Alfa 147 Q2 + Eonon multimedia

CD, radio, ozvučenje, navigacija itd... Sve o elektrouređajima u našim Alfama.
Korisnikov avatar
dezio
Garaža: Alfa Romeo 147 Q2
Lokacija: Indjija
Postovi: 13
Pridružio se: Uto Okt 14, 2014 2:34 pm

Alfa 147 Q2 + Eonon multimedia

Ned Feb 28, 2016 5:13 pm

Pozdrav Alfisti

Rešio sam da uzmem Eonon multimediju, pošto očigledno za uloženi novac pruža najviše. Pa bih u ovoj temi da iznesem razmišljanja, pa ako u nečemu grešim, da me ispravite :) A i ako neko isto pokuša, da mu bude lakše uz pomoć ove teme :D

http://www.eonon.com/Car-DVD-Players/An ... 2110F.html

Prvi mogući problem koji ja vidim je to što auto gasi struju svim nebitnim el. komponentama u autu tokom verglanja, pošto je za paljenje potrebno puno snage akumulatora, posebno jer imam dizel 1.9. Merio sam s multimetrom na ISO konektoru od radija, i vidim da napon u toku verglanja pada na 10V pa onda kad se upali vrati na 14v, što je normalno za upaljen auto.

E sad verujem da ta multimedija ima neki kondenzator ili nešto što bi sprečilo da se restartuje nakon verglanja. Jer svaki restart verovatno zahteva novih 10ak sekundi, da bi se android sistem podigao. Ali o tome ću brinuti kad mi stigne uređaj, trebalo bi da su oni to rešili.

Ovde ima detaljno objašnjenje povezivanja aftermarket multimedije. U toj temi jasno objašnjavaju ono što sam i ja skontao, da pinovi ne prate baš ISO standard, tako da ću morati da menjam redosled žica prilikom prikopčavanja, tako da neće biti baš "plug and play" :)

Označio sam sve pinove, i razliku između Alfe i Eonon ISO adaptera: http://prntscr.com/a8trl6

Prva stvar što moram je da u pomoćnom ISO adapteru(koji bih kupio, kako ne bih menjao žice na alfi ili na multimediji) zamenim BAT i ACC žice, kako bi 2 ISO adaptera bila kompatibilna.

Druga stvar je da je deo ISO za zvučnike ok - plug and play(PnP). ALI zbog pojačala (AMP-DET i AMP-S) to može da se zakomplikuje, pa od PnP za zvučnike, može postati "TREBA NOVI ADAPTER" ili "seljački prespajaj žice"

AMP-DET nisam proverio sa multimetrom, ali mislim da bi trebalo da on ima 12V, i da služi za to da radiju da do znanja da pojačalo postoji. Tako da mislim da mi taj konektor ne treba za EONON, jer njega ne interesuje da li postoji AMP ili ne, on samo ima žicu za uključivanje AMP.

AMP-S: E koliko sam skontao, to je prekidač, tj. žica za uklj. AMP, dakle radio na tu žicu mora da daje 12V kako bi aktivirao AMP. E to i EONON ima, tako da tu žicu sa EONONa moram spojiti sa tom žicom AMP-S na mini ISO(žut adapter), kako bi EONON uključio AMP.

E sad sam muku mučio u sporazumevanju sa njihovom podrškom. Original radio, kada detektuje AMP-DET 12V, on izlaz na ISO zvučnike pretvara u linijski signal, i taj izlaz onda preko ISO umesto na zvučnike direkt, ide prvo u AMP, koji pojačava pa onda iz AMP šalje u zvučnike. To je fabrika uradila tako da kod verzija koje nemaju AMP, nema ni AMP-DET žice, pa radio šalje normalan audio signal direkt u zvučnike.

I ja EONON podršku pitam, da li na ISO izlazu ili RCA izlazima(pošto EONON ima obe varijante na izlazu) oni šalju linijski(4V) signal, pošto AMP-u treba takav, a oni odg. da postoji AMP žica na njihovom izlazu :S I vidim ja nema od njih vajde. Tako da moram sam da predpostavim da su napravili ovako: Da bi EONON bio kompatibilan sa svim vrstama automobila, na ISO(za zvučnike samo) EONON šalje normalan signal, koji treba da ide direkt u zvučnike, za auta koji nemaju AMP. A pošto ja imam, onda ja ne koristim ISO za zvučnike, već moram da preko EONON RCA konektora(ako na njima ima linijski signal, a trebalo bi) šaljem linijski signal u ISO od auta. Znači u tom slučaju mi treba "RCA > ISO(za zvučnike samo)" adapter, kako bih dakle uspeo spojiti ovo: http://prntscr.com/a8u59q

Dakle to je najveća zavrzlama, ali kao što smo ustanovili, ne znam šta i kako će biti, dok ne stigne uređaj.

