Maserati MC12

Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Maserati MC12

Uto Feb 17, 2009 2:36 am

Clarkson je luuuuuuud... :yahoo:

Ne znam jesam li dobro razumeo, ali rece nesto da Maserati vise nije u vlasnistvu Ferrari-ja, vec prelazi pod Alfa Romeo... :scratch:
Mora da je malo popio taj dan... :wave:
Korisnikov avatar
alessandro
Garaža: 1998 Lancia Delta HPE 1.6 16V
Lokacija: Republic of Srpska
Postovi: 372
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 12:08 pm

Re: Maserati MC12

Uto Feb 17, 2009 8:29 am

Tako je rekao. Vidjecemo kako ce se dalje razvijati situacija :scratch:
Everything should be made as simple as possible but not simpler.
Korisnikov avatar
speedfreak968
Garaža: :
'07. AR 159 SW JTDm
'03. Peug 206 XS 1.6 16v
ex '96. AR 146 ti
ex '98. AR 156 2.0 TS
ex '02. AR 156 2.5 V6 24v
ex '04. AR 156 SW ti
Lokacija: Bgd
Lokacija: Cinecittà, Belgrado
Postovi: 2510
Pridružio se: Uto Nov 25, 2008 10:52 am

Re: Maserati MC12

Uto Feb 17, 2009 1:50 pm

Tako i JESTE! Nemoguce da je to novost za vas? :scratch:
Slika
If everything seems under control, you're just not going fast enough.
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Maserati MC12

Uto Feb 17, 2009 2:21 pm

Novost je i to kakva... :eek:
Ne shvatam uopste, Maserati je bio deo Ferrari-ja koji je profitabilan, a onda je i sam poceo biti profitabilan, a onda je presao u ruke Alfe koja je krajnje neprofitabilna, a opet je i sama pod Fiat-om, uuuu komplikacije... :shock:

Po meni, bilo bi logicno da je Alfa presla pod Maserati, a samim tim i pod Ferrari, ali to je vec neka druga dimenzija verovatno... :wave:
Korisnikov avatar
speedfreak968
Garaža: :
'07. AR 159 SW JTDm
'03. Peug 206 XS 1.6 16v
ex '96. AR 146 ti
ex '98. AR 156 2.0 TS
ex '02. AR 156 2.5 V6 24v
ex '04. AR 156 SW ti
Lokacija: Bgd
Lokacija: Cinecittà, Belgrado
Postovi: 2510
Pridružio se: Uto Nov 25, 2008 10:52 am

Re: Maserati MC12

Uto Feb 17, 2009 7:35 pm

Odakle ti svi ti podaci o (ne)profitabilosti? Bez nekog posebnog osvrta na kintu, ja ne vidim zasto bi mi obichni smrtnici bili nezadovoljni zbog tog braka? Recimo 8c Competizione je prvo dete rodjeno bash iz tog braka... I to je loshe? Dobro, to opet nema bash mnogo veze sa nama smrtnicima, ali bilo je priche da ce Maserati-jev (Ferrari-jev) V8 (!) biti u buducoj 159 GTA (ako je uopshte i bude bilo), pa u buducoj 169 itd.. Dakle i dalje ne shvatam tvoju razocharanost ovim, sada vec dvogodishnjim brakom... :confused: Uostalom kao shto si i sam primetio, takve rokade su uobichajana stvar izmedju marki koje su pod okriljem jednog velikog koncerna...
Slika
If everything seems under control, you're just not going fast enough.
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Maserati MC12

Uto Feb 17, 2009 7:59 pm

Ma nema nezadovoljstva, pogresno si protumacio, nego nisam imao pojma... Sta vise to je ok, mada Maserati vec odavno nema svoje motore, sto se mene tice nazalost, sto ne znaci da Ferrari-fevim nesto fali...
Nije mi jasno iz cele price jel taj V8 "presao" u Alfu i zvanicno kao jedan od motora u ponudi, ili je samo "pozajmljen" za 8C... Bilo bi lepo da se nadje u plaeti pored svih drugih motora koji su Fiat, nemam nista protiv Fiat-a, ali ipak malo je bzvz sve ono po cemu jeAlfa bila specificna, sada je prilicno suzeno, a koliko je to i bitno...

