Sve o svemu

Offtopic, kafenisanje, itd...
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Sve o svemu

Ned Jul 30, 2017 7:41 pm

Tablice očitava odavno, nije to ništa novo, ali sam 100% siguran da neće proveravati kada neko izgubi karticu... ali testiraćemo :D
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
Sava
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 JTDm 170ks
Lokacija: Beograd
Postovi: 1235
Pridružio se: Sre Dec 28, 2011 12:59 pm

Sve o svemu

Ned Jul 30, 2017 8:17 pm

Ocitava tablice, ali se milion puta dogodilo da ih lose ocita i izbaci neku glupost umesto tablice...
Korisnikov avatar
Zika
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Selo
Postovi: 764
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 9:56 am

Re: Sve o svemu

Ned Jul 30, 2017 9:04 pm

Evo šta kaže PRAVILNIK O MERILIMA BRZINE VOZILA U SAOBRAĆAJU

http://www.paragraf.rs/propisi/pravilni ... acaju.html
Član 1

Ovim pravilnikom bliže se propisuju zahtevi za merila brzine vozila u saobraćaju, način utvrđivanja ispunjenosti tih zahteva, označavanje merila brzine vozila u saobraćaju, tehnička dokumentacija, način ispitivanja tipa merila brzine vozila u saobraćaju, metode merenja, kao i način i uslovi overavanja merila brzine vozila u saobraćaju.

Član 2

Ovaj pravilnik primenjuje se na merila brzine vozila u drumskom saobraćaju koja se koriste u funkciji kontrole i bezbednosti saobraćaja.


Član 4

Pod merilima se smatraju:

1) radarska merila, koja brzinu kontrolisanog vozila određuju na osnovu Doplerovog efekta (u daljem tekstu: radari);

2) laserska merila, koja rastojanje i brzinu kontrolisanog vozila određuju na osnovu merenja vremena prostiranja laserskih impulsa reflektovanih od kontrolisanog vozila (u daljem tekstu: lidari);

3) merila sa čvrsto ugrađenim senzorima, koji brzinu kontrolisanog vozila određuju na osnovu merenja vremena prolaza kontrolisanog vozila između dva ili više čvrsto ugrađenih senzora (u daljem tekstu: senzorska merila).

Radari prema načinu upotrebe mogu biti:

1) ručni radari;

2) radari ugrađeni iznad ili pored puta;

3) radari ugrađeni u vozila.

Član 10

Senzorska merila mere brzinu metodom stacionarnog merenja, automatski sa/ili bez nadzora.

Senzorsku jedinicu čine najmanje dva senzora koja su ugrađena u put u jednoj saobraćajnoj traci na tačno određenom rastojanju.

Senzorska jedinica je podzemnim kablom povezana sa ostalim delovima senzorskog merila koji su postavljeni u kućište na stub pored puta.
Koliko znam rampe nisu žičano vezane tako da ta priča u nastavku lagano pada.
Slika
Korisnikov avatar
tadicd
Garaža: ex Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW
Lokacija: Beograd
Postovi: 326
Pridružio se: Sub Nov 16, 2013 12:56 pm

Re: Sve o svemu

Ned Jul 30, 2017 9:07 pm

Ne pada nista u vodu... oni su drzava, donece I neki podzakonski akt ako ima treba, a po meni, citajuci ovo - ne treba im.
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jul 31, 2017 8:37 am

Meni je skroz OK ova mera.
Doduše ja sam jedan od onih koji voze oko 140 km/h.
Vidim da ću morati u auto da ugradim neki tempomat da bih bio na 120, jer ni ne primetim kad prekoračim.
A mogli su da dignu ograničenje na 130km/h i tolerancija 7% sto je blizu 140, i svima super :).


