Hladnjak ulja sa 16v na 8v / Alfa 147

Sport, tjuning, uporedni testovi.
Korisnikov avatar
coneAlfa
Garaža: Giulietta 2.0 TCT
Lokacija: Beograde
Postovi: 55
Pridružio se: Pon Mar 21, 2022 6:01 pm

Hladnjak ulja sa 16v na 8v / Alfa 147

Pon Okt 10, 2022 4:06 pm

Pokupljena iskustva sa Navaka su me navela na nova istrazivanja i primetio sam da na 8V JTDM 147 umesto hladnjaka ulja postoji nekakva spiralna cev (mislim da je za hladnjenje ulja serva), a samo hladjenje ulja se drugacije obavlja. Koliko je zapravo efikasno hladjenje na 8V i da li ima potrebe da prepravim (kako to da uradim?) sa 16v hladnjak? Cilj mi je da obavim malo duzu voznju na stazi (poludnevni track day bud3), standardne kocnice su bile dobre tih 30 minuta, svakako sam u procesu nabavke novih high carbon diskova i karbon-keramickih plocica uz teflonska creva. Takodje cu verovatno biti primoran da kupim Bilstein Anti roll kit jer ne mogu da nadjem Ti/Q2/Ducati balans stangle. BTW u svojoj temi gde sam predstavio auto sam najavio da radim spojler u karbon, ispalo je prilicno lepo, ostao mi je samo zavrsni sloj i poliranje! Ako bi neko voleo to da uradi nek pita i napravicu post sa koracima i slikama kad se budem zezao sledeci put sa necim (ugl cu se baviti enterijerom sada, hladno je vreme da bi kupusao auto opet). Hvala na paznji!
Korisnikov avatar
Falcon037
predsednik kluba
predsednik kluba
Garaža: -
ex: Alfa 147 JTD 16V
ex: Alfa GT JTDM
Alfa 156 V6 SP2 Azzurra
Alfa Mito MultiAir Turbo
Lokacija: Beograd
Postovi: 4953
Pridružio se: Čet Jan 19, 2012 1:16 am

Re: Hladnjak ulja sa 16v na 8v / Alfa 147

Pon Okt 10, 2022 7:11 pm

Što se tiče hladnjaka za servo ulje mislim da nema potrebe da to diraš, ja na 156 sam vozio 5 godina sa tom spiralnom cevkom i nisam imao nikakvih problema sa pregrevanjem servo ulja.

Kočnice su svakako stvar koju prvo treba unaprediti jer mnogo je bitnije da staneš u datom trenutku jer se ispred tebe može neko okrenuti u krivini sa mnogo skupim autom ...
Korisnikov avatar
coneAlfa
Garaža: Giulietta 2.0 TCT
Lokacija: Beograde
Postovi: 55
Pridružio se: Pon Mar 21, 2022 6:01 pm

Re: Hladnjak ulja sa 16v na 8v / Alfa 147

Pon Okt 10, 2022 7:19 pm

Znaci taj hladnjak ulja (mislim da hladi motorno ulje, a ne servo) sa 16V da ne stavljam/nema potrebe?
Korisnikov avatar
Falcon037
predsednik kluba
predsednik kluba
Garaža: -
ex: Alfa 147 JTD 16V
ex: Alfa GT JTDM
Alfa 156 V6 SP2 Azzurra
Alfa Mito MultiAir Turbo
Lokacija: Beograd
Postovi: 4953
Pridružio se: Čet Jan 19, 2012 1:16 am

Re: Hladnjak ulja sa 16v na 8v / Alfa 147

Pon Okt 10, 2022 7:33 pm

Pogrešno protumačih rečenicu koju si napisao.

Hladnjak ulja je svakako koristan, nisam siguran kako je izvedeno kod JTDM 120 ks hlađanje ali je verovatno preko izmenjivača na filteru ulja. Moraće tu da se prapravljaju i cevi za antifriz.

Možda se javi neko ko ima konkretne informacije ili je radio tu prepravku.
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4584
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Hladnjak ulja sa 16v na 8v / Alfa 147

Pon Okt 10, 2022 8:21 pm

Mislim da hladnjak ulja ne koristi antifriz, samo treba dovesti creva za ulje. U svakom slucaju ne moze nista da skodi ako se ugradi
Slika
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7536
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Hladnjak ulja sa 16v na 8v / Alfa 147

Pon Okt 10, 2022 9:13 pm

Treba ti "adapter" za hladnjak ulja za 16v, i da se zameni dole kod filtera ulka, tj turi adapter i hladnjak, cela prica, ja sam to radio
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
gpendula
Revizor ARCS
Revizor ARCS
Garaža: Giulietta QV
145 QV (wannabe) - Budžet rejs
Lokacija: BG
Postovi: 1580
Pridružio se: Uto Apr 09, 2013 6:57 am

Re: Hladnjak ulja sa 16v na 8v / Alfa 147

Uto Okt 11, 2022 8:21 am

coneAlfa napisao:
Pon Okt 10, 2022 7:19 pm
Znaci taj hladnjak ulja (mislim da hladi motorno ulje, a ne servo) sa 16V da ne stavljam/nema potrebe?

