Klima - senzor za freon?

Generacija najlepših Alfinih automobila iz novije istorije
Korisnikov avatar
matovic
Garaža: AR 159 1.9 jtdm SW
Lokacija: Beograd
Postovi: 60
Pridružio se: Pon Nov 22, 2010 11:39 am

Klima - senzor za freon?

Pon Avg 08, 2011 3:38 pm

Jel 159-ka ima senzor za klimu/kompresor/freon? Da prijavi recimo ako je freon pri kraju... ili ako je smanjen pritisak?

Ne bih da bacim 50e na proveru/punjenje klime jer mi sve radi savrseno ali opet ne bih ni da ostanem bez klime u sred Grcke na 40C :)

Znam da samo odjednom prestane da duva hladno ukoliko nema freona... desilo mi se juce na drugim kolima, u sekundi poce vreo vazduh da duva.
Korisnikov avatar
Sauriann
Drug Član
Drug Član
Garaža: Stelvio 2.2 Q4 Lusso

ex Giulietta 2.0 TCT
ex MiTo 1.4 Turbo Benzina 155
ex 156 jtd mjet 16V SW
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 4868
Pridružio se: Sub Okt 30, 2010 7:39 am

Re: Klima - senzor za freon?

Pon Avg 08, 2011 3:46 pm

Isit problem kod moje setre na novom puntu. Utičnica senzora pritiska neće da daje signal jer je bila na pola prikačena tj. gubila kontakt. (dijagnostika pokazala da senzor kaže da nema pritiska). Duvalo samo toplo...Rešeno za minut.

p.s najbezbolnija varijanta...
Korisnikov avatar
matovic
Garaža: AR 159 1.9 jtdm SW
Lokacija: Beograd
Postovi: 60
Pridružio se: Pon Nov 22, 2010 11:39 am

Re: Klima - senzor za freon?

Pon Avg 08, 2011 3:55 pm

Pa to pitam, znam da 159-ka ima senzor za svaku glupost pa mi i ovo nekako logicno da ima :)... znaci ne bi trebalo da razmisljam previse?
:arflag
mmladen
Garaža: Alfa 156 1,9 jtd SW
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 421
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 9:07 pm

Re: Klima - senzor za freon?

Sub Avg 20, 2011 11:17 am

Da li je normalno da se kompresor klime povremeno pali i gasi u toku rada motora na ler gasu u stvari da budem precizniji kada ukljucim klimu cuje se da nesto cvakne e to je valjda taj zvuk kad se kompresor ukljuci i to je valjda normalno ali kada se vozim po gradu (kreni stani) kad dodajem i oduzimam gas cuje se taj zvuk kao kad se pali kompresor(to se i desava) da li je to normalno i ako jeste kako da to nisam pre primetio.Takodje kada se vozim na otvorenom putu toga nema znaci samo u onom trenutku kad treba krenuti tj. dodam gas sa lera pa navise
Korisnikov avatar
matovic
Garaža: AR 159 1.9 jtdm SW
Lokacija: Beograd
Postovi: 60
Pridružio se: Pon Nov 22, 2010 11:39 am

Re: Klima - senzor za freon?

Pon Avg 22, 2011 10:36 pm

mmladen napisao:Da li je normalno da se kompresor klime povremeno pali i gasi u toku rada motora na ler gasu u stvari da budem precizniji kada ukljucim klimu cuje se da nesto cvakne e to je valjda taj zvuk kad se kompresor ukljuci i to je valjda normalno ali kada se vozim po gradu (kreni stani) kad dodajem i oduzimam gas cuje se taj zvuk kao kad se pali kompresor(to se i desava) da li je to normalno i ako jeste kako da to nisam pre primetio.Takodje kada se vozim na otvorenom putu toga nema znaci samo u onom trenutku kad treba krenuti tj. dodam gas sa lera pa navise
Predpostavljam da nije bas normalno posto se meni to ne desava... tj. ne cujem da pali i gasi kompresor stalno... samo kad upalim klimu prvi put.

:arflag
mmladen
Garaža: Alfa 156 1,9 jtd SW
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 421
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 9:07 pm

Re: Klima - senzor za freon?

