alfa 147 jtdm "cvrkutavi" zvuk prilikom dodavanja gasa

Forum namenjen svim problemima i specifičnostima vezanim za Alfe koje pod haubom imaju dizel Cuore Sportivo
Korisnikov avatar
alonso
Garaža: Saab 9-3 2.0T Aero
ex Alfa Romeo 147 1.9 16v TI
Lokacija: Beograd
Postovi: 208
Pridružio se: Ned Sep 09, 2018 3:02 am

alfa 147 jtdm "cvrkutavi" zvuk prilikom dodavanja gasa

Pet Dec 14, 2018 2:13 am

Pozdrav svima :) iako postoje slične teme, ipak otvaram posebnu jer očigledno mnogo toga može da se opiše kao "cvrkutanje" pa je ovo posebno za moj problem, sa kojim se nadam da su se neki susreli...

Snimio sam zvuk i ubacio na kraj ovog posta, a evo detaljnog objašnjenja...

To cvrkutanje je prisutno nakon prvog paljenja, dok je auto hladan, pa sve dok se ne ugreje lepo... Nakon toga, ono nestaje ili se toliko smanji da ga ne primećujem (ili jedva primetim, ja koji znam šta treba da čujem)...

Čuje se nakon dodavanja gasa u leru, ili u toku vožnje nakon promene brzine (nakon ubacivanja u sledeću brzinu, pa dodavanja gasa).

Može se primetiti i u toku konsantne vožnje, ali je slabije izraženo (recimo ako vozim u trećoj, konstantan gas, i malo "secnem" tako što dodam pa otpustim gas)

Video klip koji sam postavio, gledajte da pojačate , ja npr ako prislonim zvučnik telefona blizu uveta čujem ekstra, dok na kompu ipak treba da pojačam malo više...

Na video klipu najbolje se čuje nakon prvog dodavanja gasa, i tokom i posle drugog dodavanja

Takođe, s obzirom da me jedna dizna ponekad zeza kod prvog paljenja, pa obrtaji znaju da variraju 10ak sekundi, dok variraju ovaj cvrkut je prisutan (kao i kad dodajem-otpuštam gas)

Što se nekih potencijalnih rešenja i testova tiče, evo šta je rađeno... Neki su rekli da je možda zamajac, mada po svemu sudeći to pada u vodu jer nema ni jedan simptom lošeg zamajca, a i majstor je sam utvrdio da je skoro nov prilikom skidanja menjača... (s druge strane, par njih je reklo da zamajac ni ne može da proizvodi ovakav zvuk...)
Iako je teško bilo odrediti da li zvuk dolazi sa leve ili desne strane motora (stojimo ispred automobila), ipak je nekako izraženije na levoj strani (na strani gde su kaiševi).

Što se remenica radilice i alternatora tiče, nisu promenjene, ali ih je majstor pregledao kada su menjani kaiševi (zvuk je tada takođe bio prisutan) i rekao je da su dobre (napomenuo sam da ih proveri koliko je moguće baš zbog tog zvuka...) . Valjda me niko neće osuditi što su tada zamenjeni samo kaiševi, a ne ceo set zupčenja, jer je kompletan veliki servis urađen pre 15 hiljada sa originalnim delovima, a kaiš sam zamenio preventivno zbog stajanja, pošto auto nije bio vožen neko vreme, pa da ne razmišljam...

Ako je moguće, izbegao bih sistem "zameni jednu po jednu remenicu, pa vidi šta se dešava" :D to je i razlog zašto sam otvorio temu ovde, jer će možda videti neko ko je imao ovakav problem ili može da zna šta je u pitanju

Zvuk je prisutan bez obzira da li je uključen kompresor klime
Takođe, isti je ishod bez obzira da li je pritisnuto kvačilo (u situaciji kao kada sam isturirao par puta na leru)

Ponovo dugačak post u nameri da opišem do najsitnijeg detalja :|

Zvuk možete poslušati na youtube-u ispod
[video][/video]
Korisnikov avatar
alonso14
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: -
-ex Q2 211cv 3 porta
-ex Rossalinda Challenge Stradale by Nova Speed
-ex Giulietta QV Edizione Corsa 301cv by Nova Speed

