Vise problema - Hitno!

Generacija najlepših Alfinih automobila iz novije istorije
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Vise problema - Hitno!

Sre Jun 26, 2019 5:42 pm

Egr ako je u funkciji ne znaci da je ispravan, tj mozda ne zatvara dovoljno ako je prljav. Protokomer takodje moze tako da utice, ne znam kako je isproban, ali treba meriti u voznji njegove parametre, kao i parametre map senzora.
Slika
Korisnikov avatar
dejan91ru
Garaža: Alfa Romeo 147 2003 1.9mjet
Lokacija: Ruma
Lokacija: Ruma
Postovi: 168
Pridružio se: Sre Jan 06, 2010 11:36 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Sre Jun 26, 2019 7:17 pm

Hvala na savetima,auto mi je kod majstora, pa cu javiti sta se desava i sta sam resio rekao sam ako treba i turbo da se skida skinucu. Da zacepim egr i dpf da uklonim to mogu uvek i za jedan dan da resim samo pokusavam da to izbegnem ako je moguce.
Korisnikov avatar
dejan91ru
Garaža: Alfa Romeo 147 2003 1.9mjet
Lokacija: Ruma
Lokacija: Ruma
Postovi: 168
Pridružio se: Sre Jan 06, 2010 11:36 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Sre Jun 26, 2019 7:40 pm

Meren protokomer i dobar je meren u voznji, egr da ne zatvori auto nece preci 3000rpm
A radjen je akutator test znaci ako ga ne otvori skroz i ne zatvori izadje greska da nije mogao izvrsiti komandu tako da i ta opcija odpada. Problem je veoma glup sigurno a otkricu ga uporan sam.
Korisnikov avatar
NeCi
Garaža: 159sw 1.9 jtdm
156sw 1.9 jtd
33 1.7 16v boxer
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 463
Pridružio se: Pet Okt 07, 2011 11:53 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Sre Jun 26, 2019 10:08 pm

meni je takav problem na 156ci bio u voznji sam snimao mapu i vidi se da opadne gorivo u trenutku kad izgubi gas i secne tako, na kraju je bio protokomer los kad sam ga zamenio sve je islo bez prekida...snimi mapu u voznji i videce se sta je...
Korisnikov avatar
dejan91ru
Garaža: Alfa Romeo 147 2003 1.9mjet
Lokacija: Ruma
Lokacija: Ruma
Postovi: 168
Pridružio se: Sre Jan 06, 2010 11:36 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Čet Jun 27, 2019 5:34 am

Snimao sam i protokomer je odlican.ja sam prvo sumnjao na njega ali nije.
Korisnikov avatar
dejan91ru
Garaža: Alfa Romeo 147 2003 1.9mjet
Lokacija: Ruma
Lokacija: Ruma
Postovi: 168
Pridružio se: Sre Jan 06, 2010 11:36 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Čet Jun 27, 2019 4:53 pm

Danas mali napredak, otkrivena je jedna stvara i sada se radi,klapnice su se otkacile na usisnoj grani, samo se jadna okrace ostale 3 su zacementirane, i sama opruga je spala ili pukla koja se okrece tako da je to mrtvo. Kad skinem klapne javljam sta se desilo a msm da cu i turbinu skidati i na proveru.danas menjan el ventil turba,proveravan vakum na turbu,sva creva sa vakuma dobra,zacepio sam i egr da slucajno ne zeza i on,stavio i drugi protokomer,probao bez protokomera uvek ista situacija.tako da su ostale jos te 2 stvari cisti se usis skidaju klapne i turbo na sto.javljam za dalje
Korisnikov avatar
_bukimeister_
Garaža: Alfa Romeo 159, 1.9 jtdm 110KW 16V
Lokacija: Kotor
Postovi: 16
Pridružio se: Uto Jun 25, 2019 10:46 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Pet Jun 28, 2019 10:37 am

A i ja sam evo trenutno u kupovini jedne alfe 159, 1.9 110kw, i baš me strah tih klapni. Nemaju problem na motoru od 120ks, ali na ovom od 150ks, bas prave problem, cak mogu i da naprave havariju u motoru. Kad bih nasao neku od 120ks, odma bih je uzeo, bez razmisljanja, a ovako, bas me brinu te klapne u usisnoj grani i ne znam sta da radim. Kakve sam srece, tacno znam da bih potrefio na takvo auto, da mi se to desi. Ti si dobro prošao, kako je moglo biti. Nisam jos naisao na nekog da vozi alfu 159 od 110kw i da mu se to nije desilo.
Korisnikov avatar
milosnbgd
Drug Član
Drug Član
Garaža: c204, SLK
Lokacija: Beograd
Postovi: 2144
Pridružio se: Uto Sep 20, 2016 2:23 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Pet Jun 28, 2019 2:05 pm

