Farbanje plastike

Ulepsavanje i odrzavanje prepoznatljivog imidza; Alfa Romeo
vladac83
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9JTD
Postovi: 81
Pridružio se: Pet Nov 28, 2008 1:32 pm

Farbanje plastike

Sre Feb 04, 2009 2:34 pm

Hteo bi cim se malo prolepsa vreme da poskidam sa moje Alfe 156 sve plastike (onu kod maske, sace, kod brisaca, retrovizora...) i da ih ofarbam u crno jer su vremenom izbledele.

Takodje sam planirao i da poskidam brisace, da ih ismirglam i prefarbam.

Da li je neko od vas imao iskustva sa ovime da mi preporuci sta da koristim (auto lak, neku farbu...)?

Hvala i pozz!
Korisnikov avatar
Pittatore
Drug Član
Drug Član
Contact:
Garaža: AR 155 3.0 24v Reborn
AR 166 jtd Familiare
Opel Zafira OPC Familiare XL
Yamaha FZR1000 EXUP Hajde da se volimo XD
AA500 Dvogumena raga
Lokacija: BG
Lokacija: Beograd
Postovi: 2299
Pridružio se: Pon Dec 29, 2008 10:08 am

Re: Farbanje

Sre Feb 04, 2009 3:31 pm

Za brisace uzmi klasican mat crni sprej,a za plastike postoji Bumper sprej sa granulama u sebi.
UTD-Performance
Raven Club Serbia 063/666-156
Slika
vladac83
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9JTD
Postovi: 81
Pridružio se: Pet Nov 28, 2008 1:32 pm

Re: Farbanje

Sre Feb 04, 2009 6:40 pm

Hvala puno na odgovoru
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Farbanje

Sre Feb 04, 2009 7:34 pm

mozes ovako kako pitatore rece, mada ja koristim i mat crnu za branike a ne bumper sprej ali obavezno i podlogu pre boje tj. spric kit , ja inace uglavnom sve radim farbom i pistoljem, pa koristim zvezdinu mat crnu, za sad mi se pokazala kao najbolja od domacih ali bolja ti i ne treba, a spric kit body, ako hoces jeftiniji onda 980 a kvalitetniji i duplo skuplji je body 307 oko 1000din/kg
inace ako imas vece povrsine da farbas nije bas sprej dobar za to, sbog "lepeze" koju baca tj "dizne" na samom spreju, pa ipak savetujem da to pistoljem odradis ili da ti neko dradi a sprej je dobar za sitnice tipa brisaci, razne plastikice, detalji itd. ;)
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
vladac83
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9JTD
Postovi: 81
Pridružio se: Pet Nov 28, 2008 1:32 pm

Re: Farbanje

Sre Feb 04, 2009 7:47 pm

Hvala OMP, meni i trebaju samo sitnice da se farbaju. sve je to mala plastika tj male povrsine.
a reci mi sto se tice podloge kako to ide???

Ako me shvatas hocu da ofarbam prednju masku, onaj deo plasticni kod brisaca na dnu soferke, sece, onaj mali deo plastike kod retrovizora....
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Farbanje

Sre Feb 04, 2009 10:33 pm

pa podlogu ili spric git ili ti prajmer imas i u spreju, mada ga nisam koristio ali to je isto, dobro pripremis deo koji farbas vodenom smirglom(granulacije zavisi od same plastike koju farbas tj kakva je jel glatka ili gruba,za glatku kupis finu vodenu smirglu, 600 ili 800 a ako je plastika grublja ili ima neku texturu onda smirgla recimo 400) i onda nabacis prajmer sacekas par minuta da se osusi, blago ga opet omatiras(osmirglas sa vodenom 800 npr.) i farbas bojom ;)
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
alfaromeo
Lokacija: vrsac
Postovi: 95
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 7:10 pm

