Alfa Romeo Giulia Nuova

Alfa Romeo MiTo forum | Alfa Romeo Giulietta forum | 4C | GIULIA | Prototipi
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Uto Apr 21, 2020 4:52 pm

@ Zika
Odgovori su i više nego na mestu, pogotovo za nekoga kome je prvi post pitanje za pomoć, pa još sročeno kako je sročeno. U odgovore inače svrstaj ceo "paket pomoći" i shvatićeš da je sve što je napisano adekvatno i kulturno. Na kraju je i gospodin ostao zadovoljan odgovorima (verovatno i sam svestan nesporazuma za razliku od dušebrižnika), a da li će ikada više kročiti na ovo mesto - ostaje da se vidi.

Da bi postao deo neke zajednice i imao pravo na pomoć ponegde je potrebno proći debelu inicijaciju i dokazati da si tu iz dobrih namera. Ovde takođe postoji neko pravilo da se napiše pet iole smislenih postova pre nego što se omoguće prava i ravnopravnost... Ili se možda varam?

Nikome online ne piše na čelu ko je i zbog čega je ovde, a imam dovoljno staža ovde da mogu reći da sam svašta video i pročitao. Ako je ovo kodeks po kome ti funkcionišeš
Zika napisao:...pa da je i provokator pokažite malo ljudskosti...
onda neka ti bude i ja ti se neću mešati u posao zaštite nedužnih :)
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
range
Postovi: 413
Pridružio se: Ned Dec 21, 2008 4:15 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Sre Apr 29, 2020 6:35 am

Stigle info vezane za GTA i GTAm... cifra je 171 i 176k, narudzbine i depoziti se primaju sada a tokom sledece godine informacija kada ce biti proizvedene. Ne kupuje se od dilera vec od fabrike direktno. Nema nikakvih pitanja za istoriju alfizma.
Licno ne znam zasto sam iznenadjen cenom, tj razlikom iste izmedju ta dva modela: najgori scenario mi je i bio da ce GTAm i biti u rangu Jaguara Project 8, ali ko bi kupio GTA za ove novce, nije mi jasno. Drugo cini mi se da je ovde u pitanju jurnjava za profitom vise nego obrzavanje te baze fanova, cak bih i rekao da su svih 500 i prodate (ima i oglasa na autoscoutu).
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Sre Apr 29, 2020 9:38 am

Složio bih se sa analizom. Ako ćemo logikom očekivala bi se malo manja cena, ali i malo veća distanca između modela koje deli slovo M. Složio bih se i da Alfa juri pare koje su joj nasušno potrebne. Ali ko da im zameri ako prodaju svih 500 modela, sve i da su odvalili cifru od 300k. Prodaja je jedini odgovor na pitanje da li su dobro odmerili ili ne.

Lično očekujem da sve plane, kao i da najveći broj tih modela posluži kao investicija kupcima. Malo će ih biti eksploatisano onako kako bi mi maštali. Ne sumnjam da će vremenom cena rasti. Tako danas funkcioniše tržište (automobila). Polarizacija je sve veća, bogati su sve bogatiji, a siromašniji sve više siromaše... Osim ukoliko ludilo oko Corone ne donese neke nove momente. Možda čak i dodatno polarizuje stvari :)

Elem, ako ovo znači da jedna GTA(m) neće u naše komšiluke, zaista je šteta, ali nije preveliko iznenađenje ;)
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
horvat
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 159 2.2 JTS 2010
- ex Alfa Romeo Giulietta 1.4 tb 2013
Lokacija: Subotica
Postovi: 1381
Pridružio se: Ned Avg 14, 2016 2:46 am

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Sre Apr 29, 2020 9:51 am

Ne znaci to, koliko sam ja shvatio :)
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Sre Apr 29, 2020 12:33 pm

range napisao:ali ko bi kupio GTA za ove novce, nije mi jasno.
Ovo mi malo onako sa strane deluje destimulišuće, kao i neki raniji razgovori gde se pričalo o poželjnim i očekivanim cenama. Mislim da se kao neadekvatno podrazumevalo ukoliko će GTA da košta kao dve QV.
Ali da ne nagađamo, kolega je tu pa će nas informisati ako i kada bude želeo :)

