Giulietta - Problem sa sus plehom, kačim skoro svaku neravninu na putu

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
dejos
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 1.6 MJTD TCT
Lokacija: Beograd
Postovi: 5
Pridružio se: Čet Avg 11, 2022 9:00 am

Giulietta - Problem sa sus plehom, kačim skoro svaku neravninu na putu

Čet Avg 11, 2022 9:58 am

Pozdrav svima.
Novi sam član na forumu, nisam našao u postojećim temama rešenje za moj problem.
Molim za pomoć, od skoro sam vlasnik Giuliette 1.6 MJTD TCT 2017 god, i kao što se iz naslova vidi javio mi se problem odmah na startu a to je da nisam računao da će mi nizak položaj samo sus pleha stvarati svakodneve probleme u vožnji.
Koliko je nizak govori podatak da sam baš danas zakačio praznu limenku piva koje je oborena stajala na cesti i namerno sam prošao iznad nje da vidim da li i nju kačim.
Sus pleh je original ali po sredini ima neko ispupčenje, negde u predelu onog otvora sa nekom možda aluminijumskom mrežicom.
Molim za neki savet, pomoć, da li postoji neko rešenje ovog problema.
Gume su 205/55 r16.

Hvala
Slika
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Giulietta - Problem sa sus plehom, kačim skoro svaku neravninu na putu

Čet Avg 11, 2022 11:20 pm

Pozdrav,

Giulietta sama po sebi uopšte nije preterano nizak automobil i u normalnim okolnostima imaš prilično lufta za prelaz preko prepreka, Kao što si i sam primetio, kod tebe postoji problem sa šusplehom koji je inače zamenjiv deo. Ako nećeš da juriš po otpadima neki u boljem stanju ili da probaš sa budževinama (što baš i nije neko sjajno rešenje), jednostavno kupi i montiraj novi. Ako ti je neodgovarajuća cena novog, možeš potražiti neki iz male privrede ili krojiti po meri, što su ljudi radili za pojedine modele. U svakom slučaju nije neki strašan problem, niti je sam deo posebna komplikacija, ali ipak ima važnu funkciju jer štiti motorni prostor.
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
Falcon037
predsednik kluba
predsednik kluba
Garaža: -
ex: Alfa 147 JTD 16V
ex: Alfa GT JTDM
Alfa 156 V6 SP2 Azzurra
Alfa Mito MultiAir Turbo
Lokacija: Beograd
Postovi: 4953
Pridružio se: Čet Jan 19, 2012 1:16 am

Re: Giulietta - Problem sa sus plehom, kačim skoro svaku neravninu na putu

Pet Avg 12, 2022 7:38 am

Definitivno ti je problem do šuspleha jer na slici se vidi da je standardne visine nije neak sa sport vešanjem pa da je preniska. Privremeno rešenje koje rade majstori je da se fenom za vreli vazduh sve ispegla i vrati u normalu ali to neće trajati duže od par meseci pa ti odluči ili ovo ili novi.
Korisnikov avatar
Maxmilijan
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 1.9 JTD 2003

Alfa Romeo 159 SW 2.0 JTDm 2010
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 264
Pridružio se: Ned Feb 02, 2014 8:54 am

Re: Giulietta - Problem sa sus plehom, kačim skoro svaku neravninu na putu

Sub Avg 13, 2022 10:30 am

Ja sam na 159 imao taj problem i mislio sam isto jer tako izgleda zastita-nije ravna ali je bilo do dotrajalih amortizera. Kada su zamijenjeni sve top. Nije izgledalo da je propala ali blage neravnine i prenisko se spustala i sve kacila.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk

Korisnikov avatar
dejos
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 1.6 MJTD TCT
Lokacija: Beograd
Postovi: 5
Pridružio se: Čet Avg 11, 2022 9:00 am

