Pitanje za gume

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
yorda
Garaža: -
Citroen DS3 1.6THP, '10
---------------------------------
Ex: FIAT 500 '08 1.2 8v - Pablito
Ex: Alfa Romeo 147 Q2, 16v '07
Ex: Audi 80s, '89
Ex: Golf 3, GTI ABF 16v '95
Ex: Alfa Romeo 147 8v, '05
Lokacija: Beograd
Postovi: 1200
Pridružio se: Sre Jul 08, 2015 4:29 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Sep 11, 2018 12:58 am

Zika napisao:Da bi brže ukapirao da ti trebaju još dve nove.
To sam i mislio, samo da ne izlajem da ne ispadnem glup :)
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Sep 11, 2018 8:20 am

Šta je sa onim sajtovima koji ne prodaju gume, kakav je njihov interes da lažu? Da li je moguće da je ceo svet uključen u ovu zaveru?

Ja iskreno pokušavam da nađem sajt sa različitim mišljenjem, za sada neuspešno.

Meni je, inače, zabavno kako neko od respektibilnog izvora očas posla postane prljavi lažov čim se utvrdi da se ne slaže sa nama.

Jedini ispravan način da se dođe do kredibilnog stava je, naravno, naučni. Jedan prosečan fizičar, a verovatno i saobraćajni inžinjer, bi lako objasnio dijagramom razlaganja sila na točkovima (pri skretanju i drugim situacijama) šta se tu dešava. Kad budem imao više vremena potražiću neki rad ili makar kraće objašnjenje na tu temu.

Naučna objašnjenja su često kontraintuitivna, pa zdrav razum mora da im ustupi mesto.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
alonso14
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: -
-ex Q2 211cv 3 porta
-ex Rossalinda Challenge Stradale by Nova Speed
-ex Giulietta QV Edizione Corsa 301cv by Nova Speed

- ex GTI PP DSG 317 cv by OnlyRevo

- S3 8v 370 cv by Freaks Motorsport

- MK6 GTI DSG 271 cv by Freaks Motorsport
Lokacija: MG
Postovi: 3354
Pridružio se: Čet Avg 25, 2016 5:45 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Sep 11, 2018 8:37 am

Ja ipak mislim da se tu gleda prosecan vozac, sklon greskama, losim tackama kocenja po mokrom itd.. Njega ako nazad izbaci na kisi nema mu spasa, a izbacice ga. Zbog toga kao ajde od 2 nove i 2 malo losije stavi sto bolje pozadi. Njemu bezanja preko nosa i ostale stvari nisu bitne. Verujem da takvih ima najvise pa je i ta teorija njima naklonjena.
Ja licno bih uvek dve bolje gume, kao sto i sada imam tu situaciju, stavio napred iz jednog jedinog razloga a to je kocenje na mokrom.
'' Izabran sam zbog suptilnog magnetizma moje licnosti ''
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Sep 11, 2018 9:35 am

Toliko vozaca prednje vuce na ovom forumu a sve neki drifteri :lol:

Prvo sto treba da razresimo u ovoj tematici je sta prosecan srbenda smatra losom gumom, a sta strani strucnjaci. Strani strucnjaci losijom gumom smatraju polupotrosenu gumu odredjene starosti i da je u prihvatljivim zakonskim okvirima, a ne nesto sto je trebalo odavno da bude u djubretu.

Drugo takvo pravilo je pisano za prosecnog vozaca i prosecan auto. Vecina vozaca ne zna ni kako se gume duvaju, a kamoli da odrede da li bas u njihovom specificnom slucaju za balans auta i vozacke sposobnosti odgovara ovo ili ono.

Trece svaki auto za siroke narodne mase se pravi da "bezi preko nosa". Mozda neko zamislja da je neki trkac pa da je lako izvolanisati ako krene da bezi zadnjica kad najmanje ocekujes, ali prosecan vozac pogotovo moderan najamnje drzi ruke tamo gde treba, na volanu, a vecina ljudi ne zna ni najosnovnije principe ponasanja za volanom, kao sto je npr za pravilnu voznju treba da gledas gde zelis da ides, a ne u prepreku. Panicna reakcija je vecini vozaca da pusti komande ili da legne na kocnicu jer ili ne zele da vide prepreku ili bulje u nju. Ako bezi zadnjica, kocenje je poslednje sto treba uraditi jer ce se samo pogorsati situacija, a bezanje preko nosa se sprecava prostim pustanjem gasa, a takodje ako bezi tokom skretanja dodavanje volana ne pomaze, pa bas odgovara to sto ce neko panicno da pusti volan koji ce da se vrati u pocetni polozaj i na taj nacin omoguciti gumama dodatnu trakciju. Kocenje prebacuje masu napred i opet povecava trakciju prednjih tockova. Takodje je prepoucljivije da u prepreku udarite prednjim delom vozila nego bocnom stranom kad se zanese zadnjica. Volanisanje nekad nije ni moguce jer podrazumeva nekoliko korekcija za sta vecina vozaca nije sposobna, treba odredjen prostor za tako nesto sto nekad nije moguce i pored svega toga, da bi na prednjoj vuci izvukli bezanje zadnjice treba da budete sposobni da dodate jos gasa uprkos tome sto ste izgubili kontrolu zbog prebrzog kretanja u datim uslovima.