Samo sam želeo reći da potpuno razumem odluku ako se odustaje, a ako ne onda super i želim sve najbolje! Pre svega da Italijani posao odrade u rokovima i u skladu sa svim obećanjima i najavama ;)
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
range
Postovi: 413
Pridružio se: Ned Dec 21, 2008 4:15 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Sre Apr 29, 2020 4:48 pm

Previse je svega iskreno... Da istreses sada 50k EUR i cekas godinu ipo dana da se isti isporuci. Drugo taj neki pomalo arogantni odnos ne moze diler da prodaje, nema nikakve korekcije cene. I mozda najvaznije cela ta teorija dokazi da si truly alfista je zaobidjena.
Da se ne lazemo, to su ozbiljni novci i tu bi bilo bas razmisljanja. Iz iskustva znam da cuvanje auta kao investicije nije ni jeftino, a ni jednostavno. Dakle ako bih isao na investiciju, a hocu da dam te novce, pre bih uzeo istorijski vazniji auto koji je jednostavnije cuvati. Ako bih i hteo da se provozam a da auto ne izgubi previse na vrednosti - tu je ipak Ferrari.
Ne bih da zvuci kao kiselo grozdje, jezikom preferansa: dalje.
range
Postovi: 413
Pridružio se: Ned Dec 21, 2008 4:15 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Sre Apr 29, 2020 4:51 pm

Samo da objasnim za GTA... tek sada ne razumem ko je kupac za taj auto? Meni izgleda samo poor mans GTAm, jedino sto nudi je zadnja klupa, ali ko bi dao 2x QV za nesto sto nudi 30ks vise i akrapovic izduv? Odredjivanje cena automobila pocinjem da razumem slicno odredjivanju cena avio karata.
Korisnikov avatar
starac vujadin
Contact:
Garaža: Laguna Coupe, Smart
Lokacija: Stari grad
Lokacija: Stari grad
Postovi: 4319
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:27 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Sre Apr 29, 2020 8:00 pm

range napisao:Previse je svega iskreno... Da istreses sada 50k EUR i cekas godinu ipo dana da se isti isporuci. Drugo taj neki pomalo arogantni odnos ne moze diler da prodaje, nema nikakve korekcije cene. I mozda najvaznije cela ta teorija dokazi da si truly alfista je zaobidjena.
Da se ne lazemo, to su ozbiljni novci i tu bi bilo bas razmisljanja. Iz iskustva znam da cuvanje auta kao investicije nije ni jeftino, a ni jednostavno. Dakle ako bih isao na investiciju, a hocu da dam te novce, pre bih uzeo istorijski vazniji auto koji je jednostavnije cuvati. Ako bih i hteo da se provozam a da auto ne izgubi previse na vrednosti - tu je ipak Ferrari.
Ne bih da zvuci kao kiselo grozdje, jezikom preferansa: dalje.
Svi koji prodaju kola takvog profila prodaju ga otprilike na takav način. Normalno je da se daje veliki depozit (koliko puta se desilo mnogima da depozit propadne), normalno je da se prodaje direktno, normalno je da nema korekcije cene. Nema tu prekomerne arogancije...može to mnogo strožije i arogatnije. Italijani su majstori da naprave hype oko prodaje ovakvih kola. Pošto se radi o limitianoj seriji neće gubiti na vrednosti, pogotovu GTAm. Samo će vredeti više.
Samo da objasnim za GTA... tek sada ne razumem ko je kupac za taj auto? Meni izgleda samo poor mans GTAm, jedino sto nudi je zadnja klupa, ali ko bi dao 2x QV za nesto sto nudi 30ks vise i akrapovic izduv?
S obzirom na razliku u paketu i ceni, GTA će kupovati u najvećem broju oni koji će je prepraviti na GTAm. Tako ta kupovina ima smisla.
Acqua-Olio-Benzina
range
Postovi: 413
Pridružio se: Ned Dec 21, 2008 4:15 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Sre Apr 29, 2020 8:18 pm

starac vujadin napisao:
Svi koji prodaju kola takvog profila prodaju ga otprilike na takav način. Normalno je da se daje veliki depozit (koliko puta se desilo mnogima da depozit propadne), normalno je da se prodaje direktno, normalno je da nema korekcije cene. Nema tu prekomerne arogancije...može to mnogo strožije i arogatnije. Italijani su majstori da naprave hype oko prodaje ovakvih kola. Pošto se radi o limitianoj seriji neće gubiti na vrednosti, pogotovu GTAm. Samo će vredeti više.

