Alfa GT, iskustva sa Xenon ili Led svetlima

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
ivcha90
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 1.8 TS
Lokacija: Knjazevac
Lokacija: Minicevo - Knjazevac
Postovi: 128
Pridružio se: Uto Maj 13, 2014 10:23 am

Alfa GT, iskustva sa Xenon ili Led svetlima

Ned Sep 22, 2019 8:08 pm

Pozdrav drugari, interesuje me da li je neko ugradjivao u GT-u led ili xenon i koja su vasa iskustva, na prethodnom autu (AR 156) sam imao Xenon i kasnije sam ubacio i morimoto projektor sa xenon h1 u bi xenon varijnti i to je bilo super, pa me interesuje kakvi su farovi kod Gt-a i da li se dobro vidi bez projektora, gledao sam C6 H7 neke ali nisam imao Led do sada, halegene ok svetle ali mi nekako smeta to zuto svetlo. Takodje da li imate problema na tehnickom pregledu sa led ili xenon sijalicama?
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Alfa GT, iskustva sa Xenon ili Led svetlima

Ned Sep 22, 2019 8:43 pm

ko se jednom navkne na xenone i dobra svetla mu vise nisu dobra :D :D
Ko proba LED....
Generalno svetla na GT-u su OK ali kao sto rekoh, jednom ugradi xenone i posle toga nema vise povratka.
Na predhodnom autu(156-ica), je bila nadogradnja sa Bi-Xenonima tako da je i na GT-u odmah po kupovini i to odradjeno.
Evo kako to izgleda kod mene...sada listao svoju temu i za divno cudo nisam okacio hahaha hahaha hahaha

Krakta su ksenoni, ugradjeni projektori a duga su ledice...mada sve pise i u naslovu snimka.
Sto se tice tehnickog ja prosao bez problema. Sve zavrseno za 5 minuta i posle pio kafu sa "majstorima"/

EDIT

Evo kako izlgeda rasclanjeno. Samo dugo...kratko.
Da imas uvid kako sve to izgleda.
Korisnikov avatar
ivcha90
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 1.8 TS
Lokacija: Knjazevac
Lokacija: Minicevo - Knjazevac
Postovi: 128
Pridružio se: Uto Maj 13, 2014 10:23 am

Re: Alfa GT, iskustva sa Xenon ili Led svetlima

Ned Sep 22, 2019 8:56 pm

Fino svetli nema sta, ja na GT-u jos uvek ne bih skidao i razlepljivao farove, mislio sam da ubacim C6 Led, ne znam da li pale gresku one, citao sam da je drugaciji snop sa led i sa xenon svetlima, tj da led nije bas dobar za kratko jer navodno baca svetlost svuda :(
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Alfa GT, iskustva sa Xenon ili Led svetlima

Ned Sep 22, 2019 9:45 pm

Xenon bez projektora ne prolazi tehnicki i zaslepljivaces druge, za led nisam siguran
Slika
miro91
Garaža: - AR GT 1.9 JTDm
- AR 147 1.6 TS
Lokacija: Aleksandrovac - Beograd
Postovi: 122
Pridružio se: Pon Jan 22, 2018 12:49 am

Re: Alfa GT, iskustva sa Xenon ili Led svetlima

Pon Sep 23, 2019 12:34 am

Meni su crkli motorici na GT-u i ubacio sam projektore s ksenonima. Kao sto rekose ostali, razlika je dupe i oko. Vrv nijedan auto vise necu voziti bez projektora
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Alfa GT, iskustva sa Xenon ili Led svetlima

Pon Sep 23, 2019 6:58 pm

bums85 napisao:Xenon bez projektora ne prolazi tehnicki i zaslepljivaces druge, za led nisam siguran
Led je jos gori sto se tice rasipanja svetlosti.
Tek njega treba "ukrotiti".
ivcha90 napisao:Fino svetli nema sta, ja na GT-u jos uvek ne bih skidao i razlepljivao farove, mislio sam da ubacim C6 Led, ne znam da li pale gresku one, citao sam da je drugaciji snop sa led i sa xenon svetlima, tj da led nije bas dobar za kratko jer navodno baca svetlost svuda :(
Bilo koju sijalicu da stavis u far ne pali gresku. Cak i nista da ne stavis, opet nema greske ;) .
Merna mesta, senzori, su postavljeni za tablice, stop svetla, pozicije, pokazivace pravca.
Za duga i kratka svetla racunaju da ces i sam videti kada crknu :D
Korisnikov avatar
alonso
Garaža: Saab 9-3 2.0T Aero
ex Alfa Romeo 147 1.9 16v TI
Lokacija: Beograd
Postovi: 208
Pridružio se: Ned Sep 09, 2018 3:02 am

Re: Alfa GT, iskustva sa Xenon ili Led svetlima

Pon Feb 17, 2020 9:45 pm

Evo cela problematika oko led / xenon sijalica s obzirom da sam testirao sve i svašta na svakakvim farovima... Fokusiraću se najviše na led

Poenta kod led sijalice je, da bi ona svetlela kako treba, u tome da pozicija i veličina diode bude što je više moguće slična poziciji (a i veličini) vlakna u običnoj - halogenoj sijalici.

