4-tu, ili samo pustim i opet dodam gas motor se ubaci u safe mod i limitira mi snagu. Ista stvar se dešava i u 4-toj brzini kad zavrti na 4000 i prebacim u 5-tu. Napominjem da je auto sa starom turbinom bio potpuno ispravan i nije pravio nikakve probleme, niti palio poruke, vozio sam ga u par navrata i preko 200 km/h.
Na dijagnostici pokazuje problem sa nadpritiskom turbo punjača. Prijatelj koji mi održava auto kaže da je problem što je auto čipovan i da bi bilo poželjno vratiti auto na fabričke mape, pošto nova turbina daje u startu veći pritisak.

Sa mog drugog auta Fiat Stilo koji ima isti 1.9JTD, 8v, 115ks motor i koji je u perfektnom stanju, skinuo sam EGR ventil, MAF senzor i Overboost ventil i prebacio na Alfu. Međutim javlja se isti problem na identičnim režimima vožnje, tako da sam ove tri stvari eliminisao.
Na kraju sam ugasio protokomer i problem je prestao ali auto znatno slabije ide.

Iskreno zapostavio sam svoj posao od kog živim zbog automobila i više mi je svega preko glave. Na kraju ću da vratim moju staru turbinu ako ne rešim problem.
Voleo bih da čujem Vaše mišljenje oko ovog, da li da pokušam sa prebacivanjem protokomera sa Stila ili da vratim kompjuter na fabričke mape?

Pozdrav
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Uto Jul 15, 2014 9:48 pm

alfalab napisao:Remontovana je turbina i regulator geometrije zakrilaca. Nakon montaze turbine primetio sam da auto malo bolje ide. Medjutim na visokim obrtajima redovno se upali MCSF poruka na bordu.
Sve ovo mogu da budu simptomi skraćene dužine poluge vakuum ventila ("paštete") koja rotira krilca turbine... Uporedi sa dužinom poluge stare turbine, pa ćemo znati više.

Slika
Alfa je stil... ostalo je status...
alfalab
Garaža: Alfa Romeo 147, 1.9jtd
Lokacija: Beograd
Postovi: 8
Pridružio se: Uto Apr 02, 2013 7:27 am

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Sre Jul 16, 2014 10:52 am

Hvala na odgovoru. To mi nikad ne bi palo na pamet. Prijatelj mi je još u Grčkoj, kad se vrati izmeriću polugu. Poslao sam na e-mail pitanje Turbo servisu Uzice i čekam odgovor. Turbina je od motora 110KS a moja stara je 115KS. Same turbine su potpuno iste ali je moguće da je fora u dužini poluge. Čim dobijem odgovor javljam.
alfalab
Garaža: Alfa Romeo 147, 1.9jtd
Lokacija: Beograd
Postovi: 8
Pridružio se: Uto Apr 02, 2013 7:27 am

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Čet Jul 17, 2014 8:28 pm

Evo konačno dobih odgovor iz Turboservisa Uzice i on glasi ovako:

"Postovani,
Duzina poluge nije ista na svakom turbokompresoru cak i kada je isti kataloski broj, tako da nije ispravno meriti hod poluge da bi se resio problem punjenja turbine. Fabricki se svaki ventil podesava individualno na turbini pa zbog toga nije merodavno meriti duzinu poluge.
Turbine od 110 i 115HP jesu slicne i ugradbeno zamenjive ali manja razlika je u podesavanju varijabilne geometrije (mali vijak na kucistu turbine)
Predlazem da turbinu posaljete kod nas u servis da se uradi kalibracija na probnom stolu prema motoru na koji montirate turbinu.
Srdacan pozdrav,
Dejan Veljovic
Turbo Servis
Uzice - Serbia
+381.31.562.333"
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Čet Jul 17, 2014 9:34 pm

Slika
Alfa je stil... ostalo je status...
alfalab
Garaža: Alfa Romeo 147, 1.9jtd
Lokacija: Beograd
Postovi: 8
Pridružio se: Uto Apr 02, 2013 7:27 am

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Pet Jul 18, 2014 8:39 am

Kod mene je dužina poluge nepunih 91mm (pre oko 90.8). Auto nešto malo bolje ide na nižim obrtajima (manje je izražena turbo rupa). Sve se poklapa kao što je navedeno u tekstu koji je prosledio Dušan. Ostaje mi da izmerim polugu na mojoj staroj tubini. Problem je što je matica za podešavanje poluge zapečaćena od strane Turboservisa i svako podešavanje povlači gubitak garancije.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Pet Jul 18, 2014 11:25 am