A sto se tice neprofitabilnosti, pa... Prosto je iznenadjujuce kako gotovo vecina autoindustrije na planeti imagomilu dugova i problema, naizgled nije tako jer se automobili prodaju kao ludi, a na kraju ispade da samo VW, BMW i Mercedes posluju u plusu, svi ostali se prodaju i preprodaju, vec dugo kruze neke informacije po netu da fiat trazi kupca i ostalo...

Kriza samog sistema u kome je vecina planete je kulminirala, trazi se novo resenje, revolucija...
Korisnikov avatar
starac vujadin
Contact:
Garaža: Laguna Coupe, Smart
Lokacija: Stari grad
Lokacija: Stari grad
Postovi: 4319
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:27 pm

Re: Maserati MC12

Uto Feb 17, 2009 8:46 pm

Juce sam gledao epizodu Top Geara u kome voze prastara kola koja svako za sebe ima svoje resenjje komandi kola, menjanja brzina, dok god se to nije usaglasilo.
Mi smo opet u toj fazi. Svi se bave alternativnim izvorima energije, ali sve je to pocetak i ko zna sta ce preovladati. CEO Audija kaze da oni jos 5-6 godina nece izbacivati hibride i druge varijante pogona (struja, voda, vazduh, uljana repica, mrtvi pacovi...) jer sve to jos nije dovoljno dobro reseno...
Mi smo svedoci kraja svega onoga sto smo voleli kod kola i dolazi nesto novo sto i ne znam da li cu moci voleti. Bas sam zamisljao sta ima lepo u voznji auta na struju i da li cu t naci nesto interesantno za sebe?
Da li cu uspeti da dohvatim punokrvnog atmosferca V8 ili V12 dok ne izumru i oni i ja? Posle mogu i na bicikl do kraja zivota i da pricam potomcima koji ce ziveti kao u Bladerunneru u kisi i tami da je nekada na planeti nebo bilo plavo i da je sunce sijalo...

Acqua-Olio-Benzina
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Maserati MC12

Uto Feb 17, 2009 9:28 pm

Starche, ne znam jesi li gledao Zeitgeist, da ne prepricavam bezveze, ako nisi stavi to kao nesto sto trebas uraditi, ako jesi onda cemo se razumeti...
Ne smeta mi napredak tehnologije u onom najboljem smislu, pa bio to i elektricni automobil... Ipak, ovo sto i danas vozimo je ideja stara poprilicno, pretvaranje pravolinijskog u kruzno kretanje, da ne pominjem koliko je samo prljavo i stetno po planetu i nas same, a gde je onda sve ono curenje ulja, komplikovani sistemi motora sa unutrasnjim sagorevanjem, menjaci i ostale skalamerije, a tek samo iskoriscenje energije koje je mizerno u takvim uslovima...
Jeste, ima to svoju lepotu, pa upravo to je razlog zasto je jedan dokoni vizionar i sanjar poput Ferrrari-ja napravio to sto jeste...

Ono sto smeta je nedostatak smisla i sve vece zaplitanje u ovom sistemu vrednosti ne bi li se izaslo iz krize, a sam sistem je napravljen da funkcionise tako, sto znaci mora se menjati iz korena...
Da ne komplikujem, preneseno na automobile, ne fali nista elektricnom automobilu, imace on sigurno stvari zbog kojih ce se voleti, drugacijih od SUS motora, a mozda to i nece biti klasican Sever Subotica elektro motor, jos uvek ne znamo...

Pedesetih godina su se inzenjeri zvuka zalili na kvalitet snimljenog materijala na magnetofonsku traku i samu obradu zvuka uredjajima koji su sadrzali cevi, pa su onda ovi osmislili ceo sistem bez lampi, nazvali ga Solid State, bio je zasnovan na tranzistorima...
Desila se zanimljiva stvar, dinamicki opseg snimljenog materijala se povecao prilicno, cistoca i vernost zvuka je povecana mnogostruko, ali je opet nesto nedostajalo, harmonici koji nastaju ferceranjem i overdrive-om cevi na koju su se zalili, sada im je falila jer je unosila zivost i muzikalnost...
Kasnije, u nastojanju da se sto vernije i kvalitetnije zvuk prenese na nosac zvuka i obradi preslo se na digitalnu tehnologiju, analogija je smatrana prilicno zastarelom, ali je onda u jos vecoj meri sama konverzija analognog u digitalni signal i obrnuto proizvela jos vise sporednih efekata "hladnoce" i pored mnogostruko boljeg kvaliteta usnimaka i njegovih dinamickih osobina...

