Pitanje za gume

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
alfarion79
Garaža: 145 1,9 JTD `99
Lokacija: zarkovo
Postovi: 35
Pridružio se: Čet Jan 15, 2009 5:07 pm

koje gume odabrati?

Sre Mar 18, 2009 12:57 pm

Doslo je vreme da se menjaju gume. Zima je gotova, sa starim gumama smo je jedva pregurali. Malo se raspitujem po radnjama i zakljucim da je 185/55/15 oko 5200-5300din (tigrova naravno). Medjutim, covek mi u jednoj od radnji rece da Hitris 195/50/15 kosta 3990 din. Sad, ja nisam stipsa i uvek hocu za svoj autic bolju stvar, ali ova razlika mi nije zanemarljiva. Jel neko zna dal je ta kombinacija izvodljiva (195 staviti na 185), i kakav je taj Hitris?
Korisnikov avatar
dexxxter
Garaža: 156 2.0 TS 16v
166 Facelift 3.2 V6 24v
Lokacija: Beograd
Postovi: 967
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:32 pm

Re: koje gume odabrati?

Sre Mar 18, 2009 1:58 pm

195/55 R15 je odgovarajuca dimenzija
Slika
Korisnikov avatar
alfarion79
Garaža: 145 1,9 JTD `99
Lokacija: zarkovo
Postovi: 35
Pridružio se: Čet Jan 15, 2009 5:07 pm

Re: koje gume odabrati?

Sre Mar 18, 2009 2:54 pm

dexxxter napisao:195/55 R15 je odgovarajuca dimenzija
Sad mi to nije jasno. Auto sam kupio sa ovom dimenzijom guma 185/55/15. U cemu je razlika izmedju sadasnjih i 195/55/15?
ZE
ZEPP 46
Drug Član
Drug Član

Re: koje gume odabrati?

Sre Mar 18, 2009 3:59 pm

u širini i visini gume ;)!! I moj predlog ti je da proveriš cene Kleber Dynaxer..i Profiler 2 go (Goodrich) :wave:
Korisnikov avatar
acasmc@146
Garaža: Alfa Romeo 146 1.6TS '97
Lokacija: Mladenovac
Postovi: 368
Pridružio se: Ned Jan 25, 2009 3:27 pm

Re: koje gume odabrati?

Sre Mar 18, 2009 6:17 pm

ja sam kupio Hitris sve 4 nove i mogu ti reci da su se pojele kao nista! 9 meseci bog da im dusu prosti i postale celestonke! presao sam oko 20.000km sa njima, sto je moras priznati jako malo. zadnje na pola sare, prednje na 3-4mm :bye:

auto je AR 146 1.6TS

slecece ce biti Michelin, ili ni jedne druge! ne isplati se nikako! ove sam platio 4x3.500din (185/60/R14) i za 14.000din nisu sastavile ni godinu dana da valjaju, cenim da Michelin-ke kotrljaju 50.000km (ka nista), ili ti duplo vise km i duplo vise vremenski (u mom slucaju), a tesko da kostaju duplo vise, tj. 28.000din?

da ne pominjemo razliku u kvalitetu!

nemoj pogresno da me shvatis, ne kazem ja da je Hitris losa guma, naprotiv! kada je sara dobra na mokrom putu su stvarno korektne, ne proklizavaju mnogo, cak je i bocno drzanje solidno, ali kao sto poslovica kaze :"Nisam dovoljno bogat, da kupujem jeftine stvari!"

nadam se da te moj post nece pokolebati, vec ti samo dati neki novi pravac za razmisljanje.
poz
Ma bre mi smo dali otkaz i Enzo Ferrariju!
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: koje gume odabrati?

Sre Mar 18, 2009 6:32 pm

ja sam dugo lomio i kad sam video da su fabricke dimenzije 205/50-15 i 195/55-15 skoro duplo skuplje od 195/50-15, prekinuo sam da trazim.

195/50-15 nije fabicka dimenzija, ok. ali se u toj dimenziji prave sve marke modeli i varijacije na temu, i to duplo jeftinije.

poredjenje:
Michelin Pilot Exalto PE2 205/50-15 11.500din vs ista guma 195/50-15 6.600din

cisto da se zna (raspitajte se malo vise) :cool:

inace, kad smo kod varijacija velicina (u odnosu na fabricku 195/55-15):
205/50-15 je 10mm manja (spoljni precnik tocka), odnosno 5mm - po visini profila
195/50-15 je 20mm manja (spoljni precnik tocka), odnosno 10mm - po visini profila. ***ova dimenzija prelazi preporucenih do 3% promene precnika tocka, a ako se to predje - znacajno se poremecuje kocioni sistem (koji nije pravljen za tu dimenziju). to je sustina stvari.

