alu felne

Ulepsavanje i odrzavanje prepoznatljivog imidza; Alfa Romeo
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 9:25 pm

Ja cu moje q2 sam da farbam. I to sprejem. Videcete niko nece primetiti razliku. :D
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 9:26 pm

Prosto je neverovatno kako smo spremni da tuđi rad, znanje i iskustvo nipodaštavamo. Iskreno, nikad nisam farbao felne, ali odokativno deluje da samo ošmirglati sve četiri kako treba, zahteva prilično posla. Kao i u svakom poslu, ima dobrih i loših majstora, pa su i cene prilagođene (iako ne uvek).
Relativno skoro sam došao u posed uputstva za farbanje u 8C boju... pa samo dok sam čitao ono, počeo sam da se preznojavam, a mogu da zamislim koliko će tek vremena i znoja trebati da se sve odradi... Opet, felne mogu da se farbaju u jednom sloju farbom u spreju ili u 12 slojeva u 8C... sve ima svoju cenu.
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
PapaSle
Garaža: "Il Biscione" 147 JTDm
Lokacija: Citta di Belgrado
Lokacija: Cita di Belgado
Postovi: 1365
Pridružio se: Sub Jun 07, 2014 11:56 pm

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 9:34 pm

Isto koliko su ljudi u stanju da precenjuju svoj posao.

Da je teško - jeste, ne sporim, fizički... Ali da li misliš da je zidarima - majstorima lako? Pa dnevno uzimaju 25e... Kao klinci smo istovarali kamione od 22tone za 15ak evra i bili srećni, radili hiljade poslova za mnogo manje pare... Ali ako ti jedan čovek traži 100 a drugi 200e za isti posao, stvarno ne mislim da je ovaj drugi čarobnjak, niti da ulaže više napora... Verujem da je bolje, al često imam slučaj i u svom poslu da se cena ne poklapa uvek sa kvalitetom već samo sa pričom koju prodaju i imenom koji imaju.

Doktori su gulili knjige 10ak godina, pa imaju dnevnicu po 3 000 dinara... Da ne nabrajam dalje...

Opet kažem, svako ima pravo da traži šta hoće... :gr8:
Korisnikov avatar
Falcon037
predsednik kluba
predsednik kluba
Garaža: -
ex: Alfa 147 JTD 16V
ex: Alfa GT JTDM
Alfa 156 V6 SP2 Azzurra
Alfa Mito MultiAir Turbo
Lokacija: Beograd
Postovi: 4953
Pridružio se: Čet Jan 19, 2012 1:16 am

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 9:43 pm

Pa sve je to u redu ali glavna razlika između ovoga što farba za 100€ je to što on radi sam, a ovaj što naplaćuje 200€ je menadžer i ima 3 radnika koji rade za njega i onda treba njima da plati i da ostane za njega :)
Korisnikov avatar
PapaSle
Garaža: "Il Biscione" 147 JTDm
Lokacija: Citta di Belgrado
Lokacija: Cita di Belgado
Postovi: 1365
Pridružio se: Sub Jun 07, 2014 11:56 pm

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 9:45 pm

Upravo tako. :gr8: (apropo majstora koji ulažu svoj rad, a ne prodaju priču i ime)
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 9:51 pm

Pa vidiš, tu se baš ne slažemo. Postoji mnogo načina da se isti posao odradi, a na klijentu je da odabere šta mu odgovara. Ja ne tvrdim da 200 evra nije mnogo, ali opet, tvoje je da kažeš da li ti odgovara ili ne. Iz iskustva, bolje je platiti skuplje jednom, nego naknadno plaćati popravke.
Što se tiče istovaranja kamiona... kompleksnost određenog posla utiče na vrednost istog. Pošto obuka za istovaranje kamiona traje oko 45 sekundi, najnormalnije je da sat tog posla bude plaćen mnogo manje od, recimo, krojačkog sata. Kako se povećava vreme trajanja i kompleksnost obuke za određeni posao, tako raste i vrednost istog, izražena u novcu. To što se više oznojiš istovarujući kamion, stvarno nema nikakve veze.
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
PapaSle
Garaža: "Il Biscione" 147 JTDm
Lokacija: Citta di Belgrado
Lokacija: Cita di Belgado
Postovi: 1365
Pridružio se: Sub Jun 07, 2014 11:56 pm

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 10:01 pm

Odmah sam i rekao da on može da traži koliko hoće, a da je na meni da dam ili ne.

Moje iskustvo ne govori da je skuplje uvek bolje, ume da bude i drugačije, jer kako je rečeno gore, sve su šanse da ti felnu neće odraditi neki tamo stari As Danko ili Roki, već 3 klinca kojima on daje 25000 dinara i nadgleda njihov rad.

