Nedoumica... Opruge... What to do?!

Sport, tjuning, uporedni testovi.
Korisnikov avatar
yorda
Garaža: -
Citroen DS3 1.6THP, '10
---------------------------------
Ex: FIAT 500 '08 1.2 8v - Pablito
Ex: Alfa Romeo 147 Q2, 16v '07
Ex: Audi 80s, '89
Ex: Golf 3, GTI ABF 16v '95
Ex: Alfa Romeo 147 8v, '05
Lokacija: Beograd
Postovi: 1200
Pridružio se: Sre Jul 08, 2015 4:29 pm

Re: Nedoumica... Opruge... What to do?!

Uto Apr 11, 2017 6:48 pm

Ja sam imao taj problem, jer i moje felne su sire nego sto fabrika predlaze, tako da sam isto na lezecim ili omanjim rupama, udarala mi je guma u rubove i pocela je da se ostecuje. Moras da vidis po stranim forumima koji je max ET za Breru i koja sirina felne. Ako ikome i ovo pomogne, max fit da ne kaci na alfi 147 FL je 18x8j ET35. Sve ispod bi trebalo da kaci dok je auto spusten. Moje su npr. 8,5x18 et 30, i kaci u rubove bas :) To je i razlog zasto sam skinuo gewinde jer spusten kacim, a podignut mi i ne trebaju gewinde, a Tomasonke nisam hteo da menjam jer sam ih jedva nasao...
Korisnikov avatar
G0XY
Garaža: Mito QV
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd-Bele Vode
Postovi: 6713
Pridružio se: Pet Nov 20, 2009 12:21 pm

Re: Nedoumica... Opruge... What to do?!

Uto Apr 11, 2017 6:54 pm

Problem je u felnama,koje nemaju odgovarajuci ET za tvoje vozilo,a amortizeri i opruge rade pravilno i bas onako kako bi i trebalo,da bi obezbedili odgovarajuci nivo udobnosti i stabilnosti za auto.
To sto ti gume udaraju u podkrilo i rub krila,ne bi smelo da se desava kada je postavljen odgovarajuci setup.
U slucaju vecih tezinskih opterecenja,cesanje zadnjih tockova bice jos izrazenije,a sa gumenim odbojnicima jos se niko nije usrecio...
Sve u svemu estetski izgleda jako lepo,ali je upotrebna vrednost bitno smanjena.
A Man's Got to Know His Limitations...
Korisnikov avatar
Nicola Romeo
BANOVAN
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 150ks '06
--------------------------------
Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115ks '02
--------------------------------
Ex Alfa Romeo 156 SW 2.0TS 16v 155ks '00.
--------------------------------
Lokacija: Zvezdara
Lokacija: Beograd
Postovi: 2252
Pridružio se: Sre Avg 31, 2011 9:15 pm

Re: Nedoumica... Opruge... What to do?!

Uto Apr 11, 2017 7:12 pm

Ili uzmes i ispeglas rubove
Slika
Što ja nekad popijem, nekima teško je preplivati!!!
Korisnikov avatar
yorda
Garaža: -
Citroen DS3 1.6THP, '10
---------------------------------
Ex: FIAT 500 '08 1.2 8v - Pablito
Ex: Alfa Romeo 147 Q2, 16v '07
Ex: Audi 80s, '89
Ex: Golf 3, GTI ABF 16v '95
Ex: Alfa Romeo 147 8v, '05
Lokacija: Beograd
Postovi: 1200
Pridružio se: Sre Jul 08, 2015 4:29 pm

Re: Nedoumica... Opruge... What to do?!

Uto Apr 11, 2017 7:15 pm

G0XY napisao: Sve u svemu estetski izgleda jako lepo,ali je upotrebna vrednost bitno smanjena.
:( :( :(
Korisnikov avatar
Marko NS
Contact:
Garaža: AR Brera 2.0jtdm
ex AR 156 2.0jts
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 564
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 7:31 am

Re: Nedoumica... Opruge... What to do?!

Uto Apr 11, 2017 9:19 pm

G0XY napisao:,a sa gumenim odbojnicima jos se niko nije usrecio...
Na šta tačno ovde misliš? ..znam da nije dobro rešenje, ali trenutno tražim neko privremeno/trenutno kako ne bi napravio neko veće sranje

Gledao sam dosta po forumima i razne kalkulatore koristio- prihvatljiva je dimenzija felne, gume su problem..
Na trenutnim 255/35 kačim zapravo spoljni bok gume, sa preporučenim 235/35 to ne bi smelo/trebalo da se dešava.
alonso14 napisao:Sve radi ,ali nek ostane manje vise ovakva, prelepa je :D
Ništa se ne brini, sigurno neće ići na staro :lol:
Living for the open roads.
Korisnikov avatar
G0XY
Garaža: Mito QV
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd-Bele Vode
Postovi: 6713
Pridružio se: Pet Nov 20, 2009 12:21 pm

Re: Nedoumica... Opruge... What to do?!

Sre Apr 12, 2017 6:17 am

Evo ovako...