Re: Giulietta - Problem sa susplehom, kačim skoro svaku neravninu na putu

Pon Avg 15, 2022 1:01 pm

Hvala svima na detaljnim odgovorima i savetima.
Mislim da ću najverovatnije rešenje da potražim sa nekim novim šusplehom iz male privrede, nisu skupi.
Mislio sam da i stari preradim i da mi ostane u rezervi, da skinem možda sunđere koji su mu sa unutrašnje strane kao dodatni teret od koga se i izvila plastika (možda su i natopljeni uljem i nalepljenom prašinom), pa da ukrutim nekim limenim flahom male težine ili onom trakom koja se koristi za uzemljenje objekata kako bih pokušao da ispravim pleh?!
Pozdrav
Poslednja izmena od dejos u Pon Avg 15, 2022 1:03 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
horvat
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 159 2.2 JTS 2010
- ex Alfa Romeo Giulietta 1.4 tb 2013
Lokacija: Subotica
Postovi: 1381
Pridružio se: Ned Avg 14, 2016 2:46 am

Re: Giulietta - Problem sa sus plehom, kačim skoro svaku neravninu na putu

Pon Avg 15, 2022 1:45 pm

Oprez, ja sam kupio suspleh iz male privrede i poludeo sam, uopste se rupe nisu gadjale. Mozda nije svaki takav, ali obrati paznju svakako...
Korisnikov avatar
dejos
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 1.6 MJTD TCT
Lokacija: Beograd
Postovi: 5
Pridružio se: Čet Avg 11, 2022 9:00 am

Re: Giulietta - Problem sa sus plehom, kačim skoro svaku neravninu na putu

Pon Avg 15, 2022 1:55 pm

horvat napisao:
Pon Avg 15, 2022 1:45 pm
Oprez, ja sam kupio suspleh iz male privrede i poludeo sam, uopste se rupe nisu gadjale. Mozda nije svaki takav, ali obrati paznju svakako...
Hvala ali kako ja to mogu znati do pre same montaže, nema šanse da nosim stari suspleh pa da upoređujem...
Korisnikov avatar
boki76
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Alfa Romeo Giulietta Rosska 1.6 jtdm 2014.
Ex 147 1.9jtd 2003.
Lokacija: Beograd
Postovi: 1546
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 10:58 pm

Re: Giulietta - Problem sa sus plehom, kačim skoro svaku neravninu na putu

Pon Avg 15, 2022 11:49 pm

Ne mozes znati ali da su iz male privrede dobri, ne bi ljudi toliko jurili i krpili originalne. Nemoj se zaletati. Imam jedno glupo pitanje..... Jel si proverio da li su svi srafovi na mestu? Meni je falilo par komada i to posle servisa u ovlascenom
Korisnikov avatar
dejos
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 1.6 MJTD TCT
Lokacija: Beograd
Postovi: 5
Pridružio se: Čet Avg 11, 2022 9:00 am

Re: Giulietta - Problem sa sus plehom, kačim skoro svaku neravninu na putu

Uto Avg 16, 2022 7:28 am

boki76 napisao:
Pon Avg 15, 2022 11:49 pm
Ne mozes znati ali da su iz male privrede dobri, ne bi ljudi toliko jurili i krpili originalne. Nemoj se zaletati. Imam jedno glupo pitanje..... Jel si proverio da li su svi srafovi na mestu? Meni je falilo par komada i to posle servisa u ovlascenom
Ma jesu svi šrafovi na mestu, skoro sam radio mali servis i tada se skidao šuspleh.
Požalio sam se i majstoru da često kačim sa njim i on mi je tada rekao da sve stoji na svom mestu. Problem je što su svi ti šrafovi po obodu i nema ništa po sredini, mislim nema gde...
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Giulietta - Problem sa sus plehom, kačim skoro svaku neravninu na putu

Uto Avg 16, 2022 5:13 pm

Ako su šrafovi na mestu i šuspleh deluje OK, onda da se vratimo na pitanje šta ti je sa prednjim vešanjem, odnosno amortizerima? Da li ti je dimenzija guma OK? Ne mogu sa one jedne slike da procenim, ali deluje da su felne 16". Ako je tako pravilna dimenzija gume je 205/55R16. Ako je slučajno 17", onda je 225/45R17. Fabričko vešanje kod standardne Giuliette je takvo da deluje, a i jeste propeta. Ne bi smelo da se dešava da kačiš limenku prednjim krajem ni slučajno! Ma ni flašu od litar i po koliko je visoka. Čak i sa MiTo koji je napred dosta patosiran fabrički, limenka piva prolazi komotno.

