Alfa slabo ubrzava

Forum namenjen svim problemima i specifičnostima vezanim za Alfe koje pod haubom imaju dizel Cuore Sportivo
Pajko
Garaža: Alfa Romeo 145
Lokacija: Srbija
Postovi: 13
Pridružio se: Uto Jan 10, 2017 4:56 am

Alfa slabo ubrzava

Pet Jan 10, 2020 1:43 am

Pozdrav. Neznam dali ce me neko uputiti,ali ne znam gde da postavim pitanje pa cu ovde a ako gresim molim vas prebacite me. Radi se o alfi 147 1.9 jtd 8v 85kw iz 2002 god. Kupio sam auto pre par dana i kada sam ga probao cinilo mi se ok, ali vec sutradan sam shvatio ds ne vuce dobro? Imao sam stilo sa istim motorom i imao je mbogo bolji odziv na gas od moje alfe. Neznam sta bi moglo da bude ali cini mi se da je turbo ok, ali da ne vuce dobro. Creva od tufba do usisa su cela, egr zatvoren, ali jednostavno lenja je.. kasni sa gasom i poteze malo bolje prvom i drugom ali vec trecom i cetvrtom jako lose pogotovo u petoj. Motor je ok nema dima. Dajte mi neki predlog sta da pokusam. Da napomenem da kad se gas pusti ona malo jos zadrzi gas? Pogledao sam ventil na turbu i on se pokrece, zapravo osovina koja zakrece krilca.
Korisnikov avatar
boki76
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Alfa Romeo Giulietta Rosska 1.6 jtdm 2014.
Ex 147 1.9jtd 2003.
Lokacija: Beograd
Postovi: 1546
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 10:58 pm

Re: Alfa slabo ubrzava

Pet Jan 10, 2020 8:16 am

Meni se slicno ponasala kada mi je otisao overbust ventil. Zamenom sve reseno.
Korisnikov avatar
alonso
Garaža: Saab 9-3 2.0T Aero
ex Alfa Romeo 147 1.9 16v TI
Lokacija: Beograd
Postovi: 208
Pridružio se: Ned Sep 09, 2018 3:02 am

Re: Alfa slabo ubrzava

Pet Jan 10, 2020 4:35 pm

Jel možeš sa nekom dijagnostikom da pogledaš? Možda ima nekih grešaka... ne mora da sija ništa na tabli a ipak da ima grešaka... Možeš i da pogledaš očitavanje sa MAP senzora u vožnji - pritisak u usisnoj grani ... Skoro sam čistio taj ventil za kontrolu geometrije na nekom drugom autu, koji povremeno nije hteo da ide kako treba ... Posle čišćenja sve je bilo ok, ali pre čišćenja ovako su stajale stvari:
- kad ide kako treba, pritisak je na punom gasu bio oko 2.2 - 2.3 bara
- kad neće da ide, pritisak ide na 2.5 - 2.6 bara - očigledno ventil ne može da rastereti turbinu, pa prepunjava...

Nisam siguran koliki pritisak treba da drži kod tebe, ali verovatno turbo ne puni preko 1 bara, tako da na punom gasu ukupan pritisak ne bi trebao da ide preko 2.1 - 2.2 bara ...

Ako ne možeš da vidiš ništa dijagnostikom, skini ventil, pa probaj da ga očistiš. Bilo bi dobro da ga zakačiš na neko napajanje, i da ga uključuješ / isključuješ i pored toga čistiš... Ujedno ćeš i videti da li radi. Nije nužno, ali ako možeš, uradi tako
Korisnikov avatar
tristatri
Drug Član
Drug Član
Garaža: 156 SW 1.9 16V
Lokacija: Nis
Postovi: 260
Pridružio se: Sre Jun 28, 2017 7:46 pm

Re: Alfa slabo ubrzava

Sub Jan 25, 2020 2:06 pm

.
Ja na svojoj 156-ci imam slične simptome kao Pajko, pa ću se nadovezati ovde, kako sa mogućim savetima, tako i sa svojim pitanjima. Iako je možda Pajko do sada rešio svoj problem.

Prvo savet:

Probaj da raskopčaš MAF, pa ako Alfa ide bolje, moguće da je problem sa njime. Meni kada raskačim MAF, auto ide bolje. Ovih dana testiraću ga sa dijagnostikom (MES) i multimerom, i menjam, ako je on problem.

Pitanje: Ukoliko mi se pokaže da je MAF 'crko' ima li smisla kupovati kineski sa Aliexpresa https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... fa+156+maf. Cena je 15-20 USD sa poštarinom (+ 20% PDV carini, kada stigne).

Da, jasno mi je da je bolji Bosch ... još i ako dobijem ovde original. Ali ima ta razlika u ceni ... plus i što se kod nas ništa ne zna po pitanju onoga što kupiš, pa verujem da u kitkomercu mogu dobiti isto neki kineski, ali po ceni npr 9500 RSD. Ima li ko kakvih iskustava. Ja sam kupovao na Ali-ju senzore za rikverc, prošlo viće od dve godine - u redu su.

Dalje, ja kod sebe sumnjam još i na vakuum instalaciju, jer mi se motor, npr., i gasi sa pola sekunde zadrške. Pitanje: kako se skida crevo sa serva kočnica. Znam da plastični deo ostaje na crevu, ali kako se on skida. Ko je skidao neka da savet.