***zakljucak: moja preporuka (na osnovu visemesecnog istrazivanja po net-u) je:
Michelin Pilot Exalto
Slika
ima najvise prednosti, plus naglasenu sportsku notu...

**znatno jeftinije resenje (ali nikako znatno losije):
Barum Bravuris
Slika
Poslednja izmena od dekideki u Sre Mar 18, 2009 9:36 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
JaMaL
Garaža: 75 TS
75 TB
Lokacija: Severno od Albukerkija
Lokacija: Bgd
Postovi: 1369
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:04 pm

Re: koje gume odabrati?

Sre Mar 18, 2009 8:22 pm

Ja sam imao oba tipa guma koje Deki pominje i moje licno iskustvo na 75-ici konkretno je da barum drzi kao blesav... i po suvom i po mokrom putu, ali se i daleko vishe trosi guma po suvom... dok Michelin je dobra za suvo... vishe skripi i manje se trosi ali po mokrom zna da bude klizavija od baruma...

Ukratko Michelin tvrdja i dugotrajnija guma, Barum meksa i lepljivija guma ali se i brze trosi...

Moj glas za svakodnevnu voznju ide na Barum... dok za sportskiju voznju moram da odaberem Michelin... meni licno ne smeta da mogu izbacim dupe ili pustim auto da prokliza ako zelim a da to bude veoma predvidljivo i sa te strane sigurnije od baruma koji drzi drzi i onda prokliza kad najmanje ocekujes, tj. kad pomislis kako nikada nece da pusti... Sa Michelinom znam na cemu sam i dokle smem da teram.
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: koje gume odabrati?

Sre Mar 18, 2009 8:37 pm

@JaMaL: odlicna recenzija iz prve ruke!
:medal:

dodao bih da je znacajna Michelin-ova prednost i pri rotaciji penumatika. zbog ravnomernijeg habanja takva shara ima prednost sto nema smer rotacije, sto ce reci - kad se tockovi menjaju unakrst, ne treba ponovo raditi demontazu/montazu guma na felnama, vec samo zarotirati tockove. ;)
ZE
ZEPP 46
Drug Član
Drug Član

Re: koje gume odabrati?

Sre Mar 18, 2009 9:39 pm

:scratch: od kako sam u klubu..vidim da dosta pričate i forsirate Mishelin i Barum..??!! Ne mislim ništa loše..samo me zanima da mi objasnite zašto....pošto sam ja i sa jednim i sa drugima imao JAKO loša iskustva( ne kažem da sam u pravu)!! NAjbolja iskustva sam imao sa Yokohama i GoodYear.. (mada imam želju da provozam neki Toyo ;) )..a što se tiče mog predloga za Goodrich i Kleber...samo mislim da daju puno više nego Tigar..a malo više koštaju ;)
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: koje gume odabrati?

Sre Mar 18, 2009 9:58 pm

sa kojim si konkretno gumama imao dobra iskustva (sa kojim losa).
marka, model, dimenzija, mali opis... :wave:

Barum je najjaci sto se tice odnosa cena/kvalitet
Michelin je marka broj 1, ali i on varira od modela do modela. Energy recimo je odlican ali samo po stednji goriva i dugotrajnosti, dok je u samoj voznji osecaj nikakav. Exalto sam naveo posto (po misljenju mnogih) i nije klasicna Michelin guma. malo su se igrali sa nekoliko razlicitih sastava gume (na istoj gumi), sarom itd... :good: recimo jos da im je trebalo dve evolucije za zimsku gumu da bi tek sa trecom postigli odlicne rezultate... :D

*malo se svi (koliko sam se raspitivao) distanciraju od nekih guma koje si pomenuo jer su "plasticne" laicki receno. na temperaturama manjim od 10C su pogibeljne. Kleber imam i vozio sam ga ludacki, odlicna je guma cak i po mokrom. ali - ispod 10C su blaga jeza... btw, i Goodrich i Kleber su samo druga klasa Michelin-a. Tigar je treca.

