Sivi, sterilni svet bez Alfa Romea i boja Italije!

Offtopic, kafenisanje, itd...
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Sivi, sterilni svet bez Alfa Romea i boja Italije!

Pon Jun 27, 2022 4:45 pm

Inspirisan pričama iz drugih tema pokrećen jednu novu u ove vrele dane, ukoliko na forumu još ima ljudi raspoloženih za neobavezno piskaranje :) Postoji slična tema otvorena još 2010. godine, ali malo drugačijeg karaktera i uz dosta nedostajućih fotki u ovom trenutku, pa je ova ipak iznova otvorena.

Elem, treba da zamislimo svet u kome ne postoji Alfa Romeo, kao ni komplet italijanska auto industrija (yikes :blackeye: ). Pitanje je šta je to što bi zamenilo antuelnu Alfu u našim garažama/parkinzima i čemu bi se eventualno težilo u sličnom cenovnom rangu? Šta je to što bi pokrenulo emocije i o čemu bi se u takvom sivom svetu maštalo?

Evo da se upišem: Krenuću "u rikverc" i navesti šta je to što definitivno ne bih vozio. U pitanju je sveto nemačko trojstvo! Jeste to igra "na sigurno", ali i u tom imaginarnom svetu voleo bih opet malo da se izdvojim i iskočim iz klišea. Ukoliko bi me neko, pak, naterao na model iz trojstva, danas bi to pre drugih bio Mercedes. Dobar deo života sam ga smatrao izborom za gastose, taxiste i bizMisimene, dajući prednost BMW-u, ali poslednjih godina mi je Mečka baš pozitivno iskočila dizajnom (eksterijera naravno, enterijer mi je na granici kiča i baš bih morao da gutam knedle uz neki takav), dok je BMW dizajnerski skroz zastranio, kako spolja, tako i unutra.

Ono što APSOLUTNO i ni u jednoj varijanti ne bih vozio, sve i da je džabe ili jedino na svetu, jeste bilo šta pod okriljem Narodnog Auta, makar to bio i neki Lambo. To je već pitanje nekih ličnih i tvrdokornih principa, a ne kvaliteta ili totalnog animoziteta.

Postojalo je razdoblje kada su Šveđani bili vrlo poželjni kao izbor, Volvo i SAAB naravno, ali u poslednje vreme su i Šveđani zastranili po mom mišljenju. Kada se podvuče crta, uveren sam da bi u odsustvu Alfe kroz moju garažu defilovali Japanci u najvećoj meri, pre svega Mazda, Honda/Acura, Lexus, eventualno Infiniti iz D, donekle i C segmenta. Uklapaju se u priču estetski u najvećoj meri, a Japanci umeju da naprave i performantan automobil bez sumnje. Čak šta više, Mazda je uspela da napravi i crossover (CX-3) koji izgleda fantastično, pogotovo u onoj Mazda crvenoj boji, što je zaista ogroman useh imajući u vidu moju potpunu nenaklonost SUV/Crossover segmentu. Bilo bi kod Japanaca dovoljno materijala poslednjih decenija da koliko-toliko fino oboji taj sumorni sivi svet. Omiljeni tip karoserije je D Coupe, dok su prve i jedine alternative D limuzina ili C Hatch.

Ako zađemo u listu nekih relativno ostvarivih snova, tu bih se najviše orijentisao na američku auto industriju koju izuzetno poštujem, a ovde bih sa takvim primerkom dovoljno iskakao iz šablona. Cenom pristupačni, a performantni i ludi, doneli bi sasvim dovoljno zabave i emocija. U igri su naravno Mustang, nekakav Charger, Camaro, eventualno Corvette. Neću zaboraviti Japance ni u tom segmentu.

Eto toliko od mene na ovu temu, uz opasku da ipak ništa i nikako ne bi moglo skroz obojiti svet lišen dragih Italijana i neprevaziđenog Alfa Romea! Bez obzira što se bliži "kraj sveta" za klasične automobile, odnosno nikada neizvesnije budućnosti za automobilizam u globalu i brendove koji su carevali decenijama, pa i duže od veka, Alfa Romeo živi i nastaviće da živi dok ima entuzijasta i istinskih ljubitelja :arflag
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
sinisa
Garaža: '11 Audi A7 3.0TDI
'07 Citroen C4 2.0VTS
Ex '11 Alfa Romeo 159 2.0JTDm
Ex '09 Alfa Romeo 159 1.8MPI
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 831
Pridružio se: Ned Jun 10, 2012 3:58 pm

Re: Sivi, sterilni svet bez Alfa Romea i boja Italije!

