Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Trkačice modernog doba u civilnom odelu...
Alfa 145
Postovi: 23
Pridružio se: Čet Nov 12, 2009 8:43 pm

Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Pon Jul 26, 2010 12:10 am

Utice li na rad lambda sonde to sto su sa auta skinuti katalizatori?I moze li to nekako uticati na potrosnju?Radi se o Alfi 145 1.6 boxer '95-to godiste.
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Uto Jul 27, 2010 4:24 pm

Ne.
Kod ovog modela je sonda pre katalizatora tako da ECU nema povratnu informaciju da li je na autu katalizator ili ga uopste nema.
alfaskorpion
Garaža: AUDI A4 B8
Lokacija: Smederevo
Lokacija: Smederevo
Postovi: 1593
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 7:53 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Sre Jul 28, 2010 11:46 am

Ne bi se slozio bas ;)
Proverio sam licno na nekoliko auta , sonda pokazuje drugacije parametre na autu kod kog je skinut katalizator a postoji fabricki . Takodje su se ljudi posle toga zalili na povecanu potrosnju po gradu , zakljucak je ne treba ga skidati ako je ispravan , ako je zapusen bolje ga skinuti nego voziti sa njim ;)
busso trsi Sline
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Sre Jul 28, 2010 3:39 pm

Poshtujem iskustvo :hello: .
Podrzavam zakljucak ;) .

Kakva je situacija kad se Kat zameni obicnom cevkom a kakva kad se stavi zamenski lonac?

Misljenja sam da se ta povecana potrosnja moze javiti u slucaju kad je Kat zamenjen cevkom.Protok gasova je mnogo brzi pa mozda sonda nema vremena da pravilno izmeri nivo kiseonika u izduvu :scratch: ...
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Sre Jul 28, 2010 4:55 pm

definitivno kat ne treba da se skida ako je ok, ali ako je zapusen onda bolje skinuti, a sto se tice ubacivanja nekog lonca umesto kat-a, tu moze biti problem, kat trpi mnogo vece temperature od obicnih lonaca, pre svega zbog mesta na kom se nalazi i gde su gasovi i tem. istih mnogo vece, tako da taj zamenski protocni lonac mora biti extra kvaliteta da ne bi brzo izgoreo(znaci kvalitetan materijal i ispuna, ne ovi mala privreda i sl. vec neki firmirani ili da ga neko u domacoj radinosti bas dobro i kvalitetno odradi) i naravno da lonac bude protocan, ljudima se desavalo da jako brzo pogore lonci koje stave umesto kat-a, misle da mogu bilo koji, posto ima onih varijanti za 10e i to je to, tako da je jeftinija varijanta i u startu i na duze staze da se stavi obicna cevka ali opet to kod nekih automobila mozda ne bude prakticno iz razloga sto ce se promeniti zvuk dok kod nekih jedva da se malo menja zvuk ili uopste ne, relativna stvar :rolleyes:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Alfa 145
Postovi: 23
Pridružio se: Čet Nov 12, 2009 8:43 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Čet Jul 29, 2010 1:47 am

Kad sam se malo bolje informisao o lambdi sondi i o tome gde se ona nalazi i ja sam dosao do zakljucka da ona nema veze sa katalizatorom,ali posto nisam bio siguran pitao sam vas za misljenje.Mislim da je i meni povecana potrosnja,a ne znam zasto,mozda je zbog neispravnosti lambde, a mozda i kao sto ste pomenuli zbog katalizatora.Mada planiram da kacim Alficu na dijagnostiku,pa se nadam da ce ona pokazati ako ima kakva falinka.
Stex
Garaža: 145 1.8TS
Postovi: 242
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:05 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Čet Jul 29, 2010 8:28 am

Ja sam na staroj 1.4TS alfi izbacio kat i stavio cevku. Alfa je mnogo bolje isla, a potrosnja se nije promenila ni malo. Iskustvo iz prve ruke :)
Free Your Mind...And Your Ass Will Follow
alfaskorpion
Garaža: AUDI A4 B8
Lokacija: Smederevo
Lokacija: Smederevo
Postovi: 1593
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 7:53 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Čet Jul 29, 2010 10:48 am