Re: Farbanje

Pet Feb 06, 2009 9:24 am

OMP napisao:pa podlogu ili spric git ili ti prajmer imas i u spreju, mada ga nisam koristio ali to je isto, dobro pripremis deo koji farbas vodenom smirglom(granulacije zavisi od same plastike koju farbas tj kakva je jel glatka ili gruba,za glatku kupis finu vodenu smirglu, 600 ili 800 a ako je plastika grublja ili ima neku texturu onda smirgla recimo 400) i onda nabacis prajmer sacekas par minuta da se osusi, blago ga opet omatiras(osmirglas sa vodenom 800 npr.) i farbas bojom ;)
pitam se zasto se nanosi prajmer kada taj deo vec ima boju na sebi
vladac83
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9JTD
Postovi: 81
Pridružio se: Pet Nov 28, 2008 1:32 pm

Re: Farbanje

Pet Feb 06, 2009 11:53 am

To ni meni nikako nije jasno....
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Farbanje

Pet Feb 06, 2009 11:57 am

prajmer je podloga za sledecu boju,uglavnom je bitan da se koristi kad se farba plastika, moze se desiti da nova boja nije kompatibilna sa starom i da je nece lepo prihvatiti,mozda sam taj deo palstike i sl. nece lepo prihvatiti novu boju, nece se ljuskati ta povrsina kasnije, itd. sve ovo ne mora da znaci i ja mnogo puta nisam koristio podlogu vec isao direktno novu na staru boju ali za neke bitnije i istaknutije detalje je bolje prvo podloga ;)
a nekad se prajmer (posto i on moze da se tonira) koristi da bio sledeca boja pokrila sto bolje jer ima boja koe jako lose pokrivaju pa ti treba dosta boje a lakse je uraditi prajmerom toniranm u toj boji pa onda ides sa bojom i mnogo lepse pokrije ;)
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Farbanje

Pet Feb 06, 2009 12:01 pm

i jos nesto, kad je metal u pitanju onda prajmer nije neophodan sem ako se ne menja vrsta boje, npr. bio je metalik pa ga farbas u akril ili obrnuto, u principu preko akrila moze boja na nitro bazi(metalik) ali obrnuto ne sme bez prajmera jer ce se podlubiti i naborati boja
i jos nesto prajmer se koristi i posle gitovanja odredjenog dela, preko gita uvek prvo ide prajmer pa onda boja, sve ovo govorim ako hoces da extra ispadne
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
vladac83
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9JTD
Postovi: 81
Pridružio se: Pet Nov 28, 2008 1:32 pm

Re: Farbanje

Pet Feb 06, 2009 12:50 pm

Mislim da nam je OMP upravo odrzao jedan cas farbanja :grin:
Salim se, hvala ti puno na savetima! :thumbsup:
alfaromeo
Lokacija: vrsac
Postovi: 95
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 7:10 pm

Re: Farbanje

Pet Feb 06, 2009 1:46 pm

OMP napisao:prajmer je podloga za sledecu boju,uglavnom je bitan da se koristi kad se farba plastika, moze se desiti da nova boja nije kompatibilna sa starom i da je nece lepo prihvatiti,mozda sam taj deo palstike i sl. nece lepo prihvatiti novu boju, nece se ljuskati ta povrsina kasnije, itd. sve ovo ne mora da znaci i ja mnogo puta nisam koristio podlogu vec isao direktno novu na staru boju ali za neke bitnije i istaknutije detalje je bolje prvo podloga ;)
a nekad se prajmer (posto i on moze da se tonira) koristi da bio sledeca boja pokrila sto bolje jer ima boja koe jako lose pokrivaju pa ti treba dosta boje a lakse je uraditi prajmerom toniranm u toj boji pa onda ides sa bojom i mnogo lepse pokrije ;)
prajmer nemoze da se tonira.
tonira se filer i on ide posle gita da git ne bi oslikao fleku i da bi popunio eventualne rupice u gitu. Zato brate uzmi finu smirglu lepo izmatiraj povrsinu koju
farbas i prespricaj to mat crnim sprejem i to je to.
vladac83
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9JTD
Postovi: 81
Pridružio se: Pet Nov 28, 2008 1:32 pm