Umetanjem tog gumenog blokatora hoda opruge,dobijas nestabilan i vrlo nekontrolisan auto,jer opruga ne moze da odradjuje posao za koji je predvidjena,a amortizer nema puni hod i radnu funkciju.Dobijas shtosovanje i nejednaku silu sabijanja u pojedinim delovima opruge,dobijas skakutanje po talasastim i drugim neravninama i dobijas veliku verovatnocu da se tocak odlepi od podloge i da ti zadnji kraj i ceo auto ode gde ne bi zeleo.
Dobijas sve u svemu nestabilan i opasan auto i opruge sa rokom trajanja od par meseci,posto ce nejednaka sila sabijanja po navoju da ih satre.
A Man's Got to Know His Limitations...
Korisnikov avatar
Marko NS
Contact:
Garaža: AR Brera 2.0jtdm
ex AR 156 2.0jts
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 564
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 7:31 am

Re: Nedoumica... Opruge... What to do?!

Sre Apr 12, 2017 7:25 am

ček ček, ti govoriš o gumenim umetcima u opruge- kojima se postiže sve što si naveo.. ovo je gumeni odbojnik (graničnik) koji se stavlja na šipku amortizera, koji samo u slučaju preteranog opterećenja ne dozvoli dalje sabijanje amortizera.. rad u normalnim uslovima vožnje ne bi se nimalo promenio -ne? :scratch:

ovakav odbojnik:
Slika

ne ovo u oprugu što ide:
Slika
Living for the open roads.
Korisnikov avatar
G0XY
Garaža: Mito QV
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd-Bele Vode
Postovi: 6713
Pridružio se: Pet Nov 20, 2009 12:21 pm

Re: Nedoumica... Opruge... What to do?!

Sre Apr 12, 2017 7:55 am

Sorry :)

Ali je svakako bilo korisno i tu temu o istom trosku da obradimo :D
Opet nista ne dobijas,sem stosovanja amortizera o taj gumeni odbojnik,sto opet moze dovesti do odlepljivanja tockova i iskakanja auta u nekoj krivini,u kojoj bi se nasao neki talas ili veca neravnina,pogotovo ako si pod blagim opterecenjem.
Koliko sam video,tebi od spoljne ivice gume pa do krila ima vrlo malo prostora.Ono sto bi jedino moglo iole da pomogne,bez da se šire rubovi,je da se montira guma manje širine koja bi imala sužavanje iz pravca ruba felne ka gazećoj površini,što je vrlo popularno kod tjuniranih vozila na dalekom istoku.
Ovo je drastičan primer na slici,ali bi mogao malo blaži konus,koji bi bolje završavao posao,bio bi manje izražen i prilikom uvlačenja točkova u kombinaciji sa minusom koji bi dobijali točkovi,pratilo bi ivicu ruba na distanci i ne bi kačilo.

Slika
A Man's Got to Know His Limitations...
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: Nedoumica... Opruge... What to do?!

Sre Apr 12, 2017 8:19 am

To je tzv "German look" :D , to navlačenje gume na felnu prevelike širine.

Lm, @Marko, video sam makinu live u nedelju. Da izgleda - izgleda :love: ali mislim da uža guma mora bezuslovno, a vrlo moguće da bi u tvom slučaju gewinde ipak bile rešenje da "vuk bude sit a ovce na broju" :)
Korisnikov avatar
Marko NS
Contact:
Garaža: AR Brera 2.0jtdm
ex AR 156 2.0jts
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 564
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 7:31 am

Re: Nedoumica... Opruge... What to do?!

Sre Apr 12, 2017 10:22 am

Da, definitivno isto razmišljamo- ići će gume 235, neće biti tako drastičan primer džrman luk-a ali trebalo bi da bude dovoljno da reši problem..

Ako ne- čekam Bobanove gewinde da idu na doboš.. naći će taj još neke bolje pa će mu ove biti višak :lol:
Living for the open roads.
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Nedoumica... Opruge... What to do?!

Sre Apr 12, 2017 10:41 am

Mislim da od Bobana, bolje nema :lol:
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
Sauriann
Drug Član
Drug Član
Garaža: Stelvio 2.2 Q4 Lusso

ex Giulietta 2.0 TCT
ex MiTo 1.4 Turbo Benzina 155
ex 156 jtd mjet 16V SW
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 4868
Pridružio se: Sub Okt 30, 2010 7:39 am

Re: Nedoumica... Opruge... What to do?!