Sub Avg 27, 2011 8:54 pm

Da li se i po cemu moze znati kad freon negde pusta i koliko je on stetan ako dospijeva u unutrasnjost automobila.
Korisnikov avatar
alfa&omega
Garaža: Fiat Punto 1.9 JTD
Fiat Coupe 20 VT
Alfa 155 TS 2.0 16V Sport
Alfa 166 2.4 JTD Distinctive
Alfa 147 1.9 JTD Distinctive
Alfa 156 2.5 V6 24V Distinctive
Lokacija: Prijepolje
Lokacija: Prijepolje
Postovi: 3145
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 3:47 am

Re: Klima - senzor za freon?

Sub Avg 27, 2011 10:13 pm

Meni se na mojoj Alfi desava slicno nesto (automatska digitalna klima),u gradskoj voznji,stani kreni,cujem neki relej sa leve strane volana,cakce svakih 10 sekundi,verujem da je od kompresora,naizmenicno motor gubi i dobija snagu na svaki cak. Klima hladi savrseno,ali da li mora bas tako cesto da se uklj-isklj kompresor? Odradio sam full servis klime,ali isto se desava
gi
gile
Drug Član
Drug Član

Re: Klima - senzor za freon?

Sub Avg 27, 2011 10:16 pm

Nema šanse sem ako nije stavljen kolor reagens, u tom slučaju može da se vidi mesto curenja pod UV lampom. Konstuktivno su sistemi klima uređaja rešeni tako da je malo teže da R134a iscuri baš direktno u kabinu.
ma
magic33
Drug Član
Drug Član

Re: Klima - senzor za freon?

Ned Avg 28, 2011 5:07 pm

@mmladen-da li se stalno uključivanje dešava ako temperaturu smanjiš na minimalnu moguću?
mmladen
Garaža: Alfa 156 1,9 jtd SW
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 421
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 9:07 pm

Re: Klima - senzor za freon?

Pet Sep 09, 2011 7:33 pm

magic33 napisao:@mmladen-da li se stalno uključivanje dešava ako temperaturu smanjiš na minimalnu moguću?
To nisam provjeravao ali bio sam pre par dana kod majstora i rekao mi je da je to normalno da se kompresor iskljucuje ukljucuje kad naglo dodam gas objasnivsi to time da kad se recimo pretice i tada naglo ubrzavamo tom prilikom se automatski iskljucuje klima da bi motor dobio na snazi i sto pre obavio preticanje a znamo da ukljucena klima uzima par ks od snage motora.Medjutim ja to nisam primetio do skora ili nisam obracao paznju na to mada neverujem jer ja i najmanju promenu zvuka motora osjetim.
Korisnikov avatar
vojaalfa
Drug Član
Drug Član
Garaža: 156 1.8TS SW
Lokacija: Beograd
Lokacija: Bgd-Zarkovo
Postovi: 2009
Pridružio se: Pon Dec 01, 2008 3:42 pm

Re: Klima - senzor za freon?

Sub Sep 10, 2011 8:09 pm

mmladen nisi napisao sta vozis i koji ti je majstor rekao to za klimu da se gasi kad naglo dodas gas?
gi
gile
Drug Član
Drug Član

Re: Klima - senzor za freon?

Sub Sep 10, 2011 8:48 pm

Koliko znam u Alfama sistem za klimatizaciju ima dva kontrolna ventila: ventil visokog i niskog pritiska. Oba pale i gase ventilator i isključuju kompresor u slučaju previsokog odnosno preniskog pritiska u sistemu (da se kompresor ne ošteti). Ako je sve kako treba kompresor radi sve vreme kada je klima uključena, tj u pitanju je hlađenje. Meni se nikada nije desilo da se kompresor isključuje pri naglom ubrzanju. Motronic zna kada je klima uključena i to kompenzuje odgovarajućom smešom/nalivanjem gorivom.
mmladen
Garaža: Alfa 156 1,9 jtd SW
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 421
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 9:07 pm

Re: Klima - senzor za freon?