Svakako je bolje isla ako je katalizator bio zapusen ;)
busso trsi Sline
Korisnikov avatar
darko qv
Garaža: Alfa Romeo 145 Quadrifoglio Verde.....Grande Punto 1.3 MJTD 75hp
Alfa Romeo 147 8v traktor
Lokacija: Sutomore
Lokacija: Sutomore
Postovi: 4628
Pridružio se: Pet Okt 30, 2009 10:06 am

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Čet Jul 29, 2010 10:52 am

Tesko da je na nekom autu koje je starije od 10 god,a kat nije nikad mijenjan,isti i ispravan.
GOD LOVES ALFA,JESUS DROVE A 145 CLOVERLEAF
Alfa 145
Postovi: 23
Pridružio se: Čet Nov 12, 2009 8:43 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Čet Jul 29, 2010 1:38 pm

Stex napisao:Ja sam na staroj 1.4TS alfi izbacio kat i stavio cevku. Alfa je mnogo bolje isla, a potrosnja se nije promenila ni malo. Iskustvo iz prve ruke :)
Onda jos bolje ako je tako.tj ako katalizator nema veze sa tim.:)
Alfa 145
Postovi: 23
Pridružio se: Čet Nov 12, 2009 8:43 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Pet Feb 08, 2013 5:16 pm

Pozdrav alfisti, imam jos jedno pitanje o vec pomenutoj sondi.Bio sam pre neki dan kod majstora i dijagnoza je bila da je lambda crkla.e sad mene zanima koju da kupim pa mi treba vasa pomoc.Zvao sam ap sport u cacku i rekli su mi da imaju neku koja kosta oko 7000, a ovaj majstor sto sam bio kod njega mi kaze da moze da mi nabavi za 3500 4000din. nisam pitao kog je proizvodjaca, nisam se setio.rekao mi je da je to neka univerzalna da ima dve godine garancije a za tako malo para moze da je nabavi jer narucuje iz veleprodaje i ima popust na firmu.pa mene zanima valja li to uzimati ili da narucujem ovu od 7000?
p.s.majstor mi je rekao da mora da presece neki dzek pa da ga preveze da bi je namontirao, pa mi se ucinilo malo sumnjivo sto mora to da karabudzi.
Alfa trosi oko 20l benge tako da pomagajte. kog proizvodjaca da trazim a od kog da bezim.izvinjavam se na ovako dugom postu ali morao sam da vam prenesem sve sto je i meni receno.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Pet Feb 08, 2013 7:04 pm

mozes da kupis tu univerzalnu one su uvek bile jeftinije, ta od 7 soma je neka poznatija marka verovatno ali ne mora da znaci, ja bih isao na jeftiniju varijantu, nego mnogo je bre to velika potrosnja, ne verujem da sonda moze toliko da poveca potrosnju pa kakva god da je, jesi probao da otkacis sondu i vozis tako pa vidis sta se desava???
nisam siguran da ces zamenom sonde drasticno da smanjis potrosnju, treba sve pregledati lepo mozda nije samo sonda problem :rolleyes:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Dora
honorable
honorable
Contact:
Garaža: FIAT :(
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1552
Pridružio se: Pon Nov 17, 2008 10:00 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Pet Feb 08, 2013 7:51 pm

Katalizator ima veliku temperaturu zato što sagoreva višak goriva i koješta. Zamenski lonac nema visoku temperaturu pošto nema katalitičkih materija koje izazivaju dosagorevanje pa se shodno tome zove izduvni lonac a ne katalizator. a još shodnije tome gasovi prolaze kroz njega istom temperaturom u padu za koliko se odmiču od glave motora.

Sonda ispred katalizatora nema pojma da isti postoji ili ne i da li je bio tu od rodjenja ili naknadno ili kako god. Nema oči na dupetu, ne zna za njega i tačka.

Zamanska sonda je isto NGK ili bilo koaj druga koja nema fabrički džek, Postoji nekoliko vrsta sondi u tehničkoj izvedbi po broju i boji žica i naponu na kojem radi. Bitno je da zamenska zadovoljava te uslove.

