159 Prvi start

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
Zvrle
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Alfa Romeo 159 SW 1.9 8V 2010 god.
ex Alfa Romeo 156 1.9 jtd 16v 2003 god.
Lokacija: Breznica
Lokacija: Homolje
Postovi: 1166
Pridružio se: Pet Sep 06, 2013 9:50 am

Re: 159 Prvi start

Sub Jan 20, 2024 11:25 am

Ja sam imao identične probleme sa prvim startom sa mojom 159. Svašta sam pokušavao, anlaser mi je bio loš pa sam njega zamenio i sad je odličan, akumulator je zamenjen, grejači su novi, stavljen nepovratni ventil kako se ne bi gorivo vraćalo nazad... malo je to popravilo stvar ali ne naročito. Svestan sam toga da auto nije nov i kao što Brana reče da taj DPF sigurno ostavlja posledice po motor na račun ekologile ali čini mi se da motor još nije za neku ozbiljniju intervenciju jer baš lepo radi, vuče, ne dimi, nema potrošnje ulja, suv je spolja kao barut...Negde sam pronašao da to može softverski da se reši i to mi je bila opcija, onda sam na YT pronašao video nekog Italijana koji je isto svašta pokušavao i na kraju je ugradio neki modul na senzor temperature vode i tako rešio problem. To je u stvari Hot start modul i namenjen je za VW, BMW, Opele... koji imaju problem sa vrućim startom. Namontira se na kabl koji ide od senzora temperature vode na termostatu prema ECU a sa osigurača mu se dovede + kao i - negde sa šasije. Radi tako što kod plaljenja modul slaže ECU da je temperatura vode(antifriza) mnogo niža nego što u stvari Pjeste i onda ECU doda malo više goriva i grejači malo duže rade pa auto upali bez problema. Modul se posle nekoliko sekundi isključuje i sve bude kao i da ga nema a na sledećem paljenju se opet aktivira. Bez obzira što je namenjen za olakšavanje vrućeg starta, taj rad modula olakšava i hladni start. Ima tih modula raznih proizvođača a i cene su različite i idu i do 60/70 evra. Pronašao sam u Poljskoj takav modul, bio je na akciji, sa dostavom je bio 18,49 evra pa sam ga naručio. Namontirao sam ga i 159 pali super. Evo već dvadesetak dana, gde su spoljnje temperature išle od oko -10 do oko +15 Alfa pali najnormalnije.
Slika

Slika

Slika

Modul će biti prebačen na neko drugo mesto kako bi to malo kulturnije izgledalo, ovo je privremeno rešenje. Da li je ovo idealno i dobro rešenje ne znam ali ja sam prezadovoljan jer me ze to prvo paljenje užasno živciralo i napokon ga reših. :drink
''Alfa Romeo one day.. Alfa Romeo forever''

Povratak na “Area Servizio”