Sre Apr 12, 2017 10:55 am

G0XY napisao:Sorry :)

Ali je svakako bilo korisno i tu temu o istom trosku da obradimo :D
Opet nista ne dobijas,sem stosovanja amortizera o taj gumeni odbojnik,sto opet moze dovesti do odlepljivanja tockova i iskakanja auta u nekoj krivini,u kojoj bi se nasao neki talas ili veca neravnina,pogotovo ako si pod blagim opterecenjem.
Koliko sam video,tebi od spoljne ivice gume pa do krila ima vrlo malo prostora.Ono sto bi jedino moglo iole da pomogne,bez da se šire rubovi,je da se montira guma manje širine koja bi imala sužavanje iz pravca ruba felne ka gazećoj površini,što je vrlo popularno kod tjuniranih vozila na dalekom istoku.
Ovo je drastičan primer na slici,ali bi mogao malo blaži konus,koji bi bolje završavao posao,bio bi manje izražen i prilikom uvlačenja točkova u kombinaciji sa minusom koji bi dobijali točkovi,pratilo bi ivicu ruba na distanci i ne bi kačilo.
Potpisujem sve napisano. Koristio sam na 156 replike 18" i ovakav način rešavanja problema.
Nije bio ovako drastičan primer ali sam svakako na 8J felnu "navukao" 225 koja je dobila konus. Jedina loša stvar je što možeš da zaboraviš na rim protector pa su sami rubovi felne dosta izloženiji ivičnjaku pri parkiranju.
Za daily use baš i nije, drugo su vikend kolica gde možeš ekstremno da modigikuješ.
Korisnikov avatar
Marko NS
Contact:
Garaža: AR Brera 2.0jtdm
ex AR 156 2.0jts
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 564
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 7:31 am

Re: Nedoumica... Opruge... What to do?!

Sre Apr 12, 2017 11:06 am

Meni su već felne takvog oblika da ne smem prići ivičnjaku.. :lol:
Living for the open roads.
Korisnikov avatar
yorda
Garaža: -
Citroen DS3 1.6THP, '10
---------------------------------
Ex: FIAT 500 '08 1.2 8v - Pablito
Ex: Alfa Romeo 147 Q2, 16v '07
Ex: Audi 80s, '89
Ex: Golf 3, GTI ABF 16v '95
Ex: Alfa Romeo 147 8v, '05
Lokacija: Beograd
Postovi: 1200
Pridružio se: Sre Jul 08, 2015 4:29 pm

Re: Nedoumica... Opruge... What to do?!

Sre Apr 12, 2017 12:19 pm

Ovo što Goxy kaže je skroz tačno, ta spravčica se zove "shock absorber", takodje sam hteo da ih stavim, ali jednostavno auto gubi funkciju, tj. opruge i dobijaš bukvalno auto pravljen za drag trke.

Ja ti savetujem tanji profil, i tako guma odlazi u stretch ili kako vi kažete german style. Tačno ćeš dobiti malo na obimu. Stretchovana guma je lepa na pogled, ali guma trpi više i svaki vulkanizer će da te otera u pm, kad budeš trebao da ih skidaš ili navlačiš opet :D
Eo ti setup:
Slika
Sauriann napisao:

Potpisujem sve napisano. Koristio sam na 156 replike 18" i ovakav način rešavanja problema.
Nije bio ovako drastičan primer ali sam svakako na 8J felnu "navukao" 225 koja je dobila konus. Jedina loša stvar je što možeš da zaboraviš na rim protector pa su sami rubovi felne dosta izloženiji ivičnjaku pri parkiranju.
Za daily use baš i nije, drugo su vikend kolica gde možeš ekstremno da modigikuješ.
Ne samo ivičnjaku nego već i nekoj rupi jačoj ili neravnini. A ja se kosim jednom čudnim mišljenjem, da bolje da mi se izgrebe felna, nego bočno da mi pukne guma i da je bacim ili me ostavi na putu... Felnu ću opet udariti sutra - preksutra.
itsemro
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.6 JTDm 120HP
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 7
Pridružio se: Sub Jan 28, 2017 11:33 pm

Re: Nedoumica... Opruge... What to do?!

Ned Maj 07, 2017 10:24 pm

Da li mogu opruge sa Alfe 145 na Alfu Mito? Sportske su neke, naravno...
Korisnikov avatar
Falcon037
predsednik kluba
predsednik kluba
Garaža: -
ex: Alfa 147 JTD 16V
ex: Alfa GT JTDM
Alfa 156 V6 SP2 Azzurra
Alfa Mito MultiAir Turbo
Lokacija: Beograd
Postovi: 4953
Pridružio se: Čet Jan 19, 2012 1:16 am

Re: Nedoumica... Opruge... What to do?!

Ned Maj 07, 2017 11:09 pm

Ne bih preporučio takvu vrstu budževine, opruge možda jesu slične ali svakako nisu namenjene za Mito.
Korisnikov avatar
COYG
Drug Član
Drug Član
Garaža: 156 8V
Lokacija: No Problemo
Postovi: 611
Pridružio se: Sub Jun 25, 2016 4:57 pm

Re: Nedoumica... Opruge... What to do?!

Ned Jun 16, 2019 1:29 pm

http://shop.alfisti.net/Tuning-Styling/ ... :1130.html

Je l' koristiO neko ove Novitec opruge? Planiram da uparim neke opruge sa Bilstein B8 amortizerima na svojoj 156 8v jtd.

U igri su još H&R opruge, uz Novitec.
''Brzina nikada nikog nije ubila, ali iznenadno stanje mirovanja jeste!''

Džeremi Klarkson

Povratak na “Squadra Corse”