Klima uredjaj

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Klima uredjaj

Pon Jun 30, 2014 9:59 pm

Mozda klapna glavi ili kompjuter klime brljavi
Slika
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Klima uredjaj

Uto Jul 01, 2014 7:42 pm

kad prestane da duva hladno jel ugasi kompresor? ako se to desava onda se gasi zbog veceg pritiska u sistemu a to je najcesce posledica zaprljanog hladnjaka klime...
Korisnikov avatar
Zvrle
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Alfa Romeo 159 SW 1.9 8V 2010 god.
ex Alfa Romeo 156 1.9 jtd 16v 2003 god.
Lokacija: Breznica
Lokacija: Homolje
Postovi: 1166
Pridružio se: Pet Sep 06, 2013 9:50 am

Re: Klima uredjaj

Uto Jul 01, 2014 7:53 pm

Kompresor radi, ventilator klime radi a duva toplo, nije mi jasno sta se dogadja. Sad radi normalno ali se bojim da ce to opet da se ponovi.
''Alfa Romeo one day.. Alfa Romeo forever''
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Klima uredjaj

Uto Jul 01, 2014 8:11 pm

Proveri osigurače pod haubom. Takodje proveri i relej za ventilator. Možda ti ventilator brljavi.
Korisnikov avatar
Zvrle
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Alfa Romeo 159 SW 1.9 8V 2010 god.
ex Alfa Romeo 156 1.9 jtd 16v 2003 god.
Lokacija: Breznica
Lokacija: Homolje
Postovi: 1166
Pridružio se: Pet Sep 06, 2013 9:50 am

Re: Klima uredjaj

Uto Jul 01, 2014 8:15 pm

Provericu, mada ne verujem da su u pitanju osiguraci, da je osigurac crkao ne bi uopste radila, jedino da su negde labavi kontakti pa cas ima prekid a cas radi lepo
''Alfa Romeo one day.. Alfa Romeo forever''
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Klima uredjaj

Uto Jul 01, 2014 8:23 pm

Meni je crkao osigurač pod haubom za 1 brzinu ventilator i klima nije htela uopšte da mi duva hladno. Takodje mi je crkao relej za ventilator i opet je bila ista prica.
Korisnikov avatar
Zvrle
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Alfa Romeo 159 SW 1.9 8V 2010 god.
ex Alfa Romeo 156 1.9 jtd 16v 2003 god.
Lokacija: Breznica
Lokacija: Homolje
Postovi: 1166
Pridružio se: Pet Sep 06, 2013 9:50 am

Re: Klima uredjaj

Uto Jul 01, 2014 8:33 pm

@Shanirani,da, znam, citao sam o problemu koji si ti imao, pogledacu, hvala, samo me to buni sto nekad zeza a posle radi normalno.
''Alfa Romeo one day.. Alfa Romeo forever''
milosalfa156
rookie
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: smederevo
Postovi: 1
Pridružio se: Ned Jul 06, 2014 10:28 am

Re: Klima uredjaj

Ned Jul 06, 2014 10:47 am

Ljudi meni kod alfe 156, dvozonska klima, nece da duva hladno na desnoj vozacev strani. duva obican spoljni vazduh, aleva je dedena. sve podeseno , obe strane na displeju na npr 16,5 stepeni.. pomagajte sta moze da bude
Korisnikov avatar
mladenke
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v 2003
Lokacija: Nis
Postovi: 763
Pridružio se: Pon Jun 03, 2013 10:09 am

Re: Klima uredjaj

Pon Jul 07, 2014 5:56 pm

milosalfa156 napisao:Ljudi meni kod alfe 156, dvozonska klima, nece da duva hladno na desnoj vozacev strani. duva obican spoljni vazduh, aleva je dedena. sve podeseno , obe strane na displeju na npr 16,5 stepeni.. pomagajte sta moze da bude
Proveri motorcice koje okrecu klapne u kabini.
Alfa Romeo - turning drivers into mechanics since 1910
Korisnikov avatar
mladenke
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v 2003
Lokacija: Nis
Postovi: 763
Pridružio se: Pon Jun 03, 2013 10:09 am

Re: Klima uredjaj

Pon Jul 07, 2014 6:01 pm

Kod mene je sledeci problem. Kada vozim sa ukljucenom klimom, pri svakom dodavanju gasa cuje se neko sustanje. Nalik je sustanju vazduha kada je izbuseno crevo od interkulera do motora. Znaci pri svakom dodavanju gasa to sustanje krece i pojacava se linearno sa dodavanjem gasa. Kada je klima iskljucena tog sustanja nema, sve je normalno. Klima servisirana danas, zamenjeno ulje, dopunjen freon, kazu da nema curenja i da je pritisak dobar. I po mojoj nekoj proceni taj zvuk dolazi iz motornog dela a ne iz kabine. Klima hladi, ali ne dovoljno, ali pri jacoj voznji i intezitet hladjenja se povecava.