S obzirom na razliku u paketu i ceni, GTA će kupovati u najvećem broju oni koji će je prepraviti na GTAm. Tako ta kupovina ima smisla.
Moguce, ali mi u tom slucaju fali neki licniji model. Poznajem coveka koji ima kolekciju Ferrarija i pred svaki izlazak nekog limitiranog modela on je pozvan da se prijavi ako ga zanima. Moguce da je ovo bila i nezainteresovanost dilera jer u tom slucaju ne zaradjuju nista. Strogocu bih razumeo u smislu provere istorije kupca - ovde toga nije bilo (kada pomenuh onog Ferrari ownera mislim da mu je skrenuta paznja da razmisli o nekom 812 pre nego li aplicira za SP1). Ali da se ogradim, nisam bio ukljucen u korespodenciju, dobio sam samo rezultate.

Ovo za modifikaciju GTA u GTAm je meni glupost. Za 5k EUR da skidas stakla, stavis cage... izaci ce te vise od toga i dobio si preradjeni GTA ne GTAm - znaci gubi vrednost kao kolekcionarski primerak.
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Sre Apr 29, 2020 11:27 pm

Sve je ovde meni jasno, odluka je potpuno razumljiva. Ostaje "uteha" u vidu "običnog" QV-a, što baš i nije nešto zanemarljivo :)

Sa druge strane jasno mi je i šta Italijani rade. Ima danas dosta ljudi koji mogu da istovare toliki keš, a da se oko toga ni najmanje ne uzbude. Te Alfe će se prodati i pare će leći.
Ne bih mogao da pravim neke paralele sa Ferrarijem jer je brend sam po sebi ultra ekskluzivan, pa im se i prodaja bazira na takvom odnosu sa kupcima. Alfa ipak ima daleko manju specifičnu težinu (danas) i malo je specijalnih modela ovog tipa, tako da im je samo bitno da uzmu lovu, a ne profil kupca i njegovo poznavanje istorije.

Konačno, ne vidim ni tako veliku dilemu koju donosi ono slovo M. Ako sam dobro razumeo, sam kupac se odlučuje da li hoće jedno ili drugo, pa u teoriji možda izađe svih 500 GTAm!? Ispravite me ako grešim. Možda neko odluči da mu je potrebna zadnja klupa i možda hoće da provoza familiju. Svako ima neku svoju matematiku, a suštinski je bitno da je osim par detalja sve identično, uključujući i performanse...

Šteta u svakom slučaju, ali idemo dalje.
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
starac vujadin
Contact:
Garaža: Laguna Coupe, Smart
Lokacija: Stari grad
Lokacija: Stari grad
Postovi: 4319
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:27 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Sre Apr 29, 2020 11:33 pm

Polako sa tim "glupost"...dajem ovde besplatno dobar investicioni savet na duže staze ;)

Zašto će vlasnici (najverovatnije) raditi preradu na GTAm?

I sam si (ispravno) utvrdio da ne postoji velika razlika u ceni između GTA i GTAm, a da postoji ogromna razlika između QV i GTA. Trebalo je da naprave veću razliku između GTA i GTAm i u konstrukcionom i u cenovnom smislu. Pošto je hardcore auto u pitanju onda će ekstremnija verzija biti cenjenija.
Šta će biti posledica? GTAm će da plane, prodaće se i GTA, ali dobar deo tih kupaca će biti oni koji su zakasnili za GTAm, a ne zato šti su zapeli za GTA. Tako će biti i sa njihovom kolekcionarskom cenom. GTA neće biti ni izbliza tako vredna kao GTAm.
Posle izvesnog vremena (ne odmah), razlika u ceni polovnog GTA i GTAm će biti veća nego što će da košta izmena auta. Kako bude vreme išlo ta razlika će biti sve veća. Pored toga, nezavisno od održanja cene postojaće i želja vlasnika da dobiju GTAm jer je jednostavno "žešći" auto i želeće da imaju beskompromisniju varijantu. Te prerađene verzije neće vredeti kao original GTAm, ali će vredeti više nego GTA (ako budu urađeni sa fabričkim delovima i prema fabričkim specifikacijama).

