Alfa Romeo GT 1.9 JTD - Ujutru kad je hladno se cuje PK kais

Forum namenjen svim problemima i specifičnostima vezanim za Alfe koje pod haubom imaju dizel Cuore Sportivo
Korisnikov avatar
bojsa
Garaža: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Distinctive
Lokacija: Beograd
Postovi: 73
Pridružio se: Pon Avg 01, 2011 10:45 pm

Alfa Romeo GT 1.9 JTD - Ujutru kad je hladno se cuje PK kais

Uto Okt 01, 2019 7:10 am

Cao drugari, imam jedan problem koji vec neko vremen ne mogu da resim. Mislim da je najbolje da objasnim sta i kako se izdesavalo, pa da cujem neka misljenja/ideje, jer sam ja kompletno ostao bez istih.

1. Pre 4 meseca pocne da mi pusta na jednom od spojeva cevki sa common railom i dizel mi se malo razlije po levoj strani motora. Ok, nista strasno, zamenimo onu metalnu krivudavu cevku, ali majstor kaze zameni ti lepo i PK kais, kad je vec cureo dizel po njemu, a i mator je. Ja ga naravno ne poslusam i pre 3 meseca pukne PK. Opet, nista strasno zamenim ga sa novim, a zamenim i spanere i sta sve kompletno treba da me ne bi nesto smaralo.

2. Malo posle toga, ujutru pocnem da cujem kais kako se cuje ujutru kad je hladno, ali zajedno sa njim i nekim metalni lupkajuci zvuk. Pomislio nije nista strasno, jer nestane zvuk posle minut odnosno cim motor vise nije potpuno hladan, a posto je bilo leto retko je i bilo hladno.

3. Pre mesec dana odem do Temisvara (znaci novi kais, spaner, sve) i kako stignem u njega PK kais spadne. Znaci nije pukao, ne deluje osteceno samo je spao i ostao na remenici od radilice. Krece akcija slepovanja i posto sam bio sa drugarom koji je isto isao svojom Toyotom on me doslepa do BG-a. (najgore slepovanje u zivotu, noc, hladno magli sve zivo po Rumunskim putevima, strasno :()

4. Zamenimo opet kais, medjutim majstor i ja primetimo lupkanje na remenici alternatora. Zamenimo i nju, medjutim opet se cuje kais i taj metalni zvuk dok je hladan motor i hladno vreme.

5. Nastavimo da trazimo i dalje i nadjemo da ima lufta na radilici, konkretno aksijalnog lufta. Skinemo karter i nadjemo da su aksijalni lezajevi ispali. Zamenimo i njih sa novim, upalimo i nista se ne cuje... Sve do jutros.

6. Kako je jutro bilo malo hladnije, opet se cuje kais, bez metalnog lupkanja (to je ocigledno bila radilica) i to vrlo specificno. Cuje se kao da kais preskace, ne kao da je rastegnut pa sljapka. Ko je ikada lose namestio tocak na motoru, pa lancanik pokusava da skine lanac zna o cemu govorim. Pritom, u intervalima od tri "klik,klik,klik...", pa pauza, pa opet. Tako oko minut-dva dok se malo ne zagreje i onda prestane. Dok je vruc nema nikakvog zvuka.

Za one koje mrzi da citaju.
- Cuje se PK kais nakon sto su zamenjeni, kais i spaner, remenica na alternatoru, aksijalni lezajevi radilice. Sve utegnuto, i na proveru pojedinacno sve se vrti kako treba i deluje da je u redu (alternatr se lepo vrti i puni i sl.), ali kada je hladno prvih par minuta zvuci kao da kais pokusava da presokci i da spadne.

BITNA STVAR: Sve ovo se desava dok je auto hladan i u leru, cim se zagreje ili cak doda gas dok je hladan i podignu obrtaji zvuk prestaje.


Dajte neku ideju nesto, jer smo i moj majstor i ja ostali bez ideja... :banghead: :banghead:
To call an Alfa Romeo owner a fool is to deny love itself...
Korisnikov avatar
milosg
Garaža: Alfa Romeo 166 2.4 JTD, Nero Pergusa
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd (Borča)
Postovi: 267
Pridružio se: Sre Okt 11, 2017 12:32 pm

Re: Alfa Romeo GT 1.9 JTD - Ujutru kad je hladno se cuje PK

Uto Okt 01, 2019 8:57 am

Remenica radilice? Ja sam zbog toga na 2.4 jtd imao metalno lupkanje, a nije se videlo na pregledu kod majstora jer se raspala unutrašnja strana.
Korisnikov avatar
bojsa
Garaža: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Distinctive
Lokacija: Beograd
Postovi: 73
Pridružio se: Pon Avg 01, 2011 10:45 pm

Re: Alfa Romeo GT 1.9 JTD - Ujutru kad je hladno se cuje PK

Uto Okt 01, 2019 11:45 am

Hvala za ideju, to cemo onda definitivno da pregledamo. :)

Mislim da bih svejedno mogao da zamenim, auto mi je presao oko 230.000km, a i dalje je fabricka remenica radilice na njemu.

Em je sigurno vec pri kraju, em time eliminisem jedan faktor. Ja mislim da od pokretnih delova ne ostaje onda vise nista sto nisam zamenio osim remenice kompresora klime?

Je l se ona uopste menja ili se tu menjaju neki lezajevi?
To call an Alfa Romeo owner a fool is to deny love itself...

Povratak na “Diesel Potenza”