Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Forum namenjen svim problemima i specifičnostima vezanim za Alfe koje pod haubom imaju dizel Cuore Sportivo
Korisnikov avatar
bobek
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 16v
Lokacija: Obrenovac
Postovi: 39
Pridružio se: Pon Avg 06, 2012 10:45 am

Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Sub Mar 16, 2013 10:22 pm

Pozdrav svima,

Imam neki čudan problem, ali nikako da nadjem vremena i odem do servisera.. Radi se o Alfi 159 1.9 JTDm 16v. Kada je motor hladan postoje neke vibracije za koje mislim da potiču sa motora, kao da se motor malo vise zatrese pa smiri, i tako u krug dok se motor ne zagreje. Na obrtomeru se moze videti kako osciluje kazaljka, u ritmu ovih vibracija, oko 50-100 obrtaja. Ono sto je interesantno je da se to javlja iskljucivo kada je napolju temperatura recimo preko 10 stepeni! Kada je jaka zima, ispod nule, sve savrseno funkcionise, nikakvih vibracija nema. Snimicu ovih dana neki video, kada bude toplije, da vidite.

Ima li neko iskustva sa ovom pojavom?

Pozdrav
Korisnikov avatar
darkobb
Garaža: Alfa 147 1.9 jtd
Lokacija: Bajina Batsa
Postovi: 64
Pridružio se: Sre Okt 31, 2012 11:39 pm

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Ned Mar 17, 2013 3:53 pm

te vibracije sto poticu sa motora su nastale, najverovatnije, jer je los neki nosac motora, to se lako moze utvrditi u bilo kod servisu.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Ned Mar 17, 2013 5:42 pm

Broj obrtaja u leru zavisi od temperature rashladne tečnosti - sećam se da je na 1.9 JTD 8v 147ci gornja granica bila oko 1000o/min, a donja 850o/min (kad se postigne radna temperatura). Kod JTDm 16v je taj opseg manji.

"Nemiran" ler je skoro uvek posledica neravnomernog doziranja goriva, a uzrok može da bude, dakle, dotrajali senzor temperature rashladne tečnosti (coolant temperature sensor - CTS). Ako se dijagnostikom ustanovi da temperatura nije "stabilno" rastuća/opadajuća, verovatno je CTS uzrok promenljivog lera.

Mnogo ređe, uzrok kolebanja obrtaja u leru je MAF, pa onda prljav EGR, pa onda neki "egzotični" uzroci (regulator CR pritiska goriva, CR pumpa, pumpa za gorivo u rezervoaru, loše gorivo, filter za gorivo, injektori...).
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
bobek
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 16v
Lokacija: Obrenovac
Postovi: 39
Pridružio se: Pon Avg 06, 2012 10:45 am

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Ned Mar 17, 2013 7:05 pm

@darkobb
Ne verujem da je neki nosac motora, to bi verovatno bilo uvek, a ovo se javlja samo kada je napolju malo toplije, na temperaturama ispod nule ovaj problem ne postoji!

@DusanGT
Gorivo isključivo sipam na MOL-u, mali servis je skoro rađen tako da nije ni filter goriva. Prema instrumentu u kabini temperatura ravnomerno raste. E sad, moguće je da je prljav EGR, mada nisam primetio smanjenje u performansama.
Sta može da se uradi sa tim injektorima? Može li preko dijagnostike da se detektuje neispravan rad?
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Ned Mar 17, 2013 7:22 pm

Instrument u kabini služi samo kao orijentacija - dijagnostikom (MultiECUScan) može da se ustanovi da li ima kolebanja temperature koja bi mogla da izazove opisane promene ler gasa.

Isto važi i za injektore - trebalo bi dijagnostikom proveriti tzv. "korekciju": količinu goriva koju ubrizgava svaki injektor zbog postizanja ravnomernog rada motora.

