Sabijanje opruga ili ne Alfa 156

Sport, tjuning, uporedni testovi.
Korisnikov avatar
Dacha034
Garaža: Ex - Alfa Romeo 156 1.9 JTD '04
Now - Opel Astra G Bertone 2.0T
Lokacija: Kragujevac
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 44
Pridružio se: Pon Okt 07, 2013 5:45 pm

Sabijanje opruga ili ne Alfa 156

Čet Mar 13, 2014 2:18 am

Pozdrav ljudi nisam nasao slicnu temu oko sabijanja opruga pa sam otvorio novu.
Zanimaju me vasa iskustva misljenja i saveti oko spustanja auta,zanimam me to sabijanje opruga drugar moj je sabijao na Stilu nema problema nikakvih znam jos par ljudi po gradu sto voze sabijene opruge sve je ok,ali ja bih ipak da se raspitam malo opsirnije ovde kod vas :) Kupio bih polovne sve 4 opruge i sabio njih da moje original ostanu ako mi nekad zatrebaju.Ne bih mnogo spustao auto cisto malo da popuni rupu izmedju ruba i gume tipa sto bi se reklo za dva prsta (možda ni toliko :glare: ).
Evo jedna slika vidite da mu treba malo da legne u pod. :D
Slika
Korisnikov avatar
Crni
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-Jet
Lokacija: Petrovac na Mlavi
Postovi: 2469
Pridružio se: Pet Avg 05, 2011 1:54 am

Re: Sabijanje opruga ili ne Alfa 156

Čet Mar 13, 2014 3:10 am

Prati oglase i ako hoces polovne opruge, uzmi Eibach Pro Kit, spustaju 30mm. Nemoj se zezati sa sabijanjem opruga, polovni Eibach bi kostao nekih 60 Eura. ;)
Picking suspension is like getting married - you take the time to look at the options, read the reviews, and try as many as you can. Then you pick one, invest loads of cash in it and then find it has hidden secrets or undesirable characteristics.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1857
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Sabijanje opruga ili ne Alfa 156

Čet Mar 13, 2014 8:33 am

Sabijanje opruga podrazumeva zagrevanje opruga a zagrevanje opruga menja strukturu materijala, kali ga i on dobija vecu cvrstocu i samim tim gubi elasticnost pa vremenom moze da dodje do zamora materijala i pucanja sto nije ni malo bezazleno ako pukne tako da moze da dodje do gume... Ne znam kako je sa Alfom, ali Fiat/Lancia su bas poznati po pucanju opruga cak i kod fabrickih automobila, pogotovo Stilo mi je upao u oci... Normalno, pucanje opruga nije tako cesto jer ljudi obicno spustaju malo zesce sto znaci ne adekvatno funkcionisanje amortizera i sabijanje do odbojne gume, pa onda odbojna guma prenosi opterecenje a ne opruga i to daje neudobnu voznju i pre svega nebezbednu jer ne moze da amortizuje neravnine pa mozes da odskocis na neravnini i sletis sa puta plus kada jednom rasturis odbojnu gumu jer nije predvidjena da tri stalno opterecenje onda ce da se desi jednom da se amortizer sabije do kraja i onda ce da stradaju...

Koliko gledam na guglu, 156 ima isto oslanjanje kao 147, drug mi ima 147, ima Eibach Sportline opruge koliko sam ja skontao gledanjem ispod ruba (crvene su, plus sam video one karateristicne dizajnerske oznake broja, nisam uspeo sam naziv, verovatno je dublje u kosu ili sa zadnje strane) i iako su KAO predvidjene da rade sa fabrickim amortizerima, uopste ne funkcionise normalno, na svakoj malo vecoj zakrpi ili rupi se amortizer sabija do kraja, sve te kicma rastura nakon voznje... Plus su propali amortizeri pa je stavio nove... Tako da cak i te tvrdje opruge i kao predvidjene za spustanje, istina to je negde oko 40-50mm spustanje ne funkcionise kako treba na fabrickim amortizerima, a kamoli da ce fabricke sabijene cak i za manje spustanje... ;)
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
StefanMih
Garaža: 156 JTD, 33 Racer, Panda 750
Lokacija: Podgorica
Postovi: 418
Pridružio se: Uto Avg 10, 2010 8:50 pm