Druze, to je najmanji problem koji moze da te zadesi...Bar se to lako resi
ALFAFORZAITALIA
Korisnikov avatar
_bukimeister_
Garaža: Alfa Romeo 159, 1.9 jtdm 110KW 16V
Lokacija: Kotor
Postovi: 16
Pridružio se: Uto Jun 25, 2019 10:46 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Pet Jun 28, 2019 2:08 pm

Da, ali ako ne znaš da su otpale, pa ti ulete u motor, kraj ti je.. nije bas bezazlen problem. Ne znam da li može da se vidi spolja da li postoje klapne na motoru, kad budem gledao auto da obratim paznju.
Korisnikov avatar
G0XY
Garaža: Mito QV
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd-Bele Vode
Postovi: 6713
Pridružio se: Pet Nov 20, 2009 12:21 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Pet Jun 28, 2019 2:19 pm

Ako su klapne toliki finansijski problem,zašto uopšte gledate vozila koja niste u stanju da održavate??
A Man's Got to Know His Limitations...
Korisnikov avatar
_bukimeister_
Garaža: Alfa Romeo 159, 1.9 jtdm 110KW 16V
Lokacija: Kotor
Postovi: 16
Pridružio se: Uto Jun 25, 2019 10:46 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Pet Jun 28, 2019 2:41 pm

G0XY napisao:Ako su klapne toliki finansijski problem,zašto uopšte gledate vozila koja niste u stanju da održavate??
Ovo nema veze s vezom, uz duzno postovanje. Ja samo kazem da klapne mogu napraviti havariju, koliko sam upoznat i da treba biti oprezan. Ili staviti novu usisnu granu ili skinuti stare klapne, zatvoriti rupe i voziti bez brge. Ne razumijemo se svi oko vozila na forumu baš najbolje, zato i dolazimo ovdje postavljamo pitanja i želimo čuti mišljenja drugih vozača i njihova iskustva, s toga je i moje postavljeno pitanje bilo : "Da li moze spolja da se vidi, postoje li klapne ili ne" nekako da se zaviri. Jer kupiti auto, pa ga odma voziti kod majstora, nema smisla. Zato prije kupovine provjeriti sve sto se može vidjeti golim okom i na kompjuteru, kako bi se trgovao sto bolji primjerak. Cesto ni to ne moze biti garancija, ali je veca vjerovatnoća da ćeš izbjeci potencijalne kvarove i podvale prethodnih vlasnika. Ponavljam, ne radi se o odrzavanju vozila niti cijeni vozila, vec o tome da se kupi sto bolji auto i da se prije kupovine dobro isprovjerava sve što su boljke tog motora ili vozila, kako bi nakon kupovine imali dobar i pouzdan auto, a ne auto koji ce biti vise kod majstora nego kod tebe.
Korisnikov avatar
G0XY
Garaža: Mito QV
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd-Bele Vode
Postovi: 6713
Pridružio se: Pet Nov 20, 2009 12:21 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Pet Jun 28, 2019 3:14 pm

Vek trajanja usisne grane sa uključenim EGR ventilom je 120-150.000 km i ako tražiš auto sa dobrom granom,možeš ga naći samo ako je neko već stavio novu granu i ima za to dokumentaciju.Taj što ima dokumentaciju,sigurno će skuplje da prodaje auto,od onoga što ima mačku u džaku.
Ako hoćeš bilo koji auto sa varijabilnim usisom,računaj probleme sa granom nakon 150.000km i kada kupuješ takav polovan auto,računaj da pored velikog servisa,odmah rešavaš i problem sa varijabilnim usisom,koliko god to tebi bilo ekonomski neracionalno.
Polovan auto sa varijabilnim usisom traži ulaganje i ako nisi u startu spreman da odvojiš sumu novca za njegovo dovođenje u ispravno stanje,gledaj neki drugi jeftiniji auto bez varijabilnog usisa i sa manjom snagom i manjom elastičnošću u niskim obrtajima.
Sve 159-ke su debelo zagazile preko 150.000km i koliko god vama bila primamljiva niska prodajna cena za luksuzan i moćan auto,takav auto traži i odgovarajuće ulaganje i ne može se kupovati sa knapiranim budžetom.
A Man's Got to Know His Limitations...
Korisnikov avatar
_bukimeister_
Garaža: Alfa Romeo 159, 1.9 jtdm 110KW 16V
Lokacija: Kotor
Postovi: 16
Pridružio se: Uto Jun 25, 2019 10:46 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Pet Jun 28, 2019 3:28 pm

