Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Sport, tjuning, uporedni testovi.
IMSA75
Osnivač kluba
Garaža: Giurgia
Lokacija: Beograd
Postovi: 211
Pridružio se: Sub Jul 04, 2015 9:42 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Pet Jul 29, 2016 10:14 pm

BobanR napisao:...nema smisla uložiti trud i novac u upgrade, a onda štedeti na pločicama
Cekaj malo...

Sklop koji funkcionise u zadatim uslovima nema smisla???
Nije teško postati alfista jednom, kad postaneš čovek.
IMSA75
Osnivač kluba
Garaža: Giurgia
Lokacija: Beograd
Postovi: 211
Pridružio se: Sub Jul 04, 2015 9:42 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Pet Jul 29, 2016 10:22 pm

jerotije napisao:Dobro, to je tvoje iskustvo. Moje govori drugacije:
prvi i drugi put: 1450 kg autmobil, 281mm diskovi napred, jednoklipna klesta 57mm klip, 28C temperatura, ulje dot...
Jerotije, citas li ti?
Ti i ja imamo samo iste motore, sve ostalo je debelo razlicito. Tu pre svega mislim na kocioni sistem. Tvoja promena plocica je odlicna stvar i tu nema diskusije. Da vozim std kocioni sistem verovatno bih slicno uradio.
Nije teško postati alfista jednom, kad postaneš čovek.
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Pet Jul 29, 2016 10:25 pm

Da li, i na osnovu čega, možeš da garantuješ da bi isto bilo i da si vozio još jednu sesiju?
Evo jerotije ima drugačije iskustvo. To što si izneo, nije empirijski dokaz već iskustvo na uzorku od jedan, u IT industriji poznat kao "kod mene radi".
Svako ima pravo na svoj pristup problemu, ali ni na koji način nisi dokazao da si ti bio u pravu, a Yugša ne.
Ja sam mišljenja da ako potrošiš vremena i novca da upgrade-uješ čeljusti/diskove, vredi dodati još malo za neke premium pločice...pogotovo za track day.
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
IMSA75
Osnivač kluba
Garaža: Giurgia
Lokacija: Beograd
Postovi: 211
Pridružio se: Sub Jul 04, 2015 9:42 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Pet Jul 29, 2016 10:40 pm

Sta bi bilo kad bi bilo..?
Pitanje je koliko krugova je potrebno da se obori teorema koju svi odobravaju jer su bespotrebno pukli novac. Da se razumemo, pricam o slucaju povecanja kocnica a ne o fabricki dimenzionisanim sklopovima.

Ne radi se ovde o dokazivanju vec o umetanju misljenja. Razlika izmedju nas je ocigledna, vi vec imate misljenje a ja ga tek formiram i to na bitno drugaciji nacin.
Nije teško postati alfista jednom, kad postaneš čovek.
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Pet Jul 29, 2016 11:02 pm

Moguće je da sam ja rečenicu
IMSA75 napisao:ne pametovati i ne nametati svoje neiskustvo u zadatom problemu po svaku cenu jer sa druge strane mozda sedi empirista.

Nema na cemu ;)
shvatio pogrešno, kao nešto što je predstavljeno kao budući aksiom. Ne tvrdim da gorenavedeno nije tačno, već da dokazivanje na uzorku od jedan nije najbolje.
Kod povećanja diskova i/ili čeljusti, dodavanje nekih boljih pločica dođe i najmanji trošak, pa ne vidim razlog zašto ekspreimentisati, ali u krajnjoj liniji, staza tome i služi :drink
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
IMSA75
Osnivač kluba
Garaža: Giurgia
Lokacija: Beograd
Postovi: 211
Pridružio se: Sub Jul 04, 2015 9:42 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Sub Jul 30, 2016 12:02 am

Evo malo primenjenog motosporta iz inostranstva sa ozbiljnijim kocionim sistemom... Bitne stavke sam boldovao;

