Pitanje iz istorije

Ikone na točkovima. Šampioni na stazama.
Saznajte kako su se kovali trkački geni.
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Pitanje iz istorije

Pon Nov 20, 2006 5:21 pm

Neke stvari me zbunjuju, pa imam pitanje o pocecima Alfa Romea.

Naime na vecini mjesta sam pronasao podatak da je Anonimna Lombardijska Fabrika Automobila (A.L.F.A) osnovana 1910 godine i da je prvi model bio 24 HP (slike ispod)

Slika Slika






Medjutim, na pojedinim mjestima (redje, ali ne znaci da nije tacno) nadjem podatak da je prvi model bio 15 HP. I ne samo to vec se pominju i godine prije 1910 godine. Ide se do 1900 godine (sto je meni licno nerealno jer je suvise to rano za konstrukciju koja je na fotografijama ispod).

Slika Slika

Ako neko nesto vise zna bio bih mu zahvalan.
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Uto Nov 21, 2006 12:17 am

Kad je prica pocela fabrika se nije zvala Alfa vec SAID (Societa Italiana Automobil Darracq)! I posto je kompanija bila pred bankrotom, ona je otkupljena i promenjeno joj je ime u Anonima Lombarda Fabrica Automobili, ALFA! Ali prica zaista pocinje kad su unajmili Guiseppe Merosi-ja koji im je konstruisao automobile sve do prvog svetskog rata kad se trziste automobila totalno raspalo!

Automobili i delovi su ostali u magacinima jer je kompanija opet bankrotirala sve dok jedan od glafnih finansijskih direktora nije predstavio Alfu sa porodicom Romeo, tacnije Nokoli Romeu koji je radio za Italijansku vladu i vojsku!
On je preuzeo fabriku, transformisao je u vojnu industriju sve do kraja prvog svetskog rata kad se potraznja za vojnom tehnikom gubi i sve sto je mogao da uradi za kratko vreme je da se vrati svim onim delovima koji su stajali jos od pre rata i vrati se proizvodnji automobila!

Tada jos jedno slavno ime se pridruzuje Alfi a to je Enzo Ferrari, koji je tada bio vrlo uspesan vozac trka! Ferrarijeva glavna vrednost je bila ta sto je poznavao Vittoria Jano-a koji je bio konstruktor trkackih automobila i radio je za FIAT u Torinu! Jano je dosao u Milano da pomogne novi Alfa Romeo u svom nastojanju da pravi trkacke automobile!
Rezultat svega toga je Alfa Romeo P2 koja je bila prva Grand Prix Alfa!

E sad to je sve ono sto ja znam o pocetku, ali na ovoj tvojoj slici pise samo Alfa ali mi je nelogicno to sto stoji znak Alfa Romeo gde je i grb Milana i grb porodice Romeo tako da bas ne bih znao iz kog je perioda!

Neka se jave oni koji malo bilje znaju taj deo istorije... ;)
Go
Gost
Drug Član
Drug Član

Uto Nov 21, 2006 10:50 am

koliko ja znam a to je da prica pocinje 1907 godine, Cavaliere Ugo Stella, milanski plemic, oformio je partnerstvo sa francuskim proizvodjacem automobila (Alexandre Darracq) koji je prozivodio automobile sa jednim i dva cilindra. Stella uz pomoc njegovog prijatelja (italijanskog investitora) premesta fabriku Darracq-a u portelo nedaleko od milana uvozivsi pritom sve delove iz pariza... 1909 godine odlucuje da proda svoju fabriku italijanskim biznismenima nazvavsi je kasnije (1910 godine) A.L.F.A.

prvi model pod alfom jeste 24hp... kasnije iz istog modela 40hp i 60hp

Povratak na “Alfa Romeo Classico”