Problem sa radiom : 147

CD, radio, ozvučenje, navigacija itd... Sve o elektrouređajima u našim Alfama.
tony_navigator
Garaža: Alfa Romeo 147 2005 restyling
Lokacija: Beograd
Postovi: 4
Pridružio se: Čet Sep 22, 2016 4:47 pm

Problem sa radiom : 147

Čet Sep 22, 2016 5:17 pm

Pozdrav svima od novog clana na forumu iz Beograda, i od nedavno, vlasnika prve alfe 147.

U pitanju je restyling model iz 2005, i imam sledeci problem.

Kada sam kupovao auto, vlasnik mi je ukazao na probleme sa radiom, u smislu da nekada, kada se radio upali, ima tona, a nekada ne. Prekine se ton kada se predje preko rupe, i u suprtonom, vrati se ton, ako ga pre nije bilo. To mi nije bio veliki problem, jer sam mislio da je u pitanju samo labav kontakt negde.

Medjutim, od pre neki dan, tona nema uopste. Displey na radiu radi. Stanice se memorisu i pretrazuju. Disk se procita i moze se setati kroz pesme. Ali tone nema nikako. Misleci da je radio nekako crkao, otisao sam do lika koji je prodavao drugi, isti, fabricki radio za 147-cu. Kada sam dosao do njega, radio mu je bio prikacen u fiatu, i sve je radilo kako treba. Prikacili smo radio u alfu, i opet nema tona. Stavili smo neki stari Blaupunkt radio, sa kasetom, dobijam ton sa FM radio stanica. Ponovo smo ubacili fabricki radio, i opet nema tona. On je nastavio da gleda po zicama, i na kraju je sa vozacevih vrata izvadio utikac koji sprovodi elektriku do njih, i istog trenutka, sa prikacenim i ukljucenim radiom, ton se vratio. Cim je vratio utikac na mesto, ton se izgubio.

Na kraju sam se vratio kuci, i probao sa mojim radiom, koji sam izvadio i nehotice ostavio kuci (pa ga nisam imao sa sobom kod majstora - prodavca radia), i ponovio sve isto sto je majstor uradio, i dobio sam isti efekat.

Iz toga zakljucujem da radio radi i da imam neki problem sa vratima.

Da sumiram. Kada je fabricki radio ukljucen, nema tona. Sve kontrole na radiu rade. Kada izvadim utikac iz vozacevih vrata, tona ima. Na svim vratima, osim, naravno vozacevih. Kada izvadim fabricki radio, i ubacim stari Blaupunkt radio koji nije kodiran (mislim da je auto bio nekad na Opel Astri), imam ton na svim zvucnicima.

Situacija mi totalno zbunjujuca. Da li je neko od clanova imao slican problem, ili moze da mi kaze sta mogu da uradim sam? Pretpostavljam da svakako moram da odem do majstora za auto elektroniku, al rekoh da ispucam sve opcije koje mogu sam.

Pozdrav svima,
Ivan
Korisnikov avatar
TheWickerMan
Administrator
Administrator
Garaža: Alfa Giulietta 1.4 TCT
Lancia Delta III 1.4 T-Jet
Lokacija: Stuttgart-Kraljevo
Postovi: 6293
Pridružio se: Sub Apr 18, 2009 2:54 pm

Re: Problem sa radiom

Čet Sep 22, 2016 5:33 pm

Neki zvučnik u tim vratima ti prespaja na masu verovatno.
tony_navigator
Garaža: Alfa Romeo 147 2005 restyling
Lokacija: Beograd
Postovi: 4
Pridružio se: Čet Sep 22, 2016 4:47 pm

Re: Problem sa radiom

Čet Sep 22, 2016 6:06 pm

@TheWickerMan, hvala na odgovoru. Razmisljao sam o tome takodje. Nije mi jasno zasto se onda cuje kada instaliram nefrabricki nekodiran radio?
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Problem sa radiom

Čet Sep 22, 2016 7:39 pm

Pravi kratak spoj i blokira ti izlaze...Pokusaj malo da rukom uvrnes ceo buzir iz stuba ka vratima ili otkaci zvucnik u vratima i probaj.
Slika
tony_navigator
Garaža: Alfa Romeo 147 2005 restyling
Lokacija: Beograd
Postovi: 4
Pridružio se: Čet Sep 22, 2016 4:47 pm

Re: Problem sa radiom

Čet Sep 22, 2016 10:31 pm

@elas, hvala, pokusacu :)
Korisnikov avatar
nole1985
Garaža: ex Alfa 147 jtdM 16v 2006. 5p distinctive
Lokacija: Kraljevo
Postovi: 1212
Pridružio se: Pet Okt 11, 2013 10:40 am

Re: Problem sa radiom

Pet Sep 23, 2016 6:30 am

Situacija nije toliko zbunjujuća...samo ti fabrički radio i taj aftermarket nemaju identičnu zaštitu od kratkog spoja, pa fabrički isključi izlaze a taj drugi gura (verovatno bi i on posle nekog vremena isključio).

Imaš druže negde spoj, od džeka na vozačevim vratima (na samim vratima) ili negde dalje ka zvučniku, zaključno sa zvučnikom. Probaj sledeće: Skini tapacir (ako skidaš prvi put pitaj da ti objasnimo kako), džek na vratima neka bude sastavljen, a džek na zvučniku otkači.Ako radio ne isključuje problem je sam zvučnik.Ako izbaci opet onda prati instalaciju ka džeku na vratima i sam džek...Radio ti najverovatnije nije u problemu.
tony_navigator
Garaža: Alfa Romeo 147 2005 restyling
Lokacija: Beograd
Postovi: 4
Pridružio se: Čet Sep 22, 2016 4:47 pm

Re: Problem sa radiom

Pet Sep 23, 2016 8:24 am

@nole1985, hvala na detaljnom odgovoru, provericu. Tapacir nisam skidao, ali sam nasao kanal nekog Italijana na YouTube-u, koji bas detaljno pokazuje kako sta radi, takodje na Alfi 147. Verujem da je isto na svakoj, tako da se ne morate cimati da pisete kako se to radi.

A evo njegovog kanala, pa ce nekome mozda znaciti to sto je on okacio.
https://www.youtube.com/channel/UCNh4gp ... Zfhs76ofTA

Povratak na “In Elettronica Alfa”