E sad, moguće varijante su:
a) u servisu mogu pogrešno da nameste dužinu šipke, što se, na žalost, vidi tek kad se turbina ugradi i odradi oštrija probna vožnja, pa sledi skidanje turbine, novo slanje u servis... ili :glare:
b) u servisu mogu svesno da podese nešto malo veću dužinu šipke, što za posledicu ima nešto slabije performanse (posebno na nižim obrtajima), ali se verovatnoća pojave MCSF P0235 bitno smanjuje ili ;)
c) može da sve bude OK. :)
d) ako sam promeniš dužinu šipke (i time prekršiš uslove garancije) i sve bude OK sa MCSF, a desi se neka havarija turbine koja nema uzrok u promeni dužine šipke, nemaš garanciju.
Alfa je stil... ostalo je status...
Gremlin
Garaža: Alfa 147 JTD 16V
Lokacija: Beograd
Postovi: 464
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 9:38 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Čet Jan 08, 2015 8:38 pm

Postoji li nacin da izvadim overboost bez skidanja zastite motora?
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Čet Jan 08, 2015 8:52 pm

Može, ali je teško - pričvršćen je na kućište filtera za vazduh... Pogledaj ogledalom položaj i mesta šrafljenja, pa proceni.
Alfa je stil... ostalo je status...
Gremlin
Garaža: Alfa 147 JTD 16V
Lokacija: Beograd
Postovi: 464
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 9:38 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Čet Jan 08, 2015 8:58 pm

Zalegao sam danas ispod auta da skinem, ali ne mogu da pridjem zbog zastite.
Primetio sam da su lepljene cevcice, tako da sumnjam na overboost da izaziva one pikove opisane u temi
viewtopic.php?f=71&t=56982&start=200
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Čet Jan 08, 2015 9:13 pm

Ne mora biti da su lepljene - vakuum crevo se sastoji iz dužeg krutog i kraćeg elastičnog segmenta, koji se navlači na "paštetu".
Alfa je stil... ostalo je status...
Gremlin
Garaža: Alfa 147 JTD 16V
Lokacija: Beograd
Postovi: 464
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 9:38 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Čet Jan 08, 2015 9:22 pm

Oznaceni deo vidi se da je zaliven crnom plastikom.
Slika
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Čet Jan 08, 2015 9:49 pm

Sad razumem - jedna od te dve cevčice je lepljena...
pre neku godinu, o jednom servisu su mi polomili jednu od cevčica (vremenom plastika postane krta), pa nudili da spajaju topljenjem... Za svaki slučaj kupio nov overboost, pa to preporučujem i sad.
Alfa je stil... ostalo je status...
Gremlin
Garaža: Alfa 147 JTD 16V
Lokacija: Beograd
Postovi: 464
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 9:38 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Pet Jan 09, 2015 4:05 pm

Procitah temu
viewtopic.php?uid=3717&f=13&t=37449&start=0

Definitvno je overboost za zamenu.
Gremlin
Garaža: Alfa 147 JTD 16V
Lokacija: Beograd
Postovi: 464
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 9:38 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Uto Mar 10, 2015 11:23 pm

Da osvezim temu i podelim moje iskustvo.
Kako izgleda overboost kad se rastavi na komade? :D


Slika


Slika


Slika

Mrezica pravougaonog oblika zapravo sluzi da spreci prasinu, a zalepljena je za kuciste i lagano nozicem se moze skinuti. Kad sam vracao malo stavio lepka cisto da je drzi na mestu.
Takodje, ocistio klip i kuciste, kao i deo izmedju gumice na koji naleze cevcica sa drugog dela ventila. Sve je to opisano na pocetku teme.
Stefan 96
rookie
Garaža: Alfa Romeo 156
Lokacija: Aleksandrovac
Postovi: 1
Pridružio se: Pon Avg 01, 2016 8:21 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Pon Avg 01, 2016 8:34 pm

Imam par problema sa alfom 156 1.9 jtd koju sam skoro uzeo, pa mislim da je najbolje da pitam ovde. Auto mi mnogo dimi ,u drugij kada dam oun gas ostane oblak crnog dima iza mene, e sad kada ugasim auto oo pola minuta i minut, nekad cak i duze nastavi da zuji overboost ventil, a kada gasim auto iz overboost ventila se čuje kao pfff, kao da ispusti vazduh. Sem toga i oada je ugašen auto dugo, ako prstom udarim u overboost on počne da zuji i ne prestaje dok ga ne udarim ponovo. U početku mi se nije dešavalo, ali sada mi se desava da auto štuca neravnomerno podiže brzinu, a i na konstantnom gasu secka svakih 2 sekunde, inace vuce prilično dobro, pa sam heo da pitam jel moguće da mi overboost pravi svevte probleme? Hvala unapred na odgovorima.
Korisnikov avatar
nikola016
Garaža: ex Alfa Romeo 147 140hp
ex Alfa Romeo 159 2.0 170+hp
ex Alfa Romeo GT 1.9 150hp

