JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Forum namenjen svim problemima i specifičnostima vezanim za Alfe koje pod haubom imaju dizel Cuore Sportivo
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Maj 30, 2013 3:02 pm

Pored pomenutog povećanog pritiska ulja u nekim zonama motora, ima još tri nepovoljne stvari koje su posledica njegove preterane količine:
a) iako izgleda nelogično - previše ulja "kvari" podmazivanje, jer se "bućkanjem" uvlači vazduh u ulje i stvara nešto između "pene" i "kaše", koja nema dobra svojstva podmazivanja,
b) teže se postiže potreban pritisak u nekim manje dostupnim zonama motora, jer je ta pena "ređa" od ulja (ima vazduha u sebi...)...
c) višak ulja koji dođe na zidove cilindara, a zbog velike temperature na njihovoj površini, sagoreva i dodatno povećava ionako veliku temperaturu u cilindrima, a ako je ulje "staro" na zidovima cilindara mogu da ostanu i depoziti nečistoća iz ulja (čađ najčešće...).
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Avg 01, 2013 8:54 am

Da li neko zna u sustini koliko ulja predstavlja jedna crtica odnosno sta znaci 1 ili 2 mm na sipci u decilitrima? Meni je sad, recimo, nivo ulja na sipkici mozda 2-3 mm ispod maksimuma, i na displeju pokazuje 5 crtica, kao i poslije zmajene. Iskreno, ne znam koliko je bilo kad je sipano, nisam ni gledao...
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
Stromboli
Garaža: Giulia 952 QV
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16V
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 997
Pridružio se: Uto Jul 30, 2013 10:06 am

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Avg 01, 2013 9:56 am

Osim kad je auto na nagibu, nisam primetio oscilacije u pokazanom nivou ulja na displeju. Nisam primetio ni da ga trosi. Zamenu radim na 10kkm i uvek je nivo ulja na displeju max.
Sipka je stvarno lose resena na 159 :(.
`...owning an Alfa is a portal...´ - dovoljno receno.
Korisnikov avatar
sErGiO
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156SW 1.8TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 5764
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 3:11 pm

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Avg 01, 2013 10:28 am

@Super_genije
Na svim automobilima koje sam ja do sad vozio obično je razlika između min i max na šipci 1L ulja (osim ako na 159 nije drugačije), pa sad ti preračunaj koliko je to u milimetrima :D
Purezza di linea e prefezione del meccanismo - Alfa Romeo
l silenzio notturno è stato disturbato bruttamente dalla musica del mio cuore sportivo!
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Avg 01, 2013 11:23 am

So I figured, ali opet - ko pita... ;) :drink
A sad, glupo pitanje klapa 2: Posto sam seleniu koja mi je trenutno u autu gledao samo u limenkama, da li smijem da prespem to u obicnu plasticnu flasu i drzim u gepeku ako prifali? Da li ce da se mijenjaju neka fizicka svojstva ulja?
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
Stromboli
Garaža: Giulia 952 QV
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16V
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 997
Pridružio se: Uto Jul 30, 2013 10:06 am

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Avg 01, 2013 11:30 am

Koliko znam Selenia se prodaje i u PVC ambalaži od 1l. Istao pakovanje kao i Paraflu ili Tutela.
`...owning an Alfa is a portal...´ - dovoljno receno.
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Avg 01, 2013 11:57 am

eto vidis.. nisam za dzabe napisao glupo pitanje.. :D
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
Stromboli
Garaža: Giulia 952 QV
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16V
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 997
Pridružio se: Uto Jul 30, 2013 10:06 am

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Avg 01, 2013 12:02 pm

Nisi džabe super genije ;)

Šalim se, nema glupih pitanja, ko pita znaci da razmišlja :)
`...owning an Alfa is a portal...´ - dovoljno receno.
Korisnikov avatar
sErGiO
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156SW 1.8TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 5764
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 3:11 pm

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Avg 01, 2013 12:05 pm

Ja koliko znam, na primer Selenia Racing se prodaje samo u limenim kanticama od 2l tako da me nebi čudilo da i druge vrste ulja ne sipaju u plastiku. A i što bi ti smetala limena ambalaža?
Purezza di linea e prefezione del meccanismo - Alfa Romeo
l silenzio notturno è stato disturbato bruttamente dalla musica del mio cuore sportivo!
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Avg 01, 2013 12:17 pm

pa koliko sam vidio nema cep nego se limenka probija. ako je otvorim, sta da radim sa njom? :D :D mozda je jos jedno glupo pitanje....
meni je u autu ona selenia sto se fabricki sipa wr 5w40. jel ima ona u plastici?
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4584
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Avg 01, 2013 2:43 pm

kad otvoris limenku ima plasticni deo koji se izvuce sa navojem, na to moze da se stavi obican cep, tako da nema potrebe da presipas (u pitanju je 2l limenka, ne znam da li je i na 1l tako)
Slika
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Avg 01, 2013 5:24 pm

vidis, nisam ni razmisljao o 2 litre.. vidio sam od litre i sjecam se da su morale da se probiju srafcigero ili sl,a samim tim i cao bilo kakvo ponovno zatvaranje
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Sep 19, 2013 8:20 am