Uto Okt 04, 2011 6:11 am

vojaalfa napisao:mmladen nisi napisao sta vozis i koji ti je majstor rekao to za klimu da se gasi kad naglo dodas gas?
Vozim alfu 156 SW 1,9 jtd 115 ks (2002 god) a sto se tice majstora neznam koliko je to bitno covek radi samo klime (servis,punjenje itd.) ali citajuci vase postove ocigledno da i nije neki majstor i da se bas i nerazume previse u ono sto radi u mom gradu nema ih svega dva tako da nisam imao neki izbor.
Citajuci poslednji post izgleda da ta pojava i nije bas normalna kod mene mada jos nisam probao smanjit na min.pa da vidim da li ce se i dalje desavat,strah me takodje da negde ne pusta freon pa me zanima da li se pri tome moze osetiti u unutrasnjosti auta i koliko je to skodljivo udisat (cuo sam da jeste)
nalfa
Garaža: AR 159 JTDm 16V
Lokacija: Batajnica
Postovi: 93
Pridružio se: Sre Apr 21, 2010 7:50 pm

Re: Klima - senzor za freon?

Uto Okt 04, 2011 9:49 am

Pre par meseci sam preventivno zamenio freon u 159tki.
Prvi put mi je majstor prepunio (Ispostavilo se da mu je rezervoar bio pri kraju, pa je sipao i gas). Nikakvu gresku nije prijavljivao na tabli, samo bi se kompresor odmah iskljucio.
Sto ce reci, postoji nekakav osigurac koji pazi na pritisak freona, pa iskljucuje kompresor ako pritisak nije u redu.
Medjutim, bar kod mene, ne prijavljuje nista na tabli.
E_K_V
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 2.4JTD
Alfa Romeo 159 1.9JTDm
Lokacija: Podgorica
Postovi: 215
Pridružio se: Ned Nov 23, 2008 5:15 pm

Re: Klima - senzor za freon?

Sre Feb 15, 2012 11:13 pm

jel moguce da ima senzor za freon...?

meni je 159 ljetos bila bez kapi...i nikakav signal nisam dobijao
Korisnikov avatar
Vlada R
Garaža: ex Alfa 159 JTDm restyle
Lokacija: Beograd
Postovi: 570
Pridružio se: Sre Jul 27, 2011 10:32 pm

Re: Klima - senzor za freon?

Pon Feb 27, 2012 10:38 pm

mmladen napisao:Da li je normalno da se kompresor klime povremeno pali i gasi u toku rada motora na ler gasu u stvari da budem precizniji kada ukljucim klimu cuje se da nesto cvakne e to je valjda taj zvuk kad se kompresor ukljuci i to je valjda normalno ali kada se vozim po gradu (kreni stani) kad dodajem i oduzimam gas cuje se taj zvuk kao kad se pali kompresor(to se i desava) da li je to normalno i ako jeste kako da to nisam pre primetio.Takodje kada se vozim na otvorenom putu toga nema znaci samo u onom trenutku kad treba krenuti tj. dodam gas sa lera pa navise
99% da se čuje relej paljenja ventilatora motora, hladnjak klime je obično ispred hladnjaka motora i ventilator im je zajednički. U mestu nema strujanja vazduha pa se toplota odaje duvanjem ventilatora, kada se automobil vozi onda samo strujanje.
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Klima - senzor za freon?

Pet Mar 16, 2012 12:57 am

Preventivno punjenje klime je čista glupost, ukoliko niste sigurni da imate model automobila iz serije sa nekom fabričkom greškom na klimi.

Ona ako je ispravna, treba da radi godinama, a da se ne pipa. Neophodno je samo koristiti je barem jednom nedeljno, čak i preko zime kada se motor lepo zagreje, da se gas provrti kroz čitav sistem.

To će da osigura da klima radi kao zmaj, bez održavanja. Druga je stvar ako se nešto pokvari. Ko još preventivno menja freon na frižideru svake godine?

Na stilu mi klima nije pipnuta otkad je proizveden, a ubija kako hladi. Mnogi sasvim novi automobili mogu da mu pozavide samo.
Korisnikov avatar
alfa&omega
Garaža: Fiat Punto 1.9 JTD
Fiat Coupe 20 VT
Alfa 155 TS 2.0 16V Sport
Alfa 166 2.4 JTD Distinctive
Alfa 147 1.9 JTD Distinctive
Alfa 156 2.5 V6 24V Distinctive
Lokacija: Prijepolje
Lokacija: Prijepolje
Postovi: 3145
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 3:47 am

Re: Klima - senzor za freon?