Inače, ne bi bio prvi put da tako prerađeni auto ima veću vrednost nego verzija dakle se krenulo. Ima dosta primera u istoriji koji potvrđuju da takva prerada ima itekako smisla. Čuvanje originalnosti je uglavnom najbolji put za čuvanje vrednosti, ali ne uvek. U tome je štos u celoj toj kolekcionarskoj priči i za to treba imati osećaja i znanja.

Realno, GTA uopšte nije potreban s obzirom kako je umetnut. Da su napravili veću razliku u snazi, da postoji veća razlika u nekim tehničkim rešenjima (pogon, menjač...), da je GTAm recimo samo za td ili trke, pa da ne može da se registruje za ulicu, onda bi obe verzije imale vrednost za sebe. Mogli su da predstave te verzije sukcesivno, a ne odmah...šta je tu je.
Acqua-Olio-Benzina
range
Postovi: 413
Pridružio se: Ned Dec 21, 2008 4:15 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Čet Apr 30, 2020 8:36 am

Ovo je malo duza rasprava, ali da objasnim kako barem ja razmisljam. Kolekcionarstvo automobila kao nacin cuvanja i eventualne zarade nije toliko jednostavan posao. Razloge zasto bi neko se bavio time delim na nekoliko grupa: prvi razlog je ne bi li se zaradilo svejedno (ili skoro svejedno) da li se ulaze u auto, umetninu ili nesto slicno. Glavni kriterijum je ROI - povrat na investiciju. Drugi su oni koji vole automobile, tj emotivan razlog za kupovinu vozila i ulaganje je nacin da zadovolje svoje zelje + potencijal da se tu nesto zaradi (ali glavno je da se ne izgubi). Treci razlozi su oni gde se prvenstveno ulaze srcem.
Moji su uglavnom razlozi iz druge grupe prvenstveno jer volim svoje automobile da vozim. Drugo zato sto nisam dovoljno bogat pa da mi je auto investicija... ja bih samo zeleo da ili ne izgubim ili ne izgubim puno kada ga budem prodavao. Cilj mi je da nadjem sweetspot: nesto sto ne kosta puno, a nece izgubiti vrednost. Meni je kupovina drugog QVa bila prvenstveno to: hteo sam da zadovoljim zelju da ga imam + jedan od poslednjih manuelnih koji su mogli da se kupe a napravljeno je oko 800 komada (i vise se ne prave, dakle limitirani su), u punoj je opremi, itd... 155 Q4 je definitivno to: narrow body, napravljeno 110 komada ukupno, odlicno ocuvana. 156 mi vec nije to jer mi je ideja da mi to bude auto koji cu i da vozim. Dakle uradjene su modifikacije koje poboljsavaju vozne karakteristike ali iskacu iz originala - to je uvek rizik. Za 75 cemo videti kada bude gotova... Dakle ja pokusavam da nadjem taj sweetspot: nesto u sta bih ulozio onoliko para da se ne pitam da li sam mogao to i pametnije i gde ja mislim da nece da se pare izgube. Na primer druga vozila koja su mi na spisku to ne ispunjavaju (montreal - previse skup, sem slicnosti sa miurom ne vidim njegov znacaj; SZ/RZ - cena; junior - nije previse redak) a opet neka ispunjavaju (clio V6, junior zagato, 1.8 EVO...). Dakle... ako bih kupio juniorku ili montreala, to bi bilo jer hocu da ih vozim, ne mislim da ce oni povecati svoju vrednost u buducnosti toliko da bi imali smisla. Ako bi dao 170k za auto, onda bih ocekivao da na njemu zaradim, i evo racunice zasto mislim da to ne moze da se desi. Kupovina auta kao investicije je nesto sto traje min 20 godina. Ako kazemo da je inflacija 3% godisnje onda tih 170k treba da bude oko 270k 2040 da bismo rekli da auto nije izgubio nista na vrednosti. Svi troskovi cuvanja neka budu 30k do tada, dakle taj auto bi trebao da vredi 300k da ja ne bi izgubio nista na njemu u momentu prodaje. Ukoliko ga prodam za 400k, to znaci da sam zaradio 100k za 20 godina ili ti 5k godisnje na inicijalnu investiciju od 170k. Ili ti ROI mi je oko 3% godisnje. Neko relativno bezbedno ulaganje je sa ROI od 10%, dakle ja bi trebao da ga prodam za minimum 600k da bi mogli to nazvati pametnim ulaganjem.
Mozda gresim, ali ja ne vidim ovaj auto da kosta toliko posle 20 godina. Boze zdravlja bice ovog foruma i 2040 pa ce neko moci da se pozove na ovaj post kao glupost onda, videcemo.

