Alfa 159 1.9JTDm - vibracija

Forum namenjen svim problemima i specifičnostima vezanim za Alfe koje pod haubom imaju dizel Cuore Sportivo
Spitfire
Garaža: Alfa Romeo 159
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 33
Pridružio se: Uto Jun 11, 2013 2:08 pm

Alfa 159 1.9JTDm - vibracija

Sre Dec 25, 2013 8:06 am

Dobro jutro, dobri ljudi, sa dobrim autima :)!

Ovako, imam jedan čudan problem koji me pprilično iritira.
Ovih dana kako je hladno, kada palim Alfu, upali bolje nego kad je +15 do 45°C.

Za razliku od prethodnog auta, nema vibracija i ružnih zvukova dok je hladna.

E, nerviranje počinje kada se zagrije, otprilike na prvu crtu iznad 50°C.

Na leru se čuje tupo brujanje (kao da je nešto dobilo rezonancu ili se naslonilo uz nešto) koje se izgubi kada stisnem kvačilo. Ali se ne izgubi odmah, već nakon 1-2 sekunde. Takođe, kada smotam pun lijevi ili desni, taj zvuk se vrlo često izgubi ili se značajno smanji. Tada, kad stisnem kvačilo, baš nema neke promjene u zvuku.

Takođe, samo kada se zagrije, kada usporavam ili ubrzavam u 2. i malo u trećoj se čuje zvuk koji zvuči kao.... wham, wham, wham, wham :). Ne znam kak bih ga opisao :). Intervali zavise od brzine, znači, trebalo bi imati veze sa nekim rotirajućim dijelovima.
Ali, to je prilično slab zvuk, majstor ga je jedva čuo.

Jedan majstor mi je rekao da je to možda ležaj na poluosovini... ali, zar se ne bi trebao čuti stalno? Najgori mi je zvuk vibriranja na leru, koji, takođe, ponekad sam prestane, recimo, ako sam na blagoj nizbrdici (samo stojim).

Isto tako, tog zvuka nema kada je auto hladan.

Zamijenjen je zamajac, lamela, korpa i ležaj prije 3-4 mjeseca. U mjenjaču je Tutela Matrix.

Eto, ako ima ko kakav prijedlog, dobrodošao je :)!


Uzdravlje!
milosabs
Garaža: e39 525 d sport m optic touring
Lokacija: Novi Sad Nis
Postovi: 816
Pridružio se: Čet Okt 03, 2013 3:34 pm

Re: Alfa 159 1.9JTDm - vibracija

Sre Dec 25, 2013 8:39 am

letva volana,mozda pumpa serva...
bio jednom jedan TI
Spitfire
Garaža: Alfa Romeo 159
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 33
Pridružio se: Uto Jun 11, 2013 2:08 pm

Re: Alfa 159 1.9JTDm - vibracija

Sre Dec 25, 2013 9:45 am

Zašto prestaje, onda, kada se pritisne kvačilo? Zvuk koji se pojavljuje u toku vožnje, u 2. i 3., se ne pojavljuje na leru, kada dajem malo gasa (u smislu da pumpa serva pravi buku).
Korisnikov avatar
Stromboli
Garaža: Giulia 952 QV
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16V
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 997
Pridružio se: Uto Jul 30, 2013 10:06 am

Re: Alfa 159 1.9JTDm - vibracija

Sre Dec 25, 2013 9:48 am

Taj zvuk koji se jedva cuje, wham, wham, wham verovatno je od tockova. Prilikom nekog jaceg kocenja ili skretanja se malo vise potrosila sara na nekoj od guma pa dolazi do tih manifestacija. Obicno se najbolje cuje pri kretanju odredjenom brzinom 40-50 na sat recimo. Nista strasno...