Cetvrto, niko nije pobedio zakone fizike pa nece ni elektronika. Ako je vase vozilo ima, super, ali to ne znaci da mozete biti retard za volanom i izvuci se sa svime. Elektronika samo pomaze u resavanje problema, ali i dalje ne resava problem. Sprecavanje blokade prednjih tockova pri kocenju je puno lakse nego sprecavanje zanosenja auta usled losije trakcije pozadi, a zanosenje auta cesto dovodi do prevrtanja sto je ponovo puno gore nego udaranje prednjim delom vozila u prepreku. Prosecan vozac se lakse prilagodi aktivnim uslovima voznje, odnosno ranijem kocenju i sporijem prolasku kroz krivina usled losih prednjih guma nego iznenadnom gubitku stabilnosti usled losih zadnjih guma.

Peto, sprecavanje zanosenja vozila i prevrtanja se postize popustanjem kocnica na odredjenim tockovima, tako da u tim uslovima vam bolje prednje gume ne moraju znaciti kraci zaustavni put iako prednje kocnice rade "veci" deo posla. U takvim kriticnim situacijama vrlo lako moze da bude da losije prednje gume omoguce kraci zaustavni put jer vozilo treba da se izbori samo sa radnjom kocenja, a ne i sa izbegavanjem promene pravca.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
Zika
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Selo
Postovi: 764
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 9:56 am

Re: Pitanje za gume

Uto Sep 11, 2018 9:51 am

I tvoj zaključak je ?
Slika
Korisnikov avatar
Zika
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Selo
Postovi: 764
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 9:56 am

Re: Pitanje za gume

Uto Sep 11, 2018 9:54 am

When the driving speed increases and the tires wear out, the contact area between the tire and the road is dramatically reduced. The below figure shows the size of the contact area of a summer tire with various groove depths when driving at different speeds on a road with a water thickness of three millimetres. The contact area of a vehicle with worn-out tires (thread 1.6 mm) and at the speed of 125 km/h is only 6 per cent when compared to a stationary vehicle.
Slika
Slika
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Sep 11, 2018 10:12 am

Moj zakljucak je voziti gume sa manje od 3-4mm sare (zimi svakako mora preko 4mm bez obzira da li su zimske ili koristitite zakonsku mogucnost da vozite letnje u tom periodu), voziti aktivno 4 godine ili 6 godina od DOTa tj nemojte da kupujete nove godine starije od 2 godine. Novije nazad ako bas iz nekog razloga ne mozete menjati sve cetiri.

Neke novije gume imaju kanale koji se prosiruju kako se guma trosi tako da ne opadaju toliko performanse po vlaznom.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
Zika
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Selo
Postovi: 764
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 9:56 am

Re: Pitanje za gume

Uto Sep 11, 2018 10:33 am

I koliko misliš da se ti kanali prošire kako pada dubina gazežeg sloja ?
Slika
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Sep 11, 2018 11:48 am

Hahaha izostavio sam u prethodnoj poruci NE voziti sa manje od 3-4mm :D

Pa kako gde, sto je siri kanal to je teze nadoknaditi zapreminu kanala. Zaista nisam ulazio previse u tu tematiku.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
Zika
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Selo
Postovi: 764
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 9:56 am

Re: Pitanje za gume

Uto Sep 11, 2018 1:38 pm

Vidiš , ja redovno rotiram gume i čim padne dubina šare na 5 mm kupujem nove. Sve četri.
A ove stare prodajem.
Najbolja kombinacija, kupiš kvalitetnu gumu voziš pet godina prodaš sa dobrom šarom i kupuješ nove i tako opet. Naravno ovo se ne isplati nekome ko ne zadržava auto dugo u vlasništvu.
Slika
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Sep 11, 2018 1:52 pm