Dakle, po meni GTA ni GTAm nisu investicija, sto ostavlja mogucnost da se oni prodaju kao razlog iz grupe 2 ili 3, sto su prvenstveno emotivni razlozi. Oni kojima je prihvatljivo dati toliko para jer dovoljno vole i cene alfe ili im je eto gust to da pazare. I ocigledno ih ima dovoljno jer je ceo lot rasprodat.
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Čet Apr 30, 2020 10:01 am

Kakva matematika :) Nikad nisam umeo da razmišljam na taj način i emocije me uglavnom vode kroz život, posebno u vezi automobila. Zato sam valjda tu gde jesam :D

Nego zamoliću još jednom za konkretan odgovor jer me sada baš zanima. Da li potencijalni kupac u startu može da bira sa ili bez famoznog slova M? Da li je teoretski moguće da izađe svih 500 GTAm? Ja sam nekako tako zamišljao situaciju i deluje mi logično pri čemu bi cela rasprava GTA vs GTAm bila besmislena u tom slučaju.

Sa druge strane ako postoje neke kvote, kolike su? Da li je nešto tipa 50-50? Mogu da roncam po netu u potrazi za ogvororima, ali cenim da je lakše ako mi kaže neko ko je direktno u toj materiji...
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
range
Postovi: 413
Pridružio se: Ned Dec 21, 2008 4:15 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Čet Apr 30, 2020 10:17 am

I mene zanima isto (a mrzelo me da quotujem preko starcevog posta). Ukoliko cela kvota moze da se ispuni sa GTAm, tek onda ne razumem GTA (niti mi ono sto je starac napisao o modifikacijama pije vodu)
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Čet Apr 30, 2020 11:50 am

Mislio sam da si ti došao do konkretne informacije dok si vršio preliminarne pregovore i da jedino od tebe može poteći validna informacija trenutno. Malo sam u međuvremenu kopao po netu, ali nisam za sada pronašao podatak koji bi definitivno razrešio dilemu. U nedsotatku bolje opcije ja ću se voditi logikom i smatrati da kupac pre svega bira da li će GTA ili GTAm, u zavisnosti od svojih želja i potreba...
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
starac vujadin
Contact:
Garaža: Laguna Coupe, Smart
Lokacija: Stari grad
Lokacija: Stari grad
Postovi: 4319
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:27 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Čet Apr 30, 2020 12:06 pm