Brake upgrade
TMS slotted rotors (front, each) $69.98
TMS slotted rotors (rear, each) $54.98
Cobalt pads (front) $218
Cobalt pads (rear) $157
+ ATE fluid super blue racing $12.95
______________________________________________
Total spent: 638$

With the new equipment, Michael ran eight laps in total, setting a best time of 3:13.558. This was a saving of 1.43sec and although they did eventually fade, it was much later than before.
Ono sto je VEOMA vazno, ceo sistem je ostavljen u fabrickim dimenzijama te bih iskreno na sve ovo rekao; bacen novac. Pre ove nadgradnje, krugovi su vozeni sa matorim fabrickim plocicama-diskovima i uljem.
Nije teško postati alfista jednom, kad postaneš čovek.
Korisnikov avatar
Zex
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: ex ar147mjtd '05
ex ar147mjtd TI '07
ex ar159 mjtd '09
ex ar GT Q2 271hp '04
ex R.I.P. AR 155 v6 Q2 frankenstein
exAr giulieta 1750 QV
ar 33 1.7ie/16v
ar 75 rosso di beleza
Subi impreza sti 300hp
Lokacija: BEOGRAD
Lokacija: UMKA
Postovi: 4076
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 7:50 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Sub Jul 30, 2016 7:07 am

Michael se slabo razume u problematiku staze,umesto sto je sprco 600e u kocnice,bolje da je turbo ugradio za te novce i terao 4sec brze hahaha
Na navaku se dalo videti,sva ozbiljna kola,skupa,imaju fabricki sistem kocenja,bmw sa najboljim vremenom tera stock...mozda malko bolju plocicu,nista vise...
Falcon:

Jbt,kod tebe sve sad i za odmah
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7536
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređena

Sub Jul 30, 2016 11:12 am

Pa ta benkice i u stocku ima brutalne ko nice.
Evo da se ukljucim i ja u diskusiju o fadingu kocnica.
Track day prosle godine, kocnice ni za onu stvar, a jedini fade sam imao kada su nas u brzom krugu isterali napolje zbog ciscenja sljunka, a nakon dva krugu se u potpunosti vratila kociona sila.
Ove godine jedina naznaka fadea je bila u istoj situaciji kada si nas izbacili sa staze da bi ocistili ja mislim ulje koje je laki rasuo po stazi :P
Isto tako, osim sto sa uvecao kocioni sistem, nisam kupovao nista posebno od diskova-plocica, Ricambi originali i ATE plocice(doduse u ATE kutiji su bile Gullfer plocice).
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
IMSA75
Osnivač kluba
Garaža: Giurgia
Lokacija: Beograd
Postovi: 211
Pridružio se: Sub Jul 04, 2015 9:42 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Pon Sep 26, 2016 11:39 am

Novi track day 25.09.2016; kocioni sistem i ulje isti.
1100 kg automobil, 300mm diskovi napred, 4klipna kljesta napred, poluslikovi, 20C temperatura vazduha, ulje dot 4.1.
17 krugova vozeno, od toga 6 maks. Brzine na stazi 60-160km/h.

Iste prednje plocice (vrednost 3000 din). Vreme najbrzeg kruga 1:42,3 sto je vec solidno brzo a opet, bez brake fading-a.

Nastavice se...
Nije teško postati alfista jednom, kad postaneš čovek.
Korisnikov avatar
jerotije
BANOVAN
Garaža: 164 3.0 V6 24v QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 1059
Pridružio se: Čet Feb 09, 2012 9:26 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Pon Sep 26, 2016 7:16 pm

Hajde da i ja napisem svoja iskustva za jucerasnjeg TD-a. Poslednji krug na stazi mi je bio brzi krug, nakon cega sam izasao sa staze i parkirao auto. Posle nekoliko sekundi, iz oba prednja tocka je poceo da kulja plavicasti dim. Seo sam u auto i provozao ga par km van staze, nakon cega je sve bilo ok. Ni u jednom trenutku nisam osetio slabljenje kocnica, a odvozao sam 10 brzih od 18 krugova ukupno. Kocnice koce u svim rezimima fantasticno. Po svim snimcima koje sam gledao sa staze, ja kocim dosta kasnije od svih. Moje iskustvo je da RedStuff vrede svaki dinar.
Korisnikov avatar
alonso14
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: -
-ex Q2 211cv 3 porta
-ex Rossalinda Challenge Stradale by Nova Speed
-ex Giulietta QV Edizione Corsa 301cv by Nova Speed

