zasto klikce varijator zapravo?

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
flugzeug
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Beograd-Banjica
Postovi: 3
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 10:49 pm

zasto klikce varijator zapravo?

Uto Jun 20, 2006 9:53 pm

Narode, zna li ko zasto ustvari cuka taj piiiip.. varijator? Da li to ustvari lupaju hodropodizaci po bregovima ili nesto drugo. Cuveni Seb sa hrvatskog foruma alfista mi rece da lupa u samom varijatoru,ali ja sam ga rasklopio i uvideo da tamo nema bas mnogo sta da lupa i pravi takav zastrasujuci dizel zvuk. Analizirao sam i semu rada uredjaja i nije mi jasno zasto cuka kada je pohaban. Ne bih da zvucim nepoverljivo prema velikim autoritetima,ali moje skromno misljenje je da cuka kada je pohaban iznutra te su zazori veci a samim tim nije u stanju da se sa velike faze vrati u osnovnu a da ne zaglavi u medjupolozaju. A kliktanje mi se cini kao cukanje praznih podizaca po bregovima zbog neodgovarajuce faze. Mora da sam se nalupao ali mi nista nije palo na pamet vise. Uglavnom u tom varijatoru nema sta da crkne osim mozda opruge koja mu ustvari pomaze da se vrati u osnovni polozaj. Ako neko zna odgovor na moje pitanje neka samo raspali,pa niko se nije naucem rodio :lool:
Korisnikov avatar
starac vujadin
Contact:
Garaža: Laguna Coupe, Smart
Lokacija: Stari grad
Lokacija: Stari grad
Postovi: 4320
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:27 pm

Sre Jun 21, 2006 10:20 am

Ti si bas navalio na taj varijator...a rekao sam ti (sto i nije toliko bitno jer nisam mehanicar...) i Seb (sto je mnogo bitnije jer covek mnogo dobro poznaje novije Alfe...) ti je rekao da takav zvuk nije od varijatora vec da ti motor nije .ufazen. kako kazu komsije Hrvati...idi kod boljeg majstora da ti proveri zupcasti kais i da ga namesti ponovo.
Acqua-Olio-Benzina
Korisnikov avatar
flugzeug
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Beograd-Banjica
Postovi: 3
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 10:49 pm

Sre Jun 21, 2006 2:22 pm

Brate, bio sam u Cacku u ovlascenom servisu,kazu sve u redu,tako kao zna pokoji da zajebava kod motora koji su vise presli,iako je nov varijator stavljen. A i Seb rece da je zvuk u samom varijatoru.Ali,mene interesuje uopste zasto on klikce ili ima taj dizel efekat pa je neophodno menjanje. Kako nastaje ta buka,od cega?
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Sre Jun 21, 2006 3:50 pm

Zbog konstrukcijski lose resenog podmazivanja varijatora uljem . Ostaje bez ulja u prvoj fazi rada, i vremenom se sje*e i pocne da klikce. Kad krene da se kvari, cuje se samo dok dovoljno ulja ne stigne do njega, prvih 30-ak sekundi posle dugog mirovanja....tako sam barem informisan :=)

Neka me neko ispravi ako nije tacno
Korisnikov avatar
starac vujadin
Contact:
Garaža: Laguna Coupe, Smart
Lokacija: Stari grad
Lokacija: Stari grad
Postovi: 4320
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:27 pm

Sre Jun 21, 2006 6:16 pm

Nisi bas dobro razumeo sta ti je Seb rekao. On ti je rekao da varijator kada se cuje - cuje se iz samog tela varijatora...ALI na osnovu opisanog zvuka on ti je rekao da to ne zvuci tako, vec da lici da motor nije u fazi...pri tome nisi mu napisao da se zvuk poceo javljati posle menjanja kaiseva.

Seb citat: .ne...zvuk dolazi iz njega (varijatora)...ventili udaraju preko 3 zuba kad se razfazi motor a variajtor nemože tolko pomaknut fazu.

Otprilike kako je Brabus rekao...varijator je .najvisa. tacka gde .dolazi ulje., da kazem laicki, pa je to lose reseno. Prvo pocne prilikom paljenja malo da stekce, a ond sve vise s vremenom. ne stekce prilikom dodavanja gasa (sto je jos jedna indikacija da kod tebe nije u pitanju varijator). Uglavnom, nije nesto strasno, jedino sto je glupo da auto ima dizelaski zvuk. Nesto su perfomanse u piku slabije i potrosnja ulja se malo poveca. Moze da se vozi i s tim. Normalno, nijedan pravi Alfista to ne trpi, pa menja ili reparira odmah. Napisano je o varijatoru tone postova ovde...
Acqua-Olio-Benzina
Korisnikov avatar
flugzeug
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Beograd-Banjica
Postovi: 3
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 10:49 pm

Sre Jun 21, 2006 8:47 pm

Jos uvek mi nije bas najjasnije ali uredu,hvala.

Povratak na “Area Servizio”