range napisao:Ovo je malo duza rasprava, ali da objasnim kako barem ja razmisljam. Kolekcionarstvo automobila kao nacin cuvanja i eventualne zarade nije toliko jednostavan posao. Razloge zasto bi neko se bavio time delim na nekoliko grupa: prvi razlog je ne bi li se zaradilo svejedno (ili skoro svejedno) da li se ulaze u auto, umetninu ili nesto slicno. Glavni kriterijum je ROI - povrat na investiciju. Drugi su oni koji vole automobile, tj emotivan razlog za kupovinu vozila i ulaganje je nacin da zadovolje svoje zelje + potencijal da se tu nesto zaradi (ali glavno je da se ne izgubi). Treci razlozi su oni gde se prvenstveno ulaze srcem.
Moji su uglavnom razlozi iz druge grupe prvenstveno jer volim svoje automobile da vozim. Drugo zato sto nisam dovoljno bogat pa da mi je auto investicija... ja bih samo zeleo da ili ne izgubim ili ne izgubim puno kada ga budem prodavao. Cilj mi je da nadjem sweetspot: nesto sto ne kosta puno, a nece izgubiti vrednost. Meni je kupovina drugog QVa bila prvenstveno to: hteo sam da zadovoljim zelju da ga imam + jedan od poslednjih manuelnih koji su mogli da se kupe a napravljeno je oko 800 komada (i vise se ne prave, dakle limitirani su), u punoj je opremi, itd... 155 Q4 je definitivno to: narrow body, napravljeno 110 komada ukupno, odlicno ocuvana. 156 mi vec nije to jer mi je ideja da mi to bude auto koji cu i da vozim. Dakle uradjene su modifikacije koje poboljsavaju vozne karakteristike ali iskacu iz originala - to je uvek rizik. Za 75 cemo videti kada bude gotova... Dakle ja pokusavam da nadjem taj sweetspot: nesto u sta bih ulozio onoliko para da se ne pitam da li sam mogao to i pametnije i gde ja mislim da nece da se pare izgube. Na primer druga vozila koja su mi na spisku to ne ispunjavaju (montreal - previse skup, sem slicnosti sa miurom ne vidim njegov znacaj; SZ/RZ - cena; junior - nije previse redak) a opet neka ispunjavaju (clio V6, junior zagato, 1.8 EVO...). Dakle... ako bih kupio juniorku ili montreala, to bi bilo jer hocu da ih vozim, ne mislim da ce oni povecati svoju vrednost u buducnosti toliko da bi imali smisla. Ako bi dao 170k za auto, onda bih ocekivao da na njemu zaradim, i evo racunice zasto mislim da to ne moze da se desi. Kupovina auta kao investicije je nesto sto traje min 20 godina. Ako kazemo da je inflacija 3% godisnje onda tih 170k treba da bude oko 270k 2040 da bismo rekli da auto nije izgubio nista na vrednosti. Svi troskovi cuvanja neka budu 30k do tada, dakle taj auto bi trebao da vredi 300k da ja ne bi izgubio nista na njemu u momentu prodaje. Ukoliko ga prodam za 400k, to znaci da sam zaradio 100k za 20 godina ili ti 5k godisnje na inicijalnu investiciju od 170k. Ili ti ROI mi je oko 3% godisnje. Neko relativno bezbedno ulaganje je sa ROI od 10%, dakle ja bi trebao da ga prodam za minimum 600k da bi mogli to nazvati pametnim ulaganjem.
Mozda gresim, ali ja ne vidim ovaj auto da kosta toliko posle 20 godina. Boze zdravlja bice ovog foruma i 2040 pa ce neko moci da se pozove na ovaj post kao glupost onda, videcemo.

Dakle, po meni GTA ni GTAm nisu investicija, sto ostavlja mogucnost da se oni prodaju kao razlog iz grupe 2 ili 3, sto su prvenstveno emotivni razlozi. Oni kojima je prihvatljivo dati toliko para jer dovoljno vole i cene alfe ili im je eto gust to da pazare. I ocigledno ih ima dovoljno jer je ceo lot rasprodat.
Rekoh i sam da je kolekcionarstvo kola složen posao. U svakom slučaju tvoja razmišljanja imaju tvoju logiku u tvom logičkom aparatu, ali nisu primenljiva na većinu slučajeva. Čak je i tvoja investiciona logika vezana za tvoja kola dubiozna s čisto investicionog stanovišta, ali nije kada se uvedu i ostali paramteri koju su tebi bitni. Bitno je da se ti osećaš dobro u svojoj niši i da te hobi ne košta puno.

Ako bi se držali tvoje uprošćene tipologije kupaca, kupci pod brojem 1 nisu kupci nego investitori i to nije tema naše priče, niti oni drže i kupuju kola na takav način kao što si opisao. Oni će odmah prodati GTA ili GTAm, i pre isporuke, ili će sačekati isporuku ako im je fabrika zabranila da preprodaju svoj red za čekanje. Tako oni zarađuju. Njima je auto predmet zarade pre svega. Posle toga će kupiti stan, zemlju, firmu i dalje prodavati. Bitno je da se vrti. Ima bržih i boljih načina da se obrnu pare od kola ali ponekad ima automobila koji to odmah omogućavaju. Mislim da bi GTA i GTAm mogli i na taj način da donesu dobit. Ovo što si pisao oko dugoročne računice je opet za diskusiju, ali za našu priču su jedino bitni da kažemo ljudi iz grupe 2 koju si naveo. Grupa 3 je nebitna za priču...njima ako se desi da auto poraste u vrednosti desi se, ali se ne desi nikom ništa.