- ex GTI PP DSG 317 cv by OnlyRevo

- S3 8v 370 cv by Freaks Motorsport

- MK6 GTI DSG 271 cv by Freaks Motorsport
Lokacija: MG
Postovi: 3354
Pridružio se: Čet Avg 25, 2016 5:45 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Pet Mar 02, 2018 3:02 pm

Nadam se da nisam u pogresnoj temi.
Moze li u Giuliettu 5.1 kociono ulje? I koje fabricki ide DOT 4 ili 5.1?
Pitam jer znam da neka ne smeju da se mesaju, pa ipak bolje da proverim. Svakako radim zamenu ulja, ne dolivanje. Nabavio sam Ferodo 5.1, pa da proverim moze li.
Hvala :arflag
'' Izabran sam zbog suptilnog magnetizma moje licnosti ''
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1852
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Pet Mar 02, 2018 4:10 pm

Moze sve da se mesa sem DOT5 sa ostalim DOTovima jer je ta kociona tecnost drugacijeg hemijskog sastava. DOT3, 4 i 5.1 su istog sastava, samo je svaki veci broj usustini veca tacka kljucanja.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
alonso14
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: -
-ex Q2 211cv 3 porta
-ex Rossalinda Challenge Stradale by Nova Speed
-ex Giulietta QV Edizione Corsa 301cv by Nova Speed

- ex GTI PP DSG 317 cv by OnlyRevo

- S3 8v 370 cv by Freaks Motorsport

- MK6 GTI DSG 271 cv by Freaks Motorsport
Lokacija: MG
Postovi: 3354
Pridružio se: Čet Avg 25, 2016 5:45 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Pet Mar 02, 2018 4:29 pm

Ok. Hvala :) !
'' Izabran sam zbog suptilnog magnetizma moje licnosti ''
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1852
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Pet Mar 02, 2018 6:43 pm

Nema na cemu ;)
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7536
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Pet Mar 02, 2018 6:48 pm

Vrlo korisna informacija :arflag
Hvala YUgisa
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1852
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Pet Mar 02, 2018 9:50 pm

Ajd kad ste tako zahvalni da napisem, DOT5 je nekog silikonskog sastava i zato nije pogodna za mesanje sa ostalima, nije hidroskopna kao ostali DOTovi, ali je problem sa njom sto se nakupljena vlaga talozi na najnizem delu kocionog sistema i onda korodira delove kocionog sistema i neki radni vek je 5 godina. Dok ostali DOT sakuplja vlagu u sebi i na taj nacin gubi svoja svojstva i neki radni vek je 2 godine. Naravno moze vise, ali 2 godine bi trebalo da bude siguran radni vek da se nece nakupiti toliko vlage da degradira i da postane agresivna po gumene elemente u kocionom sistemu.

DOT 3 205 °C 140 °C
DOT 4 230 °C 155 °C
DOT 5 260 °C /
DOT 5.1 260 °C 180 °C

Prve temperature su za novu tecnost, druge su degradirane vlagom.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
novmaher
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9JTD-M
Puntisa 2 mkB 1.4 16v
Lokacija: Petrovac
Postovi: 268
Pridružio se: Sub Apr 26, 2014 4:23 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Pet Mar 02, 2018 11:02 pm

evo ja ga pazario pre neki dan.
Slika
Pise da se preporucuje za vozila sa ABS-om i ESP-om zbog viskoznosti na niskim temperaturama. Videcemo za koji dan da li ima razlike kad se zameni.
Ono sto sam primetio konkretno sa ovim uljem jeste da na pakovanju pise datum proizvodnje,u prvoj prodavnici gde su imali ulje na stanju ulje je proizvedeno 04/2013 tako da sam nabavio na drugom mestu novije proizvodnje 2017.
Kako pise na sajtu moguce je skladistenje do 5 god,tako da kad kupujete proveravajte datum proizvodnje.
Korisnikov avatar
alonso14
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: -
-ex Q2 211cv 3 porta
-ex Rossalinda Challenge Stradale by Nova Speed
-ex Giulietta QV Edizione Corsa 301cv by Nova Speed