Re: Farbanje

Pet Feb 06, 2009 1:56 pm

Hvala alfaromeo, a samo mi reci jel moze obican crni mat auto lak ili mora Bumper sprej?
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Farbanje

Pet Feb 06, 2009 2:00 pm

moze obican mat crni sprej, happy color ili saratoga, po meni oni su najbolji za tako neke stvari ;)
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Farbanje

Pet Feb 06, 2009 2:01 pm

alfaromeo napisao: prajmer nemoze da se tonira.
tonira se filer i on ide posle gita da git ne bi oslikao fleku i da bi popunio eventualne rupice u gitu.
u pravu si za prajmer ,izvinavam se nisam se lepo izrazio, mislio sam na spric git ili ti filer ;)
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: Farbanje

Pet Feb 06, 2009 2:25 pm

(sto se poslednjeg, crnog sloja tice:)
mozda sam se malo kasno ukljucio, ali cisto da napomenem da je - crna boja za plastiku "na meru" kad se kupuje mnoooogo kvalitetnija od bilo koje u spreju, plus ispadne jos mozda i jeftinije. ok treba vam pistolj ali je to prava stvar. ja sam osvezio gornji deo prednjeg branika i - utisak pod rukom je kao da je u pitanju sveze izlivena plastika a vizuelno da ne pominjem.
*sto se sprejeva tice, par njih sam video i - jako lose izgleda, vidi se da je farbano plus kruni se nekako...
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Farbanje

Pet Feb 06, 2009 3:01 pm

i ja se slazem sa dekijem i kao sto rekoh ne preporucujem vece i bitnije tj uocljivije delove plastike (branici, maske, retrovizori) fabati sprejem vec iskljucivo pistoljem, pa ili obicna zvezdina mat crna ili specijalne boje za plastiku, dok sitnice mogu sprejem, a to sto se kruni e pa to je do prajmera ili spric kita, zbog toga ga treba naneti pre bojenja
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
alfaromeo
Lokacija: vrsac
Postovi: 95
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 7:10 pm

Re: Farbanje

Pet Feb 06, 2009 3:07 pm

dekideki napisao:(sto se poslednjeg, crnog sloja tice:)
mozda sam se malo kasno ukljucio, ali cisto da napomenem da je - crna boja za plastiku "na meru" kad se kupuje mnoooogo kvalitetnija od bilo koje u spreju, plus ispadne jos mozda i jeftinije. ok treba vam pistolj ali je to prava stvar. ja sam osvezio gornji deo prednjeg branika i - utisak pod rukom je kao da je u pitanju sveze izlivena plastika a vizuelno da ne pominjem.
*sto se sprejeva tice, par njih sam video i - jako lose izgleda, vidi se da je farbano plus kruni se nekako...
potpuno si u pravu najjbolji je urki/plast malo je skuplji ali je zato postojaniji od svakog spreja :good:
alfaromeo
Lokacija: vrsac
Postovi: 95
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 7:10 pm

Re: Farbanje

Pet Feb 06, 2009 3:18 pm

A sto se tice ljustenja,otpadanja boja to se iskljucivo desava zbog toga sto deo koji se reparira nije dovoljno dobro matiran (osmirglan).
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Farbanje

Pet Feb 06, 2009 3:32 pm

ma meni se desavalo i kad se extra dobro izmatira da se ljuska posle, naravno sprejom farbano, ali nece bas samo od sebe vec nekim prvim grebanjem i sl posle samo pocne da se ljuska :rolleyes: mislim da je bio u pitanju sprej ne znam koji proizvodjac a to mi se sa happy i saratogom nije desavalo :rolleyes:
urki palst bmper je dobar, nisam radio sa njim ali sam cuo od nekih, mada ga ovde kod mene kako mi se cini nema :rolleyes:
jel na ovaj mislis?