Najgore je što se uvozi svašta i što je vjerovatno i ko zna koliko puta vraćana kilometraža. Provjeriću da li su skinute klapne, ako nisu, onda ću znati da moram odraditi taj zahvat ili promjeniti i staviti novu granu. Mislio sam samo da li nekako ja mogu na licu mjesta provjeriti da li postoje te klapnice ili ne. Da li se nekako vidi spolja. Postoje dvije alfe koje cu pogledati i to su, bar po cijeni i kilometraži dvije najbolje koje se mogu naći u CG. Ovamo nažalost nije neki izbor. Jedna je prešla navodnih 182500 i cijena je 5800€, a druga je prešla 201300km, cijena 4800€.
Nema ništa drugo za sad. Ima, ali jetinije i sa vecom kilometražom. Možda je neko ranije već dirao i skidao klapne, pa me zato zanima da li nekako mogu provjeriti, ali ako ništa, svakako ću je odvesti do majstora prije trgovine da je pregleda, pa možda on uspije da ustanovi da li postoje klapne, bez skidanja usisa.
Korisnikov avatar
G0XY
Garaža: Mito QV
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd-Bele Vode
Postovi: 6713
Pridružio se: Pet Nov 20, 2009 12:21 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Pet Jun 28, 2019 3:35 pm

Može se proveriti,ako je neko ranije skinuo klapne i adaptirao softver za rad bez njih.
Ja sam to uradio jednom prilikom na prošloj 159-ci od 150ks na velikom servisu koji sam odradio odmah nakon kupovine auta.Dodatni rad servisa na čišćenju usisne grane i uklanjanju klapni i zatvaranju rupa koje ostanu posle osovinica,me je koštalo 50eur dodatnih na cenu velikog servisa.
Sve to je bilo upisano u servisnu knjižicu,koju sam dobio od servisa koji je odradio sve što sam zahtevao.
Ako naletiš na tako neku dokumentaciju,onda možeš biti siguran da je to odrađeno kako treba.
Kasnije sam skinuo tu granu,prodao je nekome ko je imao sličan problem,a kupio novu granu sa krilcima i ugradio :)
Poslednja izmena od G0XY u Pet Jun 28, 2019 3:44 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
A Man's Got to Know His Limitations...
Korisnikov avatar
_bukimeister_
Garaža: Alfa Romeo 159, 1.9 jtdm 110KW 16V
Lokacija: Kotor
Postovi: 16
Pridružio se: Uto Jun 25, 2019 10:46 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Pet Jun 28, 2019 3:43 pm

Da, razumijem. To svakako moram provjeriti ili rijesiti, jer moze biti bas opasno po motor, a onda steta ne bi bila samo klapne,vec bi to preraslo u mnogo vece ulaganje, radi dijela od 200e ili uklanjanja klapni od stotinjak eura.
Tesko je naci i majstora koji se dobro razumije i kojem se moze vjerovati. Prvi put vozim Alfu i moraću se dobro raspitati kod kojeg majstora provjereno da je vozim, koji se u njih dobro razumije. Nadam se samo da cu imati srece, jer sam licno jedan od onih koji ne vjeruje definitivno loše priče o alfama. Postoje naravno slabe tačke, ali to ima na svakom vozilu ,samo je važno kako se odrzavala i kako se ophodilo prema njoj.
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Vise problema - Hitno!

Pet Jun 28, 2019 4:28 pm

Moze spolja da se vidi da li su klapne izvadjene ili ne. To vazi za aluminijumsku granu, za plasticnu usisnu granu nisam siguran, neka me neko ispravi ako gresim ali ceo mehanizam za pokretanje klapnica je u samoj plasticnoj usisnoj grani.


Treba da se skine plasticni poklopac motora i sa gornje strane usisne grane vidi se da li su stavljeni cepovi ili ima sina koja povezuje i pokrece sva krilca istovremeno.