Dakle... U svemu ovome postoji jedan deo koji je realan a ondosi se na zvuk i osobine SUS motora, kao i na celo to nasledje stvarano godinama, koje nas ustvari i najjvise vezuje za pojam automobila... Ali ipak verujem da je mnogo toga samo pitanje psihologije i navike, pa je prelazak na prilicno drugaciju platformu vec samo po sebi u najmanju ruku cudan i tesko prihvatljiv, ali kako rekoh, lako ce se covek na to navici jer ce doneti mnoge pogodnosti, trpece samo prelazne generacije, e sad jesmo li to mi nisam bas siguran... Nesto slicno je i sa YU nostalgijom, kod nas je mozda i ima, ali kod ovih mladjih-sta to bese...

Da se vratim na temu, pocelo je da gubi smisao, ima na Wikipedi-i negde ko koga poseduje u autoindustriji, pa to je strasno i smesno u isto vreme... Kad se to procita shvati se da od tog nasledja i istorije nije nista ni ostalo, Lambo prave Svabe 4x4, Alfa je tu gde je, Bugatti i Golf najbolji drugari, Indijci prave Jaguar i ostalo... Dakle, sto pre shvatimo da je svemu tome odavno dosao kraj, manje cemo zaliti, okrenimo se buducnosti... Mi, ljudi, uopste...
A ta prica o autu na struju... Da smo malo gluplji pa da verujemo u sve izmisljotine da mora da se vozi na naftu... Ali, to je vec neka druga tema...
Korisnikov avatar
starac vujadin
Contact:
Garaža: Laguna Coupe, Smart
Lokacija: Stari grad
Lokacija: Stari grad
Postovi: 4319
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:27 pm

Re: Maserati MC12

Uto Feb 17, 2009 9:55 pm

Ja uopste nisam mnogo nostalgican lik (a pogotovu nimalo jugonostalgican), jedino sto se ne lozim na novotarije odmah. Pustim malo da vidim kako nesto funkcionise i to usvojim ili ne usvojim. Medjutim, ima ocigledno nesto u tome sto ljudi vole da se vracaju starom. Nije to slucajno. Znaju ljudi kada nesto valja, a kada ne. Zasto su turniri veterana u tenisu bili popularniji do pre 5 godine od atp turnira...jer nije skoro da nije bilo nijednog interesantnog tenisera za gledati, pa su ljudi isli da gledaju egzibicije matoraca. Sada kada su se opet pojavili kvalitenti igraci (i ovo nema veze sa Noletom i to sto mi vise gledamo tenis u Srbiji) opet se pojaclao interesovanje.
Nema ideja koje nas vuku napred. Manje vise ljudi osecaju da su dosli do kraja puta u svakoj oblasti zivljenja. Svi sempluju, kompiliraju, recikliraju, niko ne komponuje. Medjutim, to je sve vrlo siroka tema za diskusiju i tu cu stati.

Ono sto nam se sada desava u autoindustriji je umnogome uslovljeno time sto nesto moramo da radimo, a ne zato sto je bolje.

Ko koga poseduje nije mnogo bitno, bitno je kakav je gazda - da li unosi ili iznosi iz firme, da li cuva vrednosti koje je ta firma postigla, itd, itd. Audi je odlican gazda i nimalo mi ne smeta sto je vlasnik Lamborghinija. Koliko vidim i Tata ce biti dobar gazda Jaguaru, sudeci prema potezima. Tata je firma buducnosti, njima ova kriza ne moze nista.
Acqua-Olio-Benzina
Korisnikov avatar
speedfreak968
Garaža: :
'07. AR 159 SW JTDm
'03. Peug 206 XS 1.6 16v
ex '96. AR 146 ti
ex '98. AR 156 2.0 TS
ex '02. AR 156 2.5 V6 24v
ex '04. AR 156 SW ti
Lokacija: Bgd
Lokacija: Cinecittà, Belgrado
Postovi: 2510
Pridružio se: Uto Nov 25, 2008 10:52 am

