Alfa Romeo 147 Instrument tabla

Bez duše bismo bili samo mašine...
Itachi02
Garaža: Alfa Romeo 147 1.6 TS 105HP
Lokacija: Aleksinac
Postovi: 10
Pridružio se: Ned Feb 14, 2021 2:35 pm

Alfa Romeo 147 Instrument tabla

Ned Feb 14, 2021 3:12 pm

Pozdrav. Prvi put se oglasavam, naime i vlasnik sam Alfe od skoro, ali sam veliki zaljubljenik u 147 od malena. Iako svi u mom okruzenju pricaju da nije dobar auto, resio sam da se sam uverim, i nakon samo 3 nedelje voznje, mogu reci da sam prijatno iznenadjen, i spremam da se upoznam sa ovom masinom jos bolje.

Zanima me sledece, posedujem Alfu 147 1.6 TS 105HP 2006 godiste. Medjutim na instrument tabli ne postoji board racunar sa potrosnjom i svime ostalom sto sam video da postoji kod verzije 1.9 JTD, ali sam isto tako video da takva tabla postoji i za ovu verziju. Da li je moguce staviti i povezati samo takvu tablu i da se funkcionalnost poveze, kao i multifunkcionalni volan nesto kasnije.

Hvala puno.

Stefan
Korisnikov avatar
Vuk 166
Garaža: A6 C7 3.0 TDI '13
166 FL 2.0 TS '05
166 V6 TB '00
Ex 166 3.0 Sportronic '98
Lokacija: NI
Lokacija: 18000
Postovi: 1392
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:20 pm

Re: Alfa Romeo 147 Instrument tabla

Ned Feb 14, 2021 7:46 pm

Moze, nadji drugu tablu i ablender sa set tasterom.
Kad bocnes sve to, odradis proxy i gas.
Na nesto starijim verzijama je sve od instalacije spremno, ako to ipak nije slucaj na '06, lako se doda tih nekoliko zica.

.
Korisnikov avatar
ForestGump
Garaža: MB W169 A170
Lokacija: Okolina Grada
Postovi: 461
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 8:01 am

Re: Alfa Romeo 147 Instrument tabla

Ned Feb 14, 2021 9:55 pm

Instrument tabla sa BC-om može umesto one low-level table sa malim displejem bez BC-a. Ja sam to uradio kod sebe, vozim identičnu Alfu kao što je tvoja 2002 godište. Postupak je baš tako kako je napisao Vuk 166: potrebna je tabla za benzinca ( crveno polje na 7000rpm) + set prekidača ispod volana sa "SET" tasterom na komandi brisača a instalacija već postoji. Može se desiti i najverovatnije da će se desiti kao kod mene da nova tabla prikazuje nakon davanja kontakta poruku "VDC failure" (gasi se nakon minut i više se ne pojavljuje na displeju) i da nakon toga svetli konstantno žuta lampica "VDC". Razlog je to što u "klot" varijanti vozilo ne poseduje VDC a tabla je konfigurisana za vozilo sa VDC-om. Sa registrovanim MES-om nakon proxy alignment-a nisam uspeo da promenim konfiguraciju table i ostalo je tako kako jeste. Ako je pak tabla koju nabaviš bila skinuta sa vozila koje nije imalo VDC, neće se ništa dešavati. Žutu lampicu u vezi sa VDC-om sam "ugasio" tako što sam rasklopio tablu i u polje iznad te diode ugurao parče crnog elastičnog materijala. Rasklapanje sam ionako radio da bih prebacio moje bele folije cajgera na novu tablu koja je došla sa crnim.

Što se tiče komandi od volana do radija najverovatnije da ne postoji instalacija. To ćeš najlakše proveriti ako izvučeš radio i vidiš da li na žutom, zelenom i plavom konektoru radija iznad dvostrukog EURO konektora postoje provodnici. Ako ne, kao što je kod mene slučaj, za aktiviranje komandi sa volana potrebna je druga špulna ( koja bi možda otklonila poruku VDC failure jer se u njoj nalazi i senzor ugla upravljača) i odgovarajuća električna instalacija za tu špulnu i od te špulne do CD-a.
To kod sebe nisam radio jer mi je to bilo klanje ovna za kilo go*na. Umesto toga sam ubacio 7" multimediju koja je toliko laka i zgodna za rukovanje da su dugmići na volanu totalno izlišni i nepotrebni.
Itachi02
Garaža: Alfa Romeo 147 1.6 TS 105HP
Lokacija: Aleksinac
Postovi: 10
Pridružio se: Ned Feb 14, 2021 2:35 pm

Re: Alfa Romeo 147 Instrument tabla

Pon Feb 15, 2021 1:17 pm

@VUK 166:Imam u kolima onaj set tastera, ako se na to misli, pored instrument table. Ali je mali display, nema BC.
@ForestGump: Jesi li uspeo sam da zamenis, ili kod nekog autoelektricara. Moracu da pokusam, bas mi treba tako nesto. U sustini nasao sam tablu sa belom pozadinom za benzinca. A da li meri i potrosnju kada je na plin, posto moj takodje ima plin. Inace svaka cast na ovom znanju.

