Coil-overs ili opruge i amortizeri (za 159)

Sport, tjuning, uporedni testovi.
Danilo
Garaža: 159 2.2JTS '08
Postovi: 478
Pridružio se: Sre Dec 03, 2008 11:44 am

Re: Coil-overs ili opruge i amortizeri (za 159)

Sub Jun 01, 2013 10:13 am

Vešanje me zanima baš zbog ugođaja u vožnji: nije mi cilj da budem najbrži, nego da uživam u vožnji — a to znači brze ulaske u krivinu. I svakako da su kočnice tu vrlo visoko na listi, ali koliko sam video, za 20 minuta agresivne vožnje, kočnice na 159-ki 2.2 JTS (Brembo klješta sa 305mm diskovima napred) sa standardnim netrkačkim uljem bi trebalo da izdrže sasvim lepo bez pregrevanja. Znam da ću morati da se naviknem i na prednji pogon, pošto sam do sada samo karting vozio po stazama do granice.

Još bi bilo skuplje zezanje da imam drugi auto za 1-4 izlaska na stazu godišnje. Nije da to nije opcija, al' onda bih morao da vodim računa ili o registraciji takvog vozila, ili o redovnoj organizaciji prevoza, zatim o garaži u kojem bih ga držao, itd.

A i želim da znam kako će se ponašati 159-ka 2.2 JTS na stazi.

Naravno, ostaje i opcija da izađem sa autom ovakav kakav je na stazu, ne bih li posle video razliku. Ali mi se svakako čini da je previsok za agresivniju vožnju, mada Navak i nema baš neke oštre krivine.

Hvala svima na savetima, šteta što niko nema smontirane coilover-e da se isproba, a na osnovu vaših saveta i onoga što sam mogao da pročitam na netu (i saveta nekih poznanika), doneću već neku odluku u narednih par nedelja. Obavezno ću javiti kako je to ispalo.
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Coil-overs ili opruge i amortizeri (za 159)

Sub Jun 01, 2013 1:42 pm

Doduvaj prednje gume na 3.5bar, jer ćeš ostati bez bokova. Tj u svakom slučaju ćeš ih spržiti skroz, samo ovako malo manje. Kočnice će preživeti, ali žestoko će se potrošiti, tako da možeš da računaš na nove diskove i pločice ako budeš oštro vozio.

Nije loše imati u šteku set točkova za TD, pre svih drugih ulaganja.

Tapatalk HD
Danilo
Garaža: 159 2.2JTS '08
Postovi: 478
Pridružio se: Sre Dec 03, 2008 11:44 am

Re: Coil-overs ili opruge i amortizeri (za 159)

Uto Jun 25, 2013 9:52 pm

Ipak sam se na kraju odlučio za Eibach ProStreet-S: neki ljudi tvrde da umeju da budu i udobniji od fabričkih vešanja u „običnoj“ vožnji. Danas su stigli :arflag pa ću ih ovih dana i smontirati :)

Slika

U svakom slučaju, javiću i utiske kada ih konačno isprobam (i da li sam se prešao ili ne :D).
Danilo
Garaža: 159 2.2JTS '08
Postovi: 478
Pridružio se: Sre Dec 03, 2008 11:44 am

Re: Coil-overs ili opruge i amortizeri (za 159)

Sub Jun 29, 2013 4:00 pm

Smontirano napokon: prvi utisci su da se pri normalnim gradskim brzinama (30-70 km/h) ponaša bolje i nečujnije preko neravnina na putu (šahtova, nabora i onoga što naše puteve u velikoj meri najviše krasi) — sada me više ne zaboli srce kada prelazim preko ovakvih rupa. ;)

Kada idem presporo (do 20km/h) preko takvih neravnina, onda malo više skakuće amortizer, ali i dalje nije mnogo gore od fabričkih. Spustio sam ga za nekih 5cm (treba tačno da izmerim pošto su ovi u servisu bili nesposobni) pa ćemo videti na šta će to izaći.

Sutra na NAVAK (nadam se da neće biti mnogo kiše, mada je najavljena), pa ćemo da isprobamo i kako se ponaša u agresivnoj vožnji.

Par slika je u mom virusu.
Danilo
Garaža: 159 2.2JTS '08
Postovi: 478
Pridružio se: Sre Dec 03, 2008 11:44 am

Re: Coil-overs ili opruge i amortizeri (za 159)

Pon Jul 01, 2013 7:37 am

Biće, biće, al' ću to da stavim isto u moj virus :D

U svakom slučaju, coil-overi su se za sada pokazali odlično i ne žalim uopšte: u nekim situacijama mora da se vozi još nežnije nego ranije (npr. preko ležećih), ali su na NAVAK-u bili odlični. Još da sam imao malo više hrabrosti za kasnija kočenja, gde bi mi bio kraj — ali u svakom slučaju, odlično držanje ;)
Korisnikov avatar
horvat
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 159 2.2 JTS 2010
- ex Alfa Romeo Giulietta 1.4 tb 2013
Lokacija: Subotica
Postovi: 1382
Pridružio se: Ned Avg 14, 2016 2:46 am

Re: Coil-overs ili opruge i amortizeri (za 159)

Pon Feb 13, 2023 4:06 pm

Da ne otvaram novu temu, mislim da je pitanje dosta kompatibilno sa ovom. Da li postoji neko kod nas ko ima one vagice za merenje tezine automobila, sto idu ispod svakog tocka po jedna, pa se vidi tezina na svakom tocku posebno? I da li je neko radio "corner balancing" sa gewindama?

Znam da je dovoljno i samo nastelovati na visinu, al interesuje me i ova varijanta :)

Povratak na “Squadra Corse”