- ex GTI PP DSG 317 cv by OnlyRevo

- S3 8v 370 cv by Freaks Motorsport

- MK6 GTI DSG 271 cv by Freaks Motorsport
Lokacija: MG
Postovi: 3354
Pridružio se: Čet Avg 25, 2016 5:45 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Pet Mar 02, 2018 11:33 pm

Isto 2017 :)
'' Izabran sam zbog suptilnog magnetizma moje licnosti ''
IMSA75
Osnivač kluba
Garaža: Giurgia
Lokacija: Beograd
Postovi: 211
Pridružio se: Sub Jul 04, 2015 9:42 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Sub Jun 20, 2020 2:13 pm

Da osvežim priču:
Novi track day 07.06.2020; kocioni sistem i ulje isti. 1100 kg automobil, 300mm diskovi napred, 4klipna kljesta napred, poluslikovi, 30C temperatura vazduha, ulje dot 4.1 - isto od prošlog TD-a, nepromenjeno!
31 krugova vozeno (!!!!) od toga 12 na maks. Brzine na stazi 60-167km/h.

Iste prednje plocice (vrednost 3000 din) NEPROMENJENE. Vreme najbrzeg kruga 1:41,57 sto je još bolje vreme u odnosu na prošli TD a opet, bez brake fading-a. Kako to??? Inače, par drugara iz kluba je vozilo iza mene pa se raspitajte kako koči moj kredenac sa krompirima. hahaha

Proizvođača pločica namerno ne navodim zbog teoretičara.
Nije teško postati alfista jednom, kad postaneš čovek.
Korisnikov avatar
Zex
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: ex ar147mjtd '05
ex ar147mjtd TI '07
ex ar159 mjtd '09
ex ar GT Q2 271hp '04
ex R.I.P. AR 155 v6 Q2 frankenstein
exAr giulieta 1750 QV
ar 33 1.7ie/16v
ar 75 rosso di beleza
Subi impreza sti 300hp
Lokacija: BEOGRAD
Lokacija: UMKA
Postovi: 4076
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 7:50 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Sub Jun 20, 2020 6:30 pm

Simer ? :coolguy: :lol:
Falcon:

Jbt,kod tebe sve sad i za odmah
Korisnikov avatar
gpendula
Revizor ARCS
Revizor ARCS
Garaža: Giulietta QV
145 QV (wannabe) - Budžet rejs
Lokacija: BG
Postovi: 1580
Pridružio se: Uto Apr 09, 2013 6:57 am

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Sub Jun 20, 2020 7:31 pm

'Ajd i ja da napišem moje iskustvo sa Ricambi pločicama i polovnim diskovima - ni jedan fade do sada. Posle odvozana dva TD-a imaju i dalje popriličnu količinu mesa, samo su krenule malo da cvile. Vozio kako sam i nameravao zbog svih sklopova na autu - brzi pa spori krug.

Možda bih voleo malo više ugriza kako bi imao više samopouzdanja, ali to je problem do mene. Od početka do kraja istom silom koče i na njih ne mogu da se žalim. Navak je poprilično bezbedna staza i malo bih trebao da pomerim tačke kočenja.
IMSA75
Osnivač kluba
Garaža: Giurgia
Lokacija: Beograd
Postovi: 211
Pridružio se: Sub Jul 04, 2015 9:42 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Sub Jun 20, 2020 7:34 pm