Goodyear, koliko sam cuo su O.K. :cool:
Korisnikov avatar
Blade
Drug Član
Drug Član
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 TI (Chadjava)
Alfa Romeo 156 V6 SP2 '02
Alfa Romeo 33 Veloce `88
Alfa Romeo 33 Permanent 4
Alfa Romeo 166 3.2
Ex: Alfa Romeo 33 S2 QV `89 part car
Ex: Alfa Romeo 156 2.5 V6 SP3 '01
Ex: Alfa Romeo 33 S3 part car
Ex: Alfa Romeo 33 S2 1.7 QV part car
Ex: 33 S1 1.3
Lokacija: Zemun
Lokacija: Zemun
Postovi: 1841
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 2:14 am

Re: koje gume odabrati?

Čet Mar 19, 2009 12:45 am

Ja imam sada na 16-ticama Continental 195/45 R16 (w) i odlicne su ali je klasicna letnja guma na 15-ticama sam imao kumho nisam siguran koji model al sam presao boga oca sa njima i prodao ih sa felnama zajedno jer je bila sara ok vozene 3 godine :D
The ContiSportContact is Continental's Ultra High Performance Summer tire that was developed to meet the needs of the drivers of sports cars, coupes and sedans. The ContiSportContact was designed to provide traction in dry and wet road conditions, but it is not intended to be driven in near-freezing temperatures, through snow or on ice.
Za ovo sto su napisali 100% podrzavam leti dobro lezi i po kisi ali osetno slabije. Zimi nikako :( ovu zimu sam prebrodio uglavnom mi alfica bila na parkingu sledecu zimu moram da nabavim zimski set pod obavezno. ;)
Jednom alfa uvek alfa !!!
Prva. druga serija 33 1.7 Veloce
Druga. treca serija 33 Permanent 4
Treca. Macchina bella 1.9 16v
Četvrta. 156 V6 Sp2 ili TI work in progress
Peta. 166 FL 3.2
Korisnikov avatar
sErGiO
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156SW 1.8TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 5764
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 3:11 pm

Re: koje gume odabrati?

Čet Mar 19, 2009 9:14 am

Za Kleber mogu da potvrdim da su vrhunske gume, a kao sto neko rece kostaju malo vise od Tigar guma. Doduse ja sam imao na prethodnom autu Viaxer ali su lezale na kako na suvom tako i na kisi neverovatno. Svaka preporuka za Kleber.
Purezza di linea e prefezione del meccanismo - Alfa Romeo
l silenzio notturno è stato disturbato bruttamente dalla musica del mio cuore sportivo!
Korisnikov avatar
lux
Garaža: 147 1.6 TS 77kw
Lokacija: Gornji Milanovac
Postovi: 249
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:26 pm

Re: koje gume odabrati?

Čet Mar 19, 2009 10:34 am

Moje najbolje iskustvo je PIRELI P6000 185 55 R15.Mogu da ih vozim jos ovo leto .Kupio bi ih opet ali cena je naopako visoka.Skorije sam citao da je nemacki ADAC savez radi test 10 guma u ovoj dimenziji i da je HANKOOK VENTUS bio ubedljivo iznad konkurencije a sa cenom izuzetno povoljan.Neznam kolko je kod nas.
Korisnikov avatar
lux
Garaža: 147 1.6 TS 77kw
Lokacija: Gornji Milanovac
Postovi: 249
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:26 pm

Re: koje gume odabrati?

Čet Mar 19, 2009 10:46 am

Deki ti si u koliko se nevaram vizio BARUM.Pazi ja godisnje prelazim max.15000 od toga 12000 leti.Imam set letnjih i set zimskih sve sa felnama.Da li BARUM moze da izdrzi 4 letnje sezone bez problema normalnom voznjom bez ludovanja jer me je to davno proslo.
Pozdrav
Korisnikov avatar
Stefan Zailac
Contact:
Garaža: Nešto strano i privremeno...
Lokacija: Pancevo
Lokacija: Pančevo
Postovi: 838
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 11:33 am

Re: koje gume odabrati?

