zamena gumica na balans stangli

Bez duše bismo bili samo mašine...
Korisnikov avatar
Alfa 156 Kacarevo
Garaža: Alfa Romeo 156 2.0TS 8v
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 123
Pridružio se: Ned Maj 09, 2010 9:46 pm

zamena gumica na balans stangli

Sub Maj 29, 2010 7:45 pm

Narode da li je neko menjao gumice na balans stangli alfa 156 i kod koga. moj majstor koji mi odrzava auto nije mogao da mi ih zameni kaze da mora ceo trap da skida.Javite mi ako je neko imao slicnih problema.
Antisha
Korisnikov avatar
Viper
Garaža: Alfa Romeo 156 2.0 JTS

Audi Q5 2.0 TDI Quattro

Kawasaki ER-6n

Yamaha Tmax 500
Lokacija: Kac
Lokacija: Kać
Postovi: 1389
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:29 pm

Re: zamena gumica na balans stangli

Sub Maj 29, 2010 8:12 pm

Postavi pitanje u temi gde si predstavio tvoju Alfu, mnogo ce ti lakse biti da pratis sta si sve menjao, ovako samo zatrpavas forum.
"I lived with you for twenty years: how many deeds,events and men went by! Today, i remember them,each and every one.I have, for Alfa the tenderness of a first love.The pure affection of a child for his mother."
Enzo Ferrari
Korisnikov avatar
vnov
Garaža: Ex Alfa Romeo 147 1.6TS 120ks+chip
Ex Alfa Romeo Sprint QV 1.7 8v
Ex Škoda Octavia A5 FL 1.4TSI
Ex Fiat Punto Sporting 1.2 16v
Ex Alfa Romeo GT 1.9jtd 16v
Alfa Romeo Giulietta Sprint 1.4 tb 2020
Škoda Kodiaq
Peugeot speedfight 3
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 3407
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:27 pm

Re: zamena gumica na balans stangli

Sub Maj 29, 2010 8:12 pm

Ja sam menjao na svojoj 147 ne mora ceo trap dole menjaj majstora.
Slika
Bogdan156
Garaža: Alfa Romeo 156 2.4 JTD M-jet
Postovi: 1221
Pridružio se: Sub Jun 13, 2009 9:18 am

Re: zamena gumica na balans stangli

Sub Maj 29, 2010 8:13 pm

Takodje, promeni majstora najbolje.
Korisnikov avatar
Relja
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 159Ti
Alfa Romeo 147Ti
Alfa Romeo MiTo QV
Alfa Romeo GTV 1750
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 652
Pridružio se: Ned Mar 22, 2009 3:49 am

Re: zamena gumica na balans stangli

Sub Maj 29, 2010 9:25 pm

prvo promeni majstora pa onda vidi dal uopste treba to menjati
meni je tejovic u kg rekao da su otisle gumice, ja zamenio kod njega kad ono prc, ispade da nisu one nego gornje viljuske

odmah sam ga promenio :grin:

dobar majstor je pola ustede..
Korisnikov avatar
Darko strucnjak
Postovi: 25
Pridružio se: Uto Jan 04, 2011 9:02 pm

Re: zamena gumica na balans stangli

Čet Jul 26, 2012 10:14 am

Pozdrav druze ja sam na svojoj 156-ici menjao sam ne mora ceo trap da se skida i ima dosta posla.Mora da se odvrce ceo lafet na kome stoji trap i letva volana,ja sam morao da odvrcem i oblogu oko srednjeg lonca i katalizatora,onda se balans stangla vadi napolje.Kad sam video koliki je posao nije mi se radilo ali kada sam zamenio i video razliku da nema nista da zvecne opet bih menjao pa i za mesec dana ako treba.Posto sam sam radio trebalo mi je oko 4 sata posla.
Muha-156sw
rookie
Garaža: Alfa Romeo 156sw
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 1
Pridružio se: Sub Sep 26, 2020 5:48 pm

Re: zamena gumica na balans stangli

Sub Sep 26, 2020 6:28 pm

Pozdrav za alfiste, mehanicare, i one koji zele nesto sami nauciti.
Da se nadovezem na temu oko zamene gumica na prenjoj balanstangli.
Kako zameniti gumice balans stangle na alfi 156/147.

Vidio sam da pitate da li je potrebno skidati most da se zamjene gumice. Mnogi ce vam majstori reci da treba skinuti most, naravno da bi naplatili sto vise za ruke.
No medjutim, nema apsolutno nikakve potrebe za skidanjem mosta.