@Zex: Shimmer and shine hahaha

@Gpendula: Daj podatke o konfiguraciji; dimenzije diskova, tip čeljusti, kilaža itd..?
Nije teško postati alfista jednom, kad postaneš čovek.
Korisnikov avatar
gpendula
Revizor ARCS
Revizor ARCS
Garaža: Giulietta QV
145 QV (wannabe) - Budžet rejs
Lokacija: BG
Postovi: 1580
Pridružio se: Uto Apr 09, 2013 6:57 am

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Sub Jun 20, 2020 8:36 pm

Auuuuu... Laki, pa ti ne pratiš na času! Izmene na mojoj 145 dugo vremena pod lupom F1 i Rally timova. Mislio sam da je to izlišno pisati. hahaha hahaha hahaha

Ajd za vas iz zadnje klupe: 284mm diskovi i std čeljusti (kupljeno polovno), ATE dot 4 Racing ulje (kupljeno novo :D), pancirna creva (mala privreda), Ricambi prednje pločice (prod'o mi Željko), bez ABS-a i korektora kočenja (isek'o mi žice Brana). Pozadi diskovi i pločice sa kojima je kupljena (ne blokiraju zadnji točkovi). Odokativna težina auta 1050/1100kg + ja 107kg.

Što se tiče teme pločica rejsing/ne rejsing, za TD vožnju i umerno forsiranje, mislim da bilo koje "drumske" završavaju posao. Kad kreneš da vezuješ više brzih krugova dolazi do problema. Još jednom da okačim empirijski dokaz te tvrdnje u vidu tri moja "brza" kruga:
https://www.youtube.com/watch?v=6WxH3EHIctc&t


Std 330mm Brembo kočnice (stigle sa kolima), ATE pločice (najjeftinje, ne one fensi keramičke) i ATE dot 4 Racing ulje. 1450kg auto + ja (nešto mršaviji).

I dalje su mi u razmatranju DS2500 samo mi žao da dam cca 18000din, koliko koštaju u ENG, za nešto što mislim da mi sa ovim stilom vožnje nije neophodno. Još da radim na sebi pa možda ako zafali koja hiljaditinka...
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1852
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Sub Jun 20, 2020 9:57 pm

IMSA75 napisao:Da osvežim priču:
Novi track day 07.06.2020; kocioni sistem i ulje isti. 1100 kg automobil, 300mm diskovi napred, 4klipna kljesta napred, poluslikovi, 30C temperatura vazduha, ulje dot 4.1 - isto od prošlog TD-a, nepromenjeno!
31 krugova vozeno (!!!!) od toga 12 na maks. Brzine na stazi 60-167km/h.

Iste prednje plocice (vrednost 3000 din) NEPROMENJENE. Vreme najbrzeg kruga 1:41,57 sto je još bolje vreme u odnosu na prošli TD a opet, bez brake fading-a. Kako to??? Inače, par drugara iz kluba je vozilo iza mene pa se raspitajte kako koči moj kredenac sa krompirima. hahaha

Proizvođača pločica namerno ne navodim zbog teoretičara.
Koliko je uzastopnih brzih krugova?
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
IMSA75
Osnivač kluba
Garaža: Giurgia
Lokacija: Beograd
Postovi: 211
Pridružio se: Sub Jul 04, 2015 9:42 pm

Re: Preporuke za kočnice i moguća unapređenja

Ned Jun 21, 2020 12:16 am

Izvezao tačno 31 kom više nego što su teoretičari izvezli hahaha

@Gpendula: Super podaci vezani za 330mm disk. Tvoj auto sa velikim Brembom je teži od mog oko 25%, ima istu površinu pločice i veći disk za 10%. Verujem da se vozi bar na 17" točkovima ako ne i više u odnosu na 15" kod mene. Sad tu treba neki "trkački inženjeri" da izračunaju sile prilikom kočenja, rotacionu masu točkova, temperature i intervale hlađenja. Verovatno sam na granici ;)

Kakva creva su kod tebe? Guma, teflon?
Nije teško postati alfista jednom, kad postaneš čovek.

Povratak na “Squadra Corse”