SWC1/SWC2/SW1/SW2 su namenjeni za upravljanje multimedijom preko komandi na volanu. To bi trebalo biti lako povezati - žica na žicu. A onda samo u app programirati dugmiće.

Od ostalih konektora na izlazu iz EONONa, ima:
- Illumination: da se smanji osvetljenje ekrana kad je mrak. To ne znam da li mi uopšte treba, pogotovo jer treba provlačiti kabl do kratkog svetla. A pošto je kratko svetlo upaljeno i po danu, ne verujem da bi to bilo pametno uraditi, tako da ću to najverovatnije ostaviti nepovezano
- Sub Woofer: To mi isto ne treba, jer iz pojačala je woofer konektovan i programiran.
- AUX i USB: To možda povežem pa stavim negde gde je lako dostupno.
- OSTALO: Za sada nebitno, možda eventualno bi kameru povezao, ali to je sve lako što se tiče samog povezivanja sa multimedijom.

I na kraju, mislim da će izbacivati grešku zbog CAN-A i CAN-B konektora, koji neće biti povezani, ali verovatno se to može isključiti preko dijagnostike, ako se bude javilo.

I ono što će mi još trebati je 2DIN blenda, i to ona tamnija. Verovatno i ono metalno kućište. E sad gde to uzeti, nemam pojma, vidim nešto na ebay da ima.

Eto sad sam detaljno objasnio plan, pa ako neko vidi neku grešku, nek javi pre nego što mi crkne ECU ne dao bog haha
Korisnikov avatar
bokac
Garaža: 155 v6 & 156 jts ss
Lokacija: Ks
Postovi: 1601
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 2:31 pm

Re: Alfa 147 Q2 + Eonon multimedia

Ned Feb 28, 2016 5:35 pm

:dizzy: sta sve isprica
hahaha hahaha hahaha ja te nista nisam razumeo, al' nema veze neko ce ti vec pomoci.
I da, dobro dosao :gr8:
Slika
Korisnikov avatar
dezio
Garaža: Alfa Romeo 147 Q2
Lokacija: Indjija
Postovi: 13
Pridružio se: Uto Okt 14, 2014 2:34 pm

Re: Alfa 147 Q2 + Eonon multimedia

Ned Feb 28, 2016 5:47 pm

To ti je ono, napisao pismo, a ništa rekao nije :D
Korisnikov avatar
yorda
Garaža: -
Citroen DS3 1.6THP, '10
---------------------------------
Ex: FIAT 500 '08 1.2 8v - Pablito
Ex: Alfa Romeo 147 Q2, 16v '07
Ex: Audi 80s, '89
Ex: Golf 3, GTI ABF 16v '95
Ex: Alfa Romeo 147 8v, '05
Lokacija: Beograd
Postovi: 1200
Pridružio se: Sre Jul 08, 2015 4:29 pm

Re: Alfa 147 Q2 + Eonon multimedia

Pet Mar 04, 2016 12:58 am

Eonon ili ne, sve je to isto kinesko sranje i svaki je isti(od pozadi), ja imam obican kineski univerzalni 2din 6,2inch bez androida(ovaj tvoj je noviji i bolje radi naravno + ima android 4.4.2 ili jače, takodje je veći ekran i jača snaga) cini mi se, i povezao sam sto bi ti rekao "seljački način" na stari ISO konektor tj. na stare žice na koje su već povezane da ne bi gubio vreme, pa ako slucajno nekad budem morao, mogu da vratim stari radio. Takodje sam povezao na pojačalo, i čekam subowoofer da uzmem na koji ću staviti još jedno pojačalo ili ću već uzeti neki sa aktivnim pojačalom i to će biti to :)
Korisnikov avatar
yorda
Garaža: -
Citroen DS3 1.6THP, '10
---------------------------------
Ex: FIAT 500 '08 1.2 8v - Pablito
Ex: Alfa Romeo 147 Q2, 16v '07
Ex: Audi 80s, '89
Ex: Golf 3, GTI ABF 16v '95
Ex: Alfa Romeo 147 8v, '05
Lokacija: Beograd
Postovi: 1200
Pridružio se: Sre Jul 08, 2015 4:29 pm

Re: Alfa 147 Q2 + Eonon multimedia

Pet Mar 04, 2016 1:00 am

Ali svejedno dobijaš čini mi se ISO od Eonona odvojen od žica i sam posle ubacuješ kroz buksne i stežeš, ali nisam siguran, tako je meni bilo i zato mi je 5x lakše bilo da povežem samo na Alfin Iso žicu na žicu... A što se tiče blende 1900din ima na kupujem prodajem plasična je u sivoj boji, a čini mi se da dobijaš i metalno kućište uz 2DIN :D
Korisnikov avatar
dezio
Garaža: Alfa Romeo 147 Q2
Lokacija: Indjija
Postovi: 13
Pridružio se: Uto Okt 14, 2014 2:34 pm

Re: Alfa 147 Q2 + Eonon multimedia

Sub Mar 05, 2016 3:05 am

yorda, pošto imam Bose u njemu, neće biti to to ako samo povežen na ISO, pošto Bose traži linijski signal. Pošto kažeš da imaš pojačalo, jel baš to fabričko imaš - Bose? Čitao sam da su ljudi koji su direktno preko ISO povezivali na Bose, imali problem sa prejakim podrazumevanim zvukom, a pojačavanje i smanjivanje bi bilo u velikim stepenima.