Za zamenu postupak je sledeci:
Skinuti tockove prednje
Odvrnuti centralni saraf 36.
Potom odvrnuti saraf 22 koji nosi kuglu u lafeti.
Odvrnuti saraf 17, koji nosi krajnicu.
Odvrnuti stabilizator isto gedor 17.
Odvrnuti saraf koji nosi kuglu u gornjoj lafeti takodjer 17.
Cekicem izbiti kugle iz glavcine, i od donje i od gornje lafete ( okrenuti disk ka sebi i udarati cekicem u zeljezni dio glavcine, nikako po samoj kugli ili navoju od kugle, mozete olabaviti kuglu pa dodatni trosak).
Kad izvadite kugle iz glavcine, uzeti gumeni cekic nakucati navoj na kojem je bio saraf 36, da bi poluosovina usla malo unutra i da mi izvadili glavcinu napolje.
Kada izvadite glavcinu, nadjite komad ili drveta ili ciglu na koju cete nasloniti glavcinu da stoji, zbog crijeva koje ide na klijesta(crijevo od ulja), da nebi slucajno puklo.
Skinuli ste glavcinu, vrijeme je za pauzu, kafa cigara ili sta vec haha.
Nakon toga, da bi vam bilo lakse(ali ne morate), treba skinuti amortizer.
Dignuti haubu, na solji imaju 4 sarafa 17 odvrnuti njih.
Nakon toga veliki saraf sto ide krzo lafetu, koji nosi amortizer, 19 gedor, odvrnuti njega.
Trebace vam kljuc 19 i gedor 19, jer se pocne matica okretati i ne mozete izvrnuti, dok ne ufatite kljucem maticu, i ovamo gedorom odvrcete.
Trebace vam dosta da odrvenete saraf, jer je podugacak, a da bi brze izvadili uzmete sarafciger i gurnete u rupu i cekicem udarate, dok ne izadje saraf iz piksne.
Kada izvadite saraf, amortizer bi se trebao sam popustiti.
Uzmite zeljeznu sipku, i malo zapajsujte lafetu ka dole, slobodno koliko god mozete da amortizer sidje.
Kada sidje malo, okrenite amortizer ka kraku i gurnite ga koliko god moze gore u blatobran, pazite da ne ostetite kabal od zmigavca.
Kada gurnete u blatobran amortizer povucite ka dole i trebao bi da sidje .

Kada ste skinuli amortizer, potrebno je odvrnuti donju lafetu, nazad dvije 17ke velije i naprijed dvije 15ke manje( ovako je kod mene, ne mora znaciti da je kod svakog isto).
Odvrnite sarafe i povucite lafetu ka sebi i ona ce izac vani.

Nakon toga uzmite komad spage ili zice podignite krajnicu i zavezite je da vam ne bi smetala, znaci krajnica gore.

Obratite paznju sada.
Imate dva sarafa koja drze gumice balans stangle, morate se zavuci pod auto, uzeti gedor 13 i nastavak, jer su sarafi u mostu i ne vidite ih.
Odrvnite ta dva sarafa i balans stagnla ce se popustiti.
Nosac balans stangle je iz dva djela.
Vidjecete kada odvrnete.
Prvo podignite balans stanglu gore i povucite je desno, dobro bi bilo da imate pomoc ovde, prijatelj drug komsija nije bitno.
Kad ste digli i povukli gore, prvo izvucite donji nosac od gumice, malo prodrmajte i on bi trebao da se pomakne sa lezista.
Izvucite donji nosac, zatim gornji izvadite.
Potom opet treba drzati balans stangu u gore navedenom polozaju, znaci ka gore i desno.
Uzmite duzi sarafciger i malo razglodajte gumicu.
Donji dio gumice podignite prstima samo da sidje sa onog granicnika, kasnije je povucite citavu i trebala bi izaci.

Kada izadje, i kada uzmete novu da stavite, siroki dio gumice malo zarotirajte da vam kao onaj spicasti dio bude gore prema motoru okrenut( vjerovatno razumijete).
Postavite gumicu, malo je okrecite gore dole dok ne prodje i dok ne legne kako treba.
Kada legne i kada postavite, povucite gumicu do granicnika skroz.
Sada nosac od gumice prvo stavljate gornji, pa tek onda dornji.
Kada stavite nosac, uzmite sarafciger i navucite na rupe da bi sve to mogli da zavrnete ponovo.
Nemojte dotezati jedan pa drugi do kraja, nego ravnomjerno primjer 3 okretaja gedore desni saraf tri lijevi i sve tako dok ne legne kako treba( jer moze gumica smakne sa nosaca) zbog toga ravnomjerno dotezite.
Kasnije vratite lafetu, amortizer glavcinu i ostalo sto ste poskidali.

Nadam se da sam bio od pomoci, a bice abd sutra video o tome kako zamjeniti gumice na balans stangli, mislim da ce vam biti jasnije kada pogledate video.
Lijep pozdrav

Povratak na “Alfa Romeo 147 | Alfa Romeo 156 | 166 | GTV | GT”