Čet Mar 19, 2009 11:56 am

Ajd` i moje iskustvo. Imao sam Fireston gume i nisam bio zadovoljan jer je bočni oslonac vrlo mek i ne drže dobro u krivini. Jesenas sam pazario 4 nove Tigar Hitris 195/50/15 i plaćenu su 3100 din./kom. Prvi utisci su sledeći:
Tigar Hitris 195/50/15 (na skali od 1-5)
1. Suvo i toplo vreme 4 (dobro leže i drže u krivini.)
2. Vlažno i kišno vreme 5 (akvaplaninga sa mojom vrlo lakom 33 gotovo da nema. Kiša je prirodno okruženje za ovu gumu)
3. Blato i klizavo 3 (solidno za letnju gumu)
4. Sneg 2+ (nije za zimske uslove. Može se koristiti u slučaju nužde. Ja imam set novih zimskih točkova te mi to nije bitno).
5. Eksploatacija ? (još je rano)
6. Ergonomija 4+ (Visoka udobnost jer su vrlo tihe i mekane)

I sam sam se dvoumio između Hitris, Prima, Barum Bravarius i Vernstein. Cene su približne. Odluka je pala na ove i to na osnovu komentara sa nekih foruma i drugih ocena, pa videćemo. Dosada je ukupan utisak vrlo dobar.

Što se tiče cene, profili sa visinom /50 i /45 su znatno jeftiniji jer se bočni deo gume lije zajedno sa gaznom površinom te je tehnologija izrade jefitinija što naravno ne znači da je to lošija varijanta, naprotiv. Dimenzijski apsolutno odgovaraju serijskom profilu za moju Alficu.

:wave:
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: koje gume odabrati?

Čet Mar 19, 2009 1:40 pm

Uglavnom se slazem sa ovim ocenama iznad za Hitris.Stavka 5.Exploatacija:Kod mene licno traju ~16-17k km,pre mene,navodno 11-12k km(navodno=prema tvrdnji proslog vlasnika Alfe).Vec su pri kraju,mozda izvoze jos par k km.
Sve u svemu,nije loshe za tu kintu i uglavnom normalnu voznju.Dimenzija 185/65/14,na 155-ci od ~1.200kg prazna.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: koje gume odabrati?

Čet Mar 19, 2009 2:47 pm

ja sam kupio barum bravuris i prezadovoljan sam njima, odlicna sara i smesa gume a jako povoljna cena, doduse u mojoj dimenziji (195/50-15= 4000 din kom ;) ), mada su i ostale dimenzije znatno jeftinije od ostalih proizvodjaca,a glupo je porediti sa tigricom koja je za klasu i vise ispod nje, moja topla preporuka za bravuris :thumbsup:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
ZE
ZEPP 46
Drug Član
Drug Član

Re: koje gume odabrati?

Čet Mar 19, 2009 4:28 pm

Barum Bravuris..imao (čini mi se 185/65 R14)..moja iskustva..malo bučnije,više se troše..a od udara u ne tako oštru i veliku rupu..pocepale se ( i to 2 puta)..u odnosu na Yokohamu..sa kojima sam bar 5-6 puta "overio" mnogo gore rupe..i očekivao svašta..kad ono ni bubac ;) ( isto važi i za GY)!! A Michelin Energy..imao na Carismi..na putu do Kotora i nazad..na plus 35 stepeni.."jurio" sam i prednji i zadnji kraj po putu..i to na ne tako velikim brzinama ;) ( a ti Deki bar znaš..kako ja vozim)!! Ne kažem,možda sam naleteo na takvu seriju..ali..to su moja iskustva!! Exalto nisam probao..pa ne mogu ni da pričam o njima!! Za Kleber..sve najbolje u odnosu cena-kvalitet..(slažem se u vezi temperature ispod 10)...a što se tiče "plastike"..baš su mi u dobrim vulkanizerskim radnjama uBg pričali..da Goodrich ima veoma malo plastike ;)
B@ne J
Garaža: Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm16v
Lokacija: Serbia
Postovi: 326
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 10:20 pm

Re: koje gume odabrati?

Čet Mar 19, 2009 4:28 pm

Hitris je izuzetno dobra guma za suvo i kisu,imam ih nekih 5000km i nisu pokazale ni najmanje nepravilnosti ili izoblicenosti,a ja ih nikako ne stedim,u krivini drze super i izuzetno su tihe,na rupama necujne,vozio sam ih i zimi,mogu da posluze...moja dimenzija je 195/55-15 i mislim da je prava mera za 145-146 :wave:
Kleber sam imao pre njih i moj utisak je da su plasticnije i tvrdje nego Barum i Hitris,za zimu ne daj boze :(
Ako nemas para,moja preporuka je Hitris ili Barum,ako imas Toyo ili Continental :cool:
Sheta_Junior napisao: Tata izadje iz kola,pogleda pored puta jarak,katakombe, ali vidi da ce da prodje.Digne BX-a na najvisi stepen i polako ga spusti pored puta, prodje kroz jarak,digne ga na put,spusti citrica i nastavi put, a svi ljudi iz kolone aplaudiraju!
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: koje gume odabrati?