U zavisnosti od motora, sklanjanje katalizatora kao uskog grla omogućava bolje izduvavanje koje nije uvek i dobro za motor, ne bih objašnajvao zašto. Zato može biti da ima zeru više snage ili zeru više potrošnje ili čak malo gubitka snage ali je sve to u principu zanemarljivo za svakodnevnu upotrebu.

Ende Hoh!
Alfa 145
Postovi: 23
Pridružio se: Čet Nov 12, 2009 8:43 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Pet Feb 08, 2013 8:37 pm

Pa nisam probao to, da je raskacim i tako da vozim.Pa ne znam ni ja to dal ce skroz smanjiti potrosnju, mada citao sam na nekom hrvatskom forumu daje coveku trosila toliko i kad je zamenio sondu da se vratila na normalu.pa se zato i ja nadam da ce kod mene samo to biti problem.a jel imate neki predlog koju marku sonde da trazim?zvacu sutra pa cu pitati kog su proizvodjaca pa cu vam se javiti za misljenje.
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Pet Feb 08, 2013 10:20 pm

ako imas para, original prva ugradnja je Bosch, ako nadjes NTK (ista firma kao ona za svecice koja se zove NGK, samo je za sonde malo drugacija oznaka) uzmi slobodno, cena je oko 50e. to sto se seku zice i spajaju pa preko termobuzir nemoj da te plasi, bilo koji majstor koji zna sa sondama ce se snaci... 90% nas ima NTK univerzalnu jer ih uvozi MASS i veoma su velike sanse da je original, sto retko ko moze da ti garantuje za Bosch, pogotovo ako je jeftiniji od 70e, pravi Bosch je najmanje toliko.

btw, u nova nemacka vozila tipa audi na primer ide NTK kao prva ugradnja... nisam video svojim ocima ali prenosim tudje iskustvo ljudi koji su videli koje su sonde na audiju starom par godina.

*postoji generalni stav da je Bosch kvalitetniji da mu je sonda brza i samim tim preciznije ECU odredjuje kakva je smesha na izduvu. ja sam sa kolima dobio novu NTK, posle 7 godina stavio sam opet NTK. potrosnja mi je smesna a motor dobro radi. sa Bosch sondama nemam iskustva. cisto da se ogradim.
**jos jedna stvar: NTK sonda je jedna od malobrojnih delova koje MASS nece da proda u maloprodaji. kazu nezvanicno da su imali iskustva da su ljudi stavljali nove i posle skapirali da nije do sonde vec do neceg drugog, pokusavali da vrate itd... kad ide preko dilera, sve je mnogo lakse po MASS, tako da moras da je kupis u radnji kod dilera i platis je par hiljada vise pa se s njima preganjaj...

ukratko: sta god da ti je neispravno, u velikom procentu se ispostavi da nije do sonde. pretresi sve ostalo, protokomer, brizgaljke, svecice, kablove, idi na dijagnostiku pa tek na kraju kad sve eliminises, probaj i sa sondom.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Pet Feb 08, 2013 11:37 pm

dekideki napisao: ukratko: sta god da ti je neispravno, u velikom procentu se ispostavi da nije do sonde. pretresi sve ostalo, protokomer, brizgaljke, svecice, kablove, idi na dijagnostiku pa tek na kraju kad sve eliminises, probaj i sa sondom.
upravo to i ja mislim, treba sve pregledati jer da toliko trosi samo zbog sonde male su sanse a na kraju krajeva otkaci je, vozi par dana i izmeri potrosnju, ecu ce da pokupi neke srednje vrednosti kad je otkacis i tako prilagodi smesu, svakako bolje nego kad mu naispravna sonda salje jos neispravnije podatke ;)
probaj prvo ovo jer je jeftinije od bilo kod sledeceg zahvata, pa ako bude isto trazi dalje, sonda u principu moze da poveca 2-3l potrosnju a ne 10 :roll:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Alfa 145
Postovi: 23
Pridružio se: Čet Nov 12, 2009 8:43 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Sub Feb 09, 2013 2:51 am