Problem sa usisnom granom je sto se krilca zaprljaju i blokiraju, i drugi problem je sto nastane luft u osovinama pa krilca landaraju u svom lezistu i sto nastane luft u sini koja ih povezuje pa ona spadne i ne pokrece sve njih odjednom.


Ako na autu koji gledas imaju krilca probaj nekim dugackim klestima da dohvatis tu sinu i mrdas da vidis da li spada i koliko ima lufta i sl.

Ovako samo mozes proveriti koliko ti je hitna intervencija skidanja grane i detaljnije provere. U svakom slucaju jedina garancija je zamena usisne grane ili izbacivanja krilaca.


Ovako je kod mene, vidi se u dnu slike cep na mesti gde je bila osovina.

Slika
Korisnikov avatar
dejan91ru
Garaža: Alfa Romeo 147 2003 1.9mjet
Lokacija: Ruma
Lokacija: Ruma
Postovi: 168
Pridružio se: Sre Jan 06, 2010 11:36 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Pet Jun 28, 2019 7:09 pm

moze da se proveri bas kao stocje kolega radoica rekao. meni je spala sina sa klapnica koja ih povezuje da rade zajedno. grana je bila cadjava ali ne bas nesto preterano. oko klapnica je bilo haos ali nisu radile.mogle su se rucno pomerati nisu bile cementirane. ali su bile zatvorene i samo jedna je radila koju je pokretao motoric klapni. ono sto sam ja radio izvatio leptire ostala je osovina da ne bih morao cepovati i praviti cepove umesto klapnica. motoric od klapnica ostao ukljucen da odradjuje da ne pali gresku tao da softverski ne mora nista da se dira. uradio sam taman i veliki servis ocistio usisnu granu, klapnu usisne grade i sve pratece elemente. proverio sam turbinu odlicna je kao sto sam i pretpostavio. auto se sklapa sada tako da cu sutra sve znati kada ga upalimo. i da na plasticnoj usisnoj grani ne moze da se vidi rad klapni. na aluminiumskoj grani stoje kod grejaca i pri dodavanju gasa u leru one moraju sve da se zakrecu ako to ne radi cupaj napolje ili kupuj drugi usis.
Korisnikov avatar
_bukimeister_
Garaža: Alfa Romeo 159, 1.9 jtdm 110KW 16V
Lokacija: Kotor
Postovi: 16
Pridružio se: Uto Jun 25, 2019 10:46 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Sub Jun 29, 2019 12:41 am

Dobro ljudi, nadam se da cu imati srece i da je to neko vec zavrsio prije mene :) Hvala puno svima na savjetima i objasnjenjima. Mali Radojica hvala na slici, nastojacu da prepoznam to i da zavirim ima li ih. Pokušaću i da slikam, ako ne budem siguran, a vlasnik ne bude znao da li je rađeno ili ne, pa ću poslati ovdje. S ozbirom da je svaka 159-ka dosta prošla, možda je to i odrađeno, ko će ga znati, ako ne, ja ću odraditi da ne razmisljam. Cini mi se da bih svaki put kad bih krenuo negdje sa njom mislio o tome. Tako radi mirne savjesti, srediti usisnu granu. U opisu ovog jednog oglasa piše da su odrađeni svi servisi, da je maltene sve sređeno i da za sve postoje računi. Uloženo je 1700e ,pa možda je i to odrađeno prilikom tog velikog servisa.
Dejan91ru, nadam se da ce se i sutra rijesiti tvoj problem, jer evo se i ti danima namuči oko toga, više je vakat da se riješi i baš imam osjećaj da ćeš sa time sad što si uradio riješiti sve. S obzirom da je sve drugo na vozilu u redu što si provjerio, mislim da više nema što i da ćeš sa time riješiti problem.
Korisnikov avatar
dejan91ru
Garaža: Alfa Romeo 147 2003 1.9mjet
Lokacija: Ruma
Lokacija: Ruma
Postovi: 168
Pridružio se: Sre Jan 06, 2010 11:36 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Sub Jun 29, 2019 8:12 am

Hvala _bukimeister_ nadam se da je agonija gotova kad se sklopi, i tebi srecno sa kupovinom auta, ako ne budes nasao nista pametno prodacu ti ja moju gde je sve odradjeno. Al tek za koji mesec kad mi dosadi
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Vise problema - Hitno!