Čet Mar 19, 2009 6:24 pm

samo da odgovorim na pitanje upuceno meni:
vozio jesam Barum, na vise vozila, ali nisam posedovao i maltretirao... nadam se da sam bio jasan. :grin:

kad vidim Tigar (posle kupovine Winter1, 185/60-14), setim se Djose i njegovog vica koji mu je ispricao vulkanizer iz Stajkovce:
"Dobre su Tigar gume. za lozenje ispod kotla za pecenje rakije, za paljenje ispod mostova za dimnu zavesu protiv avioni, za ogradu za trke... al NESU ZA AUTO."

salu na stranu, posle vise korisnika sapatnika koji su pazarili Winter1, shvatili smo zasto su odlicne nekim ljudima a nekima nisu. sta god proizvodjac rekao za njih, te gume naprosto nisu za kola preko 1000kg odnosno 100KS. dokaz: moje prednje (nose 70% tezine kola) su na tzv. uskim lamelama za sneg dobile kosinu od slajfovanja, dok su zadnje ko nove. inace, slajfuju iz cista mira kad krecem, i na 2000rpm, po suvom i relativno toplom...
istina, retko ko se zalio na njih kad ih montira na zastavu ili neki drugi mali auto sa relativno slabijim motorom, cak su kovane u zvezde...
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: koje gume odabrati?

Čet Mar 19, 2009 6:48 pm

pa dobro zavisi ko kakve gume i za sta trazi, ja ove jos nisam probao u nekoj extremnijoj voznji, za sada samo po gradu, malo ostriije, i po onome sto sam probao auto svidjaju mi se, doduse sad su mi zadnje gume malo losije pa popusta zadnji kraj ali prednji drzi ekstra, a i zadnje cu menjati uskoro, videcemo kako ce se ponasati posle malo vece predjene km, inace iz iskustva nekih drugara nisam cuo lose o bravurisu ni posle dosta predjenih km :rolleyes:
a sto se tice rupa, hm, pa svaka guma i felna to lose podnose, inace rupe i neravnine izbegavam maksimalno i nisam imao nekih losih iskustava sa njima, doduse jesam jednom sa 33kom, negde oko KV nabo zestoku rupetinu, tad je guma to dobro podnela ali je malo naprsla felna :D
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
ZE
ZEPP 46
Drug Član
Drug Član

Re: koje gume odabrati?

Čet Mar 19, 2009 7:51 pm

slažem se OMP..loše se podnose rupe..samo kažem da mi se Barum 2 puta poceopao..ne kažem ništa loše..samo moje iskustvo.. ;) ..i naravno sve zavisi ko šta hoće!! Jbg..kada živimo u takvoj zemlji..pa nam svima cena igra jednu od glavnih uloga :( !! Poslednji put kada sam se raspitivao za Yokohamu u 205/60 R15 91V,bile su oko 115 e / kom..e to je više nego duplo skuplje od Baruma,Klebera,Goodricha...!! I slažem se sa Đošom :wave: ..za Tigar
Sa
Sasha
Drug Član
Drug Član

Re: koje gume odabrati?

Čet Mar 19, 2009 10:36 pm

GT radial champiro na mom autu rade posao vrhunski. 195/50/15 i mislim da su jedini koji u toj dimenziji nude brzinski indeks do 270km/h. Do sada sam prešao oko 5-6000 i prezadovoljan sam, a cena je bila 200e za sve 4.
Korisnikov avatar
sErGiO
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156SW 1.8TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 5764
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 3:11 pm

Re: koje gume odabrati?

Pet Mar 20, 2009 12:59 pm

Vidim da niko ne spominje Tigar Syneris, jel probao to neko?
Purezza di linea e prefezione del meccanismo - Alfa Romeo
l silenzio notturno è stato disturbato bruttamente dalla musica del mio cuore sportivo!
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: koje gume odabrati?

Pet Mar 20, 2009 7:52 pm

Obzirom da su Prima u W indexu,sumnjam da je ko imao prilike da je proba u prikladnim uslovima :rotfl:.

Povratak na “Area Servizio”