Uostalom pogledaj slike moje ex Giuliette dok je bila nova. Na 18-icama, ali manju felnu dopunjuje mesnatija guma da bi vistina ostala na gotovo identičnom nivou:

Slika

Slika

Slika
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
dejos
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 1.6 MJTD TCT
Lokacija: Beograd
Postovi: 5
Pridružio se: Čet Avg 11, 2022 9:00 am

Re: Giulietta - Problem sa sus plehom, kačim skoro svaku neravninu na putu

Sre Avg 17, 2022 7:25 am

Alfanatic napisao:
Uto Avg 16, 2022 5:13 pm
Ako su šrafovi na mestu i šuspleh deluje OK, onda da se vratimo na pitanje šta ti je sa prednjim vešanjem, odnosno amortizerima? Da li ti je dimenzija guma OK? Ne mogu sa one jedne slike da procenim, ali deluje da su felne 16". Ako je tako pravilna dimenzija gume je 205/55R16. Ako je slučajno 17", onda je 225/45R17. Fabričko vešanje kod standardne Giuliette je takvo da deluje, a i jeste propeta. Ne bi smelo da se dešava da kačiš limenku prednjim krajem ni slučajno! Ma ni flašu od litar i po koliko je visoka. Čak i sa MiTo koji je napred dosta patosiran fabrički, limenka piva prolazi komotno.

Uostalom pogledaj slike moje ex Giuliette dok je bila nova. Na 18-icama, ali manju felnu dopunjuje mesnatija guma da bi vistina ostala na gotovo identičnom nivou:

Slika

Slika

Slika
Hvala na objašnjenju.
Razlika mi se najviše vidi u poređenju sa prvom slikom, jeste da mi je mnogo izraženija visina šuspleha, tu mi je dosta izvijeniji ka dole, ma klirens max oko 7-8 cm.
Gume sam naveo u prvom postu, standardne tj fabričke na njemu 205/55r16.
Nisam primetio da su mi loši amortizeri, ne verujem.
Zameniću šuspleh pa ćemo videti, nije skup onaj zamenski pa kakav god da je...
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Giulietta - Problem sa sus plehom, kačim skoro svaku neravninu na putu

Sre Avg 17, 2022 9:04 am

Nema na čemu, tu smo da pomognemo, a nekad i da zbunimo :) Mislim da su ideje iscrpljene, ako ti Giulietta leži kako treba onda možda stvarno da kreneš od šuspleha. Ciljano sam ti ostavio ove fotke, čisto da vidiš kako Giulietta sa standardnim vešanjem izgleda kad izađe iz fabrike. OK, kasnije se malo slegla, ali to je zanemarljivo i uopšte se ne postavlja pitanje da li ima dovoljno prostora da se komotno pređe preko jedne polegnute limenke.

Pozdrav i javi šta si uradio!
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
dejos
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 1.6 MJTD TCT
Lokacija: Beograd
Postovi: 5
Pridružio se: Čet Avg 11, 2022 9:00 am

Re: Giulietta - Problem sa sus plehom, kačim skoro svaku neravninu na putu

Sre Avg 24, 2022 8:06 am

Poštovani,
Hvala svima na korisnim savetima i odvojenom vremenu.
Rešio sam problem zamenom šuspleha, kupio sam zamenski (Polcar), dosta skromnog kvaliteta.
U pravu ste bili da sve rupe neće baš da odgovaraju ali to i nije neki problem, lako se razbuši plastika.
Meni je najbitnije da radi posao, sada napokon opušteno vozim i prelazim preko normalnih ispupčenja na putu.
Ne znam koliko će da traje zamenski pleh i ne planiram da ga menjam dok normalno stoji a stari pleh (original) planiram da doradim kako bih ga možda jednom vratio.
Pozdrav
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Giulietta - Problem sa sus plehom, kačim skoro svaku neravninu na putu

Sre Avg 24, 2022 9:08 am

Kolega, najvažnije je da sada znaš šta je problem i da si ga uspešno rešio. Pozdrav!
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
boki76
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Alfa Romeo Giulietta Rosska 1.6 jtdm 2014.
Ex 147 1.9jtd 2003.
Lokacija: Beograd
Postovi: 1546
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 10:58 pm

Re: Giulietta - Problem sa sus plehom, kačim skoro svaku neravninu na putu

Sre Avg 24, 2022 2:32 pm

Uzivaj u voznji, kako i treba da bude ;)

Povratak na “Area Servizio”