Re: Maserati MC12

Sre Feb 18, 2009 12:20 pm

Eto sad ce ispasti da bash volilm da se konfrontiram, ali zaista nije tako... Nego... Od kada je to elektro-motor NOVA stvar? Bojane, bilo je to ono ili-ili... I iz podosta (ne bash plemenitih) razloga odluchilo se davno-davno da sus bude taj motor koji ce pokretati automobile... Hvala Bogu! A moglo je da bude i ono drugo... Da li bi ih svi mi i onda voleli, ne znam... I bez da dalje ulazim u ekoloshku problematiku i sl, onda kada nestanu sus motori nestace i moja ljubav prema automobilima... E tada cu postati nostalgichar, sa razlogom... Jer kada automobilima izvade to srce koje ga sada krasi, praktichno ne ostaje nishta za mene... Ti trolejbusi buducnosti ne bude nikakve emocije kod mene, osim mozda gadjenja. Neka nove momente privlachnosti u njima traze nove generacije, one koje za drugo nece ni znati, osim iz pricha, filmova i enciklopedija...
Slika
If everything seems under control, you're just not going fast enough.
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Maserati MC12

Sre Feb 18, 2009 2:24 pm

Sustina genijalnosti je u jednostavnosti... Pogledaj jedan V8 motor, mozda ces reci savrsenstvo inzinjeringa i tehnologije, slazem se, moze biti... Ali pogledaj jedan "obican" elektromotor, zar se i on ne moze okarakterisati slicno...
To o cemu govoris je vise psihologija i sociologija, nego realna stvar zasto je SUS motor bolja stvar od elektromotora...

Kod elektromotora obrtni momenat je prisutan od najnizih obrtaja, moze da se vrti mnogo "visoko" i moze takodje da daje lep zvuk... Sve je stvar ugla odakle gledas i poente koju zelis da pokazes...

Sa druge strane, nije da ja cvrsto branim ovu ideju, ili teoriju, sta vise nemam pojma kako ce to izgledati niti se time bavim pa da bih to mogao sa sigurnoscu da tvrdim, ali eto kao i ti malo dajem kontra stav vecini koja misli da ce sve propasti sa nastankom elektro automobila... Nije da i ja nisam nostalgicar zbog te istorije, nasledja i ostalih munja, ali jednostavno covek uvek ima odbojnost prema novom, pa bilo to i bolje od onoga sto vec ima...

Ali hajde da budemo plasticni... Ako izuzmemo zvuk, sta je to sto ce ti nedostajati u elektricnom automobilu?! Pazi ovo recimo...

Slika

Powertrain and Suspension
Layout Rear-wheel drive
Motor Power: 200 kW (268 hp)
Regenerative braking
Battery Lithium-ion battery
Suspension Front - Independent
Rear - Independent

Key Performance Attributes
0-60 mph (0-100 kph) less than 5 seconds
Standing ¼-mile low-13 seconds
Top speed greater than 120 mph (approximately 193 kph)
All-electric range 150-200 miles (approximately 241-322 km)

Zamisli na svakom tocku po elektromotor, integralni pogon rukovodjen kompjuterom, hoces samo zadnju vucu, moze, hoces samo prednju, moze i to...
Promena ulja?! Generalna?! Curenje ulja, komplikacije?! Sta to bese?!

U mom svetu se slicna borba vodi Digital vs Analog, i pored toga sto ja trenutno radim sa Digital, jer je Analog gear skuplji dvadeset puta, ne bih se odrekao prednosti koju imam zarad nekih stvari koje su pomalo deo proslosti, a pomalo i nostalgija za nekim boljim vremenima... Pametni pronadju i napra ve kompromis i iskoriste najbolje od dva sveta, a moguce je...
Istina je da svaki CD zvuci losije od bilo koje vinil ploce, ali to ne znaci da cemo se vracati na staro i snimati na vinil, vec da je to samo deo tradicije i istorije, onaj lepi deo, ali svet ide napred i covek treba da bude spreman da se u to uklopi, a uvek ce moci da se polemise je li taj napredak stvano napredak, ili nesto izmesano...

