Problem - gubi snagu motor

Bez duše bismo bili samo mašine...
zlopa87
Garaža: Alfa Romeo 1.9 jtd
Lokacija: Beograd
Postovi: 8
Pridružio se: Sub Maj 07, 2016 5:14 pm

Problem - gubi snagu motor

Sre Apr 11, 2018 7:41 am

Pozdrav ljudi,

Ne znam da li je pisano već na ovu temu, ja sam tražio ali ne snađoh se kako treba :(
No, da predstavim problem. Alfa 147 JTD 1.9 85/116 2003 godište. Redovno održavana, redovan mali servis, veliki urađen pre možda 15 000. Vozim je već 2 godine i nikakav problem nisam imao. I naravno, posle toliko vremena mora se malo i uložiti u auto. Kvačilo otišlo i odem do majstora, zameni on ceo set, međutim kako sam krenuo od njega malo mi se "čudno" ponaša. Ranije mi je palilo turbinu na oko 1600 obrtaja (kažu da i nije baš pametno da se pali tako rano, al' aj) ali sad na oko 2000. Ok, nije problem. Ali kad sam na otvorenom putu, i 5-om gazim, desi mi se da na trenutke i nekad na duže gubi snagu. Neće da povuće. Evo, juče baš na auto-putu na uzbrdici od Bubanj potoka ka Beogradu poče da gubi snagu... Dođe do 3000 obrtaja i to je to, nema dalje. Počinje da usporava toliko da sam morao u četvrtu da vratim. I pored toga, ako u četvrtoj držim pun gas, izbaci mi i grešku "System Engine Control Fail" :banghead: Može li neki savet/pomoć? (Ovako su mi ljudi govorili onaj EGR ventil, senzor pritisaka na trubini...)

A druga stvar, kada je menjao set kvačila, prestala je da mi radi skala za merenje brzine, a za obrtaje radi. Kačio je na dijagnostiku, i ona radi mehanički ali kaže nema komunikaciju sa KAM(valjda) jer to meni čita sa ABS-a. Kune se čovek da nije on nista za*ebo, i da mora električar da pogleda. Šta raditi tu?

Izvinite ako sam smorio tekstom, ali šta ću :)

Pozdrav.
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Problem - gubi snagu motor

Sre Apr 11, 2018 8:10 am

Deluje da ti auto upada u Safe Mod iz nekog razloga i da zbog toga gubi snagu. U safe modu ne ide preko 3000 obrtaja. Mora na dijagnostiku, da se vidi koja je greška u pitanju
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
zlopa87
Garaža: Alfa Romeo 1.9 jtd
Lokacija: Beograd
Postovi: 8
Pridružio se: Sub Maj 07, 2016 5:14 pm

Re: Problem - gubi snagu motor

Sre Apr 11, 2018 8:15 am

Zanimljiva stvar je da je električar stavljao na dijagnostiku i nista. Samo je prikazao kao grešku od ABS-a do kontrolne table (to je valjda za tu skalu što ne prikazuje brzinu)...
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Problem - gubi snagu motor

Sre Apr 11, 2018 8:47 am

"System Engine Control Fail" je greška koja nije ABS. Bilo da je i dalje prisutna ili ne, ostala je upisana. Ne znam da li je do dijagnostike koju koristi električar, ali vidi da to pogleda neko drugi
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Problem - gubi snagu motor

Sre Apr 11, 2018 8:57 am

Da ne zabrljavi nesto posto ne ocitava brzinu lepo.
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
novmaher
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9JTD-M
Puntisa 2 mkB 1.4 16v
Lokacija: Petrovac
Postovi: 268
Pridružio se: Sub Apr 26, 2014 4:23 pm

Re: Problem - gubi snagu motor

Čet Apr 12, 2018 11:56 am

kad dodje do velike razlike u ocitavanju brzine izmedju tockova,prvo izbaci ABS pa nakon toga vise ne pokazuje brzinu.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Problem - gubi snagu motor