Re: Sabijanje opruga ili ne Alfa 156

Čet Mar 13, 2014 11:13 am

Pro Kit je namjenjen za fabricke amorte i spushta ~30mm...mada je i ta varijanta diskutabilna, a Sportline nema shto ni probavati s fabrichkim..

Grijanje opruga, malo neozbiljno za ovakva auta...
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Sabijanje opruga ili ne Alfa 156

Čet Mar 13, 2014 11:15 am

Bogami meni Pro Kit spustio vise, mozda cak vise od 40 mm.
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1857
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Sabijanje opruga ili ne Alfa 156

Čet Mar 13, 2014 12:50 pm

Mozda su opruge sa modela sa laksim motorom ;)
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
sibin
Garaža: 5,4L
Lokacija: bgd
Postovi: 1656
Pridružio se: Uto Feb 16, 2010 1:12 pm

Re: Sabijanje opruga ili ne Alfa 156

Čet Mar 13, 2014 1:28 pm

a koji je to model laksi od ts-a yugisa :D a sto se tice sabijanja "NE"
Korisnikov avatar
erdeljan
BANOVAN
Contact:
Garaža: Beli fijaker
Lokacija: Malmo
Postovi: 9404
Pridružio se: Ned Dec 26, 2010 10:54 am

Re: Sabijanje opruga ili ne Alfa 156

Čet Mar 13, 2014 2:01 pm

Ja bih rekao: Sabija-NJET!
Ja imam sve što mi treba: Parče zemlje, komad neba, koru hleba, i nekog' gore što me gleda!
Korisnikov avatar
Dacha034
Garaža: Ex - Alfa Romeo 156 1.9 JTD '04
Now - Opel Astra G Bertone 2.0T
Lokacija: Kragujevac
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 44
Pridružio se: Pon Okt 07, 2013 5:45 pm

Re: Sabijanje opruga ili ne Alfa 156

Čet Mar 13, 2014 4:33 pm

Znači sabijanje polako da zaboravim te opruge sto spominjete sto spuštaju ~30mm ja mislim da bi mi to bilo malo mnogo ne znam ne bih preterivao, koliko su one jel zna neko gledao sam skoro na kupujemprodajem nema ih za 155icu mozda se pojavile neke.Sta mi preporucujete jos neki metod za spustanje auta osim sabijanja i tih novih eibach opruga ? I da ga spustim kada sednu pozadi dvoje auto bi bas lego ne bi moglo da se vozi, jer bi morali amortizeri da se tvrdje napune ili su te eibach opruge tvrdw pa auto i ne moze mnogo da legne kad sednu dvoje naprimer pozadi?
Na poslu sam kucam preko telefona izvinjavam se ako ima neka greska :)
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Sabijanje opruga ili ne Alfa 156

Čet Mar 13, 2014 4:41 pm

Zeznuto je. Nisu srpski putevi za to. Pre neko vece pored autobuske bukvalno nisam mogao da vozim. To je strasno.

Ako spustis auto, moras da se pomiris sa mnogim ogranicenjima. Naprimer, treba sutra da idem na Kop i sa ovakvim autom to je veliki rizik. Recimo, makedonski auto-put kada ides u Grcku. Pakao.
Tvrdji amortizeri obavezno ako se ide vise od -30 mm. Ja cu morati da ih nabavljam jer je ovo sad prilicno frustrirajuce.
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1857
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Sabijanje opruga ili ne Alfa 156