Alfa Romeo Brera 2.4 209+hp
Lokacija: Leskovac-Beograd
Postovi: 340
Pridružio se: Ned Feb 22, 2015 8:20 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Pon Avg 01, 2016 9:57 pm

Ako mnogo dimi, trebao bi da proveris creva turbine/interkulera, i zatvori taj EGR....
Alfa servis Brana
Sponzor
Sponzor
Garaža: Alfa Romeo 159,147,Gt,Brera,156Q4,Fiat tipo,B4 cabrio
Lokacija: Vranic Bgd
Lokacija: Beograd Vranic
Postovi: 212
Pridružio se: Sub Apr 30, 2016 6:33 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Pon Avg 01, 2016 11:47 pm

Overboost pravi probleme uglavnom u letnjem periodu jer je to ustvari obican elektro magnetni ventil ( spulna). Sam po sebi se dosta zagreva a leto mu jos i pomaze u tome. Moze se delimicno reparirati cak i uspesno ako se probusi membrana pa imas neki da je crkla spulna pa prebacis i to. Pravio sam ih ranije kad sam imao vise vremena od 5-6 ispadne 2 dobra. Pozz :quadrifoglio
goceiftimov
rookie
Garaža: Alfa Romeo 156 2.4jtd 10v 136hp
Lokacija: Negotino makedonija
Postovi: 1
Pridružio se: Čet Avg 11, 2016 10:08 pm

Re: Auto-servis "Neša"-Info

Pet Avg 12, 2016 12:00 am

imam jedno pitanje koliko treba biti duzine polugica acutatora za alfa romeo 156 2.4 jtd 10v 99 godiste sa variabilnom turbinom
Foker
rookie
Garaža: Alfa Romeo 147 jtd
Lokacija: Kumanovo
Postovi: 1
Pridružio se: Uto Avg 16, 2016 10:13 pm

nad turbinski senzor

Uto Avg 16, 2016 10:22 pm

vozim 147 jtd rekli mi senzor na usis i da operem interkuler jer neko to radio

pozzz :arflag
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Sre Avg 17, 2016 1:39 pm

Ako su mislili na MAP senzor ima jedan konektor i jedan sraf vrlo lako za zameniti :), a ciscenje interkulera je malo veci posao, treba ga skinuti i oprati nekim brake cleanerom ili slicnim sredstvom za odmascivanjem zatim oprati i dobro osusiti pre montiranja...

overboost ventil nije senzor na usisu :)
Korisnikov avatar
dejan nis
Garaža: Alfa Romeo 147 jtdm
Lokacija: Nis
Lokacija: Nis
Postovi: 645
Pridružio se: Sub Feb 01, 2014 4:56 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Sre Avg 17, 2016 5:09 pm

Alfa servis Brana napisao:Overboost pravi probleme uglavnom u letnjem periodu jer je to ustvari obican elektro magnetni ventil ( spulna). Sam po sebi se dosta zagreva a leto mu jos i pomaze u tome. Moze se delimicno reparirati cak i uspesno ako se probusi membrana pa imas neki da je crkla spulna pa prebacis i to. Pravio sam ih ranije kad sam imao vise vremena od 5-6 ispadne 2 dobra. Pozz :quadrifoglio
Upravo tako kada se previse zagreje hoce da brljavi i onda kasni odziv na gas i slicno...na 156 je to dosta lose postavljeno jer se previse greje jer je pored hladnjaka pa ga izduvna grana greje dosta a i kada se upali ventilator hladnjaka jos vise doprinosi zagrevanju dok je kod 147 i drugih to malo bolje reseno tj sklonjen je od direktnog uticaja toplote.
Korisnikov avatar
nikola016
Garaža: ex Alfa Romeo 147 140hp
ex Alfa Romeo 159 2.0 170+hp
ex Alfa Romeo GT 1.9 150hp

Alfa Romeo Brera 2.4 209+hp
Lokacija: Leskovac-Beograd
Postovi: 340
Pridružio se: Ned Feb 22, 2015 8:20 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Pet Avg 26, 2016 11:06 am

Jel ima neko sliku tog overboost ventila? Ja mozda tripujem ali mi ponekad pravi knedlu po jakoj vrucini...a uvece u 11-12 leti...Koliko obicno kosta nov?
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Overboost ventil - reparacija i čišćenje

Pet Avg 26, 2016 4:29 pm

imas sliku na pocetku teme :) a nov kosta oko 50E za obican JTD ne znam da li je za tvoj auto skuplji...

Povratak na “Diesel Potenza”