JTD lampica za ulje...

Forum namenjen svim problemima i specifičnostima vezanim za Alfe koje pod haubom imaju dizel Cuore Sportivo
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

JTD lampica za ulje...

Sub Avg 04, 2012 3:37 pm

Imamo jedan Stilo u familiji, dizel sa 116 ks, već neko vreme pali lanpicu za ulje i pišti naravno, a dešava se na semaforu, kad padnu obrtaj, sve liči na pumpu, ali kako zovem prodavnice niko nikad nije prodao nijednu, kažu to ne crkava.
Zamenjen je merač pritiska ulja i to ništa nije rešilo.
Ne prijavljuje grešku na dijagnostici.

Je li imao ko sličnih problema i šta još osim pumpe može biti uzrok ovome?
Padala mi je i turbina na pamet, ali nemam iskustva pa ne znam kakvi su simptomi kad je ona spremna za servis?
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: JTD lampica za ulje...

Sub Avg 04, 2012 5:55 pm

Uobičajeno je da se, kod JTDa, kad obrtaji naglo padnu (gašenje motora u vožnji, na primer), pojavi greška "mali pritisak ulja u sistemu", ali su to retke situacije. Ako je pumpa za ulje dotrajala, pa radi na granici upotrebljivosti, moguće je da opisani razlog izazove pad pritiska ulja u sistemu češće nego kad je pumpa dobra. Druga mogućnost je gubitak ulja, ali to je sigurno provereno.

Izjavu prodavaca delova da "... nešto nikad ne crkava..." ne bih komentarisao, da ne znam sledeće: kad neko traži nešto što nije u prodavnici, oni upute kupca na otpad (polovni deo), jer se boje gomilanja robe na lageru... Ali pre nego što se posumnja na pumpu za ulje (koja može i da se servisira) trebalo bi proveriti "levak" (sa malim filterom/sitom) kojim pumpa uzima ulje iz kartera.

Turbina (osim ako ne pušta ulje) utiče na neznatno povećanje pritiska ulja, tako da ona ne može da bude uzrok opisanog problema.
Alfa je stil... ostalo je status...
alfaskorpion
Garaža: AUDI A4 B8
Lokacija: Smederevo
Lokacija: Smederevo
Postovi: 1593
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 7:53 pm

Re: JTD lampica za ulje...

Ned Avg 05, 2012 7:31 am

Trebalo bi manometrom da se izmeri pritisak ulja na leru , ako nije ništa od gore navedenih problema trebalo bi proveriti ležajeve na radilici .
Skoro smo otvarali drugaru M52 motor iz bmwa zbog istog problema , leteci ležajevi su taman krenuli da skidaju cementaciju .

Dušan je upravu za prodavce u radnjama da lupaju , pumpe za ulje stvarno traju dugo ali ima na hiljade slučajeva da su one uzrok prolupalih motora.
busso trsi Sline
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: JTD lampica za ulje...

Sub Avg 11, 2012 5:45 pm

Rasturili smo ovaj jtd, izmerili manometrom pritisak i nije dobar, upola je manji nego što bi trebalo.
Pregledali smo leteće ležajeve i oni su dobri, ali ćemo ih svakako zameniti.
Ono što bi moglo biti problem su stabilni ležajevi radilice kako mi reče majstor i njih ćemo isto uzeti.

Problem je što niko nema uljnu pumpu na stanju, retko ko to i nabavlja, a jedan lik mi nudi kao provereno dobru sa stranca za 100 Eura.

Da li je moguće da je zbog ovih ležajeva pritisak bio slabiji i da je pumpa dobra ili da je ipak menjam sa tom polovnom, hajde ovako napamet mala pomoć...
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: JTD lampica za ulje...