- ex GTI PP DSG 317 cv by OnlyRevo

- S3 8v 370 cv by Freaks Motorsport

- MK6 GTI DSG 271 cv by Freaks Motorsport
Lokacija: MG
Postovi: 3354
Pridružio se: Čet Avg 25, 2016 5:45 pm

Re: alfa 147 jtdm "cvrkutavi" zvuk prilikom dodavanja gasa

Pet Dec 14, 2018 3:35 am

Neka remenica.. cest cvrkut kod 1.9 jtd... bilo 8v ili 16v.
'' Izabran sam zbog suptilnog magnetizma moje licnosti ''
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: alfa 147 jtdm "cvrkutavi" zvuk prilikom dodavanja gasa

Pet Dec 14, 2018 4:54 am

I ja sumnjam na remenicu
Slika
Korisnikov avatar
alonso
Garaža: Saab 9-3 2.0T Aero
ex Alfa Romeo 147 1.9 16v TI
Lokacija: Beograd
Postovi: 208
Pridružio se: Ned Sep 09, 2018 3:02 am

Re: alfa 147 jtdm "cvrkutavi" zvuk prilikom dodavanja gasa

Pet Dec 14, 2018 4:05 pm

Hvala društvo na odgovorima, da li kojim slučajem možda postoji neki "magični" metod kojim bih utvrdio koja je :lol: (ili barem više sumnjao jednu remenicu).
Svakako, na kraju kada rešim to, ovde ću da postavim šta je bilo u pitanju...
Korisnikov avatar
BobanV
Garaža: 156 SW JTD 8v '05
Lokacija: Beograd
Postovi: 9
Pridružio se: Pon Maj 27, 2019 11:44 am

Re: alfa 147 jtdm "cvrkutavi" zvuk prilikom dodavanja gasa

Pon Maj 27, 2019 2:05 pm

Slika

Možda nekom bude od koristi, identičan zvuk sa snimka je nestao zamenom plivajućeg zamajca. Izuzetno iritantan zvuk koji odaje utisak neodržavanog auta.
Slika
Korisnikov avatar
alonso
Garaža: Saab 9-3 2.0T Aero
ex Alfa Romeo 147 1.9 16v TI
Lokacija: Beograd
Postovi: 208
Pridružio se: Ned Sep 09, 2018 3:02 am

Re: alfa 147 jtdm "cvrkutavi" zvuk prilikom dodavanja gasa

Pon Maj 27, 2019 10:58 pm

@BobanV

ako se dobro sećam, mi kada smo privatno pričali konstatovali smo da je zvuk sličan (ili isti) ali da se u drugačijim uslovima čuo, kod mene nakon hladnog starta , dok se auto malo ne ugreje, a kod tebe konstantno ?

U mom slučaju je zamajac bio skoro nov, star 10 ili 20 hiljada km...
Korisnikov avatar
pavlaka02
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 16v
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 127
Pridružio se: Pon Mar 26, 2018 1:10 pm

Re: alfa 147 jtdm "cvrkutavi" zvuk prilikom dodavanja gasa

Uto Jul 02, 2019 8:09 am

Alonso , da li si resio problem i na koji nacin?
"Every time I see an Alfa Romeo pass by , I lift my hat".
Henry Ford
Korisnikov avatar
alonso
Garaža: Saab 9-3 2.0T Aero
ex Alfa Romeo 147 1.9 16v TI
Lokacija: Beograd
Postovi: 208
Pridružio se: Ned Sep 09, 2018 3:02 am

Re: alfa 147 jtdm "cvrkutavi" zvuk prilikom dodavanja gasa

Čet Jul 04, 2019 12:56 am

Da bi ostali znali... jer smo se @pavlaka02 i ja čuli preko privatnih poruka, ukratko - ja ništa nisam dirao nakon otvaranja ove teme, imao sam neke ideje kako da proverim ali ništa... ti kad rešiš problem javi da bi ostali videli :)
Korisnikov avatar
pavlaka02
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 16v
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 127
Pridružio se: Pon Mar 26, 2018 1:10 pm