Ovde onda nastaje problem, zbog čega je opšti utisak ljudi baš taj da led zaslupljuju sve živo i samo rasipaju svetlost... a takvih je veliki broj na tržištu ... sa "ogromnim" diodama ko nokat na palcu, totalno promašenom pozicijom ...

To su uglavnom jeftine led sijalice, a naše tržište je puno toga ... najistaknutiji predstavnik je rekao bih baš te C6 iz prvog posta, koje sam takođe imao... One u reflektorskom faru (bez projektora) izgledaju na oko da svetle, jer bacaju svuda samo ne tamo gde treba... kada padne kiša ili ih stavite u far sa projektorom odmah se vidi pravo lice

Imajte na umu da "krštene" led sijalice treba platiti bar 20-30 evra na nekom sajtu u inostranstvu (ebay, braća kinezi.. gde god), i onda treba zaobići sve što je ovde jeftinije od toga

Prve baš dobre led sijalice na koje sam naleteo sam igrom slučaja video na youtube-u, poručio ih i bio oduševljen... Ima ih na kanalu Dragon Garage takođe... link ću ostaviti ovde
Koštaju oko 30$, dolar gore dole... zavisi od popusta u tom trenutku

Prvi auto na kojima sam ih koristio je moja prethodna 147 FL, halogeni far bez projektora... Dizajn je jako dobar, male diode, njihova pozicija dobro određena... tanka ploča koja nosi diode (to je takođe bitno da ne bude previše široko, jer onda diode iako su male ispadaju iz pozicije po širini...). Imaju zaista dobar cut-off (liniju kao što pravi projektor). Na alfici su bolje svetlele nego ksenoni pre toga, bez obzira što su led slabije, krajnji rezultat je bolji zbog boljeg fokusa - pozicije dioda u odnosu na reflektujuće površine u faru (što je i logično da xenon ne može da bude idealno pozicioniran u običnom faru)

Sledi par slika ovih sijalica u alfi 147 FL, mislim da se jasno vidi taj cut off koji sam spomenuo...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Ove iste sijalice koristim i u sadašnjem autu, u halogenom faru sa projektorima. U ovom slučaju ne svetli jače od ksenona, ali dosta bolje od obične halogene. Razlog zbog koga sam se odlučio za led i u ovom slučaju je temperatura same sijalice, odnosno što je najhladnija od sve tri, pa ne rizikujem da izgorim unutrašnjost sočiva sa ksenonom... i ne stvaraju onu prašinu koju pravi ksenonska sijalica pa vremenom zna da zaprlja stako... Na kraju, zbog toga što ne zaostaju za ksenonima, zadovoljan sam ovakvom postavkom ... Neki budući plan je da uzmem još skuplje led namenjene za projektor baš a ove bih prebacio na dugo...

Slika

Slika

Slika

Slika


Da rezimiram:

Smatram da je za običan far bez projektora odlična ova led sijalica (i druge slične po kvalitetu)... bolje od halogene naravno, a i od xenona, dok god se projektori ne ubace u priču ... 147 Facelift ni sa fabričkim ksenonom nema projektore, već ksenonski far izgledom identičan običnom... a mislim da je takav slučaj i sa 147 pre restajlinga i sa GT ... pa ako imate prskalice za farove, kao što sam ja imao.. ne bi trebalo da bude problema na tehničkom (u smislu da neće sumnjati da nije fabrički)
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Alfa GT, iskustva sa Xenon ili Led svetlima

Pon Feb 17, 2020 11:18 pm

Isto vazi za xenon sijalice, postoje krace od standardnih, kojima je zariste na istom mestu kao na halogenoj sijalici, a neki imaju i dodatni lim sa jedne strane da ne rasipaju svetlost, takve sam koristio u obicnim farovima i nije bilo problema sa zaslepljivanjem, ali ne znam da li bi prosle tehnicki.

Slika
Slika
Slika

Povratak na “Area Servizio”