Sve o svemu

Offtopic, kafenisanje, itd...
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Sve o svemu

Pet Sep 11, 2020 12:05 pm

Ne mora da znaci ako si ga napunio da je i dobar aku, ne znam koji punjac imas ja imam onaj digitalni i kad je aku los odmah izbacuje error i nece da ga puni ako je slab onda pokaze dal i koliko moze da ga napuni. Desavalo mi se da stoji celi noc i napuni 2 crtice sto nije dovoljno. Probak prvo drugi aku pa onda kod majstora.
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
slobac
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2009 Alfa Romeo 159 1.8 MPi
ex 1991 Mazda 323BG 1.6i
ex 2005 Rover 45 1.4i
ex 2007 Renault Megane 2.0 dci
Lokacija: Subotica
Postovi: 150
Pridružio se: Sub Maj 30, 2020 9:39 am

Re: Sve o svemu

Pet Sep 11, 2020 1:56 pm

Bosch servis na Telepu.
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Sve o svemu

Pet Sep 11, 2020 2:30 pm

nemam drugi, nit nekog ko ima :) jbga



edit:
setio sam se da imam neko promotivno Atlas osiguranje. Pozvao ih, sad ce doci da upalimo na kablove, ili ako ne moze da me otera do servisa.
eto i malo dobre reklame :P
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Sve o svemu

Pet Sep 11, 2020 9:17 pm

Akumulator kaput, nema veze sto si ga punio. Kada je skroz prazan tesko je i na kablove upaliti
Slika
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Sve o svemu

Pon Sep 14, 2020 4:34 pm

Jeste crkao, stavili mi nov.
Nego... posto 10 godina nisam nista nesto radio po servisima, skoro pa prvi put bio kod elektricara.
Pre toga radio samo male i velike servise, i usput po neku sitnicu mehanicki.

Da li 3600 din kosta
- punjenje akumulatora
- zamena akumulatora
- provera da li alternator puni kako pod opterecenjem i bez opterecenja
- provera da li nesto prazni akumulator kad je auto iskljucen
- otklanjanje gresaka koje su nastale kad se aku ispraznio

Ne mislim da je puno ni malo, nego nemam predstavu, a ipak imam blagi osecaj da je dosta skupo.
Poredim sa malim servisom koji sam platio u NS zadnji put 1500 din.
Korisnikov avatar
ChobbyJTD
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Detelinara Novi Sad
Postovi: 603
Pridružio se: Čet Okt 30, 2014 10:20 pm

Sve o svemu

Pon Sep 14, 2020 6:56 pm

Ja bih na tih 3600 dodao još toliko i kupio nov akumulator, onda ne moraš ništa da proveravaš :D
Po meni puno para.
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Sve o svemu

Pon Sep 14, 2020 7:42 pm

Moj je generalni osećaj da cene za ruke idu gore. Za bilo kakvu vrstu posla.

Pozapadnjačujemo se.

Tražnja za majstorima je velika, a ponuda sve manja.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Sve o svemu

Pon Sep 14, 2020 7:45 pm

u vecim gradovima majstori uvek deru to nije nista cudno, kod mene u kš punjenje akumulatora kosta nesto sitno tipa 400-500din ako mora da ga vrate u zivot, provera alternatora, akumulatora i sta god ne kosta uglavnom nista, skoro sam vozio sluzbni auto kod dva elektricara nisu nista naplatili, nosio sam vise puta akumulatore na proveru nisu naplacivali nista, cak i meni plate da ga otkupe ako mu nema spasa :)
u svakom slucaju iz mog ugla gledanja skupo je to sto si platio.
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Sve o svemu

Pon Sep 14, 2020 8:56 pm

Macola napisao:Moj je generalni osećaj da cene za ruke idu gore. Za bilo kakvu vrstu posla.

Pozapadnjačujemo se.