Nego me i dalje buni, sta ako se bracni par napravi blesav, treba da popiju kaznu, muz kaze, "ja sam vozio po ogranicenjima, pa smo se zamenili na pola puta, a ona je vozila kao sumanuta". I isto tvrdi i supruga...
Ko ce da popije kaznu? Da li je ispravno pisati vlasniku automobila ili onome ko je u tom momentu za volanom?
Koliko sam nesto cuo ranije, radar kad te tako snimi, pa stigne na kucnu adresu, uz to snimanje budu i fotografije kao dokaz ko je bio za volanom?
U CH ne posalju odmah, ali ako se bunis posalju i fotografije, ali onda to i naplate.
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jul 31, 2017 8:43 am

Stiže vlasniku automobila obaveštenje sa fotografijama. U obaveštenju se daje 8 dana da vlasnik ode i potvrdi da je on/ona vozio, ili da informacije o onome ko jeste. Poželjno je i da donese potpisanu izjavu od učinioca prekršaja, ukoliko je u mogućnosti.
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
nole1985
Garaža: ex Alfa 147 jtdM 16v 2006. 5p distinctive
Lokacija: Kraljevo
Postovi: 1212
Pridružio se: Pet Okt 11, 2013 10:40 am

Re: Sve o svemu

Pon Jul 31, 2017 9:44 am

Ovo je počelo samo na kraku Šimanovci-Šid, a sve je još uvek u fazi testiranja...još uvek nema kažnjavanja i neće ga biti do nove godine sigurno.Na drugim deonicama po Srbiji još uvek nema merenja prosečne brzine. Namera je, pre svega, da se ograniče vozači koji su zacrtali da 'moraju' deonicu od XY km da pređu za duplo manje vremena od vremena predviđenog krećući se maksimalno dozvoljenom brzinom, dok će ostali koji budu jedan deo vozili npr 180kmh a onda naprave pauzu na pumpi i sl. biti sankcionisani uz pomoć presretača, kojih će kako najavljuju biti još više nego do sad. Vozilo će se registovati na ulazu putem kamera, očitava se registarski broj i vreme ulaska, i isto tako na izlazu...što će reći, Bobane, kartica nije bitna u celoj priči, možeš da je izgubiš slobodno, stići će ti 'čestitka' poštom. :) Tačno je da se ovome može doskočiti pravljenjem pauze, ali svakako više neće moći deonica od 120km da se prelazi za pola sata, već će morati na istoj da se provede sat vremena, ma gde god...

Novina je Ibarska magistrala, gde će biti povećan broj presretača koji beleže prekoračenje brzine i u dolasku i u odlasku, dakle, u oba smera u vožnji, i koji neće biti u obavezi da zaustave vozilo u prekršaju već će kazna biti slata na adresu vlasnika kao i za mnoge druge prekršaje.


Inače, kod nas u Kraljevu, već dve-tri nedelje patrole u civilnim automobilima non stop kruže gradom i fotografišu-snimaju (video zapis) iz vozila u pokretu svako nepropisno zaustavljeno ili parkirano vozilo, bez stajanja, i bez obaveštavanja dok Vam poštar ne donese obaveštenje na adresu. Dobili su dnevnu kvotu koja uopšte nije mala. :club:
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jul 31, 2017 10:01 am

Ukoliko budu samo čitali tablice, onda bi mogli da ukinu uzimanje kartica i bespotrebno trošenje papira
Opet, kao neko ko voli da povremeno požuri do destinacije, nadam se da će se naći neka prečica :D
Što se tiče pooštravanja kontrole saobraćaja, apsolutno sam za, a za kupovinu vozila koje patrolira gradom i šalje čestitke onima koji bahato parkiraju, učestvovao bih lično, putem samodoprinosa(mlađi nek google-aju).
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
ChobbyJTD
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Detelinara Novi Sad
Postovi: 603
Pridružio se: Čet Okt 30, 2014 10:20 pm

Pon Jul 31, 2017 10:15 am

Zašto bi iko vozio brže od 130-140?
Potpuno je besmisleno a uz to i nebezbedno.
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jul 31, 2017 10:30 am