Link slike: https://imgbbb.com/image/LJvDLa

Ima li na Alfi još neke vakuum instalacije, sem ove kako je prikazano na gornjoj slici.
.
Korisnikov avatar
alonso
Garaža: Saab 9-3 2.0T Aero
ex Alfa Romeo 147 1.9 16v TI
Lokacija: Beograd
Postovi: 208
Pridružio se: Ned Sep 09, 2018 3:02 am

Re: Alfa slabo ubrzava

Sub Jan 25, 2020 5:54 pm

Ne bih mnogo brinuo za originalnost delova koje kupuješ u većim radnjama poput kit komerca, gazele, euro i lav auta... Kit Komerc je čak mislim i jedan od zvaničnih uvoznika za bosch... ali bih svakako probao sa nekim sa ebay-a ukoliko je duplo ili više jeftiniji... Pogledaj na ebay-u, neka varijanta iz engleske, poljske, nemačke.. ne mora baš najjeftiniji kinez da bude

https://www.ebay.com/itm/ALFA-ROMEO-MAS ... Swr5db6-uN

https://www.ebay.com/itm/FOR-ALFA-ROMEO ... SwT~9WlQqE

https://www.ebay.com/itm/ALFA-ROMEO-156 ... SwHaBWlQ96

Ja za saab-a kupujem od onog prvog, ima povoljno bobine i regulator pritiska goriva.. marka meat and doria
Korisnikov avatar
tristatri
Drug Član
Drug Član
Garaža: 156 SW 1.9 16V
Lokacija: Nis
Postovi: 260
Pridružio se: Sre Jun 28, 2017 7:46 pm

Re: Alfa slabo ubrzava

Sub Jan 25, 2020 8:55 pm

.
Hvala na linkovima!!

Kod prvog piše da je brand Magneti Marelli. Ti kada si dobijao od njega za SAAB-a, je li na pakovanju i delu pisalo da je to npr. Magneti Marelli?

Plus mislim da su i englezi na ebay-u provalili da postoji kina, što bi rekli 'krenulo i njih'. Kupiću verovatno ovde, pre svega jer ne mogu da čekam toliko. Npr. za senzore parkiranja sam mogao jer nije toliko značajno vreme kada ću ih montirati.

Više me sada interesuje kako da skinem crevo vakuuma sa servo strane. Je li neka automatska spojnica?
.
Korisnikov avatar
tristatri
Drug Član
Drug Član
Garaža: 156 SW 1.9 16V
Lokacija: Nis
Postovi: 260
Pridružio se: Sre Jun 28, 2017 7:46 pm

Re: Alfa slabo ubrzava

Sub Jan 25, 2020 10:22 pm

.
evo izbliza slika, da potseti onog ko je skidao ...
(sliku skinuh sa oglasa)

Slika

.
Korisnikov avatar
alonso
Garaža: Saab 9-3 2.0T Aero
ex Alfa Romeo 147 1.9 16v TI
Lokacija: Beograd
Postovi: 208
Pridružio se: Ned Sep 09, 2018 3:02 am

Re: Alfa slabo ubrzava

Ned Jan 26, 2020 2:08 am

Za crevo ne bih znao stvarno... što se proizvođača tiče, za te saabove delove je meat & doria ... videću kada mi stigne regulator goriva šta piše na kutiji... ne brinem jer sam ga pronašao preko M&D kataloga i po njihovom broju... a i pouzdan je prodavac...

Taj prvi je iz Letonije, videćemo kolko će trebati da stigne.. ali verujem brže nego iz kine

Iz engleske mi je stiglo za par dana kada sam pre par meseci poručio neki deo. Regularnom poštom, nikakva ekspres opcija
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Alfa slabo ubrzava

Ned Jan 26, 2020 8:26 pm

Mislim da se sa serva samo cupa taj jednosmerni ventil. Ako se ne varam tako sam skinuo na svojoj 155.
Korisnikov avatar
tristatri
Drug Član
Drug Član
Garaža: 156 SW 1.9 16V
Lokacija: Nis
Postovi: 260
Pridružio se: Sre Jun 28, 2017 7:46 pm

Re: Alfa slabo ubrzava

Pon Feb 03, 2020 12:44 pm

tristatri napisao: Ukoliko mi se pokaže da je MAF 'crko' ...
Dalje, ja kod sebe sumnjam još i na vakuum instalaciju ...
Kod mene se pokazalo se da je oba od gore: i crkao MAF i puklo jedno vakuum crevo. :| :|

Izmenio sam to jedno vakuum crevo i vratila se snaga, a bila je kao prepolovljena. Sa promenom MAFa trebalo da dobijem nazad još nešto snage. Eto, prošli mesec sam vozio bez da smem da pretičem, a ako nema 500 m praznog pravca!! Sada je već OK.

Crevce koje mi je puklo je ono od vakuum rezervoara ka onoj cevčici sto prealzi preko glave motora i potom vodi do VTG solenoida. Inače, kada je negde na vakuum instalaciji otvoreno tj. 'curi' lako se 'vidi' sa vakuummetrom. Može da 'curi' delimično ili sasvim (npr. ako je negde crevce skorz pocepano ili sasvim spalo). A sem vakuumetrom ima i drugih signala da nešto sa vakuumom nije u redu. Kod mene, kod gašenja nije zatvarao klapnu na usisu, a to lako može da se vidi tj. vizuelno proveri. I sa MES-om se može proveriti indirektno npr. mereni Boost je tada 0: nema vakuuma -> ne radi VTG solenoid -> nema punjenja.
..

Povratak na “Diesel Potenza”