Kad sam pomenuo istovaranje, mislio sam na posao koji ti moraš da uradiš za pare, a s obzirom da sam pretpostavio da ćeš odgovoriti slično, sam i rekao da jedan doktor guli knjigu 10 godina, pa ne zaradjuje pola koliko zaradjuje Roki, Mićko ili Danko, koji su naučili da šmirglaju felnu i ofarbaju 2 sloja farbe... Ne bih rekao da za šmirglu i farbanje treba 10 godina i muke koliko moraju da ulože arhitekta, doktor,veterinar...

Al ne bih širio, po tvojim kolima vidim koliki si perfekcionista, tako da cenim tvoje mišljenje, pozdrav druže. :drink
Korisnikov avatar
Ducero
Contact:
Garaža: 145 Bomber,ostatak garaze zauzimaju bicikle
Lokacija: gargantua
Lokacija: Kraljevo
Postovi: 1647
Pridružio se: Uto Sep 21, 2010 11:43 am

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 10:06 pm

Smirglanje felni je mac sa dve ostrice.Prvo morate da znate zbog cega se i uopste smirglaju felne,tj treba znato kakvu podlogu trebate dobiti.Tu nema preskanja,tipa mrzi me da zavlacim smirglu na mesta koja su nepristupacna.U suprotnom se desava hemiska reakcija izmedju nove i stare farbe.

Epilog je ovo:

Slika


Slika

Nakon ovoga jedino resenje je peskarenje,pa ponovo sve ispocetka.

A da ne pricam da je kvalitet postojanosti boje nikakav.Zasto? Zato sto se nove farba drzi za staru,i to vam je kao da ste trakom zalepili novu boju za staru.Boja ce ljustiti i ispod ce se pokazivati stara boja.Zasto? Zato sto je prva boja verovatno uradjena kako treba sa primerom pa se drzi kao luda.Osim ako ne odvalite ivicnjak,u tom slucaju nikakav primer ne pomaze hahaha



Odredjene boje zahtevaju odredjenu pripremu.Neke nijanse zahtevaju odredjenu boju kao podlogu da bi zeljena nijansa bila ujednacena.Ukoliko radite i efekte moze biti i vise razlicitih nanosa.U proseku svaka nijansa ide po 3 prolaza.......
Lakiranje je najtezi postupak i ako tu uprskate,jedino vam preostaje da :cry: .Dzabe vam sva priprema,lak ne prasta nista.

Da ne duzim,za neko ozbiljno sredjivanje mora se odvojiti solidno vreme.

Za perfektne felne postuka je sledeci:
-Peskarenje
-Zavarivanje rupica po obodu felne,nastale zvakanjem ivicnjaka.
-Primer za aluminijum.
-Spric git,radi popunjavanja sitnih rupica ili zatbaranje reljeva nastalo oksidacijom aluminijuma.Najcesce u predelu centealne rupe i brezona.
-Smirglanje sa dve vrste granulacije radi dobijanja idealno glatke povrsine.
-Pranje felni od prasine nastale obradom spric gita.
-Susenje.
-Premazivanje antisilikonom da bi se odmastila povrsina od dodira prstiju.
-Brisanje medenom krpom da bi se uklonila prasina koju je ostavio cika Marfi za sobom.
-Boja baza u tri ili vise sloja,zavisi od nijanse.
-Smirglanje baze vodenom smirglom vise granulacija,da bi boja bila ravna kao staklo.A ne ono kad okom vidim ispod laka planinske vence...
-Pranje felni od prasine koja je sad vrlo mala,ali ko da se juri sa njom.
-Susenje
-Premazivanje antisilikonom da bi se odmastila povrsina od dodira prstiju.
-Brisanje medenom krpom da bi se uklonila prasina koju je opet ostavio Marfi za sobom tuzan zato sto ste prvi put uspeli da je se resite.
-Lakiranje u tri ruke,uz neko cekanje da ne bi bilo suza po felnama.