Zašto bi vozio i 140, kad smo kod toga? To je prekoračenje brzine, a i ta brzina je prilično nebezbedna, na primer, u slučaju pucanja gume.
Mislim da ne bi trebalo da pokrećemo pitanje zašto neko drugi radi neke stvari. Stvar izbora. Za one koji se ne pridržavaju ograničenja, postoje mehanizmi kažnjavanja. Ništa lepše nego kad voziš 130, a neko proleti pored tebe, ali zato ga vidiš na sledećem stajalištu iza belog BMW-a dok mu drug u uniformi uzima podatke.
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
tadicd
Garaža: ex Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW
Lokacija: Beograd
Postovi: 326
Pridružio se: Sub Nov 16, 2013 12:56 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jul 31, 2017 10:31 am

I ja sam za poštovanje brzine. Autoput - 140 max, sve preko toga je glava u torbi, nebitno kakav auto vozio. Nepotrebno lučenje znoja.

Što se tiče poštovanja brzine u gradu/magistrali i slično, odmah ću da počnem da poštujem čim budu besmislena ograničenja iskorigovali, kao i isprekidane i pune. Prekjuče se vraćam ibarskom od Raške do Kraljeva i krstim se po ko zna koji put zašto je 50% magistrale pogrešno obeleženo: isprekidana stoji gde treba puna da bude i to dupla, ograničenja 80 na deonici gde ne želim preko 60, s druge strane 60 gde može 100...
Korisnikov avatar
tadicd
Garaža: ex Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW
Lokacija: Beograd
Postovi: 326
Pridružio se: Sub Nov 16, 2013 12:56 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jul 31, 2017 10:37 am

@BobanR: kome se kockice poklope, njega neće biti ni na 60 km/h...nema to puno veze sa ograničenjem i neograničenjem... ne voli bog više ljude koji idu brzinom koja je zarezana, nema tu garancije...
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jul 31, 2017 10:44 am

Poštovanje ograničenja je 120, max. Ne možeš ti da ocenjuješ koja je "bezbedna" brzina. Ograničenje je tu, a ti ga poštuješ ili ne. I definitivno ima veze koji auto voziš, a uz to i koje gume, kočnice, koja je deonica autoputa u pitanju... Ja se trudim da prilagodim brzinu i način vožnje uslovima na putu i automobilu koji vozim. Kad preteram, tu je presretač da me opomene, uzme podatke i naplati kaznu.
Još jednom, glupo je da otvaramo temu zašto neko misli da je 160kmh bezbedno, dok neko vozi 110kmh autoputem
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
ChobbyJTD
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Detelinara Novi Sad
Postovi: 603
Pridružio se: Čet Okt 30, 2014 10:20 pm

Pon Jul 31, 2017 10:56 am

Znači ako je put ekstra i voziš dobar auto ok je da se vozi 200?
Super ako je tako.
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Sve o svemu

Pon Jul 31, 2017 11:01 am

To je stvar izbora. Mozes da vozis ispod ogranicenja u sporoj traci i ne smetas nikome i teras svoju pricu, ili da vozis dosta iznad ogranicenja i da rizikujes da ti pisu kaznu i da "rizikujes" svoj i tudji zivot.
Ista takva situacija je i na autobanu. Jeste bolji put, ali da li je 150kmh+ bolji od naseg? hm?
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jul 31, 2017 11:02 am

I dalje mislim da treba da izbegnemo temu šta ko smatra bezbednom brzinom. Meni je nelogično da neko po gradu divlja i jurca. Gore je ako u zoni škole proletiš sa 80 nego sa 220 na autoputu. To je moje mišljenje. I da se ja pitam, kamere bi osvanule upravo na takvim mestima.
Ali to nije tema. Tema je novouvedeni sistem kontrole brzine na autoputu, a ne kojom brzinom svako od nas vozi i misli da bi trebalo da se vozi.
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1864
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jul 31, 2017 11:02 am

Ma autobahn i ne treba ni tehnologija za merenje :D

Inace sam gledao studije da u saobracaju sto manje ogranicenja ima, to je bezbednije :D Jer ljudi kad ne mogu uopste da ocekuju sta drugi moze da radi voze pazljivije, ovako ocekujes da onaj vozi 120, a ustvari ide 80 ili ide 150 pa se gresi u proceni... Ili po gradovima da se ukida bankina da vozila i pesaci idu ravnopravno po kolovozu.