Drugari, mislim da imam problem ali ne znam sta je. U posljednjih mjesec dana mi se desilo dva puta da kad dam kontakt da mi prikaze na displeju 1 ili 2 crtice samo (pritom znam da imam dovoljno ulja u motoru jer kontrolisem sipkicu dovoljno cesto) i tada malo teze upali (kao da je prazan akumulator odnosno ako ima veze sa uljem kao da mu nedostaje pritiska u podizacima ventila). Onda ugasim i dam ponovo kontakt i prikazuje normalan nivo ulja i normalno pali. Inace auto ne trosi ulje (na 6 000 km ja i dalje ne mogu da primjetim razliku u nivou na sipci). Ulje je selenia wr 5w40 ... Da li se to jos nekome desavalo?
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Sep 19, 2013 11:18 am

Za početak je dobro da se senzor i konektor očiste nekim odmašćivačem (brake cleaner) i provere kontakti...

Slično, ali bez problema sa startovanjem motora, dešavalo mi se na 147ci, pa sam čak i menjao senzor, ali nije pomoglo.
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Sep 19, 2013 11:38 am

posto nisam palio auto nedelju dana, moguce je da je akumulator slabiji (nisam ga mjerio iskreno) pa da su to dva odvojena problema. uradicu to sto si rekao pa cu da vidim. U sustini mi nije toliko bitno ako senzor koji put zabaguje jer provjeravam ulje redovno, nego sam se istripovao oko kombinacije te dvije stvari. U svakom slucaju - hvala!
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Sep 19, 2013 12:01 pm

Ako vergla uspešno, a neće da startuje, onda nije problem akumulator...
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Sep 19, 2013 1:11 pm

pa pocne da vergla kako treba i onda treci okretaj uspori i potom startuje..
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Sub Sep 28, 2013 8:24 pm

Moze da bude i do anlasera mada on hoce kad je vruc da zeza iskosi se u biksnama pa kao da malo zaglavljuje,probaj prvo sa drugom baterijom pa vidi kako pali...
Slika
mmladen
Garaža: Alfa 156 1,9 jtd SW
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 421
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 9:07 pm

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Uto Dec 31, 2013 8:59 pm

Pokusat cu opisat moj nazovi problem,ulje sam mozda jednom ili dvaput dosuo za nekih 5000 km i nebih ni sad da board nije pokazao 5 kockica, dospem nesto malo ulja stanje na boardu se popravi tj.bude 6 kockica e ono zbog cega ovo pisem je da se nakon par dana i mozda nekih 100 km opet pojavise na boardu 5 kockica.Da li je moguce da je potrosio tako brzo to sto sam dosuo a sto je najgore sipka mi pokazuje sa jedne strane da je nivo ulja na max, a sa druge strane nesto ispod max.(2-3 mm)?Nejasno mi usled cega sipka ne pokazuje isti nivo ulja sa obe svoje strane?
Kad sam menjao ulje(april) stalo je i vise od 4,7 l znaci od tad do sad sam potrosio ono sto mi je ostalo od poslednje litre,da li je ta potrosnja zabrinjavajuca(turbina me plasi) a kako sam radio lamelu menjao sam i semering medjutim vidim da mi malo masno kod menjaca ali nikad nema tragova ulja ispod auta,suspleh nemam?
Da li cesta voznja kratkih relacija po hladnom vremenu moze sta da utice na potrosnju ulja?
Korisnikov avatar
fan
Garaža: Alfa Romeo 147 JTD 2002
ex Alfa Romeo 156 JTD 2002
ex Alfa Romeo 147 1,6 TS 2001
Lokacija: Valjevo
Postovi: 117
Pridružio se: Uto Feb 15, 2011 5:19 pm

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Sre Jan 01, 2014 4:08 pm

Displej kao displej je vise informativnog karaktera ako se nevaram,
Sipka odnosno merac je relevantan.Od minimalnog nivoa na pomenutoj do maksimalnog ima otprilike litar.
Ako si sipao 4,7 litara onda si preterao jer sa zmenjenim filterom ide 4,5 ltara.
Potrosnja ulja zavisi od vise faktora (stanje motora , uslovi eksplatacije, stil voznje i samog kvaliteta ulja)
Sasvim je normalno da ti motor potrsi na 10000km 0,5 litara ulja
Korisnikov avatar
fan
Garaža: Alfa Romeo 147 JTD 2002
ex Alfa Romeo 156 JTD 2002
ex Alfa Romeo 147 1,6 TS 2001
Lokacija: Valjevo
Postovi: 117
Pridružio se: Uto Feb 15, 2011 5:19 pm