Onaj koji me sa cudjenjem bude pitao jesam li normalan kad kazem da ploca zvuci bolje od CD-a, taj je prihvatio tehnologiju i napredak na pravi nacin i nimalo ne gresi, takvih je vise od 90%, a ovi koji to budu razumeli na pravi nacin su zaljubljenici u zvuk i oni osim njegove osnovne primene razumeju i dublje njegovo znacenje, oni su ipak zaostatak koji pati za proslim vremenima iz njima poznatog razloga, mozda opravdanog, mozda ne...
Isto tako ce vecina prihvatiti elektro automobil sa zadovoljstvom jer ce olaksati njihove zivote i uciniti ih cistijim, lepsim, sa manje buke i mucenja, onaj mali procenat NAS ce uvek zaliti, ali to je valjda normalno...
:wave:
Korisnikov avatar
speedfreak968
Garaža: :
'07. AR 159 SW JTDm
'03. Peug 206 XS 1.6 16v
ex '96. AR 146 ti
ex '98. AR 156 2.0 TS
ex '02. AR 156 2.5 V6 24v
ex '04. AR 156 SW ti
Lokacija: Bgd
Lokacija: Cinecittà, Belgrado
Postovi: 2510
Pridružio se: Uto Nov 25, 2008 10:52 am

Re: Maserati MC12

Sre Feb 18, 2009 7:57 pm

Sta fali ovom automobilu me pitash? Sve ono shto bi ga chinilo automobilom kada bi on to bio, a ne mobilnim mulimedijalnim telefonskim aparatom sa ogranichenom autonomijom i Litijum-jonskom baterijom... Jel' pashe sa Nokie? Naravno da sam subjektivan, inach bi spadao u onu vecinsku grupu ljudi koja na automobil iskljuchivo gleda kao na sredstvo za prevoz iz tachke A u tachku B. Slazem se, ovo ce za njih biti superica... I jos ako ih sve prave u ovim i slichnim fenserica bojama... mmm njami.... :grin:
Slika
If everything seems under control, you're just not going fast enough.
Korisnikov avatar
alessandro
Garaža: 1998 Lancia Delta HPE 1.6 16V
Lokacija: Republic of Srpska
Postovi: 372
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 12:08 pm

Re: Maserati MC12

Sre Feb 18, 2009 8:24 pm

Pa i ovako svako auto ima ogranicenu autonomiju, ide daleko koliko mu rezervoar dozvoli :) Ne znam, nisam ni ja ljubitelj automobila sa elektricnim motorom i baterijama. Sa takvim sam se igrao kao dijete, sad bih nesto na benzin :grin: Mislim da nema potrebe da se brinemo, nece to uskoro zazivjeti, sve dok ima nafte. A bice je bar narednih 50 godina. Ne bi se ovoliki ratovi vodili u svijetu, a da se zna da rezervi nafte ima jos za, lupam, 10 godina. A i kad bi se preslo na ove Li-Ion autice, sve bi to bila stvar navike i vremena, kao i kod bilo koje druge promjene, nabolje ili nagore.

A imaju i ovi elektro - autici dobrih strana... Zamislite da hocete da podignete izlaznu snagu. Lemilicu u ruke, stampanu plocu i par tranzistora i eto ga :grin:
Everything should be made as simple as possible but not simpler.
Korisnikov avatar
speedfreak968
Garaža: :
'07. AR 159 SW JTDm
'03. Peug 206 XS 1.6 16v
ex '96. AR 146 ti
ex '98. AR 156 2.0 TS
ex '02. AR 156 2.5 V6 24v
ex '04. AR 156 SW ti
Lokacija: Bgd
Lokacija: Cinecittà, Belgrado
Postovi: 2510
Pridružio se: Uto Nov 25, 2008 10:52 am

Re: Maserati MC12

Sre Feb 18, 2009 8:53 pm

Ih sad se uvati za tu autonomiju, al' ajde, kada ispraznim rezorvoar dopunim ga na pumpi za 2 min. i idem dalje, a u slucaju baterije ipak treba vremena zar ne? Mada s*rem i ja, siguran sam da ce za koju godinu da smisle nachin da sve to traje par minuta... Mislim, ako za mog zivota baterijski automobilcici postanu obavezni, OK gde svi tu i mali... Ali NIKADA ga necu prihvatiti a narochito ne zavoleti... Isuvise dugo vec benzin teche mojim venama... Kao shto vec rekoh - automobile na baterije ce voleti neki novi klinci... Ja ne...
Inache najvechi deo nabrojanih "muka" vezanih za odrzavanje AUTOMOBILA meni predstavlja zadovoljstvo...
Slika
If everything seems under control, you're just not going fast enough.
Korisnikov avatar
alessandro
Garaža: 1998 Lancia Delta HPE 1.6 16V
Lokacija: Republic of Srpska
Postovi: 372
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 12:08 pm

Re: Maserati MC12

Sre Feb 18, 2009 9:15 pm

speedfreak968 napisao:Kao shto vec rekoh - automobile na baterije ce voleti neki novi klinci... Ja ne...
Potpisujem!