Spiralna cevka je hladnjak servo ulja/tečnosti.

Motorno ulje se i kod tebe verovatno hladi izmenom temperature sa tečnošću za hladjenje motora - cevka prolazi oko filtera ulja. Ako smatraš da ima potrebe, možeš naći hladnjak koji se hladi vazduhom. Meni to nešto zezancija za kojom nemam u ovom trenutku previše potrebe.

Za ekstremnim kočnicama za Navak nemaš potrebe ako si disciplinovan i imaš iole pristojne kočnice. Ja sam Giuliettu i 145 više puta vozio na Navaku i ni jednom nisam ostao bez kočnice. 145 vozim jedan brz - jedan krug hladjenja. Sa Giullietom sam vezivao i tri brza kruga i pedala nije davala naznake da će pustiti. Sada su na 145 malo bolje kočnice, ali sam vozio sa polovnim diskovima i Ricambi pločicama nekoliko Navaka. Giuliettu sa običnim ATE pločicama na fabričkim diskovima. ATE typ 200 ulje u oba.

Ali da ne idemo u off. Tu je i tvoja tema. Ovde tema hladnjak ulja. :D

Kad smo već u off-u: kad bude volje, okači proceduru za pravljenje tih delova. :wave:
Korisnikov avatar
coneAlfa
Garaža: Giulietta 2.0 TCT
Lokacija: Beograde
Postovi: 55
Pridružio se: Pon Mar 21, 2022 6:01 pm

Re: Hladnjak ulja sa 16v na 8v / Alfa 147

Uto Okt 11, 2022 1:49 pm

Hvala na savetima, kao sto sam i rekao- nisam primetio bilo sta sto bi mi ukazalo da su kocnice slabe ili hladjenje neadekvatno za moje potrebe trenutne. A sto se tice stvarcica od karbona, napravicu temu za to kad budem radio nesto sledece, spisak je sledeci: kuciste kljuca, prednji spliter, V grill, rucke spoljne, retrovizori, rucke unutrasnje, pragovi i dugme rucne kocnice kao i spoljni trimovi B stuba. Jedva cekam da vidim lica ljudi kada pitaju da li je to folija i gde sam je kupio XD
Korisnikov avatar
gpendula
Revizor ARCS
Revizor ARCS
Garaža: Giulietta QV
145 QV (wannabe) - Budžet rejs
Lokacija: BG
Postovi: 1580
Pridružio se: Uto Apr 09, 2013 6:57 am

Re: Hladnjak ulja sa 16v na 8v / Alfa 147

Uto Okt 11, 2022 2:34 pm

Da se dogovorimo da mi napraviš haubu, krila, vrata... Ne mora tim redom. :whistle:
Korisnikov avatar
Falcon037
predsednik kluba
predsednik kluba
Garaža: -
ex: Alfa 147 JTD 16V
ex: Alfa GT JTDM
Alfa 156 V6 SP2 Azzurra
Alfa Mito MultiAir Turbo
Lokacija: Beograd
Postovi: 4953
Pridružio se: Čet Jan 19, 2012 1:16 am

Re: Hladnjak ulja sa 16v na 8v / Alfa 147

Uto Okt 11, 2022 6:28 pm

Kad smo kod karbona gde nabavljaš platno i pošto kvadrat ?
Korisnikov avatar
coneAlfa
Garaža: Giulietta 2.0 TCT
Lokacija: Beograde
Postovi: 55
Pridružio se: Pon Mar 21, 2022 6:01 pm

Re: Hladnjak ulja sa 16v na 8v / Alfa 147

Uto Dec 06, 2022 2:09 pm

Izvinjavam se na kasnom odgovoru, nisam imao puno vremena da se vratim, domaca firma Draptec prodaje i pravi sve (na sajtu imaju slike kako su radili par superkarova), kvadrat karbona twill 200gr je oko 3500 koliko se secam plus 5500 kilogram smole. Steceno iskustvo cu vam kratko preneti: bez kompletne vakum opreme, prepreg karbona (koji se prodaje samo na 25m minimum oko 1000e ), autoklava (za pecenje pod pritiskom) necete dobiti kvalitet koji zahteva takva potreba. To je razlog zasto je sve tako skupo.

Uzgred, zamenio sam EGR ventil (Magnetti Marelli) i sada mi auto sece oko 2000rpm, cujem negde i vazduh da curi cini mi se. Po stranim forumima citam brdo istih slucajeva ali bez resenja, problema moze biti bilo koje od creva, turbo, dizne itd. Ne znam dal mi se isplati da sve to gledam i razgledam. Sta mi vi savetujete?

Povratak na “Squadra Corse”