Sub Jun 29, 2019 1:20 pm

_bukimeister_ napisao:Jer kupiti auto, pa ga odma voziti kod majstora, nema smisla
Nema smisla ako kupis nov u salonu. Sa druge strane polovan auto bez dinara ulaganja moze da prodaje samo onaj kome je dosadio, pa trazi nesto drugo, a takvih je malo. Cak i tada treba odraditi redovne servise
Slika
Korisnikov avatar
alonso14
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: -
-ex Q2 211cv 3 porta
-ex Rossalinda Challenge Stradale by Nova Speed
-ex Giulietta QV Edizione Corsa 301cv by Nova Speed

- ex GTI PP DSG 317 cv by OnlyRevo

- S3 8v 370 cv by Freaks Motorsport

- MK6 GTI DSG 271 cv by Freaks Motorsport
Lokacija: MG
Postovi: 3354
Pridružio se: Čet Avg 25, 2016 5:45 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Sub Jun 29, 2019 3:38 pm

_bukimeister_ napisao:Dobro ljudi, nadam se da cu imati srece i da je to neko vec zavrsio prije mene :) Hvala puno svima na savjetima i objasnjenjima. Mali Radojica hvala na slici, nastojacu da prepoznam to i da zavirim ima li ih. Pokušaću i da slikam, ako ne budem siguran, a vlasnik ne bude znao da li je rađeno ili ne, pa ću poslati ovdje. S ozbirom da je svaka 159-ka dosta prošla, možda je to i odrađeno, ko će ga znati, ako ne, ja ću odraditi da ne razmisljam. Cini mi se da bih svaki put kad bih krenuo negdje sa njom mislio o tome. Tako radi mirne savjesti, srediti usisnu granu. U opisu ovog jednog oglasa piše da su odrađeni svi servisi, da je maltene sve sređeno i da za sve postoje računi. Uloženo je 1700e ,pa možda je i to odrađeno prilikom tog velikog servisa.
Dejan91ru, nadam se da ce se i sutra rijesiti tvoj problem, jer evo se i ti danima namuči oko toga, više je vakat da se riješi i baš imam osjećaj da ćeš sa time sad što si uradio riješiti sve. S obzirom da je sve drugo na vozilu u redu što si provjerio, mislim da više nema što i da ćeš sa time riješiti problem.
Slika

Kolega je bas u ozbiljnoj agoniji izgleda
'' Izabran sam zbog suptilnog magnetizma moje licnosti ''
Korisnikov avatar
ChobbyJTD
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Detelinara Novi Sad
Postovi: 603
Pridružio se: Čet Okt 30, 2014 10:20 pm

Sub Jun 29, 2019 3:40 pm

Ja bih zaobisao auto koji bi mi stvarao noćne more i pre kupovine. Kao da rešavanje tih klapni košta milion dukata pa treba lomiti glavu oko toga po forumima i instagramima.
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Vise problema - Hitno!

Sub Jun 29, 2019 4:02 pm

A tek plivajuci kad mu crkne... :P
Slika
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Vise problema - Hitno!

Sub Jun 29, 2019 4:03 pm

Izbegavati auto sa klapnama jer su potencijalni problem,izbegavati auto sa turbom jer remont košta puno,onda najveći srpski neprijatelj (posle promaje) plivajući zamajac i njega obavezno izbegavati,izbegavati auto da alunminijumskim felnama i niskoprofilim gumama jer znamo kakvi su nam putevi,izbegavati auto sa puno elektronike i tih džidža midža jer sve je to potencijalni kvar...pa egr pa dpf pa automatik pa...
U glavnom najšrećniji je čovek i najsigurniji kad izbegne da kupi auto i mirno spava (ne treba ni bicikl kupiti jer će ga kad tad neko ukrasti)
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Vise problema - Hitno!

Sub Jun 29, 2019 5:21 pm

thinkof: ...izbegavati auto sa kukom, ko zna sta je teglio, izbegavati siber, ko zna kad ce da pocne da prokisnjava, izbegavati auto sa troje vrata jer treba ustati jednom godisnje da neko sedne pozadi, izbegavati auto sa malim gepekom, kako ves masinu da spakujes kad kupis, izbegavati auto sa zupcastim kaisem jer mora da se menja nekad, izbegavati auto ako ga ne prodaje vlasnik pa mora prevod da se plati, izbegavati 16+ felne jer su skupe gume, izbegavati kozna sedista hladna zimi, vruca leti, izbegavati kabriolete moze krov da crkne, izbegavati spusten auto, ne moze na ivicnjak da se popne.
Slika

Povratak na “Alfa Romeo 159 | Brera/Spider | 8C Comeptizione/Spider”