Čet Mar 13, 2014 4:42 pm

sibin napisao:a koji je to model laksi od ts-a yugisa :D a sto se tice sabijanja "NE"
Otkud znam, nisam ti ja Alfin poznavalac hahaha Mozda je 1.6 laksi od 2.0 a mozda ima razlike i u opremi izmedju jacih i slabijih modela... ;)

To sto ti kazes pozadi Dacho, zato se i stavljaju tvrdje opruge, tako da se pod ukupnim opterecenjem opruge sabiju isto kao i fabricke... Znaci ako se (karikiram) fabricke opruge sabijaju 100mm pod opterecenjem, onda nove opruge ako spustaju 30mm, moraju da budu toliko tvrdje da legne 70mm pod takvim opterecenjem... Krajnja mera je ista, barem bi trebala da bude.

Amortizeri nemaju veze sa visinom auta (sem u nekim specificnim slucajevima ali sad nebitno), opruga je ta koja daje autu visinu i otpor pod opterecenjem a amortizer samo sluzi da umiri oscilacije opruge... A tvrdje punjenje amortizera tj sipanje gusceg ulja je tehnika na nivou sabijanja opruga...

Tvrdji amortizeri za tvrdje opruge, kraci amortizeri za krace opruge... Normalno moze sve da radi sa nekim tolerancijama jer sam imao iskustva da fabricki amortizeri samo razlicitih proizvodjaca za isti model auta imaju razlike i po 50% u silama...
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Sabijanje opruga ili ne Alfa 156

Čet Mar 13, 2014 8:05 pm

ako hoces diskretnu visinu auta onda trazi opruge od 156 TI ili SP, to ti je nekih 20-25mm nize, nije prenisko ni neudobno a opet vizuelno znaci, e sad ako ti je to malo onda uzmes ove sto ti kolege predlazu 30-40mm ali sve ima svoje prednosti i mane.
pre svega treba znati(proceniti) koliko mozes da spustis auto obzirom na velicinu tocka i dimenziju guma, da ne bude posle da kaci negde nesto ;)
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Dacha034
Garaža: Ex - Alfa Romeo 156 1.9 JTD '04
Now - Opel Astra G Bertone 2.0T
Lokacija: Kragujevac
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 44
Pridružio se: Pon Okt 07, 2013 5:45 pm

Re: Sabijanje opruga ili ne Alfa 156

Uto Mar 18, 2014 1:12 pm

Nasao sam neke opruge na kupujemprodajem spustaju 30mm nove su ne mogu da se setim kako se zovu bese ali je oglas izbrisan.. :angry:
Gledao sam ovih dana 30mm ce da bude ok ni vise ni manje to mi je ok,videcemo..
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Sabijanje opruga ili ne Alfa 156

Uto Mar 18, 2014 1:53 pm

mozda su to ove...

http://www.gonzaracing.com/forum/viewtopic.php?t=14827

100e su 30mm za 156icu, ja ga pitao
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Dacha034
Garaža: Ex - Alfa Romeo 156 1.9 JTD '04
Now - Opel Astra G Bertone 2.0T
Lokacija: Kragujevac
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 44
Pridružio se: Pon Okt 07, 2013 5:45 pm

Re: Sabijanje opruga ili ne Alfa 156

Uto Mar 18, 2014 10:33 pm

To su te kad dodje vreme njih cu verovatno da uzmem :D
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1857
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Sabijanje opruga ili ne Alfa 156

Sre Mar 19, 2014 12:04 am

Ko ima prijatelja iz Fiat/Lancia Kluba, moze da dobije i 5% popusta :D
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
erdeljan
BANOVAN
Contact:
Garaža: Beli fijaker
Lokacija: Malmo
Postovi: 9404
Pridružio se: Ned Dec 26, 2010 10:54 am

Re: Sabijanje opruga ili ne Alfa 156

Sre Mar 19, 2014 12:11 am

Da, garancija ne postoji btw...
Ja imam sve što mi treba: Parče zemlje, komad neba, koru hleba, i nekog' gore što me gleda!

Povratak na “Squadra Corse”