_Petar_ napisao:Ja uvek stavljam losije gume napred. Velika je muka kad te zadnjica auta izda, prednjicu uvek lako vratim.
Al sam otvorio diskusiju :D

@zika, da u pravu si. Tako i ja radim, al onda zapadnes u situaciju da u celoj srb na stanju postoje samo dve michelin gume u dimenziji 215/40/18 i to za 19000din/kom. Kupih 4 vredestein iz 2015god i nije to-to.
Mislim da je bolje kupiti novu i budget gumu nego bilo sta polovno
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Sep 11, 2018 1:58 pm

Macola napisao:@nidza

"When changing only two tires on a vehicle which is homogeneously fitted (four tires of the same tire size), fit the new tires on the rear axle. This applies to all vehicles regardless of their drive axle. (Front or Rear Drive)."

Ovo je se Pirelijevog sajta koji si postovao, ali ga nisi čitao. Na svakom od sajtova koje si postovao piše isto.
:drink

Vaistinu nisam dalje čitao nakon preporuke da se gume rotiraju.

Da rezimiramo:
1. rotacija da se gume troše ravnomerno
2. ako baš ne može pod 1, nove gume na zadnju osovinu
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Sep 11, 2018 3:30 pm

:drink
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Sep 11, 2018 5:57 pm

alonso14 napisao:Ja ipak mislim da se tu gleda prosecan vozac, sklon greskama, losim tackama kocenja po mokrom itd.
Pa naravno da se gleda prosečan vozač,takvi su i većinski kupci.Samo diskusija je izgleda pokrenuta na pogrešnom forumu gde ispada da su ovde sve prekaljeni nadprosečni vozači :)
Šalu na stranu,YUgisa sve lepo objasnio a nidza je u svom zadnjem postu rezimirao a sad kako ko oće...
Korisnikov avatar
G0XY
Garaža: Mito QV
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd-Bele Vode
Postovi: 6713
Pridružio se: Pet Nov 20, 2009 12:21 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Sep 11, 2018 7:20 pm

interceptor napisao: Pa naravno da se gleda prosečan vozač,takvi su i većinski kupci.Samo diskusija je izgleda pokrenuta na pogrešnom forumu gde ispada da su ovde sve prekaljeni nadprosečni vozači :) .
Jedno od boljih zapazanja,pogotovo ko ima cip tuning i down pipe hahaha hahaha
A Man's Got to Know His Limitations...
Korisnikov avatar
Zika
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Selo
Postovi: 764
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 9:56 am

Re: Pitanje za gume

Sre Sep 12, 2018 4:00 pm

Onda ispada da je bolje lance staviti pozadi ??? :whistle: :nakkal:

Slika

Zimi se zadnica lakše otme kontroli.
Slika
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Sre Sep 12, 2018 4:08 pm

A na zadnju vuču lanci napred...

Sent from maj el dži ge-2 manji
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Sep 12, 2018 6:10 pm

@zika, ovaj se jako lepo setio da obezbedi svog mališu. Tu gde parkira je velik nagib i samo su mu lanci sigurnost da ne pobegne :)

Nikad necu zaboraviti situaciju kad mi je parkiran auto kod Hrama Svetog Save poceo da bezi na nizbrdici :D Bila poledica svuda.
Korisnikov avatar
Zika
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Selo
Postovi: 764
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 9:56 am

Re:

Sre Sep 12, 2018 7:53 pm

interceptor napisao:A na zadnju vuču lanci napred...

Sent from maj el dži ge-2 manji
Ne , rečeno uvek pozadi.
Slika
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Pitanje za gume

Čet Sep 13, 2018 8:59 am

Koliko se to cesto otima zadnji kraj iznenada da je montaza guma od kljucnog znacaja?