Uto Jun 28, 2022 8:59 am

Ako bih morao da biram Alfiste koji bi pokrenuli ovakvu temu, mislim da bi mi ti bio apsolutno poslednji izbor :club:

Šalu na stranu, za izbor Alfe kod većine ljudi potrebne su emocije. To je onaj trenutak kada porodica i prijatelji dobacuju "A zašto ne bi pogledao ovu Hondu, ili ovog Volva", a Alfista odbacuje bez i da pogleda jednu sliku tih alternativa. Ipak, i kod takvih ponekad dođe trenutak kada u repertoaru Alfe nema ništa adekvatno potrebama, a možda smo (ili sam) se suviše razmazili tako da kompromise izbegavam(o)...

Elem, kada je došlo vreme za razmatranje alternativa, u mom slučaju te emocije su nestale i logika mi je bila - OK, šta ima od 3.0 motora da je snažno i pouzdano, i da onda oko toga tražim automobil. Izbor se sveo na Mercedesov 3.0 i na 3.0TDI, SUV ne volim, kao ni mainstream limuzine, i tako dođoh do CLS-a i A7. Izbor je pao na A7 iz jednostavnog razloga, nepraktična mi je podeljena zadnja klupa na CLS-u. Da dodam da sam razmatrao Volvo S90, ili V90CC, ali nisam nešto bio inspirisan motorizacijom... Generalno volim automobile, i vremenom se vezujem, tako da mi se ipak sviđa zadnji kraj A7, i to što ima ozbiljnu mehaniku. Isto tako sam siguran da bih pronašao nešto dobro i kod Dačije, da me život natera na nju.

Dakle, prilikom kupovine prevlađuje čist razum bez mnogo emocija, jer to nije Alfa. I dalje su mi Alfe na svim sačuvanim pretragama, ali raspon modela je prosto premali za moje potrebe. Šta će biti posle tek ne znam, kada se izbori budu sveli na hibridne i električne automobile, gde se gubi i taj deo mehanike koji sam oduvek cenio. Možda ću ipak tražiti nešto starije, s ozbiljnim motorom i pedigreom, pod uslovom da održavanje toga ne bude nemoguća misija.
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Sivi, sterilni svet bez Alfa Romea i boja Italije!

Uto Jun 28, 2022 3:14 pm

sinisa napisao:
Uto Jun 28, 2022 8:59 am
Ako bih morao da biram Alfiste koji bi pokrenuli ovakvu temu, mislim da bi mi ti bio apsolutno poslednji izbor :club:
hahaha hahaha hahaha

Pazi, nema ovde nikakvog osuđivanja, niti potrebe za pravdanjem. Tebe i lično poznajem, znam gde ti stoji srce, a to što si trenutno u drugim vodama, to je stvar tvojih trenutnih želja i potreba o kojima odlučuješ samo ti. Na neki način ti si već i odvovorio na pitanje ;)

Zamislio sam temu upravo onako kako sam i napisao. Imaginarni svet u kome nikada nije postojala Alfa niti ostatak italijanske autoindustrije. Iz ove perspektive, sa ovom pameću i mogućnostima, gde bi nas potreba odvela danas, šta je moglo biti u prošlosti i o čemu se mašta u budućnosti. Dakle Alfa u toj priči ne postoji ;)

Možda ni ja nisam bio skroz precizan u sopstvenom slučaju. Gotovo 100% sam siguran da bi mi 156-icu u ono vreme zamenila Honda Accord koja je koncepcijski identična, baš kao što je vrlo slična po pitanju motorizacije i performansi. Giuliettu bi menjala možda Mazda 3 ili Honda Civic, dok bi u nekim razmišljanjima na pamet padao i neki Volvo C ili D segmenta. MiTo bi najverovatnije menjala Mazda Miata (MX5) iako ne ne radi baš o identičnoj klasi vozila.

Ne znam tačno šta bi menjalo moj prvenac Alfu 145 jer su bila neka druga vremena i uslovi kod kupovine polovnjaka, ali možda bih gledao da ostvarim klinački san u vidu Opel Calibre za kojom sam baš uzdisao u teen danima i koja je koncepcijski perfektno rešenje kao coupe sa dvoje vrata iz D segmenta i sa sjajnim dizajnom u ono vreme. Šta bi menjalo Giuliu danas sa budžetom izdvojenim za nju? To je možda i najteže pitanje jer je mnogo toga dostupno, pa bih možda završio sa nekim Lexusom ili čak pomenutim sportskim Amerikancem ovako u krizi srednjih godina :D Za to mi već treba malo opsežnija analiza, iako sam jaaaaako srećan što Alfa, konkretno Giulia sada postoji :arflag

A na ideju sam došao upravo tako, dok sam sa ljubavlju posmatrao svoju Giuliju u garaži i zapitao se: "Jbt, šta bih ja radio da Alfa Romeo ne postoji i da ga neki vizionari iz Italije pre više jednog veka nisu osnovali" :)
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
boki76
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Alfa Romeo Giulietta Rosska 1.6 jtdm 2014.
Ex 147 1.9jtd 2003.
Lokacija: Beograd
Postovi: 1546
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 10:58 pm

Re: Sivi, sterilni svet bez Alfa Romea i boja Italije!