EGR je najbolje sofverski isključiti (NovaSpeed).
Alfa je stil... ostalo je status...
darchy
Garaža: Alfa Romeo 159 JTDm 16v
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 91
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 8:44 am

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Ned Mar 24, 2013 11:43 am

Pozdrav svima,

Imam neki čudan problem, ali nikako da nadjem vremena i odem do servisera.. Radi se o Alfi 159 1.9 JTDm 16v. Kada je motor hladan postoje neke vibracije za koje mislim da potiču sa motora, kao da se motor malo vise zatrese pa smiri, i tako u krug dok se motor ne zagreje. Na obrtomeru se moze videti kako osciluje kazaljka, u ritmu ovih vibracija, oko 50-100 obrtaja. Ono sto je interesantno je da se to javlja iskljucivo kada je napolju temperatura recimo preko 10 stepeni! Kada je jaka zima, ispod nule, sve savrseno funkcionise, nikakvih vibracija nema. Snimicu ovih dana neki video, kada bude toplije, da vidite.

Ima li neko iskustva sa ovom pojavom?

Pozdrav
Meni se slicno nesto desava, malo obrtaji variraju, ali se vibracije osecaju samo kada se auto upali, i to traje maksimalno 1 minut, posle sve radi kako treba. Isto je interesantno da se tokom cele zime taj problem nije javljao, ali cim je napolju temperatura veca, tada je taj problem izrazeniji.
Kacio sam ga na dijagnostiku, nista cudno ne prijavljuje, i misljenje majstora je da treba da se ociste dizne, navodno je to uzrocnik. Jos uvek to nisam odradio, pa ne znam da li je i stvarno tako, ali mozda moze ovaj podatak da ti posluzi kao smernica. :)

A sto se EGR-a tice, cesto mi se desava da se "zaglavi", pa imam dva pitanja.
Nesto se dvoumim da li da iskljucim EGR ili da kupim nov.
- Prvo me zanima da li nov EGR resava problem?
- Drugo, da li cu, ako EGR resim da iskljucim, imati problema na granicnom prelazu (rumunija, madjarska, makedonija - grcka, hrvatska - italija)?
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Ned Mar 24, 2013 1:21 pm

darchy napisao:Nesto se dvoumim da li da iskljucim EGR ili da kupim nov.
- Prvo me zanima da li nov EGR resava problem?
- Drugo, da li cu, ako EGR resim da iskljucim, imati problema na granicnom prelazu (rumunija, madjarska, makedonija - grcka, hrvatska - italija)?
Najbolje i najjeftinije je da se EGR softverski isključi, što se, naravno, ne proverava ni na jednom graničnom prelazu...
Alfa je stil... ostalo je status...
darchy
Garaža: Alfa Romeo 159 JTDm 16v
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 91
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 8:44 am

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Ned Mar 24, 2013 5:13 pm

E super, hvala na odgovoru. :-)
Softversko uklanjanje EGRa kosta oko 5000 din. a nov EGR kosta od 15 do 20 hiljada din. tako da je stvar jasna, samo su me malo brinuli granicni prelazi. ;-)
Korisnikov avatar
bobek
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 16v
Lokacija: Obrenovac
Postovi: 39
Pridružio se: Pon Avg 06, 2012 10:45 am

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Uto Apr 02, 2013 9:40 pm

Očišćen EGR, u užasnom stanju je bio! Ne preterujem kad kažem da auto ide 20% bolje sad! Međutim, problem sa vibracijama je i dalje prisutan, dijagnostika kaže da je sa brizgaljkama sve ok.. Idemo dalje, videćemo..
Korisnikov avatar
bobek
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 16v
Lokacija: Obrenovac
Postovi: 39
Pridružio se: Pon Avg 06, 2012 10:45 am

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Uto Apr 09, 2013 9:44 pm

Može biti da je zamajac... Neki početni znaci. Jel ima negde u Srbiji da se kupi SACHS?
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Sre Apr 10, 2013 6:26 am

Pre zamajca proveri neke jeftinije stvari... injektore, izduv, MAF...
Uzgred, zašto "Sachs", a ne "Valeo" ili "Luk"?
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Sre Apr 10, 2013 9:36 am

Sachs je prepakovan Valeo. Slobodno stavi Valeo ako je do zamajca.

Tapatalk HD
Korisnikov avatar
bobek
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 16v
Lokacija: Obrenovac
Postovi: 39
Pridružio se: Pon Avg 06, 2012 10:45 am

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Sre Apr 10, 2013 5:52 pm

Pa verujem da je SACHS ipak malo ozbiljniji, za Valeo sam se naslušao svega i svačega, što pozitivno što negativno, da je tanji lim, da je završna obrada lošija itd..