Da li neko moze da pomogne?
Alfa Romeo - turning drivers into mechanics since 1910
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Klima uredjaj

Uto Jul 08, 2014 2:55 pm

Mozda se cuje lezaj na kompresoru klime
Slika
forestpk
Garaža: Alfa Romeo 147
Lokacija: Prokuplje
Lokacija: Prokuplje
Postovi: 54
Pridružio se: Sre Jul 02, 2014 8:55 pm

Re: Klima uredjaj

Sre Jul 09, 2014 9:34 pm

Imam dvozonsku klimu na alfi 147. Iako na obe strane podesim npr 20 stepeni meni uvek sa desne strane duva hladan vazduh, a sa leve ne bas toliko hladan, odnosno obican onaj vazduh od ventilacije. Kada podesim na mono duva nesto izmedju.... znaci malo rashladjen vazduh.
U cemu je problem?

I jos jedno pitanje. Ono dugme za recilkulaciju. Sta znaci kada svetli leva strana, a sta kada svetli desna tj ono slovo A?

Mozda su pitanja banalna ali pocetnik sam sa alfom, a do sada nisam vozio auto koji ima klimu :lol:

Hvala unapred na odgovoru i predstavicu svoj auto koliko sutra ili prekosutra!
Korisnikov avatar
draganche
Garaža: Alfa Romeo 155 2.0 TS 8v
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 326
Pridružio se: Ned Maj 04, 2014 9:43 am

Re: Klima uredjaj

Sre Jul 09, 2014 9:54 pm

mladenke napisao:Kod mene je sledeci problem. Kada vozim sa ukljucenom klimom, pri svakom dodavanju gasa cuje se neko sustanje. Nalik je sustanju vazduha kada je izbuseno crevo od interkulera do motora. Znaci pri svakom dodavanju gasa to sustanje krece i pojacava se linearno sa dodavanjem gasa. Kada je klima iskljucena tog sustanja nema, sve je normalno. Klima servisirana danas, zamenjeno ulje, dopunjen freon, kazu da nema curenja i da je pritisak dobar. I po mojoj nekoj proceni taj zvuk dolazi iz motornog dela a ne iz kabine. Klima hladi, ali ne dovoljno, ali pri jacoj voznji i intezitet hladjenja se povecava.

Da li neko moze da pomogne?
jesi li siguran da dolazi iz motornog prostora, na klimi se cuje sustanje u isparivacu u kabini,kad dodajes gas pojaca se jer se poveca broj obrtaja kompresora, tada i bolje hladi,jer se kondenzator bolje hladi od kretanja auta. Uglavnom je normalno da se isparivac cuje, neki vise neki manje, vozio sam golfa 4 kome se bas culo sustanje,kao da sedis u zamrzivacu.
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Klima uredjaj

Pet Jul 11, 2014 1:18 am

forestpk napisao: I jos jedno pitanje. Ono dugme za recilkulaciju. Sta znaci kada svetli leva strana, a sta kada svetli desna tj ono slovo A?
A- znaci da automatski radi recirkulacija po potrebi, a druga lampica je da uvek radi.
Slika
Korisnikov avatar
mladenke
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v 2003
Lokacija: Nis
Postovi: 763
Pridružio se: Pon Jun 03, 2013 10:09 am

Re: Klima uredjaj

Ned Jul 13, 2014 8:13 am

A gde se tacno nalazi isparivac klime?
I jos jedno pitanje. Kada se ukljuci klima pali se i prva brzina ventilatora. Kada se ukljucuje druga brzina ventilatora? Od cega zavisi kada ce se ukljuciti druga brzina?
Alfa Romeo - turning drivers into mechanics since 1910
moth3
Garaža: d(-_-)b
Lokacija: Beograd
Postovi: 561
Pridružio se: Pet Maj 04, 2012 11:51 pm

