Čudan problem sa turbinom

Generacija najlepših Alfinih automobila iz novije istorije
Korisnikov avatar
nenad_b_djuric
rookie
Garaža: Alfa Romeo 159, Sportwagon 2.4 JTDm, 20V
Lokacija: Valjevo
Postovi: 2
Pridružio se: Pon Jun 13, 2022 6:08 pm

Čudan problem sa turbinom

Pon Jul 04, 2022 10:47 pm

Posedujem Alfa Romeo 159 Sportwagon 2.4 JTDm, 20V, 147kW i imam čudan problem sa turbinom. Pre svega, želim da naglasim da nije rađen remap niti bilo kakvo čipovanje, ona je na svojih fabričkih 200 konjskih snaga. Prošle godine mi je automobil jednostavno izgubio snagu, turbina je prestala sa radom, i onemogućila i tempomat, dok nisam zamenio transformator pritiska turbine, na koji je ukazivala dijagnostika kod majstora. Nikada mi nije rekao kod greške, ali nije sad ni bitno.

Nakon toga je turbina počela da se ponaša jako čudno. Ranije se pokretala već na malo preko 1.000rpm, bez obzira na okolnosti i uslove. Sada, ako je motor tek upaljen, tačnije, ako je temperatura motora ispod 70 stepeni, turbina se pokreće ali tek nakon 2.000rpm i tada i tempomat radi. Kada se postigne normalna radna temperatura i ugasim motor, recimo, da izađem iz vozila na minut-dva, nakon pokretanja motora, ako je temperatura preko 70 stepeni, turbina se ne pokreće nikako, a ni tempomat ne radi. Svetli Check Engine i proverio sam dijagnostikom, pokazuje mi grešku P0235. OK, jasno mi je da je u pitanju opšti generički kod koji ukazuje na MAP senzor ili EGR ventil, ali me zanima da li postoji još nešto što bi moglo da uzrokuje pomenutu grešku i da izazove ovako čudno ponašanje turbine.

Bio bih jako zahvalan bilo kome ko bi mi ukazao na bilo kakav trag kojim bih mogao da krenem i rešim problem. Ova Alfa mi je toliko draga i prirasla za srce, da ima i svoje ime, kao član porodice. Zove se ZMAJ.
Korisnikov avatar
alfamen
Contact:
Garaža: ALFA 166 TS
ALFA 166 2.4 JTD
LANCIA LIBRA 1.9
Lokacija: Novi Beograd
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 1602
Pridružio se: Sre Jan 21, 2009 11:46 am

Re: Čudan problem sa turbinom

Pon Okt 17, 2022 2:16 pm

Nesto slicno-CUDNO i ja sam imao na mojoj 166 2.4 i da neduzim u beskraj, creva sa over bast ventila su bila trula i vukla su fals vazduh.
Naravno pokazivao je gresku over bast ventila i kupio sam novi koji mi i ne treba.
Sa jeftinom promenom crevaca od 4 mm i 6 mm resio problem :)
Velili pozdrav !

Povratak na “Alfa Romeo 159 | Brera/Spider | 8C Comeptizione/Spider”