Meni kad je otisla pumpa od serva, culo se bas dobro, ali tek posle par minuta, nakon sto se malo zagreje sistem, toliko je neprijatno bilo da se nije moglo ni 100m voziti, slep pa kod majstora jbg. Nesto mi ne mirise da je kod tebe to u pitanju. Ne verujem da pritiskanje kvacila ima neke veze sa sa servom i uopste upravljackim sistemom.
`...owning an Alfa is a portal...´ - dovoljno receno.
Spitfire
Garaža: Alfa Romeo 159
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 33
Pridružio se: Uto Jun 11, 2013 2:08 pm

Re: Alfa 159 1.9JTDm - vibracija

Sre Dec 25, 2013 10:08 am

Pih, gume su nove, Sava HP.

Meni počinje tek kad se auto zagrije. Možda su ova vibracija i ovaj "wham, wham" zvuk nepovezani, ali je interesantno da se i jedno i drugo pojavljuje kada se auto malo zagrije.

Kada idem uz brdo ili niz brdo (tj., kada kočim motorom) zvuk se smanji, prilično... E sad, u obe sitacije auto nije na ravnoj podlozi, već je pod nagimob, kada mi i u leru prestaje onaj glupavi zvuk.

A za "wham, wham" zvuk... ja ga jesam primjetio kada sam promjenio gume, prije toga se ne mogu sjetiti da ga je bilo (felge su čelične, polovne, centrirane i ravnane, tako da mislim da nije do njih). Ipak, ostaje pitanje zašto se ne čuje odmah, već kada se ugrije...
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: Alfa 159 1.9JTDm - vibracija

Sre Dec 25, 2013 2:38 pm

meni je svasta nesto pocelo da se cuje sa ovim hladnim vremenom, ali sve nestane kako se auto zagrije dobro. znam auta koja rondaju kao traktori kad su hladni a kasnije predu. moje misljenje je da sve do 90 stepeni znaci da nije sve zagrijano.
sto se tice tog wham, wham zvuka, mogu li biti diskovi ili plocice? meni se malo cuju zadnji (vjerovatno je prethodni vlasnik uletio sa vrucim diskovima u neku baru)....
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
Stromboli
Garaža: Giulia 952 QV
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16V
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 997
Pridružio se: Uto Jul 30, 2013 10:06 am

Re: Alfa 159 1.9JTDm - vibracija

Sre Dec 25, 2013 5:34 pm

Nema veze sto su nove gume, mozda nesto nije selo kako treba. Pa i gume se vremenom ugreju, svaka nosi na ledjima skoro 400kg, uzmi samo dzak cementa u ruke, videces kako ce i nove patike da ti cvile...
`...owning an Alfa is a portal...´ - dovoljno receno.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Alfa 159 1.9JTDm - vibracija

Sre Dec 25, 2013 5:58 pm

Ako se opisano manifestuje samo kad su motor i izduv dostigli veću temperaturu, može da bude problem i u katalizatoru (kao i u DPF): ako su cat/DPF delimično zapušeni, povećana temperatura izduva negativno utiče na nesmetani protok izduvnih gasova.
Alfa je stil... ostalo je status...
Spitfire
Garaža: Alfa Romeo 159
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 33
Pridružio se: Uto Jun 11, 2013 2:08 pm

Re: Alfa 159 1.9JTDm - vibracija

Čet Dec 26, 2013 8:08 am

Dobro jutro!

Evo, jutros je bilo 16 i nešto stepeni. Upalim auto, nikakvih zvukova, kako se zagrijavao, tako je počinjalo da bruji.

Samo, jutros onaj zvuk na leru ne prestaje kada stisnem kvačilo, već nastavlja da bruji.