Nego, odmakosmo se od teme...MC12...zar je toliko bitno sto nema zadnju sofersajbnu. Clarkson se uhvatio toga ko pijan plota. Pogled unazad je valjda rijesen nekom kamerom i displejom, bar se nadam. Da se mogla postaviti i da je bila korisna, valjda bi bila tu :rolleyes: Cisto sumnjam da su zaboravili da je ugrade :D I Bentley je imao neki koncept, Hunaudieres ili tako nesto, koji nije imao spoljne retrovizore nego kamere, ali ne znam je li to cudo ikada uslo u proizvodnju :scratch:
Everything should be made as simple as possible but not simpler.
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Maserati MC12

Sre Feb 18, 2009 9:30 pm

Speed 968 je godina rodjenja, je li?! Ako je tako odna znas da NIKADA nikada nije nikad... ;) Mnogo je dugacko to nikad da se nikad ne bi desilo...
Ma nije rec o punjenju baterija, sutra, prekosutra, to ce sigurno biti reseno kad nafte nestane i kad oni koji stopiraju razvoj elektricnog auta rese da puste tu ideju da se razvije...
Ono najbitnije je da nece to da se desi odmah, nece verovatno ni za 100 godina, ali i kad se bude desilo pocece lagano i postepeno, i bice na udaru samo jedna generacija koja ce se lomiti da li se kaze Irak ili Iran, a onda ce sve samo doci na svoje...
Verujem da ce biti moguce imati i SUS auto, ali ce se placati neke ogromne takse, pa ako ti je tolika zelja da vozis neki V8, ili V12, ti lepo placas, sto je i normalno, a kako ce samo mali broj ljudi imati novaca za to, svakako nece predstavljati velikog zagadjivaca, a mozda i bude trosilo vodonik, ko zna...

Ono sto je izvesnije je sam krah monetarnog sistema i to ce dovesti do mnogo vecih promena koje ce ljudski mzoak morati da shvati, a ne tako sporedna stvar i normalna, kao sto je auto na struju... Kad ljudi shvate da je planeta bez novca jedini pravi izbor za dalji napredak rase i civilizacije, stvari ce poceti da idu na bolje... Ali to je vec neka druga i duga tema...

Sto se tice Clarksona, pa on je malo namcor, kad mu se nesto ne svidi onda je prilicno ostar prema tome, ovog puta je to MC12...
Korisnikov avatar
starac vujadin
Contact:
Garaža: Laguna Coupe, Smart
Lokacija: Stari grad
Lokacija: Stari grad
Postovi: 4319
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:27 pm

Re: Maserati MC12

Sre Feb 18, 2009 11:53 pm

Ipak je Maserati ruzniji brat bozanstvenog Enza. Ni meni nije bas nesto omiljen.
Acqua-Olio-Benzina
Korisnikov avatar
speedfreak968
Garaža: :
'07. AR 159 SW JTDm
'03. Peug 206 XS 1.6 16v
ex '96. AR 146 ti
ex '98. AR 156 2.0 TS
ex '02. AR 156 2.5 V6 24v
ex '04. AR 156 SW ti
Lokacija: Bgd
Lokacija: Cinecittà, Belgrado
Postovi: 2510
Pridružio se: Uto Nov 25, 2008 10:52 am

Re: Maserati MC12

Čet Feb 19, 2009 10:26 am

Pa, slazem se da je svakako ruzniji, ali pokazo se kao mnogo upotrebljiviji (a na Nordschleife i brzi) u sportske svrhe, o chemu govore brojne pobede, pa i titule u GT shampionatu (mozda cemo ga videti na Uscu?). E tu je interesantna stvar da se Fiat odluchio za MC 12 a ne za neku GT evoluciju Enza, kao predstavnika u najachoj klasi GT-a... OK, imaju 430-ce koja razbijaju (Porsche) u svojoj klasi, ali...
Na pitanje da li ima kamere za rikverc - ima, kao shto ima i Enzo FXX, samo mislim da je to opcija a ne standard?
Slika
If everything seems under control, you're just not going fast enough.
Korisnikov avatar
starac vujadin
Contact:
Garaža: Laguna Coupe, Smart
Lokacija: Stari grad
Lokacija: Stari grad
Postovi: 4319
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:27 pm