Re: Klima uredjaj

Ned Jul 13, 2014 6:42 pm

Druga brzina se pali kada temperatura motora dostigne >100 stepeni. Klima ne pali drugu brzinu.
Nema gorih ljudi od alfista.
Korisnikov avatar
milanns
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9JTD 115ks
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 55
Pridružio se: Uto Mar 26, 2013 2:31 pm

Re: Klima uredjaj

Ned Jul 19, 2015 3:41 pm

A da li bi ventilator klime trebao stalno da bude upaljen? Kada ukljucim klimu, nakon par sekundi se se upali i ventilator 2 brizine i radi svo vreme? Koliko se secam, pre mi nije radilo non-stop? Ili mozda nisam eventualno obracao paznju na to? Uradio sam servis klime, dopuna, zamena ulja i ostalo i od kada sam to uradio smatram da mi i slabije hladi. Reklamirao sam, ali po testiranju i parametrima sve je ok!?
Hladi, ali nije kao pre i ventilator me brine? A da, inace je u pitanju Alfa 147, dvozonska digit.klima..
Strpljenje je majka prirode !
Korisnikov avatar
Kosovic
Garaža: /
Lokacija: Vrbas
Lokacija: Vrbas
Postovi: 414
Pridružio se: Sub Jan 17, 2009 6:31 pm

Re: Klima uredjaj

Ned Jul 19, 2015 5:17 pm

Da se upišem sa čudnom problematikom. 156 1.9 JTD 16V 2004. god .
Primetim danas u vožnji da mi je odjednom smanjeno hlađenje i da mi auto pomalo cima na svake 2-3 sekunde. Stanem i čujem kako cakće ispod haube na te svake 2-3 sekunde. Kapiram da je to onaj elektromagnet. Od tad mi se hlađenje apsolutno smanjilo, skoro kao da ne radi uopšte.

Po iskustvima, da li je to mogućnost da je malo freona u sistemu, tj. da je negde nešto puklo pa curi freon? Pitam jer sam tačno pre godinu dana radio komplet servis klime (usput i varenje creva visokog pritiska).
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Klima uredjaj

Ned Jul 19, 2015 5:30 pm

Kompresor se pali i gasi. Moguce je zbog freona. Ja sam imao isti problem. Par dana pre toga sobio klimu. Krenuo na omanji put i ni da cuje za hladjenje. Odem ko drugog lika on izvuce freon skroz i vidi dva razlcita pomesana. Ovaj sto mi punio freon stavio mi od zidne klime... Tako da kompresor nije hteo da cuje.
Korisnikov avatar
alfabg
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 jtd(85 kw)rest. 2004.Remaped
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 455
Pridružio se: Pet Apr 11, 2014 5:53 pm

Re: Klima uredjaj

Ned Jul 19, 2015 10:03 pm

Kosovic napisao:Da se upišem sa čudnom problematikom. 156 1.9 JTD 16V 2004. god .
Primetim danas u vožnji da mi je odjednom smanjeno hlađenje i da mi auto pomalo cima na svake 2-3 sekunde. Stanem i čujem kako cakće ispod haube na te svake 2-3 sekunde. Kapiram da je to onaj elektromagnet. Od tad mi se hlađenje apsolutno smanjilo, skoro kao da ne radi uopšte.

Po iskustvima, da li je to mogućnost da je malo freona u sistemu, tj. da je negde nešto puklo pa curi freon? Pitam jer sam tačno pre godinu dana radio komplet servis klime (usput i varenje creva visokog pritiska).
99% je zbog freona.Proletos kad sam radio servis klime u servisu u zarkovu majstor je izvukao freon, izvakumirao sistem, sipao boju i ulje pa napunio sistem.Kad sam krenuo iz servisa i meni je pokazao iste simptome koje navodis.Vratim se u servis da reklamiram.Majstor mi rece da je izgleda cep u sistemu i nakon ponovljene procedure sve je proradilo kako treba.
Show Must Go On
Korisnikov avatar
Kosovic
Garaža: /
Lokacija: Vrbas
Lokacija: Vrbas
Postovi: 414
Pridružio se: Sub Jan 17, 2009 6:31 pm