Kod nas u saobracaju mislim da je najveci problem inat... Prvo sto onaj ko ide preko ogranicenja misli da svi ostali treba da mu se sklone momentalno pa i ovi sto idu po ogranicenju i ispod sto i kad mogu da se sklone teraju inat zasto neko mora da ide brze od njih i namerno blokiraju ili ne obracaju paznju...
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
Caca
Drug Član
Drug Član
Garaža: GT 2.0 JTS
GTV 2.0 V6 TB
ex GTV 2.0 16v
ex 147 1.9jtd
ex 145 1.6box
ex 33 1.7
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2896
Pridružio se: Ned Maj 15, 2011 2:46 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jul 31, 2017 11:03 am

Očitava tablice već neko vreme. Ne na svim naplatnim ramama. Za sada samo na "većim". Juče sam pitala inkasanta jer se na nekim isečcima pojavljuje u dnu prosečna brzina. Odgovor je glasio: samo ako je preko dozvoljene. Ukoliko je prosečna brzina ispod 120 neće ni pisati na isečku.
Juče načelnik saobraajne izjaavio da sistem od danas 31.07. funkcionise na naplatnoj rampi Šimanovci a da će postepeno i ostale biti povezane u sistem....
Slika
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jul 31, 2017 11:06 am

YUgisa napisao: Kod nas u saobracaju mislim da je najveci problem inat... Prvo sto onaj ko ide preko ogranicenja misli da svi ostali treba da mu se sklone momentalno pa i ovi sto idu po ogranicenju i ispod sto i kad mogu da se sklone teraju inat zasto neko mora da ide brze od njih i namerno blokiraju ili ne obracaju paznju...
:podrzava
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
tadicd
Garaža: ex Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW
Lokacija: Beograd
Postovi: 326
Pridružio se: Sub Nov 16, 2013 12:56 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jul 31, 2017 11:12 am

Poštujem tvoje mišljenje ali se sa njim ne slažem. Apsolutno da mogu i trebam da ocenim. To je dužnost i odgovornost svakog vozača. Pogotovo ako je moja ocena da maksimalnu brzinu kretanja prilagodim ispod one brzine na tabli. To je bezbedna vožnja, poštovanje saputnika, drugih vozača i automobila. Uz taj manir dajem sebi i zadržavam pravo da vozim 140 gde je pravac k'o lenjirom udaren. I to je maksimum koji vozim na javnim putevima. Automobil nema apsolutno nikakve veze, ni gume, ni kočnice, ni suspenzija ni nitro ni ništa. Ne na javnom putu, pogotovo ne na našim nazovi putevima.

Ko voli da se trka imamo Navak, blizu je i Hungaroring, na maloj stazi je lepo da se vozi, a nije nešto ni skupo. Bio, probao, i 160 i 250, pocepao komplet guma, okačio slike na instagram, tagovao prijatelje, i vratio se nazad za Beograd brzinom 135km/h zato što sam tako ocenio da je bezbedno :)
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jul 31, 2017 11:17 am

Tvoje pravo da proceniš koja je maksimalna brzina kojom se vozi na autoputu je jednako mom pravu da Saši Đorđeviću sastavim tim za EP. Niko ne može ni tebi ni meni da zabrani da imamo mišljenje na zadate teme, ali relevantnost istih je upitna.
Možemo da debatujemo da li je bezbednije 140 sa zmskim gumama starim 5 godina ili 200 sa novim UHP (premium brenda). Budi iskren, u kom bi autu radije bio?
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7562
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Sve o svemu

Pon Jul 31, 2017 11:24 am

Koliko vidim, upravu se obojica...
tadic da imamo pravo da samostalno procenjujemo bezbednu brzinu, a boban da stanje automobila apsolutno I'ma uticaja na bezbednu brzinu kretanja.