Pet Mar 16, 2012 7:45 am

Nidzo, ima neke logike u ovome sto si napisao, ali kada sam kupovao svaki auto, i za mene i za burazera od 100 poziva koje sam napravio i raspitivao se o stanju automobila koji gledam, na jednom ili dva auta od deset je klima radila po recima vlasnika. Uvek sam gledao aute koji imaju klimu, naravno, ali prica je uglavnom treba klima da se dopuni, treba samo crevo da se zameni, treba samo ovo, samo ono... Jednom sam se opekao i nikad vise, svima preporucujem da kad kupuju vozilo neka na licu mesta provere kako radi ili neka se okrenu odmah :wave:
mmladen
Garaža: Alfa 156 1,9 jtd SW
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 421
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 9:07 pm

Re: Klima - senzor za freon?

Pet Mar 16, 2012 7:37 pm

nidza napisao:Preventivno punjenje klime je čista glupost, ukoliko niste sigurni da imate model automobila iz serije sa nekom fabričkom greškom na klimi.

Ona ako je ispravna, treba da radi godinama, a da se ne pipa. Neophodno je samo koristiti je barem jednom nedeljno, čak i preko zime kada se motor lepo zagreje, da se gas provrti kroz čitav sistem.

To će da osigura da klima radi kao zmaj, bez održavanja. Druga je stvar ako se nešto pokvari. Ko još preventivno menja freon na frižideru svake godine?

Na stilu mi klima nije pipnuta otkad je proizveden, a ubija kako hladi. Mnogi sasvim novi automobili mogu da mu pozavide samo.
Nisam bas siguran da se preko zime moze klima upaliti,mislim da se ispod nekih 5 stepeni nemoze,neka me neko ispravi ako gresim,ovo ostalo mislim da ima veze i ja takodje nebih nisto dirao ako dobro hladi.Iskreno ja nesto i nisam zadovoljan hladjenjem kod mene ali opet nisam imao prilike da se vozim u drugoj alfi pa da uporedim.Imao sam pre audi(kratko) i mogu reci da je dosta bolje hladio.
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Klima - senzor za freon?

Pet Mar 16, 2012 7:44 pm

Ja i ne znam kako hladi Alfa, ali biće sad lepog vremena, pa ćemo isprobati. Stildža ubija kako dobro hladi.
Korisnikov avatar
Presretach
Garaža: Alfa Romeo 156 2.0 T.S
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 745
Pridružio se: Sre Jan 20, 2010 9:38 am

Re: Klima - senzor za freon?

Sub Mar 17, 2012 12:17 pm

NA 156 se nesto nisu pretrgli sto se klime tice.
Da li neko zna gde se nalazi osigurac za klimu u alfi 156 (2001 godiste)?
Pali mi onu sijalicu kod pahuljice ali ne pali kompresor.
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Klima - senzor za freon?

Sub Mar 17, 2012 7:44 pm

Na 156-ici klima nije na nivou da se zaledite kao kod mnogih drugih automobila, barem kada je u pitanju model pre restylinga. Mnogi koji očekuju ledeni udar budu pomalo razočarani, ali zato oni alergični na nagle promene temperature uživaju zbog postepenog i ravnomernog rashlađenja :)
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
kovalski
Garaža: ex 156 1.9 JTD 16V giugiaro
remap;
ex 166 2.0 TS
ex 156 SW 2.0 SP3
ex159 SW
ex GTV CUP limitata No_076 2.0 TS
Vectra C CDTI 16V
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 698
Pridružio se: Ned Jan 25, 2009 5:50 pm

Re: Klima - senzor za freon?

Uto Mar 27, 2012 11:44 am

kao što reče alfanatic, a potvrdiću i za restyling.. recimo na svim drugima autima koje smo imali klima je ledila, kao u frižider da uđem..

Mada kad je kupljen užasno je loše radila, promenom filtera prodisala je, al opet nije to to...navikao sam se i odgovaram mi ovako kako hladi

Povratak na “Alfa Romeo 159 | Brera/Spider | 8C Comeptizione/Spider”