Tražnja za majstorima je velika, a ponuda sve manja.
Istina. Mnogi odose preko, klinci nece zanat, hoce u jutjubere i tako sve manje strucnih ljudi. Pre 10ak godina sam ugradio klimu, cene su bile 40-50e svugde, sada je ugradnja 80-100e i to bez nekih specificnih ugradnji ili pentranja, a plate iste.
Slika
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Sve o svemu

Pon Sep 14, 2020 9:40 pm

Pa... Bio sam u tom nekom servisu koji je gore kolega preporucio u NS, na Telepu.
Nisam mogao da znam da li je aku, inace bih ga kupio sam i zamenio.
Odslepao sam auto tamo i ostavio.

Generalno nista mi se nije svidelo u tom servisu, zato sam pomislio da je 3600 mnogo za zamenu akumulatora, pa ajd i punjenje.

A "dijagnostika"... da li alternator dovoljno puni ili nesto prazni aku kad je iskljucen auto...
Pa to sam dobio u KG free kad sam kupovao ovaj Exide. Tamo sam samo kupio drugi Aku. I moj uzeli i odbili 700 din od cene.

Otisao u ovaj servis, rekao da imam dva problema i ostavio auto par dana posto je bio vikend.
Prvi taj sa aku, a drugi koji mi se desava par puta godisnje, kad okrenem kljuc nece da zavergla, anlaser ni da mrdne. S tim sto mi se u poslednje vreme cesto desava.

I oni me zovu jutros kazu da nisu uspeli da napune aku, da mogu da mi ponude neki Bosch za 12600 din. I onda tek mogu da rade "dijagnostiku".
Pristanem, pozovu me i kazu da je gotovo sve.

Dodjem, ruke 3600 za dijagnostiku i 12600 aku. Ajd akumulator to je neka ta cena. Ima online prodavnica gde kosta toliko, a ima i u Autoline gde je 10300 din. Ovo je kao neki Bosch servis, mozda je bilo logicnije da je jeftinije, ali opet... rekli su mi cifru, nema sta da se bunim.

Zasmetalo mi je sto su pokusali moj akumulator da zadrze za sebe. Kazu, odbili su mi vec, a ja to sto su odbili nit vidim na racunu nit na radnom nalogu, pa su vratili kad su shvatili da nisam bas toliko sisao vesla

Otvorim haubu, pogledam kontakte one koji idu na +, nisu ni pokusali da ociste. Ostali masni i prasnjavi, reko' kad sam vec platio 3600 skrenem im paznju na to... Kazu da se kontakti ciste samo kad oksidiraju, a ovi nisu oksidirali.

Akumulator, online na sajtovima vidim na drugim mestima kazu garancija 36 meseci, meni oni dali 25 meseci. Nisam to znao dok sam bio u servisu, tek kuci kad sam dosao da izguglam da vidim sta sam to kupio.

Za taj drugi problem koji je bio u radnom nalogu, pitam za to sto mi se desava da nece da zavergla, i objasnim im da mi je moj majstor u KG rekao da nije mogao da dijagnostikuje jer se nije desilo kod njega, ali je izvukao zicu direktno sa anlasera, pa kao kad mi se desi opet, da probam da upalim tako, da spojim na +. Pa ako upali ili ne upali, znace sta je. Prenesem im da tako pali, znaci nije alnaser, nego "to nesto drugo".
Oni mi kazu da ne mogu da pretpostave sta je. Tek kad skroz crkne da dovezem auto...

Sve u svemu, usluga krs, ali glume neki veliki servis, dosta zaposlenih.
Od svega toga, za 3600 din, to sto zovu "dijagnostika" je sviranje q... Najvise vremena im verovatno bilo da okace dijagnostiku i poskidaju greske koje su nastale zbog praznog akumulaltora.