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Sre Jan 01, 2014 4:18 pm

To sto sipka ne pokazuje identicno i sa jedne i sa druge stane krivac moze biti to sto u karter ulazi pod blagim uglom.
Zamenio sam ulje pre nekih petnaestak dana na displeju sve crtice pune merac max,
sutradan pali jednu crticu manje i tako nekad popuni sve nekad nedostaje jedna.
rudicmiki
Garaža: Alfa 147 1.9 JTD
Lokacija: odzaci
Lokacija: Deronje
Postovi: 365
Pridružio se: Uto Jul 17, 2012 7:29 am

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Sre Jan 01, 2014 6:45 pm

mmladen napisao:Pokusat cu opisat moj nazovi problem,ulje sam mozda jednom ili dvaput dosuo za nekih 5000 km i nebih ni sad da board nije pokazao 5 kockica, dospem nesto malo ulja stanje na boardu se popravi tj.bude 6 kockica e ono zbog cega ovo pisem je da se nakon par dana i mozda nekih 100 km opet pojavise na boardu 5 kockica.Da li je moguce da je potrosio tako brzo to sto sam dosuo a sto je najgore sipka mi pokazuje sa jedne strane da je nivo ulja na max, a sa druge strane nesto ispod max.(2-3 mm)?Nejasno mi usled cega sipka ne pokazuje isti nivo ulja sa obe svoje strane?
Kad sam menjao ulje(april) stalo je i vise od 4,7 l znaci od tad do sad sam potrosio ono sto mi je ostalo od poslednje litre,da li je ta potrosnja zabrinjavajuca(turbina me plasi) a kako sam radio lamelu menjao sam i semering medjutim vidim da mi malo masno kod menjaca ali nikad nema tragova ulja ispod auta,suspleh nemam?
Da li cesta voznja kratkih relacija po hladnom vremenu moze sta da utice na potrosnju ulja?
Dobro ti je kolega rekao.Ne mozes gledati nivo ulja po pokazivacu na tabli.
Sipka je merodavna.
Samo vozi.Povremeno prati na sipci stanje,ako te zabrinjava.I,ne mora ulje biti stalno na max.Nemas brige i kad je na pola.
Meni je isto posle zamene ulja ubrzo pokazivao jednu crticu manje na tabli.Posle je poceo da pokazuje 2 crtice manje i tako stoji.Jos malo i vreme za novi servis.
mmladen
Garaža: Alfa 156 1,9 jtd SW
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 421
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 9:07 pm

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Jan 02, 2014 3:49 pm

Upravu ste za displej netreba se na njega oslanjat medjutim ono sto mi smeta kod sipke je to sto sa jedne strane mi pokazuje da je ulje na gornjoj crti tj.na max. a sa druge strane je nesto ispod max.e sad sta uzet za relevantno a mozda opet i preterujem,netreba ipak toliko precizirat i obracat paznju na sitnice.
Sto se tice vrste ulja sipam seleniu WR
rudicmiki
Garaža: Alfa 147 1.9 JTD
Lokacija: odzaci
Lokacija: Deronje
Postovi: 365
Pridružio se: Uto Jul 17, 2012 7:29 am

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Čet Jan 02, 2014 5:24 pm

Hehe,preterujes.Ne mora to biti toliko precizno.Sipka ulazi pod uglom u karter pa je zato razlika.Uzmi da ti je merodavno manji nivo i prati.
Igor37
Garaža: Alfa Romeo 159
Lokacija: Beograd
Postovi: 16
Pridružio se: Ned Jun 05, 2022 5:49 am

Re: JTD - prikaz nivoa ulja na ekranu...

Ned Okt 30, 2022 7:24 am

Pozdrav ljudi.

Ja sam se juče vraćao iz Zaječara za Bg i parkirao se na finoj nizbrdici. Kad sam krenuo posle 15 minuta da krenem opet, pokaže mi senzor da nema ulja i da su sve kockice prazne. Proverio sam štap posle nekih pola sata i on pokazuje na pola, ali senzor na kontaktu i dalje pokazuje da nema ulja. Auto je i dalje na nizbrdici, nisam hteo da dospem ulje, ali ni da ga pomerim.
Inače, kad sam na ravnom meni senzor stalno pokazuje na ravnom 4 od 6 kockica, a na štapu je na maksimumu.

Povratak na “Diesel Potenza”