Čet Apr 12, 2018 2:51 pm

ne mora djagnostika nista da pokaze, ja imam slican problem gde se greska pali i gasi pri naglom dodavanju gasa u 3. ili 4. brzini i auto upada u safe mod ali dijagnostika nista ne pokazuje, tj pokazivala je par puta map senzor , nezavisno od greske, ali nije on u pitanju jer prema drugim ocitanim podacima 99% krilca turbine ne rade kako treba tj glave i onda zbog veceg pritiska map sprecava prepunjavanje i ubacuje u safe mod. sve zivo sam probao ostaje jos turbina da se skine i ocisti pa da vidimo
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
novmaher
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9JTD-M
Puntisa 2 mkB 1.4 16v
Lokacija: Petrovac
Postovi: 268
Pridružio se: Sub Apr 26, 2014 4:23 pm

Re: Problem - gubi snagu motor

Čet Apr 12, 2018 10:14 pm

Da prepunpava turbina morala bi da bude greska zabelezena cim ide u safe mod.
Proveri instalaciju koja ide kroz snop kod Cr punpe da se nije neka zica zeznula pa zato brljavi i pravi gremline.
Ako imas cime izmeri vakum creva da vidis da li negde pusta,trebalo bi u leru da bude -1bar i nebi trebalo da ga gubi neko vreme,ja pre proveravao mozda 2-3min nije padao znaci negubi nigde.
Mozes i probati da rucno proveris kako se ponasaju krica al je nepristupacno da se skine osigurac a i veoma verovatno da ce isti taj osigurac da se raspadne posle skidanja.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Problem - gubi snagu motor

Čet Apr 12, 2018 11:20 pm

jeste belezio gresku map senzora i to je bila jedina greska uvek, ali nije problem u map-u jer sam probao drugi, na dijagnostici u nekim parametrima sad ja ne znam gde, majstor je gledao, prijavljuje da je visi pritisak nego sto treba i kako rastu obrtaji tako i on raste i samim tim map registruje prepunjavanje i baca u safe i npr. u leru daje vise vazduha nego sto treba sto znaci valjda da se turbina i tad vrti vise nego sto treba, ne znam sad tacno ne razumem se previse u tu tematiku samo onako koliko sam uspeo da povatam kad je majstor gledao i prema tome je konstatovao da turbina ne radi kako treba tj krilca glave :rolleyes:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Zlo
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Beograd
Postovi: 17
Pridružio se: Uto Mar 13, 2018 1:18 pm

Re: Problem - gubi snagu motor

Sre Maj 13, 2020 1:14 pm

Pozdrav. Da ne otvaram novu temu, ozivecu ovu.

Poslednje dve godine vozim GT 1.9, 2007 god. Pre par dana sam primetio da slabo vuce u nizim obrtajima. Inace sam 90% vremena vozio penzionerski, na oko 1500 obrtaja, sto mozda moze biti deo problema.

Koga mrzi da cita roman: EGR zatvoren fizicki, ali ne i softverski, DPF najverovatnije uklonjen, MAP senzor ociscen, dijagnostika prijavljuje MAF senzor, ali auto se isto ponasa i sa otkacenim MAF-om.

Majstor mi je zatvorio EGR fizicki, ali ga nisam iskljucivao softverski, tako da greska stoji. Nekad se desi da prilikom paljenja vergla malo duze i tada izbaci upozorenje da je "Antiollution filter clogged". Koliko sam na netu video taj filter je DPF. Bio sam pre par meseci kod Brane, da zamenim amortizere i diskove, i tamo su tom prilikom, preventive radi, gurali neku sipku u izduvnu granu, od prednjih tockova ka zadnjim i utvrdili da tu nema niceg. Ne znam jesu li tom prilikom mislili da nema DPF-a, jer me nista oko automobila nije zanimalo, i zverao sam okolo umesto da zapitkujem. Ako je DPF uklonjen, moguce da je upozorenje koje izbacuje genericko.

Probao sam da otkacim MAF senzor i tada je auto jednako slabo vukao, ali je znatno vise dimio.

Proverio sam MAP senzor i bio je veoma zaprljan. Ocistio sam ga i sada auto mirnije radi u leru, ali ne vuce nista bolje.

Kupio sam onu OBD2 bluetooth spravicu i prijavila mi je 5 gresaka. Dve za glow plug, jednu za EGR, jer nije softverski iskljucen i 2 za, koliko na netu vidim, MAF senzor (P0111 i P0101).
Da li je moguce MAF senzor blokira auto cak i kad je iskjucen? Trebalo bi valjda da koristi fabricka podesavanja, i da auto malo slabije vuce i malo vise trosi, ali valjda ne da bude ovako mrtav. Danas cu, ako nadjem vremena pokusati da skinem MAF, da proverim je li mu kuciste zapuseno, i eventualno ga napsrkam sredstvom za ciscenje kontakata.