Dakle, moja preporuka, zaobidjite taj Bosch servis na Telepu. Bolje naci nekog elektricara majstora koji radi sam. Od nedavno zivim u NS, pa memam jos kontakte
Korisnikov avatar
boki76
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Alfa Romeo Giulietta Rosska 1.6 jtdm 2014.
Ex 147 1.9jtd 2003.
Lokacija: Beograd
Postovi: 1546
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 10:58 pm

Re: Sve o svemu

Pon Sep 14, 2020 10:08 pm

Na zalost, platio si "skolu", nadam se da ces je i zapamtiti.
Sto je najgore nisi bas ni imao mnogo mogucnosti da postupis drugacije s obzirom da si na nepoznatom terenu. Sta je tu je, probaj da potrazis jos negde savet za majstore. NS nije mali, verujem da mora da ima neki korektan.
Korisnikov avatar
slobac
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2009 Alfa Romeo 159 1.8 MPi
ex 1991 Mazda 323BG 1.6i
ex 2005 Rover 45 1.4i
ex 2007 Renault Megane 2.0 dci
Lokacija: Subotica
Postovi: 150
Pridružio se: Sub Maj 30, 2020 9:39 am

Re: Sve o svemu

Uto Sep 15, 2020 7:19 am

Zao mi je sto si doziveo takvo iskustvo sa njima. Ja dok sam ziveo u NS korektno i brzo su mi resavali probleme sa elektronikom na Roveru (prvo sredili neko trzanje povremeno u voznji - ispostavilo se da majstor sto je plin ugradjivao u KG lose izolovao zice i dolazilo je do kratkog spoja negde na konektoru kod dizni) sto drugi majtori nisu hteli ni da gledaju i traze. U potpunosti mi restaurirali reostat (tranaistor pack) za digitalnu klimu koji je potpuno korodirao bio i koji zbog specificnosti kosta nov 300+€ (ugradjuje se jos u neke starije modele Ferarija i Maseratija) i to sve za neke 2500din. Posle sam jos jednom ili dvaput bio da zamene tranzistore jer su crkavali, i stavili su neke jace nisu nista naplatili...

Izgleda kod nas vecina majstora ne tretira sve musterije isto nego kako im se ko svidi na prvu loptu :(
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Sve o svemu

Uto Sep 15, 2020 8:22 am

Ma opusteno, nisam ja osiromasio zbog toga. Samo se iznenadio.
Odnosno sto je najgore, vise me ni ne iznenadjuju takve stvari.

A mozda su samo skontali da im se vise isplati da uzmu 3600 za par minuta posla, nego 2500 da izgube ceo dan restaurirajuci traj neki reostat :D. Matematika je jasna :D
Ili su drugacije cene za one koji dodju na slepu...

Svakako... nebitno sad. Samo napisah iskustvo, bitno da Alfa ide dalje.
Korisnikov avatar
Andrej
Garaža: Jugo 1603
Jugo 1520
Jugo 1299
Alfa 147 JTDm
Alfa 159 Sportwagon
Alfa GTV Cup
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 628
Pridružio se: Sre Dec 14, 2011 8:31 pm

Re: Sve o svemu

Uto Sep 15, 2020 8:28 am

Majstori su generalno postali bezobrazni i bezobzirni. Ako ne pijete kafu ujutru sa njima tj. niste poznato lice, uvek moze da se ocekuje neka bahatost. Neko pomenu klime... 60eur bilo na prolece, sada je 80eur (ugradjivali smo slucajno dve klime kod istog majstora ove godine tako). Prosle godine za prepravku krova sam dobijao ponude od 1600eur, 1500eur i na kraju su dva majstora isti posao uradila za 5 dana i 600eur, al' 'na preporuku'. Neverovatne price... :)
Light is Right
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Sve o svemu

Uto Sep 15, 2020 9:06 am

Prijatelj je za gletovanje 2 sobe (samo gletovanje ne i krecenje) dobio cifre od 400e bez materijala, do 900e sa materijalom. Mislim ovi za 400e su citirali i da to traje 5 dana, sto za dva radnika ispada po 40e dnevno sto nije najgora moguca stvar, jedino sto je on sam taj posao uradio za 3 dana.