Slika
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
alfaskorpion
Garaža: AUDI A4 B8
Lokacija: Smederevo
Lokacija: Smederevo
Postovi: 1593
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 7:53 pm

Re: Farbanje

Pet Feb 06, 2009 9:59 pm

dekideki napisao:(sto se poslednjeg, crnog sloja tice:)
mozda sam se malo kasno ukljucio, ali cisto da napomenem da je - crna boja za plastiku "na meru" kad se kupuje mnoooogo kvalitetnija od bilo koje u spreju, plus ispadne jos mozda i jeftinije. ok treba vam pistolj ali je to prava stvar. ja sam osvezio gornji deo prednjeg branika i - utisak pod rukom je kao da je u pitanju sveze izlivena plastika a vizuelno da ne pominjem.
*sto se sprejeva tice, par njih sam video i - jako lose izgleda, vidi se da je farbano plus kruni se nekako...
i ja se slazem sa ovim , licno provereno ;)
busso trsi Sline
alfaromeo
Lokacija: vrsac
Postovi: 95
Pridružio se: Pon Nov 24, 2008 7:10 pm

Re: Farbanje

Pet Feb 06, 2009 10:12 pm

OMP napisao:ma meni se desavalo i kad se extra dobro izmatira da se ljuska posle, naravno sprejom farbano, ali nece bas samo od sebe vec nekim prvim grebanjem i sl posle samo pocne da se ljuska :rolleyes: mislim da je bio u pitanju sprej ne znam koji proizvodjac a to mi se sa happy i saratogom nije desavalo :rolleyes:
urki palst bmper je dobar, nisam radio sa njim ali sam cuo od nekih, mada ga ovde kod mene kako mi se cini nema :rolleyes:
jel na ovaj mislis?

Slika
da to je to.
kod mene ga ortak prodaje i na grame,a cena mu je 2.600 dinara kg.
sto se tice sprejeva oni nikad nisu bili namenjeni za vece povrsine mogu se koristiti za brisace i tako neke sitnice.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Farbanje

Sub Feb 07, 2009 1:51 am

ovaj urki plast nisam vidjao kod mene ali mi se cini da je bio neki slican, cena nesto preko 20e, ma i zvezda vrsi posao i to vrlo dobro ;) :D
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
HEHAD
Postovi: 78
Pridružio se: Ned Nov 23, 2008 7:10 pm

Re: Farbanje

Ned Avg 02, 2009 12:48 pm

Urki plast je proizvod fabrike Bernardo Eccenaro iz Španije. Uvoznik je nažalost prestao da ga uvozi, ali je počeo da radi bumper paint koji proizvodi Impa iz Italije i 1 litar košra oko 1500 dinara. Ima ga u svetlo sivoj, tamno sivoj i crnoj boji. To je proizvod koji daje fabrički izgled svim plastikama.

http://www.impa.it/scheda_prodotto.php?id=1267

evo i listinga svih proizvoda za plastiku...

http://www.impa.it/lista_prodotti.php?id2=enCPPL
Korisnikov avatar
Blade
Drug Član
Drug Član
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 TI (Chadjava)
Alfa Romeo 156 V6 SP2 '02
Alfa Romeo 33 Veloce `88
Alfa Romeo 33 Permanent 4
Alfa Romeo 166 3.2
Ex: Alfa Romeo 33 S2 QV `89 part car
Ex: Alfa Romeo 156 2.5 V6 SP3 '01
Ex: Alfa Romeo 33 S3 part car
Ex: Alfa Romeo 33 S2 1.7 QV part car
Ex: 33 S1 1.3
Lokacija: Zemun
Lokacija: Zemun
Postovi: 1841
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 2:14 am

Re: Farbanje

Ned Avg 02, 2009 5:08 pm

A da osvezi onu crnu moze sa silikonom u spreju ili razblazenim glicerinom posle pranja da namaze i ko novo ;)
Naravno do sledeceg pranja tako da ne mora da farba ako nije strucan :wave:
Jednom alfa uvek alfa !!!
Prva. druga serija 33 1.7 Veloce
Druga. treca serija 33 Permanent 4
Treca. Macchina bella 1.9 16v
Četvrta. 156 V6 Sp2 ili TI work in progress
Peta. 166 FL 3.2

Povratak na “Alfa Stile”