Ako neko ima ideju sta bi jos moglo da bude, neka javi. Cuo sam da postoji "Boost pressure sensor" koji moze da napravi problem, a izgleda kao MAP, samo je drugacije pozicioniran, ali nisam uspeo da ga nadjem.

Izvinjavm se na dugom postu, pokusao sam da dodam tldr na smisleno mesto. Hvala
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Problem - gubi snagu motor

Čet Maj 14, 2020 11:36 am

Boost pressure sensor ti je map, drugi nema. Mozda si mislio na boost control solenoid, on ti se nalazi na vakuum crevima turbine i moze zbog njega da slabo vuce pri niskim obrtajima. Uzmi od nekoga drugi maf vidi sta se desava, pa odradi dijagnostiku u voznji, vidi parametre.
Slika
Zlo
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Beograd
Postovi: 17
Pridružio se: Uto Mar 13, 2018 1:18 pm

Re: Problem - gubi snagu motor

Čet Maj 14, 2020 5:19 pm

Hvala, verovatno sam na boost control solenoid mislio, ne znam ni sam. Video sam sada na nekom stranom forumu da on izbacuje drugu gresku, tako da mi ostaje dijagnostika u voznji. Ideja je dobra, ali nemam od koga da pozajmim MAF, a i mucan je posao skinuti ga. Resio sam da ga sledeci put skidam samo kada kupim drugi. :D

Ocistio sam sinoc MAF, bio je zaprljan uljem, i cini mi se da auto bolje vuce, ali mozda je placebo. Iskljucio sam greske i jos se nisu vratile, mada sam vozio samo 30-ak km. Inace ne znam da li da brinem zbog ulja u crevu na izlazu MAF-a? Mozda bi trebalo otkloniti taj problem pre promene senzora.
Turbina je remontovana pre 20000 km i pomalo zvizdi, mada je tako vec ~ 15000 km. Pre par nedelja sam cistio interkuler. U njemu i po njemu je bilo ulja, tako da turbina verovatno baca ulje, koje je auto takodje trosio do poslednjeg malog servisa, koji je obavljen pre ~500km, kada su verovatno sipali gusce ulje (nisam se raspitivao jer je servis za Fiatovu grupaciju i valjda znaju sta rade) i sada je skala na maksimumu.

Opet sam ubio pricom... Javljam ako nesto izbunarim dijagnostikom u voznji, mozda nekome bude znacilo.
Zlo
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Beograd
Postovi: 17
Pridružio se: Uto Mar 13, 2018 1:18 pm

Re: Problem - gubi snagu motor

Čet Maj 14, 2020 9:46 pm

Probao sam da pokupim parametre u voznji, prema Dusanovim uputstvima sa druge teme, koju cu veceras iscitati, i ovo je rezultat Slika
Isti test, samo air intake quantity signal, umesto boost control solenoida Slika

U prvom pokusaju je auto sam poceo da usporava. Je l' mi to zveknuo boost control solenoid, pa usao u safe mode? Nije palio gresku nakon voznje.

Obelezio sam crnim vertikalnim linijama pocetak izvlacenja u 4-oj i u prvom slucaju kraj. Skoro 20 sekundi 1500-3500 u prvom pokusaju i oko 30 sec 1500-3000 u drugom. Da ne pricam o oblaku dima kod prvog izvlacenja.


Koliko vidim na forumima, sama cinjenica da u prvom pokusaju nije hteo da ide preko ~3500 obrtaja, a u drugom preko 3000 baca dodatnu sumnju na MAF.
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Problem - gubi snagu motor

Čet Maj 14, 2020 10:31 pm

Auto ti je otisao u safe mode zato je linija boost control ravna na 50% i ne mozes preko 3000 obrtaja. Fali ti desired intake air quantity da bi znao kako se ponasa maf
Slika
Zlo
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Beograd
Postovi: 17
Pridružio se: Uto Mar 13, 2018 1:18 pm

Re: Problem - gubi snagu motor

Pet Maj 15, 2020 9:08 am

To ima smisla. Dodacu taj parametar veceras, a ako nadjes vremena da bacis pogled, bio bih ti zahvalan, mada ce mozda cak i meni biti jasno.