Meni auto nikad nije otklizao, bilo prednji bilo zadnji kraj, a da ja to nisam sam izazvao. Slucajno ili sam od sebe bas nijednom.
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: Pitanje za gume

Čet Sep 13, 2018 12:45 pm

Prije nekih 17-18 godina na nasoj zutoj strijeli (zastava 101L '78, jos uvijek ziva i zdrava i vozi se) smo imali naprijed savine gume (u to vrijeme i za taj auto najbolja guma ikad napravljena :) ) a pozadi neke trayal koje su bile smece kad su bile nove, a tad su vec bile truba.. Put kojim sam isao redovno je bio ocaj svih ocaja (mozda neki od vas i znaju Topliski put od Budve ka Lastvi odnosno Tivtu). Asfalt je bio izandjao skroz, krivine nazubljene i po kisi se vozilo kao po ledu.. To mu dodje kao jedan od worst case scanarija. Nizbrdo (kad mora da se koci u krivini) je znalo da bude bas zeznuto. Prednji kraj se drzi a zadnji iskoci niotkuda, i to ne malo, nego bas odleti. Uzbrdo je bilo mnogo lakse i tad mi je cak bilo zanimljivo da ga natjeram da iskoci pa da se ja tu lomim da ga vratim. Tim putem tad je prolazio jedva po koji auto... Kontam da su ovi savjeti bas za tako neke slucajeve (kad se izuzme sva elektronika, los put, velika razlika u gripu prednjih i zadnjih guma, situacija zahtjeva nesto sto tad bas ne treba raditi - ovo sto je jugisa napisao i sl.). Kad su bile sve 4 trajalove, bilo je skroz opusteno jer se mnogo bolje osjecalo na volanu sta se desava, ali ovaj setup je bio mnogo gori. Vjerujem da bih se sad snasao, ali koliko vozaca uopste razumije sta se ovdje pise.., koliko ih uopste ne interesuje pa i nece da znaju..
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
Zika
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Selo
Postovi: 764
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 9:56 am

Re: Pitanje za gume

Čet Sep 13, 2018 4:33 pm

Kako sa Trajalkama opušteno ? Pa te tada su bile neviđeno smeće klizave do zla boga.
Sećam se vozim Golfa 1.6 i celih pet brzina, kiša pada lagano prilazim raskrsnici motam volan da skrenem a auto produži pravo. E pravo.
Srećom mala brzina pa se samo naslonim drugi auto bez oštećenja.
I čemu onda zadnje gume ? Ovo govno klizalo ko po ledu bez ikakve šanse da se skrene.

Što kaže Mali Radojica nikad mi nije zaneo zadnji kraj a da nisam tako hteo ali ajde nek ide priča tokom.
Slika
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: Pitanje za gume

Pet Sep 14, 2018 6:47 am

Pa opusteno u smislu da veci feedback daju prednji tockovi i osjecam kad kliza i onda prema tome upravljam brzinu a zadnji kraj prati. Stos sa ovim komadom puta je bio sto u 2 km ima 6 krvina od 180 i nizbrdo i jako cesto ne mozes da skontas da li je put vlazan i klizav ili ne. I sad ti ides nizbrdo u tu takvu krivinu i drzis po malo kocnicu i on te samo zaobidje i ako ne skontas taj prvi momenat (a nisam jer sam imao 15 godina) nema sanse da ga vratis
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
veljko1
Garaža: Volvo V50 DRIVe
ex:Alfa Romeo 156 1.8TS
Lokacija: Backi Jarak_NS
Postovi: 370
Pridružio se: Ned Jan 11, 2015 3:11 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Sep 19, 2018 3:48 pm

U idealnim uslovima, možeš i sa letnjim gumama po snegu. Nazad idu bolje gume jer šta god da uradiš, zadnji kraj je lakši, dal skretao il kočio. Pošto je retko raspored mase idealan, npr. kad si sam u autu, teža je vozačeva strana, samim tim i auto će vući u tu stranu ( teoretski ). Dakle, ako ulaziš u levu krivinu, i počinješ da kočiš, zadnji kraj ima sve predispozicije da se odlepi od asfalta. I u tom zecu leži grm. Pošto su prednje gume lošije, osetićeš da ti beži prednji kraj, dakle, usporićeš. Ali ako su prednje nove michelin, a zadnje neke trayal sa 2 mm šarom, neko reče - šestar. Ili pirueta. Lično svake sezone rotiram gume samo napred - pozadi, bez levo-desno rotacije. Zimske ne bi ni mogao, pa da ne komplikujem. Iskreno, cela ova priča nema smisla kad je neko budala. Uglavnom prosečan vozač ni ne dolazi u situaciju da mu izleti zadnji kraj, a kamoli prednji. Bar na suvom ;)
"When I see an Alfa Romeo go by, I tip my hat."
Henry Ford
Korisnikov avatar
Raketa
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo Giu
Lokacija: Lochen am see-salzburg
Postovi: 317
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 7:57 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Sep 19, 2018 5:19 pm

Ajmo preporuke za zimske gume 225/40r18 ..

Povratak na “Area Servizio”