Ukoliko ne uspete lakiranjem da napravite staklo onda ide i jos neki postupak

-Smirglanje vodenom smirglom vise granulacije,da bi se ''ubila'' pomarandzina kora.
-Poliranje sa vise vrsta pasta

Nije mi cilj da nekog plasim ili odvracam od farbanja.Niti stajem na neciju stranu.Samo sam izneo neko moje vidjenje svega

I da ovaj gore postupak praktikujem samo kada radim sebi hahaha hahaha hahaha hahaha
I like big, fat men like you. When they fall, they make more noise. And sometimes they never get up.
https://www.facebook.com/pages/Ducero-C ... 409?ref=hl
Korisnikov avatar
erdeljan
BANOVAN
Contact:
Garaža: Beli fijaker
Lokacija: Malmo
Postovi: 9404
Pridružio se: Ned Dec 26, 2010 10:54 am

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 10:14 pm

Znam ja gde ima za džabe...
Ja imam sve što mi treba: Parče zemlje, komad neba, koru hleba, i nekog' gore što me gleda!
Korisnikov avatar
Falcon037
predsednik kluba
predsednik kluba
Garaža: -
ex: Alfa 147 JTD 16V
ex: Alfa GT JTDM
Alfa 156 V6 SP2 Azzurra
Alfa Mito MultiAir Turbo
Lokacija: Beograd
Postovi: 4953
Pridružio se: Čet Jan 19, 2012 1:16 am

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 10:16 pm

E bre pa ti ga baš pretera :D ja da radim tako i posle da roknem u ivičnjak ... odma bi se besio hahaha

GTA felne sam krenuo sam da radim i na pola posla odustao i platio čoveku 120€ da ih sredi kako sam ja zamislio :D
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 10:18 pm

Dule, idem ja ipak u manekene bolje :D
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 10:22 pm

Marinko Ćutuk? :lol:

Slika
Poslednja izmena od BobanR u Pet Feb 26, 2016 10:26 pm, izmenjeno 2 puta ukupno.
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7536
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 10:23 pm

E falcone, ako si odustao...
to sve govori :lol:
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
Falcon037
predsednik kluba
predsednik kluba
Garaža: -
ex: Alfa 147 JTD 16V
ex: Alfa GT JTDM
Alfa 156 V6 SP2 Azzurra
Alfa Mito MultiAir Turbo
Lokacija: Beograd
Postovi: 4953
Pridružio se: Čet Jan 19, 2012 1:16 am

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 10:26 pm

pa pazi stavio sam na papir materijal kolko bi me izašao i što bi sigurno usr* boju dok ne izvežbam da radim + nisam ni imao vremena :D

Nekada je jeftinije platiti ...
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 10:26 pm

BobanR napisao:Marinko Ćutuk? :lol:

Slika
hahaha hahaha hahaha
Korisnikov avatar
Ducero
Contact:
Garaža: 145 Bomber,ostatak garaze zauzimaju bicikle
Lokacija: gargantua
Lokacija: Kraljevo
Postovi: 1647
Pridružio se: Uto Sep 21, 2010 11:43 am

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 10:29 pm

Falcon

Zato ja sad poliram falc,za sad ivicnjak vodi hahaha .Preterujem jer radim za sebe :lol: Ovaj spisak moze da se smanji poprilicno,ali to je onda Ok...ali nije perfektno,znam bolestan sam...

Flavio

Mozes u manekene,ali ne vidim razlog zasto bi se tu zaustavio?Ukoliko mislis da zasluzujes i vise od toga mozes biti i starleta hahaha Salim se :drink
I like big, fat men like you. When they fall, they make more noise. And sometimes they never get up.
https://www.facebook.com/pages/Ducero-C ... 409?ref=hl
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 10:36 pm

hahahaha hahahaha hahahaha
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 10:58 pm

Ja gore sto sam napisao da neki deru, to mislim iz razloga sto ne rade kao sto je Dule objasnio. Mada vecina nas to i ne trazi. Kada bih vozio auto od 50 000e i kada bi felne kostale 3000e-4000e + ne bih se uopste bunio da mi neko trazi i 500e ili 1000e za takvo perfektno farbanje.
Ali za felne od 100e, na autu od 1500e je mnogo traziti 200e..
100e i moze da prodje, ali opet sve sto je Dule napisao ko ima volje moze i sam. Samo sto taj materijal ima da kosta podosta. Sto kod ovih sto FARBAJU FELNE taj materijal pretice podosta pa imaju mnogo vecu zaradu nego trosak.