Koliko vidim, auto je usao u safemode kada je boost bio na 3000mbar, odnosno 550-600 iznad zeljenog. Sta moze da uzrokuje ovaj overboost, obzirom da ne dobijam gresku za aktuator? Neko zacepljenje na usisnoj grani? Bilo je dosta taloga na MAP senzoru, pa imam blagu predstavu sta je unutra.
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Problem - gubi snagu motor

Pet Maj 15, 2020 12:03 pm

Moze biti dosta uzroka prepunjavanje turbine. Losa turbina, los overboost ventil, aktuator na turbini, losa mapa ako je cipovan, nepravilan rad geometrije turbine, mozda ima jos razloga nisam dovoljno strucan, mada na osnovu napisanog gore mislim da ti je turbo los pa si zato i imao problem sa potrosnjom ulja.
Slika
Zlo
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Beograd
Postovi: 17
Pridružio se: Uto Mar 13, 2018 1:18 pm

Re: Problem - gubi snagu motor

Pet Maj 15, 2020 9:43 pm

Ne znam da l' je cipovan, i sta je sve muljano. AlfaOBD mi prijavljuje da je ECU zamenjen kada je auto bio na ~320000km, a ja sam ga kupio sa standardnih preprodavackih 195000km... Postoji li nacin da se proveri da li mu je dodata mapa?

Elem, probao sam veceras air intake quantity vs desired air intake quantity:
Slika

Deluje mi da krive solidno prate jedna drugu. Vidim da air quantity malo prednjaci, pa mozda to stvara lean smesu, ali ne znam koje je odstupanje prihvatljivo. Desnu vertikalu mi je excel sam podesio na 1200.

Ubacio sam i fuel/desired fuel, cisto da vidim moze li se naci uzrok dimu. Vidim da je na oko 3500 obrtaja bilo manje vazduha od pozeljnog, a vise goriva, ali mislim da je poceo ranije da dimi. To je svakako manji problem.

Sada prestajem da te gnjavim. Hvala. :whistle:
Zlo
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Beograd
Postovi: 17
Pridružio se: Uto Mar 13, 2018 1:18 pm

Re: Problem - gubi snagu motor

Pet Maj 15, 2020 11:10 pm

Update: Malopre sam resetovao ECU i auto je poceo da vuce. Prvo sam mislio da nije dostigao radnu temperaturu, pa da MAF radi na fabrickim podesavanjima, ali i na 90c je radio lepo. Valjda ce da potraje.

I na grafici se vidi da je od 1500 do ~3500 stigao za 15 sekundi, za sta mu je ranije trebalo 19-20, ako je to uopste merodavno.
Slika

Pre par dana sam probao onaj restart sa diskonektovanjem baterije, jer nisam znao da mogu preko interfejsa, ali tada nije bilo promene.

Hvala jos jednom i vidimo se na nekoj overboost temi. :drink:
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Problem - gubi snagu motor

Pet Maj 15, 2020 11:40 pm

Kako si ga resetovao? Rekao bih da je sve ok osim turba sto prepunjava i baca auto u safe mod. Kada je u safe modu onda nema snage, a videces i sam da li je to bilo trenutno ili ce se ponavljati
Slika
Zlo
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Beograd
Postovi: 17
Pridružio se: Uto Mar 13, 2018 1:18 pm

Re: Problem - gubi snagu motor

Sub Maj 16, 2020 8:52 am

Ustvari sam resetovao self learnt functions. Lose sam se izrazio. Odabrao sam tu opciju u multiecuscan-u. Ima i "Air flow meter replacement (only for version with lambda sensor)", i to sam posle probao, ali nije htelo, mozda zato sto radi isto sto i reset self learnt functions, samo na nivou maf-a, a mozda i nemam lambda sensor.

Safe mode mi se desio na svakom testu, tako da verovatno uvek prepunjava.
Ignjatovic
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9jtd 8v
Lokacija: Jagodina
Lokacija: U kanalu kod ortaka ili ispod haube
Postovi: 19
Pridružio se: Pet Mar 27, 2020 12:30 am

Re: Problem - gubi snagu motor

Pon Maj 18, 2020 10:04 am

Zlo napisao:Ustvari sam resetovao self learnt functions. Lose sam se izrazio. Odabrao sam tu opciju u multiecuscan-u. Ima i "Air flow meter replacement (only for version with lambda sensor)", i to sam posle probao, ali nije htelo, mozda zato sto radi isto sto i reset self learnt functions, samo na nivou maf-a, a mozda i nemam lambda sensor.