Mislim da se kod nas previse placa "amatertski" rad, a "profesionalci" nisu cenjeni.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
COYG
Drug Član
Drug Član
Garaža: 156 8V
Lokacija: No Problemo
Postovi: 611
Pridružio se: Sub Jun 25, 2016 4:57 pm

Re: Sve o svemu

Pet Sep 18, 2020 7:20 am

Ima 5 godina kako se u jednoj kafani u Tutinu pricalo kako ce "Kopac i (covek koji plodi zene) biti trazena zanimanja i dobro placena"

Tad mi je bilo smesno, a sad vidim da polako moramo svi da uzmemo dijagnostiku, mistriju , cekic, cetku i td u ruke, i sami sve da radimo. Evo skoro sam hteo da krecim, a ne koristim polikolor nego striktno krec, trazili su mi 200 eura da okrece sprat od 70 kvadrata. Iznerviram se i odradim sve za dan.

Koliko vidim, u Beogradu ni rutinski pregled automobila nije jeftin. Kod mene u Pazaru mehanicar ili elektricar besplatno dijagnostikuju kvar, pa ako hoces ides kupis delove da ti odrade, ili sa njihovim delovima. Uglavnom sam pregled je besplatan. Reglaza je 10 eura, a koliko vidim u Beogradu ide i do 3-4 hiljade dinara.

Nazalost, zanati izumiru, rece neko gore da svi hoce da budu jutjuberi i pevacice. I to nas je dovelo do ovde.
''Brzina nikada nikog nije ubila, ali iznenadno stanje mirovanja jeste!''

Džeremi Klarkson
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Sve o svemu

Pet Sep 18, 2020 10:27 am

Nova era twin spark motora stize od italijana, verujem da ce nesto slicno i alfa dobiti

https://www.youtube.com/watch?v=GH3TNiRERU4
Slika
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Sve o svemu

Pet Sep 18, 2020 10:36 am

COYG napisao:Ima 5 godina kako se u jednoj kafani u Tutinu pricalo kako ce "Kopac i (covek koji plodi zene) biti trazena zanimanja i dobro placena"

Tad mi je bilo smesno, a sad vidim da polako moramo svi da uzmemo dijagnostiku, mistriju , cekic, cetku i td u ruke, i sami sve da radimo. Evo skoro sam hteo da krecim, a ne koristim polikolor nego striktno krec, trazili su mi 200 eura da okrece sprat od 70 kvadrata. Iznerviram se i odradim sve za dan.

Koliko vidim, u Beogradu ni rutinski pregled automobila nije jeftin. Kod mene u Pazaru mehanicar ili elektricar besplatno dijagnostikuju kvar, pa ako hoces ides kupis delove da ti odrade, ili sa njihovim delovima. Uglavnom sam pregled je besplatan. Reglaza je 10 eura, a koliko vidim u Beogradu ide i do 3-4 hiljade dinara.

Nazalost, zanati izumiru, rece neko gore da svi hoce da budu jutjuberi i pevacice. I to nas je dovelo do ovde.
Pa jedan od procesa koji ovo omogućava je pojava i širenje besmislenih poslova (bullshit jobs). Koji su najčešće i dobro plaćeni.
Na zapadu, naročito u SAD ovo je prisutno jako dugo vremena, a poslednjih godina, u donekle izmenjenom obliku, pojavljuje se i kod nas. Pa ako sve više ljudi drapa stotine hiljada dinara za nekakve lažne "administracije" i menadžerisanja onda je nužna posledica da će oni koji umeju nešto korisno da urade da drapaju ove prve.

https://www.youtube.com/watch?v=kehnIQ41y2o

Kada je eksplodirala kriza sa virusom i zatvaranje poslova i institucija (da ostavimo za trenutak po strani pitanje da li je to bilo neophodno) u SAD svi su povikali da "esencijalni" poslovi moraju da se obavljaju. A kao esencijalni su se pokazali oni koji su najslabije plaćeni. Oni koji zadovoljavaju osnovne svakodnevne i konkretne potrebe ljudi.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
COYG
Drug Član
Drug Član
Garaža: 156 8V
Lokacija: No Problemo
Postovi: 611
Pridružio se: Sub Jun 25, 2016 4:57 pm

Re: Sve o svemu

Pet Sep 18, 2020 11:09 am

Upravo tako, sve je manje pravih poslova, konkretnih, opipljivih, a sve vise menadzera u menadzmentu, prodavaca magle. U takvu vrstu ljudi ubrajam i politicare koji su apsolutno beskorisni i nepotrebni sistemu da bi funkcionisao, i ciju svrhu uopste ne vidim. Bankare razne, verska lica,i td.