Re: Klima uredjaj

Ned Jul 19, 2015 10:20 pm

Da ne ostane neodgovoreno. Vrlo debilna stvar je bila upitanju. Time ću morati da se pozabavim detaljnije kasnije. Hladnjak klime je bio ludački prljav.
Otišao sam na samouslužno pranje i za 70 din ispuškirao dobro hladnjak klime. Čim sam ušao u auto, upalio klimu posle toga, više nije bilo škljocanja i poče normalno da radi .... Kad kažem da ću morati da se pozabavim više time, mislim da ću morati ili da ispiram nečim hladnjak ili da skidam pa da ga još bolje ispuškiram.
Korisnikov avatar
magic33
Garaža: Alfa Romeo 33 1.7 boxer 16V QV
Lokacija: Nis
Postovi: 52
Pridružio se: Sre Jan 07, 2015 8:49 pm

Re: Klima uredjaj

Sub Jul 25, 2015 8:26 am

Budite vrlo pažljivi tokom pranja hladnjaka pod visokim pritiskom.Lamelice hladnjaka (alu.saće) su veoma tanke i savijaju se prilikom pranja pod pritiskom,pa se dešava da ispadne gore nego što je bilo.tj.da se zatvore skroz.Kolege majstori za klime za čišćenje i ispravljanje lamelica koriste spec.češalj,četku od metalnih žica,a ja ću vam odati "majstorsku tajnu".Može i običan,plastični za kosu :yes:
Korisnikov avatar
magic33
Garaža: Alfa Romeo 33 1.7 boxer 16V QV
Lokacija: Nis
Postovi: 52
Pridružio se: Sre Jan 07, 2015 8:49 pm

Re: Klima uredjaj

Sub Jul 25, 2015 8:29 am

Shanirani napisao:Kompresor se pali i gasi. Moguce je zbog freona. Ja sam imao isti problem. Par dana pre toga sobio klimu. Krenuo na omanji put i ni da cuje za hladjenje. Odem ko drugog lika on izvuce freon skroz i vidi dva razlcita pomesana. Ovaj sto mi punio freon stavio mi od zidne klime... Tako da kompresor nije hteo da cuje.
Auto-klime koriste isključivo R134a rashladni gas,od 1994.Vodite računa,mešanje gasa može da dovede do ozbiljnih havarija sistema
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Klima uredjaj

Sub Jul 25, 2015 8:52 am

Ako mi verujes 2 nedelje je bio taj freon u sistemu. Lik koji mi je ocistio sistem mi je uzeo 4000 din.. Mada sam pouzimao i nove kapice za ventile isto.
Klon
Garaža: Alfa Romeo 156 2.0 JTS
Lokacija: NBgd
Lokacija: NBgd
Postovi: 264
Pridružio se: Čet Jul 02, 2015 9:33 am

Re: Klima uredjaj

Sub Jul 25, 2015 9:11 am

ne doznam se puno u auto klime, radim one kucne, ali ja nikada, NIKADA, ne dopunjavam klima uredjaj!!!! ako fali freona mora postojati razlog za nesto tako, dakle izvakumiram kompletan uredjaj i to mora da traje oko 30 min BAREM onda sacekam 10-15 i gledam da li ce pritisak da se izjednaci sa spoljasnjim, ukoliko ne onda klimu punim KOMPLETNO drugim novim freonom. Moje iskustvo je da je to neophodno jer na nasem trzistu ima freona i "freona". kod auto klime nije lose ubaciti ono kompresorsko ulje sa fluo bojom, skoditi nece a moze da pomogne, ovo si neke "diletantske" metode bez one centrale za auto klime te centrale omogucavaju svakom da posao odradi, bez nje trebas biti stvarno dobar majstor da odradis auto klimu kako treba. Kod posete auto klima servisu obratiti paznju na cinjenicu da li UOPSTE imaju veliku bocu (kao za autogeno varenje) u kojoj bi treba da bude AZOT, ukoliko to nemaju to su diletanti koji misle da je poso okaciti manometre i dovesti pritisak na zeljeni nivo, nije to bas tako jednostavno. Jos jedna MNOGO bitna stvar, prepunjavanje klime je mozda cak i stetnije nego nedostatak freona, ova cinjenica je potvrdjena u mopjoj praksi sa kucnim klimama ali sam uveren da je isto, a mozda i izrazenije, sa auto klimama. Ono NAJVAZNIJE za kraj, glavni neprijatelj svakog kompresora je VLAGA, dakle ako je sistem duze vreme bio otvoren (supalj), bez vakumiranja i azota to su corava posla. toliko od mene, mada ponovo napominjem da sa auto klimama nemam nikakvo iskustvo, cak ni kao korisnik...

Povratak na “Area Servizio”