Ned Avg 12, 2012 4:54 pm

alfaholic napisao:Problem je što niko nema uljnu pumpu na stanju, retko ko to i nabavlja, a jedan lik mi nudi kao provereno dobru sa stranca za 100 Eura.
Nova pumpa za Stilo 1.9 JTD 8v je oko 210€ (bez poreza, carine i poštarine), pa je, po meni, remont pumpe najbolje rešenje (nije komplikovano), naročito jer se ne zna u kakvom stanju je ta polovna koja se nudi...
alfaholic napisao:Da li je moguće da je zbog ovih ležajeva pritisak bio slabiji i da je pumpa dobra ili da je ipak menjam sa tom polovnom, hajde ovako napamet mala pomoć...
Nije mi logično da ti ležajevi mogu da utiču na pritisak ulja u sistemu.
Alfa je stil... ostalo je status...
rudicmiki
Garaža: Alfa 147 1.9 JTD
Lokacija: odzaci
Lokacija: Deronje
Postovi: 365
Pridružio se: Uto Jul 17, 2012 7:29 am

Re: JTD lampica za ulje...

Ned Avg 12, 2012 5:07 pm

Ako lezajevi nisu osteceni,ne bi trebalo da uticu na pritisak.Kakva je radilica?
Da li filter ulja ima neki ventil u sebi?
Koje ulje je sipano i kad je menjano?
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: JTD lampica za ulje...

Ned Avg 12, 2012 7:43 pm

Radilica je dobra, kao i leteći ležajevi u globalu, ali ih menjamo kad smo već otvarali motor.
Za filter ne znam, a sito je čisto.
Ulje i filter se redovno menjaju na oko 10 000 km, Selenia je u pitanju, ne vozim ja taj auto pa ne znam koje ulje konkretno.
U suštini sa svakom promenom ulja i filtera ovaj problem sa lampicom se pojačava.

Kako se radi reparacija pumpe, možemo li to sami ili to mora da radi neko istreniran?
Takođe, možemo li da proverimo stanje uljne pumpe van motora?
Korisnikov avatar
delic
Garaža: 156 SS
Lokacija: BBR
Lokacija: BGD
Postovi: 580
Pridružio se: Sub Mar 27, 2010 10:28 pm

Re: JTD lampica za ulje...

Ned Avg 12, 2012 7:57 pm

Ako ste skinuli pumpu proverite prvo da nisu popusteni srafovi na kucistu(imao slucaj dva puta crkla turbina i jednom lezajevi) u tom slucaju mozes da je bacis ako nisu rasturite pa nadjite radionicko uputstvo,pored zazora izmedju zuba zupcanika imas i zazor tela kucista koji lako moze da se dotera u meru.Naravno proverite da ventil pumpe nije ostao zaglavljen jel hoce i tu da gubi pritisak.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: JTD lampica za ulje...

Ned Avg 12, 2012 10:57 pm

Tzv. radijalni (bočni) zazor (između kućišta i zupčanika) bi trebalo da bude 0.08mm-0.186mm, a aksijalni zazor (između gornje površine zupčanika i donje površine poklopca) 0.025m-0.070m. Ovo su brojevi za uljnu pumpu od 147 JTD 8v. Verovatno je i kod Stila tako...
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: JTD lampica za ulje...

Uto Avg 14, 2012 1:00 pm

Pumpa koju smo skinuli je bila baš kako ste opisali, svi šrafovi su bili labavi, pretpostavljam da tu nema pomoći, uzeli smo tu polovnu kod koje to nije slučaj ni iz daleka, uzeli smo nove leteće i ležeće ležajeve, pa ćemo sve to da vratimo, trebalo bi da nakon toga bude sve u redu.
Novu pumpu nema niko, kažu da ne bi ni nabavljali.

Inače, skidanje kartera je katastrofa, morali smo da skinemo ceo menjač dole samo zbog dva šrafa koja se nalaze ispod zvona i ne može da im se priđe drugačije.
Korisnikov avatar
delic
Garaža: 156 SS
Lokacija: BBR
Lokacija: BGD
Postovi: 580
Pridružio se: Sub Mar 27, 2010 10:28 pm

Re: JTD lampica za ulje...

Uto Avg 14, 2012 8:57 pm

Moze da im se pridje ali mora zamajac da se postavi u odredjeni polozaj pa imas dva useka za cevasti kljuc,a menjac odvojis 5-6 mm. :grin:
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: JTD lampica za ulje...

Sre Avg 15, 2012 10:26 am

U Mandušića Vuka... ;)

Povratak na “Diesel Potenza”