A inace vise strada kicma na istovaru-utovaru nego kod smirglanja felni..
Korisnikov avatar
Falcon037
predsednik kluba
predsednik kluba
Garaža: -
ex: Alfa 147 JTD 16V
ex: Alfa GT JTDM
Alfa 156 V6 SP2 Azzurra
Alfa Mito MultiAir Turbo
Lokacija: Beograd
Postovi: 4953
Pridružio se: Čet Jan 19, 2012 1:16 am

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 11:05 pm

kičma je jeftina, mozak košta :)
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 11:06 pm

Tvoje poređenje cene automobila i radova na felnama u principu zvuči kao kada bi na pumpi rekao da nećeš da platiš 130 dinara po litru benzina zato što ti auto nema 350, nego 150 konja, pa im ponudiš 65 dinara po litru.
Što se pucanja kičme tiče, nikada nije, niti će ikada biti merilo vrednosti posla.
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
radovann
Contact:
Garaža: ex Alfa Romeo 156 sw 2002 1.9 jtd
ex Alfa Romeo gt blackline 2006 1.9 jtdm
exAlfa Romeo 156 mjet 2005
Lokacija: beograd
Lokacija: beograd
Postovi: 598
Pridružio se: Ned Dec 22, 2013 9:13 pm

Pet Feb 26, 2016 11:18 pm

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/in ... jevima-DIY
Evo link pa ko zeli moze i sam

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 11:46 pm

Pogresno si me shvatio. Ne kazem ja da je merilo vrednosti. Ali mora da se sagleda gde zivimo. Farbanje felni je luksuz, i ne mogu svi da ga priuste. Dakle cene moraju da se kotiraju po tome. Mi koji vozimo jeftine automobile vozimo ih iz razloga sto nemamo da damo pare za nesto skuplje. Ali opet hocemo da nam i ti automobili lice na nesto. Pa (polazim od sebe) cemo pre da radimo neke stvari sami i da se grcimo da bi ispalo nesto malo bolje.
Neka drzi taj baja cenu 200e za farbanje, to je njegov izbor, a moj je dal cu da idem kod njega.
Ali sa obzirom da sam video neke ljudi kako rade za 100e mislim da je ta cifra od 200e samo navlakusa za one koji ne mare za novac ili nisu se informisali dovoljno.
A i malo je glupo da neko ko smirgla i ima kompresor od 300e za 1 dan zaradi 200e - 50e materijal, a neko ko mnogo vise trosi i fizicku i psihicku snagu ima dnevnicu 1000 dinara.
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: alu felne

Pet Feb 26, 2016 11:56 pm

Ko nije radio farbanje felni a da to radi kako treba naravno da će filozofirati kako je to lak posao. Ducero malo si tamo preterao sa nekim radnjama koje ne treba raditi ali u glavnom je to to. Dosta farbarskih poslova sam odradio a jedno vreme sam čak i živeo od toga i nije isto raditi recimo multispoke i ss felnu (primera radi)
A što se cena tiče džabe se nervirate i raspravljate ko koliko ceni svoj rad.Cenu diktira materijal i tržište,u stvari obrnutim redom iako nebi trebalo da je tako.Ako čovek traži 200 e onda verovatno zna zašto, nije mu to tek tako sinulo nego tržište mu dozvolilo i tako radi jer da nema posla sigurno bi radio mnogo jeftinije.Uopšte ne ulazim u ničiju cenu rada jer i sam sam u privatnim vodama i znam šta i meni odredjuje cenu nekih radova od kojih su neki nerealno niski a ima i onih koji su nerealno visoki ali tržište je takvo...
Korisnikov avatar
erdeljan
BANOVAN
Contact:
Garaža: Beli fijaker
Lokacija: Malmo
Postovi: 9404
Pridružio se: Ned Dec 26, 2010 10:54 am

Re: alu felne

Sub Feb 27, 2016 4:14 am

Ne ide se kod veterinara kada trebaš kod doktora. 140e za totalno sređivanje je smešna cena s obzirom koliko ima posla.
Ja imam sve što mi treba: Parče zemlje, komad neba, koru hleba, i nekog' gore što me gleda!
Korisnikov avatar
machella
Garaža: 156 3.0 V6
159 SW 2.4 Q-Tronic
Lokacija: Požarevac
Postovi: 757
Pridružio se: Pet Jan 23, 2015 3:38 pm

Re: alu felne

Sub Feb 27, 2016 6:18 am

Radih isto sto i ti samo ne toliko puta brisanje medenom kripm, preterujes :D Nijedan majstor nije hteo da se prihvati posla pa sam ih radio sam... nedelju dana smirglanje spric gita, bez jagodica ostao na prstima. Puno puno para, vreme slupano i na kraju sve to zavrsi ovako

Slika


Da li mislim da je bilo vredno uraditi perfektno kao i pre?

NE.

Bolje ih peskariti i odneti na plastifikaciju nego se namuciti da ti van bilo kakve kontrole nesto nabrzaka unisti rad, a felge su izlozene svemu. Razmisli dobro pre nego sto ubijes toliko vremena na njima, a ukoliko bas to zelis samo napred :quadrifoglio

Povratak na “Alfa Stile”