Uto Jun 28, 2022 5:49 pm

S obzirom da sam osudjen na hedzbek dugi niz godina ja i ne razmisljam o drugim varijantama. Tako se i moj izbir zavrsava negde sa benz civic-om 2010-11. Od ovih modernijih mozda samo mazda 3 u prepoznatljivoj crvenoj boji. Ako bi dali budzetu na volju neki Megan trophy.
Korisnikov avatar
milosnbgd
Drug Član
Drug Član
Garaža: c204, SLK
Lokacija: Beograd
Postovi: 2144
Pridružio se: Uto Sep 20, 2016 2:23 pm

Re: Sivi, sterilni svet bez Alfa Romea i boja Italije!

Uto Jun 28, 2022 7:08 pm

Za mene usled Alfinih nedostataka modela koji mi odgovaraju, po svim parametrima, prebacio sam se na drugu marku koju podjednako volim, Mercedes....I iskreno, ne vidim sebe da se vracam na Alfu, osim mozda nekog starijeg modela koji bi mi bio vikend auto. Mada, i sa SLK koji mi je drugi auto sam za skoro 4 god presao nepunih 5000km. Takodje i ne znam gde bih drzao treci auto, tako da je to plan za neku ne tako blizu buducnost...
U Meckama sam se jednostavno pronasao, najvise mi lezi, najbolje se osecam. I ne palim se na ove nove budalastine, da mi neko da CL500 iz 2008 ili 10 godina mladji lupam E kupe, uzeo bih CL...
ALFAFORZAITALIA
Korisnikov avatar
Stromboli
Garaža: Giulia 952 QV
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16V
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 997
Pridružio se: Uto Jul 30, 2013 10:06 am

Re: Sivi, sterilni svet bez Alfa Romea i boja Italije!

Uto Jun 28, 2022 8:28 pm

Tema i pitanje su interesantni, da je postavljena pre 10 godina, verovatno bih drugacije odgovorio. Iz perspektive nekoga ko je do sada imao samo jedan auto, jednu Alfu, mislim da bi bez nje i ostalih italijanskih proizvodjaca automobilski svet stvarno bio siv. Da ne postoje, sigurno bih se odlucio da uzmem nesto najjeftinije za put od tacke A do tacke B. Koliko god da postujem istoriju i dostignuca drugih proizvodjaca, ne vidim se ni u jednom drugom autu, niti mogu da razmisljam, cak ni teoretski, u tom smeru.
`...owning an Alfa is a portal...´ - dovoljno receno.
Korisnikov avatar
DiscoVolante
Garaža: Giulietta TurboBenzina
Lokacija: Makarska
Lokacija: Makarska/Hrvatska
Postovi: 82
Pridružio se: Ned Dec 13, 2020 10:49 pm

Re: Sivi, sterilni svet bez Alfa Romea i boja Italije!

Uto Jun 28, 2022 8:37 pm

BMW, bar do nedavno, filozofija najsličnija Alfinoj i najvozačkiji auto.
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Sivi, sterilni svet bez Alfa Romea i boja Italije!

Uto Jun 28, 2022 11:45 pm

Kolege, drago mi je što ste se uključili u ovu laganu temu za ćaskanje po vrelini ranog leta :) Poštujem svaki izbor jer generalno obožavam automobile od kako sam rođen.

Kolega @Stromboli, tvoj mi je odgovor zaista genijalan :) :arflag Ali razmisli, da si rođen u tom sivom svetu gde Alfa ne postoji, onda ne bi imao današnja sećanja niti bi poznavao emociju koju sada imaš. U tom slučaju bi te potrebe dovele do nekog vozila, a nekakvu emociju bi pronašao u nekom od njih. Ne obavezno ovako jaku i specifičnu, ali neki automobil bi ti izvesno dotakao srce dok bi odrađivao ture od A do B :) A u ovom ovakvom svetu razmišljaš kao i ja, tako da je za očekivati da emocija postoji, te da kako vreme odmiče bude samo dodatno pojačana :yes: :quadrifoglio
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
FenjeR
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo Stelvio Veloce 2.0 280 '22
-------------------------
Alfa Romeo Giulia 2.2 190 '19 Montecarlo Blue
BMW F10 2.0 '13
Audi A4 2.0 '12
Alfa Romeo 159 1.9 '06
Lokacija: Beograd
Postovi: 91
Pridružio se: Pon Dec 23, 2019 12:04 pm

Re: Sivi, sterilni svet bez Alfa Romea i boja Italije!