Re: Maserati MC12

Čet Feb 19, 2009 12:24 pm

Dva su razloga zasto se trkao Maserati, a ne Enzo...jer Maserati je u stvari Enzo...nema tu nikakve konstrukcione razlike, jedino sto je Maserati siroviji i primereniji za trke...to se sve moglo uraditi i sa Enzom.
MC12 je napravljen da bude imagebooster Maseratija jer Ferrari to ne treba zbog F1. Isto je svojevrmeeno uradio Audi sa Bentley na Le Mansu.
Enzo je specijalan model u koji je ulozeno sve najbolje sto je Ferrari u tom momentu imao na raspologanju od tehnologije. Zbog toga se i zove Enzo. I zbog toga Enzo ne sme da dozovoli da izgubi trku. On je ikona.
Acqua-Olio-Benzina
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Maserati MC12

Čet Feb 19, 2009 1:01 pm

Sta je na kraju ostalo u tim automobilima sto je stvarno Maserati, a ne Ferrari?!
Po prvi put da se to moze okarakterisati kao lose na neki nacin...
Sa
Sasha
Drug Član
Drug Član

Re: Maserati MC12

Čet Feb 19, 2009 1:14 pm

To sto je Maser pod Ferrarijem ima i dobre i loše strane. Dobro je to što je posle xx godina lutanja i po meni sramotnog vlasništva citroena, kasnije i De Tomasa, došao pod Ferrarijevu kapu. Loše je što je Maserati izgubio svoj identitet, a poznato je kakvo je rivalstvo postojalo izmedju Masera i Ferrarija.....
U svakom slučaju, meni je Maserati draži od Ferrarija i da imam para da biram on bi bio moj izbor(generalno, nema veze sa temom).
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Maserati MC12

Čet Feb 19, 2009 1:28 pm

Isto tako... Od malena zavolis Ferrari isto onako kao sto te nateraju da to bude Zvezda ili Partizan, nemas pojma zasto, jednostavno to tako treba.. Ustvari nemas pojma da li ti se svidja, ili ne, to bi jednostavno trebao biti axiom...
Sada bi realno Maserati bio i moj izbor...
Sa
Sasha
Drug Član
Drug Član

Re: Maserati MC12

Čet Feb 19, 2009 2:06 pm

Ja sam kao klinac navijao za Hajduk, ćale zvezdas, ujak partizanovac svako je vukao na svoju stranu, a ja iz kontre poceo da navijam za Hajduk :D
Korisnikov avatar
starac vujadin
Contact:
Garaža: Laguna Coupe, Smart
Lokacija: Stari grad
Lokacija: Stari grad
Postovi: 4319
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:27 pm

Re: Maserati MC12

Čet Feb 19, 2009 3:48 pm

alfaholic napisao:Sta je na kraju ostalo u tim automobilima sto je stvarno Maserati, a ne Ferrari?!
Po prvi put da se to moze okarakterisati kao lose na neki nacin...
Nikako to ne moze biti lose. Da nije bilo Ferrarija Maserati bi ostao nekvalitetni italijanski egzoticni mastodont. Uostalom, da je to tako govori primer istog modela koji se proizvodio pre Ferrarija i za vreme Ferrarija - Quattroporte IV. Ogromna je razlika u ceni primeraka do `98 i posle `98...naravno u korist ovih novijih pod Ferrarijem.

Ti si jako opretecen genetikom automobila i sta je cije. Nema vise toga. Svako se sa svakim pari jer je tako prakticno. Od monogamije nema nista. :)
Acqua-Olio-Benzina
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Maserati MC12

Čet Feb 19, 2009 10:42 pm

Vidi... Patriotizam i ostale vec odavno deplasirane discipline mi nisu bas bliske, ali logika mi je jos uvek... Realno je zapitati se gde je smisao ako je od jednog takvog imena ostalo ustvari samo ime na bedzu... :wave:

Povratak na “Maserati”