Re: alfa 147 jtdm "cvrkutavi" zvuk prilikom dodavanja gasa

Sub Jul 06, 2019 5:20 pm

Resen problem. Promenjeno : remenica alternatora inace bila losa, pk kais stavio nov i spaner istog. Nestao zvuk i posle 24h i nekih 50ak km se javlja opet. Zvuk je dolazio iz remenice radilice. Imala je normalan rad, nije cekicala ali je taj zvuk dolazio bas iz nje tj ispod one gume na njoj.
"Every time I see an Alfa Romeo pass by , I lift my hat".
Henry Ford
Korisnikov avatar
alonso
Garaža: Saab 9-3 2.0T Aero
ex Alfa Romeo 147 1.9 16v TI
Lokacija: Beograd
Postovi: 208
Pridružio se: Ned Sep 09, 2018 3:02 am

Re: alfa 147 jtdm "cvrkutavi" zvuk prilikom dodavanja gasa

Pon Jul 08, 2019 1:14 am

Sjajno ! verujem da je i kod mene neka od te dve remenice bila problem iako je majstor "odokativno" konstatovao da su dobre i da je izvor zvuka nešto drugo...
Ja sam imao neku ideju da upalim auto bez pk kaiša i poslušam da li se zvuk i dalje čuje... To je bila samo ideja pa nisam dublje istražio da li je bezbedno to uraditi ali na prvi pogled ne vidim zašto ne bi bilo :D
Korisnikov avatar
pavlaka02
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 16v
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 127
Pridružio se: Pon Mar 26, 2018 1:10 pm

Re: alfa 147 jtdm "cvrkutavi" zvuk prilikom dodavanja gasa

Pon Jul 08, 2019 6:30 pm

Smes da upalis auto bez pk kaisa, ali na kratko zbog akumulatora. Remenica radilice mora da se skine i da se proveri. Meni niko cekicala kao sto obicno bude kod nje, ali kad smo je skinuli i protresao je dok sam je drzao u ruci je zveckala ispod gume koja se nalazi na njoj.
"Every time I see an Alfa Romeo pass by , I lift my hat".
Henry Ford
Korisnikov avatar
BobanV
Garaža: 156 SW JTD 8v '05
Lokacija: Beograd
Postovi: 9
Pridružio se: Pon Maj 27, 2019 11:44 am

Re: alfa 147 jtdm "cvrkutavi" zvuk prilikom dodavanja gasa

Sre Avg 14, 2019 5:45 pm

Da kažem još jednom, meni je zvuk kao sa snimka iz prvog posta nestao zamenom plivajućeg. I to znam sigurno, jer je dvaput skidan menjač, prvi put samo set, drugi put i plivajući. Sticajem okolnosti malo pre te intervencije sam menjao i remenicu radilice isto drugi put (kvalitet delova hehe), i zvuk je ostao. Možda mi jednostavno ne mislimo na isti zvuk.
Slika
Korisnikov avatar
alonso
Garaža: Saab 9-3 2.0T Aero
ex Alfa Romeo 147 1.9 16v TI
Lokacija: Beograd
Postovi: 208
Pridružio se: Ned Sep 09, 2018 3:02 am

Re: alfa 147 jtdm "cvrkutavi" zvuk prilikom dodavanja gasa

Sre Avg 14, 2019 11:47 pm

Vrlo moguće, ono što je bilo poenta mog snimka je "zveckanje, cvrkut" koji se ne čuje stalno već samo trenutak nakon što se pusti gas posle turiranja u ovom snimku ... (znači u snimku iz prvog posta, to je prisutno u 3 ili 4 trenutka)
Korisnikov avatar
Slash
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 16v MJet
Alfa Romeo MiTo 1.4 TB 155hp
Lancia Ypsilon 1.4 16v Momo Design
Yamaha FZ8-SA
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 587
Pridružio se: Sre Feb 10, 2016 6:02 pm

Re: alfa 147 jtdm "cvrkutavi" zvuk prilikom dodavanja gasa

Čet Avg 15, 2019 6:07 am

Takodje kao sto BobanV kaze, taj zvuk zveckanja (kao da je podloska upala negde) je kod mene nestao zamenom plivajuceg zamajca. :)

Culo se na pustanju kvacila i pustanju/dodavanju gasa.

Povratak na “Diesel Potenza”