Ovako moze da se funkcionise donekle, ne moze dovijeka.

Slika
''Brzina nikada nikog nije ubila, ali iznenadno stanje mirovanja jeste!''

Džeremi Klarkson
Korisnikov avatar
slobac
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2009 Alfa Romeo 159 1.8 MPi
ex 1991 Mazda 323BG 1.6i
ex 2005 Rover 45 1.4i
ex 2007 Renault Megane 2.0 dci
Lokacija: Subotica
Postovi: 150
Pridružio se: Sub Maj 30, 2020 9:39 am

Re: Sve o svemu

Pet Sep 18, 2020 3:20 pm

Ima i ona prica: “ Otvorio lav novu firmu i zaposlio magarce da rade. U prvo vreme, sve je išlo super. Lav rukovodio, magarci radili i firma se razvijala.

Posle nekog vremena, lav je uvideo da ima mnogo novca, ali da nema slobodnog vremena, pa ja zato rešio da zaposli menadžera. I zaposli on medveda kao menadžera koji će rukovoditi firmom.

Kao profesionalni menadžer, medved je tražio razne izveštaje da bi mogao bolje da upravlja firmom. Tako je sada lav uživao, medved rukovodio, a magarci radili svoj posao i pisali izveštaje za medveda.

Posle nekog vremena, medved zaključi da suviše vremena provodi analizirajući izvestaje, pa zaposli vuka kao zamenika, čiji ce posao biti da pravi analize i da šalje sažeti izveštaj medvedu.

Da bi pokazao medvedu koliko je on vredan, vuk je uveo nove izveštaje. Sada su magarci pored redovnog posla i starih izveštaja dobili i nove izveštaje da popunjavaju, što ih nije činilo srećnim, pa su počeli da gunđaju, a morali su i da ostaju duže da bi završili sve izveštaje.

Medved je video da moral u firmi opada, pa je zaposlio lisicu da to unapredi. Lisica je sprovela razne ankete, organizovala kurseve i razne događaje i skupove za podizanje morala u firmi. Magarci su sada već otvoreno pokazivali nezadovoljstvo jer su imali sve više posla.

U isto vreme, lav je primetio da profit u firmi opada, pa je pozvao medveda na sastanak, na kojem su odlučili da otpuste pola magaraca kako bi smanjili troškove".

Svaka sličnost sa životinjama, ali i ljudima, je slučajna!

- Bas pricam juce sa sestrom kako nismo naucili od nikog da prodajemo maglu...
Korisnikov avatar
boki76
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Alfa Romeo Giulietta Rosska 1.6 jtdm 2014.
Ex 147 1.9jtd 2003.
Lokacija: Beograd
Postovi: 1546
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 10:58 pm

Re: Sve o svemu

Pet Sep 18, 2020 4:37 pm

:podrzava
Globalna istina.
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Sve o svemu

Pet Sep 18, 2020 5:32 pm

slobac napisao:- Bas pricam juce sa sestrom kako nismo naucili od nikog da prodajemo maglu...
Pre 10 minuta rekoh ženi isto.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Sve o svemu

Pet Sep 18, 2020 6:03 pm

Prodaja magle je urodjena vestina
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Sve o svemu

Sub Sep 19, 2020 9:21 am

Nije toliko u pitanju sposobnost koliko nedostatak skrupula.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Sve o svemu

Pon Sep 21, 2020 5:18 pm

Već neko vreme tražim nekog da mi promeni ulje. Zvuči banalno ali nije.

Prolazim pored lepe velike automehaničarske radnje, stanem, pitam mlađanog radnika koliko bi to koštalo (to je danas prvo što pitam uz pitanje vremenskog okvira), a on mi iz poluokreta odgovori 2.000.

Naravno, ne odmah nego ko zna kad.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.

Povratak na “Cafeteria da Romeo”