@nidza
Prema katalogu SACHS ima dva verzije zamajca i seta kvačila, za jedan mislim da je prepakovan Valeo, dok je ovaj drugi SACHS zamajac i za njega ide drugačiji set kvačila (koji proizvodi SACHS) i ovaj zamajac ne bi mogao da se namontira na set kvačila koji ide uz Valeo zamajac.

Evo linka pa neka pogleda koga interesuje:

http://webcat.zf.com/index.asp?PKW=1&KH ... e_info.asp

A evo i snimka kako to sve zvuči kod mene:

[youtube]1q1AkvjBvT0[/youtube]

:drink
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Sre Apr 10, 2013 8:12 pm

Zamajac baš ne može da se čuje u leru zbog relativno stabilne rotacije od 850o/min i zato što nije opterećen na spoju sa lamelom, ali se na snimku zaista čuje neki aperiodični čudan zvuk...

Dok neko ne napravi pravi uporedni test, što se tiče razlika između "Sachs", "Valeo" i "Luk"... ne gubi vreme i pare, jer... na osnovu iskustva koje je ozbiljnije od našeg: http://www.alfaowner.com/Forum/5255243-post174.html
Alfa je stil... ostalo je status...
darchy
Garaža: Alfa Romeo 159 JTDm 16v
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 91
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 8:44 am

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Uto Maj 14, 2013 12:15 pm

Ja sam menjao komlpetan set kvacila ne tako davno (ima 2-3 meseca), cak sam iskljucio EGR i ocistio dizne ... isti simptomi kao sa snimka su mi ostali. Znaci da nije nista od navedenog. Trebao bih da izvadim i DPF, ne znam da li to moze da ima nekog uticaja, ali cisto sumnjam.
Treba juriti dalje. :)

E sad', ja se nista ne razumem ni sta su injektori, ni cemu sluzi MAF senzor ... ni koliko moze da kosta cela ta operacija, ali znam da me je do sada sve kostalo poprilicno, a problem nije resen, jedino se tesim time sto imam nov set kvacila sa plivajucim zamajcem. :D
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Uto Maj 14, 2013 2:16 pm

Računarska dijagnostika pomaže samo ako je greška (na primer, Error Pxxxx) definisana u dijagnostičkom softveru...

Zbog toga zamoli nekog sa foruma iz BGD da uradi "MultiECUScan" dijagnostiku od nekoliko minuta u leru (posle vožnje u kojoj se postigne "radna" temperatura) i napravi vremenski zapis za:
a) Engine speed (o/min),
b) Intake air quantity (mg/inj),
c) Total fuel quantity (mm³/inj) i
d) Injection capacity correction (mm³/inj) za sve injektore.
Zapis prebaci u Excel, nacrtaj dijagrame i analiziraj (ili pošalji) - u leru bi ove vrednosti trebalo da su relativno stabilne, tj. da nema prevelikih oscilacija...
Alfa je stil... ostalo je status...
E_K_V
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 2.4JTD
Alfa Romeo 159 1.9JTDm
Lokacija: Podgorica
Postovi: 215
Pridružio se: Ned Nov 23, 2008 5:15 pm

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Uto Maj 14, 2013 3:00 pm

meni se desava da mi variraju obrtaji samo dok motor ne prebaci nekih 70-75c.... i sto je interesantno ne desava se uvijek....

koliko sam uspio da sa saznam problem je do nekih klapni koje su na usisu i koje su na modelima od 2008 skinute... te iste klapne valjda sluze za bolje sagorijevanje na nizim obrtajima i sl...al vjerovatno je razlika neprimjetna kad su to kasnije skinuli...

koliko znam i na verzijama koje to imaju mogu da se iskljuce i blokiraju...

meni su to rekli kao jedan od uzroka, i nesto sto je je karatkeristicno za 159tku... sem toga pomenul isu dizne i lose gorivo..e sad gorivo niej sigurno, a dizen sam servisirao pa je isti problem ostao...
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Uto Maj 14, 2013 4:10 pm

Dešava se da dotraju osovine i ležišta osovina pomenutih "swirl flapsova", pa usisna grana počne malo da "pušta" vazduh, boost bude manji nego što je potrebno, a to, naravno, utiče na performanse...
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
avatar25
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 23
Pridružio se: Pon Feb 27, 2012 3:37 pm