Hvala puno na odgovorima.
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Re: Alfa Romeo 147 Instrument tabla

Pon Feb 15, 2021 3:55 pm

Treba ti ablender drugi, na desnoj rucici ima dugme bord kompjutera sa kojim
Ides kroz meni.

Merice potroslnju normalno, nevezano za plin, jer motorni komp idalje “misli” da radi na benzin.
Korisnikov avatar
ForestGump
Garaža: MB W169 A170
Lokacija: Okolina Grada
Postovi: 461
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 8:01 am

Re: Alfa Romeo 147 Instrument tabla

Pon Feb 15, 2021 7:33 pm

Itachi02 napisao:
Pon Feb 15, 2021 1:17 pm
@ForestGump: Jesi li uspeo sam da zamenis, ili kod nekog autoelektricara. Moracu da pokusam, bas mi treba tako nesto. U sustini nasao sam tablu sa belom pozadinom za benzinca. A da li meri i potrosnju kada je na plin, posto moj takodje ima plin.
Zamenio sam samostalno, vrlo je je jednostavno.
BC kod svakog automobila pokazuje potrošnju benzina, i trenutnu i prosečnu, bez obzira na koje gorivo motor radi.
Da bi se poklopila stvarna i prikazana potrošnja potrebno je prvo da je motor u fabričkom stanju i drugo da je mapa plina podešena idealno u svim radnim režimima motora u odnosu na mapu benzina. To je praktično nemoguće postići. BC će u svakom slučaju prikazivati tačne podatke kao što su prosečna brzina, vreme trajanja vožnje i pređeni put uz neki više ili manje netačan prosek potrošnje goriva na toj deonici.

Ako čovek razume kako to radi i zna da ga koristi, BC je bolje imati nego nemati. Tipa, treba doneti odluku da li ću na posao u to i to doba dana ići prečicom ili obilaznicom. Ja sam za to koristio "Trip B". Na prethodnoj 147-ci "Trip B" se resetovao nakon 2 sata stajanja bez kontakta i to mi je bilo super za testiranje parametara nekih najčešćih deonica po gradu. Tako sam znao koliko pređem km, za koje vreme, koja je prosečna brzina i koja je kalkulisana potrošnja goriva.

Prikaz trenutne potrošnje je jako dobra stvar za svakoga ko želi da vozi ekonomično jer tako najbolje može da uskladi brzinu vozila sa stepenom prenosa nodnosno način vožnje sa uslovima saobraćaja. Ili bar da shvati gde se zapravo gorivo štedi a gde se rasipa. Da se razumemo: isključio bih iz saobraćaja svakog kolegu vozača koji pedalu gasa pritiska a) kao da je nagazna mina i b) kao da gasi opušak .
Ritam vožnje je između te dve krajnosti.

Prikaz prosečne potrošnje je dobar kada neko želi da proračuna bar okvirno troškove goriva na nekom dužem putovanju bez dužeg testiranja realne potrošnje metodom "pun-pun" za benzin ili "prazan-prazan" za plin. Po mom iskustvu sa novim službenim vozilima, ova vrednost je tačna u +/-5%. Kod 147-ce je gore-dole oko 1 litar/100km na otvorenom, u gradu i kreni-stani je besmisleno meriti.

Prikaz prosečne brzine uvek koristim na autoputu, tako što na rampi kada uzmem karticu resetujem BC. I na osnovu ovog parametra se može tačno odrediti koliko više km/h pokazuje sat u odnosu na stvarnu brzinu vozila. Vrlo lako kada vozilo ima tempomat ili limiter brzine, malo teže kada se konstantna brzina održava nogom, ali moguće je.

Sve u svemu, zadnje vreme došlo: bolje imati nego nemati :)

Povratak na “Alfa Romeo 147 | Alfa Romeo 156 | 166 | GTV | GT”