Sre Jun 29, 2022 8:02 am

Pokusao sa nemcicam al mi nikako nisu legli i najmanje se zadrzali kod mene, sem bmw 118d 2008 koji je i dalje u porodici ali ga zena vise ne vozi. Po mom misljenju jedan od poslednjih BMW-a da valja.

Zenu sam iznenadio sa CX5, 2.0 165hp 20022 godiste, koji mi se bas svideo i u voznji iako nisam pristalica SUV. Ali CX5 je dovoljno tvrd da nemam osecaj da cu dobijem morsku bolest (naginanje u krivinama sam iskljucio iz utisaka :D ) . U zavisnosti od raspolozenja nekad vise prija CX5 (sve dok ne sednem u Giuliu pa vidim sta propustam :D ). Nakon par meseci koliko imamo CX5, sve nesto gledam oglase Stelvia jer kako su deca sve veca nekako mi zafali mesta u Giuliu ali ni u Stelvio nema mnogo vise al to cemo da zanemarimo..

Tako da ako nema Alfe, moj izbog bi bila Mazda (samo automobile u zenksom rodu vozim :D )
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Sivi, sterilni svet bez Alfa Romea i boja Italije!

Sre Jun 29, 2022 9:51 am

:gr8:
Da, vidiš, o tome nisam razmišljao, ali izgleda i podsvesno negde vuče ka automobilima ženskog roda :D Alfa-Mazda super kombinacija!
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Mocko
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDM
Lokacija: Beograd
Postovi: 23
Pridružio se: Uto Okt 31, 2017 3:06 pm

Re: Sivi, sterilni svet bez Alfa Romea i boja Italije!

Sre Jun 29, 2022 12:36 pm

Izgleda nas ima dosta MazdAlfista :)
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Sivi, sterilni svet bez Alfa Romea i boja Italije!

Čet Jun 30, 2022 6:03 pm

Audi a6 c5, 3.0 benzin ili dizel nebitno. Ako mogu da mastam.

Volim i bmw, e39, e60, f10... ali ne mogu da svarim enterijer nikako.

U audi kad sednem, spustim ruke i sve mi je tu, kod bmw sve nesto moram da trazim gledam...


Ali sto rece kolega gore ako nema Alfe onda bih gledao maksimalnu prakticnost. Sad u ovom momentu mozda neki opel signum automatik.


A da, zaboravih, posle svakog iole duzeg puta sa spustenom 147 i 17 felnama obavezno par dana gledam citroen c5 automatik i da li neko pristaje na zamenu. :D
Korisnikov avatar
Jurke
Drug Član
Drug Član
Garaža: ex 156 1.8 (2.0) TS
ex 156 1.8 TS
ex 147 1.9 JTDm
ex 156 1.8 TS Polizei
ex 159 Rosso 1.9 JTS
ex 166 Grigio 2.4 MJet
156 1.9 MJet 16V SW
Lokacija: Srbija
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1540
Pridružio se: Pet Nov 28, 2008 9:43 pm

Re: Sivi, sterilni svet bez Alfa Romea i boja Italije!

Sre Dec 14, 2022 5:48 pm

Eh... Kad bih mogao menjao bih auto na svakih 2-4 meseca.
Slučajno sad imam E39 525d, htedoh da probam zadnju vuču. Ovo mi je 15-i auto za 20 godina. Po meni nije to slično Alfi, bar ovima što sam ja imao. Nisam vozio 166 pa ne mogu da ih poredim.

Ono što gledam redovno na PA su još:

166
607 (trenutno ludilo)
XC90 prvi
V70 prvi
X-Type
190 Merc
124 Merc
ML prvi
X5 prvi
X3 prvi
F-RV
E38

Volim starija auta, kod novijih me slabo šta privlači.
Kod najnovijih baš ništa, teška konfekcija, nemaštovitost i copy-paste.
Алфа Ромеотик

"Ал' тирјанству стати ногом за врат, довести га к познанију права, то је људска дужност најсветија!" Његош
milosabs
Garaža: e39 525 d sport m optic touring
Lokacija: Novi Sad Nis
Postovi: 816
Pridružio se: Čet Okt 03, 2013 3:34 pm

Re: Sivi, sterilni svet bez Alfa Romea i boja Italije!

Sre Dec 14, 2022 9:47 pm

Kao bisi vlasnik e39 525d sa m57 u m paketu i ar 166 2.4 mjet u ti....AUTINA JE 166 u svakom pogledu.
Tisa, jaca, lepes se vozi, udobnija...apsolutno sve je na strani Alfi.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока

bio jednom jedan TI

Povratak na “Cafeteria da Romeo”