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Uto Maj 21, 2013 8:47 pm

Ja sam imao isti problem, kada je auto hladno nije bilo oscilacija, ali kada se zagrije, na semaforu narocito, obrtaji skacu povremeno i nemiran rad motora. Ispostavilo se da su klapne na usisnoj grani motora. Nasao sam na nekom njemackom forumu da to rjesavaju tako sto odvoje klapne od elektromotora koji ih okrece (skine se samo polugica koja ih povezuje) a klapne se blokiraju u krajnje otvorenom polozaju.

Nakon sto sam to uradio presao sam oko 20.000 km i za sada nema nikakvih problema. Jedini nedostatak je taj sto je alfa malo lena na nizim obrtajima, ne vuce vise od 1.500 kao nekada vec od 1.800-1.900 obrtaja. Obzirom koliko je usisna grana skupa, a to je jedino pravo rjesenje, ova solucija nije uopste losa. Ciscenje klapni ne vrijedi jer se lezista pojedu i to pravi problem a ne garez. U svakom slucaju nema vise problema.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Uto Maj 21, 2013 9:40 pm

Kad propadnu "swirl flaps" ležišta usisna grana počne da "pušta" - boost dostiže traženu vrednost sa malim kašnjenjem, a ne može da bude ni konstantan u dužem intervalu.

To se rešava skidanjem usisne grane, potpunim vađenjem "swirl flaps" i zatvaranjem otvora-ležišta. Usput se i sve lepo očisti...

http://www.alfaowner.com/Forum/5241356-post230.html

Eventualni pad performansi na malim obrtajima se lako nadoknadi malim remapom u toj zoni (poveća se boost).
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
bobek
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 16v
Lokacija: Obrenovac
Postovi: 39
Pridružio se: Pon Avg 06, 2012 10:45 am

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Pon Maj 27, 2013 10:26 pm

Da li zna neko koliko košta nova usisna grana za JTDm 1.9 16V? Jel menjao to neko?
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Uto Maj 28, 2013 4:49 am

Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Uto Maj 28, 2013 5:44 am

300e kod nas.

Tapatalk HD
Korisnikov avatar
bobek
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 16v
Lokacija: Obrenovac
Postovi: 39
Pridružio se: Pon Avg 06, 2012 10:45 am

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Pet Jul 05, 2013 9:44 pm

Mehaničar je detektovao problem. Crkla je usisna grana! Dve klapne su otpale i skoro upale u motor!! E sad, sreća u nesreći je to da su se zaglavile negde usput, i po svemu sudeći samo "očešale" ventile. U svakom slučaju, radi sigurnosti da nije ništa teško oštećeno, morala se skinuti glava motora, da bi se izvukle klapne i proverili ventili. Mislim da sam imao izuzetno puno sreće, ali videćemo kad se detaljno pregledaju ventili.

E sad, moja 159-ka je redizajnirana verzija, usis je plastični. Znači priče kako kod ovakvog usisa ne mogu klapne da otpadnu NISU tačne! Klapne su stradale usled nataložene gareži, tako da bi moj savet bio da se na nekih 100-120 hiljada kilometara skine usis i dobro očisti!

Naravno, onima koji imaju iste simptome sa snimka koji sam postavio savetujem da bez odlaganja posete servis, skinu i provere usisnu granu! Nije jednostavno, ali mnogo je jeftinije nego da je klapna uletela među ventile!

Ono što ću još sigurno uraditi kad ovo sredim je blokada EGR ventila. Mislim da je za ovoliku garež pre svega on krivac.

Evo i slika usisne grane:


Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Korisnikov avatar
bobek
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 16v
Lokacija: Obrenovac
Postovi: 39
Pridružio se: Pon Avg 06, 2012 10:45 am

Re: Vibracije Alfa 159 1.9 JTDm 16v

Uto Jul 16, 2013 7:59 pm

Povađene klapne, sve je ostalo čitavo, srećom zaglavile se usput.. Očišćena usisna grana, nema više nikakvih vibracija, auto mirnije radi.

Pozdrav i hvala svima na sugestijama :arflag

Povratak na “Diesel Potenza”