Safe mode mi se desio na svakom testu, tako da verovatno uvek prepunjava.
Turbina ti debelo prepunjava. To, kao sto je vec napisano, moze da uzrokuje vise stvari. Meni ovo lici na overbust ventil. Treba da se izabere boost control solenoid parametar kad se radi dijagnostika u voznji i da se stavi na posebnu osu jer njegove vrednosti idu do 75%. Na osnovu loga, rekao bih da je sigrno u pitanju overbust ventil, ali nemam dovoljno iskustva da bih mogao da tvrdim tako nesto. Sledeci korak je ciscenje istog, kao sto je opisano u ovoj temi : viewtopic.php?f=71&t=56143
Zlo
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Beograd
Postovi: 17
Pridružio se: Uto Mar 13, 2018 1:18 pm

Re: Problem - gubi snagu motor

Sub Maj 23, 2020 11:05 pm

Gledao sam boost control solenoid u prvom testu, i bio je zakacen na desnu vertikalu, koja je isla od 0 do 80. Deluje da radi kako treba, u smislu da krece od ~ 75% u leru, pa do ~ 20% pri 3500 obrtaja.
Slika

Inace sam definitivno otklonio problem slabe vuce zatvaranjem EGR-a. On je kao bio zatvoren, ali dnom limenke, koje je progorelo, a kako ga nisam softverski iskljucio, gresku je pokazivao i kad je limenka bila citava, a i kad je progorela, jer je verovatno vec bio zaprljan. Da je progorela sam slucajno otkrio kada sam skinuo EGR i nasao delice tankog metala u njemu. Nakon zatvaranja plocicom sam od prve sekunde voznje osetio OGROMNU razliku, tako da je ciscenje MAF-a i relearning ecu-a bio placebo pomesan sa malim poboljsanjima.

I dalje prepunjava. Mislim da cu sledeceg vikenda skinuti i ocistiti usisnu granu. MAP senzor je bio dosta zaprljan, pa kapiram da je unutra gadno. Taman da vidim i u kakvom su stanju klapne u njoj, jer su na ovom modelu metalne, sto je valjda posebno opasno ako odu medju klipove.
Zlo
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Beograd
Postovi: 17
Pridružio se: Uto Mar 13, 2018 1:18 pm

Re: Problem - gubi snagu motor

Pon Okt 12, 2020 10:12 am

Evo me par meseci kasnije... Reparirao sam turbinu i prestala je da prepunjava, ali je auto solidno dimio pri jacem gasu, pa sam pomislio da gubi pritisak na spoju egr-a i usisne grane, jer su navoji na dva srafa unisteni. Reparirao sam ih i tom prilikom slucajno probusio plasticni poklopac usisne, kada mi je brugija proletela. Nisam odmah provalio, nego je u voznji poceo da sisti i jos vise da dimi.

Onda sam skinuo leptir i taj aluminijumski konektor egr-a, na kom su navoji, da bih dosao do rupice u poklopcu usisne, pa sam pomislio kako bih mogao da skinem i usisnu, da proverim klapne, kad sam vec na pola puta. Oh kako sam samo naivan bio. Dva vikenda i 50~ evra alata kasnije, skinuo sam usisnu i shvatio da vise nema klapne, ali ima sipkice na koje su bile zavarene. Prosto mi je cudno da ih je neko na taj nacin povadio, ali cudno je i da su sve 4 otpale.
Djordje21
rookie
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Srbija
Postovi: 1
Pridružio se: Pon Okt 12, 2020 8:21 am

Re: Problem - gubi snagu motor

Pon Okt 12, 2020 12:13 pm

Razumem te u potpunosti..Imao sam vrlo slicnih problema.
Nadam se da ces uspeti da ih resis :)
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Problem - gubi snagu motor

Pon Okt 12, 2020 1:12 pm

Ti navoji gde se srafi egr bas lako proklizaju, treba biti oprezan da sraf naleze ravno i da se ne pretegne
Slika

Povratak na “Alfa Romeo 147 | Alfa Romeo 156 | 166 | GTV | GT”