Ovo za gume, jeste moguće. To ću znati tek na proljeće kada ih budem skidao. Ne skidao ih sada, vala...
Spitfire
Garaža: Alfa Romeo 159
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 33
Pridružio se: Uto Jun 11, 2013 2:08 pm

Re: Alfa 159 1.9JTDm - vibracija

Čet Dec 26, 2013 8:10 am

dusanGT napisao:Ako se opisano manifestuje samo kad su motor i izduv dostigli veću temperaturu, može da bude problem i u katalizatoru (kao i u DPF): ako su cat/DPF delimično zapušeni, povećana temperatura izduva negativno utiče na nesmetani protok izduvnih gasova.
Radio sam dijagnostiku, začepljenje DPF-a je ispod 10% (čim uradi regeneraciju).

E, sad, koliko je vjerovati elektronici... ne znam... sad za vikend ću poskidati plastika ispod haube, što se bude dalo i pregledati instalacije da se nešto negdje ne naslanja.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Alfa 159 1.9JTDm - vibracija

Čet Dec 26, 2013 8:16 am

Da li postoji problem sa performansama - kako vuče u nižim/srednjim/visokim obrtajima?
Dijagnostika u vožnji (kad motor postigne radnu temperaturu)...
viewtopic.php?p=1467408#p1467408
Alfa je stil... ostalo je status...
Spitfire
Garaža: Alfa Romeo 159
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 33
Pridružio se: Uto Jun 11, 2013 2:08 pm

Re: Alfa 159 1.9JTDm - vibracija

Čet Dec 26, 2013 8:29 am

Nemam problema sa perfomansama. Očekivano se ponaša i u nižim i u višim obrtajima.
NAravno, ako sam u 4., na 1500rpm, ne očekujem eksploziju snage, ali fino povuče i čim dohvati nekih 1600-1700 povuče odlično.
Dijagnostiku u vožnji sam radio kada sam gledao ovaj DPF, ali ne znam šta bih drugo pratio. Ne razumijem se toliko...

A majstori, naravno, pričaju "to tebi bruji u glavi", tako da mi se ne ide više kod njih, jer, očito, im se ne da ili ne znaju da riješe problem.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Alfa 159 1.9JTDm - vibracija

Čet Dec 26, 2013 8:35 am

Da li je isti problem/zvuk postojao i kad su spoljašnje temperature bile visoke (letos)?
Uzgred, od dijagnostike (u vožnji ili u leru) koja se svodi na gledanje jednog ili dva parametra na ekranu MES, ima malo koristi.
Alfa je stil... ostalo je status...
Spitfire
Garaža: Alfa Romeo 159
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 33
Pridružio se: Uto Jun 11, 2013 2:08 pm

Re: Alfa 159 1.9JTDm - vibracija

Čet Dec 26, 2013 8:46 am

dusanGT napisao:Da li je isti problem/zvuk postojao i kad su spoljašnje temperature bile visoke (letos)?
Uzgred, nije dijagnostika (u vožnji ili u leru) gledanje jednog ili dva parametra na ekranu MES...
Nije ga bilo ljetos.

Znam da nije dijagnostika praćenje jednog ili dva parametra, ali, kako rekoh, ja više i ne mogu da pratim. Tj., ne znam šta gledam, a pomoći od majstora nemam.

Radim sa čim imam i koliko znam, na žalost. Druga pomoć su mi forumi.

P.S. Nema prijavljenih grešaka.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Alfa 159 1.9JTDm - vibracija

Čet Dec 26, 2013 8:49 am

Spitfire napisao:Znam da nije dijagnostika praćenje jednog ili dva parametra, ali, kako rekoh, ja više i ne mogu da pratim. Tj., ne znam šta gledam, a pomoći od majstora nemam.
Radim sa čim imam i koliko znam, na žalost. Druga pomoć su mi forumi.
viewtopic.php?p=1467408#p1467408
Alfa je stil... ostalo je status...
Spitfire
Garaža: Alfa Romeo 159
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 33
Pridružio se: Uto Jun 11, 2013 2:08 pm

Re: Alfa 159 1.9JTDm - vibracija

Čet Dec 26, 2013 8:58 am

OK, hvala, vidjeću za vikend da uradim ovo.

Povratak na “Diesel Potenza”