Brizgaljke su ciscene letos tako da ne bih rekao da su one problem,svecice su isto tako dobre, da su kablovi losi mislim da bi malo morala da mrsi a ona meni radi sasvim fino.a sa dijagnostikom imam veliki problem jer u ovoj cenzura pozegi mislim da nema ni jednog majstora koji moze da prikaci moj auto i da ocita podatke.ovaj majstor mi je osciloskopom ispitao sondu i rekao je da je neispravna, tj vrednosti su bile oko 0.5 mV al je signal bio konstantan tj sinusoida na osciloskopu je bila ravna a nije isla gore dole,pa mi je receno da se po tome vidi da je crkla.kolko sutra cu da raskacim sondu pa cemo da vidimo sta se desava.p.s. mozda sam ja malo pogresio u merenju potrosnje jer nisam isao po sistemu pun rezervoar pa dosipanje nego po lampici od goriva.i sa 8l benzina sam presao oko 40km neka sam u proceni pogresio i za 10km to je opet velika potrosnja za nju.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Sub Feb 09, 2013 10:16 am

ne mozes nikad prema lampici da izmeris potrosnju, mani se toga, kako znas kad ti se pali lampica? ako verujes fabrickoj rezervi od toga nema nista, kod mene lampica svetli i na 10-12l rezerve(a fabricki je 7-8) tako da to nije merodavno nego ili da cekas da ti se ugasi auto kad nestane goriva ili na pun rezervoar, sve ostalo je neprecizno ;)
u svakom slucaju sonda ti nije dobra ali opet kazem mnogo je to velika potrosnja samo zbog nje, doduse ne znam ni dijagnostika sta bi rekla po tom pitanju tj koliko bi mogla precizno da locira problem a da ne izbaci xx gluposti koje su potencijalni problem pa onda da krenes redom da menjas i bacas pare
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Dora
honorable
honorable
Contact:
Garaža: FIAT :(
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1552
Pridružio se: Pon Nov 17, 2008 10:00 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Sub Feb 09, 2013 12:13 pm

Pola volte je napon koji šalje komp na lambda sondu, pogrešno je merio. Kad se sonda raskači, ECU radi kao da je u sredini, idealna smeša, naravno da nije dobro ali je mnogo bolje ako je sonda stvarno neispravna pa pokazuje puno ili malo u šta čisto sumnjam...
Stvarno neispravnu sondu uvek treba raskačiti jer pravi veliku štetu ako je spojena a neispravna.

A lepo sam rekao da se neću mešati...
Alfa 145
Postovi: 23
Pridružio se: Čet Nov 12, 2009 8:43 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Čet Feb 14, 2013 7:53 pm

Vozio sam par dana sa raskacenom sondom i potrosnja je bila manja.Zvao sam majstora da ga pitam kog je labmda proizvodjaca i rekao mi je da je marka Mobilprom, tako nesto, ona je oko 3500 4000din.valja li to, vredi li uzimati nju ili da trazim tu ntk?
Korisnikov avatar
Vinke
Garaža: 156 1.9 JTD
Lokacija: Sabac
Lokacija: Šabac
Postovi: 9
Pridružio se: Čet Feb 14, 2013 8:29 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Čet Feb 14, 2013 9:00 pm

Moj komentar u vezi povećane potrošnje je da treba videti kakve su dizne,što znaci da treba da se skinu,stave u aparat za testiranje dizni,po potrebi da se operu u ultrazvučnoj kadi.. Sonda ima dve funkcije-greške koje su najčešće,a to su preslaba-prebogata smeša i prekid grejača. Sondu treba zameniti samo kada prijavi grejač. Kada prijavi preslabu ili prebogatu smešu,onda treba dizne srediti.
Alfa 145
Postovi: 23
Pridružio se: Čet Nov 12, 2009 8:43 pm

Re: Alfa 145 pitanje o lambda sondi

Pon Feb 18, 2013 4:17 am

Znam sta znaci proveriti dizne i kao sto sam vec rekao, sve je to odradjeno.dizne su i proverene i ociscene.

Povratak na “Alfa 145 | 146 | 155 | 164”