Bose valjda traži 4V ili 5V linijskog signala, koliko sam pročitao. E sad ja sam merio napon uz pomoć multimetra baš na ISO izlazu za Bose, i vidim da je po zvučniku 0.6V kad se meri na ISO konektoru, pa mi ništa nije jasno. Verovatno ja ne merim to što treba. Ako ti imaš Bose i radi kao i sa fabričkim radijom, onda valjda kod nekog radi normalno a kod nekog ne.

A pitao sam i Eonon koliki volti ima njihov RCA izlaz, kažu oni 2V. Tako da nemam pojma, jedino kad dođe multimedija, pa da probam i vidim šta će da radi i kako. Neki preporučuju i Booster adapter za taj linijski signal, koji bi podigao voltažu na tih neophodnih 4-5V

Što se tiče blende, meni je blenda tamnija, tamniju su stavljali u Q2 i Blackline valjda, pa je problem naći tu tamniju verziju. Od italijana što sam gledao na ebay, 25e košta + 15e poštarina. To zajedno sa onim kavezom za 2DIN. Sad da li treba taj kavez, uglavnom pišu da treba.
Korisnikov avatar
yorda
Garaža: -
Citroen DS3 1.6THP, '10
---------------------------------
Ex: FIAT 500 '08 1.2 8v - Pablito
Ex: Alfa Romeo 147 Q2, 16v '07
Ex: Audi 80s, '89
Ex: Golf 3, GTI ABF 16v '95
Ex: Alfa Romeo 147 8v, '05
Lokacija: Beograd
Postovi: 1200
Pridružio se: Sre Jul 08, 2015 4:29 pm

Re: Alfa 147 Q2 + Eonon multimedia

Sub Mar 05, 2016 10:11 pm

E, ja doktor za ove stvari nisam, ali znam neke osnovne stvari :D

Bose nemam, imam aftermarket zvucnike koje sam dobio uz auto i dodao sam dve Alpinine elipse, i povezao na dvokanalno pojačalo koje je isto aftermarket, nije nikakvo originalno koje ide uz zvučnike, za Bose nisam siguran, mism da je mnogo teško to ugraditi sam, i nemam živaca za to, ako bude neophodno posle subwoofera nekog sa kojim ću uzeti i kondezator od 1F da ne vuče previše struje sve, i to je to... Mislim da ima i boljih zvučnika koji su jači od Bose, ali Bose radi odličan posao.. P.s. slažem se da ćeš imati možda varijacije na zvuku u smislu pucanja ili šuštanja zvuka ako povežeš odma na ISO, znam da ima 1000 povuci potegni stvari sa Bose-om, mislim da imaš neke zanimljive teme na alfaowner forumu pa ako imaš vremena udri :D

Pa možeš ovu blendu da ofarbaš u tvoju boju, samo nadji na netu koja je izmiksuju ti i to je to, ja ću farbati ceo taj deo na jesen u Piano Black boju uz onu ventilaciju gore na tabli ručice na vratima i još neke sitne detalje pa će to da bude valjda vrh :D A što se tiče kućišta metalnog, lakše se vadi i fiksira plejer, ja npr nisam stavio jer sam ručno nešto nabudžio i multimedija mi stoji pod uglom što sam i hteo, dok bi sa kućištem bila bas pod nekim uglom od 90º... To je sve što ti mogu pomoći pošto sam relativno laik za ove stvari, ali znam osnove :D
Danpil
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Lokacija: Smederevska Palanka
Lokacija: Smederevska Palanka
Postovi: 61
Pridružio se: Pon Nov 15, 2010 1:49 pm

Re: Alfa 147 Q2 + Eonon multimedia

Uto Jun 28, 2016 6:32 am

Kod mene sam ugradio Android multimediju, 4 jezgra 1gb rama i sve radi perfektno. U sekundi sve otvara, nisam primetio nikakvo kocenje. Kupio sam i blendu, sve se uklapa u milimetar al nikako ne mogu da nabavim sijalicu od tockica ventilacije da zamenim pa onda sve ovo da upakujem lepo. Ako neko zna gde mogu kupiti neka mi javi.

Slika

Slika

Povratak na “In Elettronica Alfa”