I jedno moje zapazanje za pojmove koje ljudi cesto poistovevuju, a to su preterivanje sa brzinom, tj prebrza voznja, i prekoracenje brzine, ta dva apsolutno nisu isti pojmovi.
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
Sauriann
Drug Član
Drug Član
Garaža: Stelvio 2.2 Q4 Lusso

ex Giulietta 2.0 TCT
ex MiTo 1.4 Turbo Benzina 155
ex 156 jtd mjet 16V SW
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 4868
Pridružio se: Sub Okt 30, 2010 7:39 am

Re: Sve o svemu

Pon Jul 31, 2017 11:29 am

Ja uglavnom vozim brže na auto putu pazeći na presretače ali mi ovo neće predstavljati neko posebno ograničenje. Obično pred put moram da tankam pa ću pauzu svakako pravim od sada na nekoj pumpi koja je na auto putu. Inače ne vozim brzo da bih brže stigao ili žurim već jednostavno jer to želim u tom trenutku i volim brže da vozim. U 99% slučaja je to izazvano činjenicom da mi je bezbednije da vozim 140 - 160 nego da se na 120-130 guram i trćim u koloni sa kojkakvim moralim gromadama od vozača koji pljuju po svima koji prekorače 120 (karakterišu ih kao manijake). Em što levom trakom obilaze sa 90 autobus koji ide 85 em sto ne koriste migavce i retrovizore.
Automobili su se mnogo promenili što se sigurnosti i osećaja u vožnji tiče tako da nemam nameru da poštujem ograničenje od 120kmh koje nije menjano pola veka. Ako podignu na 140 ovo rešenje bi imalo smisla, u suprotnom će oni koji voze brzo da bi probali auto ili iz zabave voziti još brže i namenski praviti pauzu. Dobićemo efekat da se neće više plašiti ni presretača računajući da će ih biti manje jer sada rampe mere prosek.

p.s da ne pominjem što će prosek vozača sa enp biti svakako veći po defaultu.
Korisnikov avatar
ChobbyJTD
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Detelinara Novi Sad
Postovi: 603
Pridružio se: Čet Okt 30, 2014 10:20 pm

Pon Jul 31, 2017 11:55 am

Ovo moralne gromade je pretpostavljam upućeno meni i kolegi koji smo protiv divljanja po auto putu.
S tobom se oko brzine ne bih upuštao u raspravu jer koliko sam shvatio ti i žena ste vozili 180 po autoputu s mali detetom pozadi.
Meni je to van svake pameti ali ovde ću završiti s pisanjem da se ne bi svađali bez potrebe.
Očigledno nemamo svi isto mišljenje oko brzine i to je ok, da smo svi isti oko čega bi se raspravljali :)
Korisnikov avatar
Sauriann
Drug Član
Drug Član
Garaža: Stelvio 2.2 Q4 Lusso

ex Giulietta 2.0 TCT
ex MiTo 1.4 Turbo Benzina 155
ex 156 jtd mjet 16V SW
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 4868
Pridružio se: Sub Okt 30, 2010 7:39 am

Re: Sve o svemu

Pon Jul 31, 2017 12:03 pm

@ChobbyJTD: "moralne gromade" nisu upućene nikome sa ovog topika. Napadaš me bez potrebe, iskuliraj malo. Uostalom ja sam kao neko ko brže vozi po auto putu izneo svoje mišljenje a tebe nigde nisam prozvao. Lep pozdrav.

Povratak na “Cafeteria da Romeo”