Da se vratimo na temu - ima li smisla GTA verzija? Objasnio sam koja će biti logika držanja GTA u budućnosti, ne čuh nikakav argument protiv. Specifična je situacija oko GTA i GTAm i zato je ono što sam napisao solucija kojom se ređe ide, ali kao što rekoh, ako se neko oseća nesigurno po pitanju rizika da prepravi GTA u GTAm ima sasvim dovoljno primera iz istorija automobila i kolecionarstva gde su se takve stvari radile i sačuvale vrednost kola ili ih digla. Radilo se i mnogo više, drastičnije i sa vrednijim automobilima.

Nisam shvatio da će kupac moći kada kupuje da odabere da mu se napakuje GTAm odmah. No, dobro - ako je takav slučaj, onda će se desiti da će odnos u inicijalnoj kupovini pretegnuti na stranu GTAm, ali neće svi odmah da napakuju auto na taj način, niti svi imaju razmišljanje o investiciji, držanju cene. Biće ljudi koji će ga kupovati jer ima 4 sedišta ili im je GTAm paket vizuelno ružan. Međutim, to prođe s vremenom - kako budu išle godine upotrebljivost će biti sve nebitnija, a ekstremnija varijanta sve vrednija i poželjnija. Čisto da budem jasan - neće GTA biti bezvredan, a kada se njegov broj bude sveo na neki manji broj, onda će i on da ima svoju visoku vrednost koja će stajati, ali siguran sam da u odnosu na prodajnu cenu i neku buduću cenu koju bi taj auto mogao da ima Giulia QV sa ručnim menjačem će biti bliža GTA, nego GTA ka GTAm.
Acqua-Olio-Benzina
Korisnikov avatar
gpendula
Revizor ARCS
Revizor ARCS
Garaža: Giulietta QV
145 QV (wannabe) - Budžet rejs
Lokacija: BG
Postovi: 1584
Pridružio se: Uto Apr 09, 2013 6:57 am

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Čet Apr 30, 2020 1:56 pm

Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Čet Apr 30, 2020 2:55 pm

Sad kad krenu komentari stručnjaka :lol:
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
milosnbgd
Drug Član
Drug Član
Garaža: c204, SLK
Lokacija: Beograd
Postovi: 2144
Pridružio se: Uto Sep 20, 2016 2:23 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Čet Apr 30, 2020 3:04 pm

Da, interesantno koliko se njih sjati da komentarisu na b92 portalu
ALFAFORZAITALIA
Korisnikov avatar
Zika
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Selo
Postovi: 764
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 9:56 am

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Sub Maj 02, 2020 11:29 am

Slika
Korisnikov avatar
milosnbgd
Drug Član
Drug Član
Garaža: c204, SLK
Lokacija: Beograd
Postovi: 2144
Pridružio se: Uto Sep 20, 2016 2:23 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Sub Maj 02, 2020 11:35 am

Sve je vec receno :)
Infiniti je bas u bunaru, ne bi me cudilo da ga ugase u skorijem vremenu...
ALFAFORZAITALIA
Korisnikov avatar
Zika
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Selo
Postovi: 764
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 9:56 am

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Sub Maj 02, 2020 2:24 pm

AVdi i VW da nemaju karavane propali bi.
Slika
Korisnikov avatar
starac vujadin
Contact:
Garaža: Laguna Coupe, Smart
Lokacija: Stari grad
Lokacija: Stari grad
Postovi: 4319
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:27 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Sub Maj 02, 2020 2:35 pm

milosnbgd napisao:Sve je vec receno :)
Infiniti je bas u bunaru, ne bi me cudilo da ga ugase u skorijem vremenu...
Infinitiju je evropsko tržište od drugorazrednog značaja.

Sent from my BBB100-2 using Tapatalk
Acqua-Olio-Benzina
Korisnikov avatar
milosnbgd
Drug Član
Drug Član
Garaža: c204, SLK
Lokacija: Beograd
Postovi: 2144
Pridružio se: Uto Sep 20, 2016 2:23 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Sub Maj 02, 2020 5:03 pm

I u Americi su prilicno tanki..
ALFAFORZAITALIA
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Alfa Romeo Giulia Nuova

Sub Maj 02, 2020 6:58 pm

U Rusiji su popularni. Ako Alfa egzistira, nastaviće i oni :)
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER

Povratak na “Alfa Romeo Nuova Razza”