Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

CD, radio, ozvučenje, navigacija itd... Sve o elektrouređajima u našim Alfama.
Korisnikov avatar
Puzo81
Garaža: Alfa romeo 159 1.9Jtdm 180ks Lusso edition
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 614
Pridružio se: Pon Jul 25, 2016 3:20 pm

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Sub Mar 17, 2018 9:42 pm

Hvala Chobby :arflag

Vidim ja da cemo uz cugu volan i tempomat da ugradjujemo :)
Korisnikov avatar
ChobbyJTD
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Detelinara Novi Sad
Postovi: 603
Pridružio se: Čet Okt 30, 2014 10:20 pm

Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Sub Mar 17, 2018 9:52 pm

Vidim i ja :) Ja kod mene provodim kraju i ubacivanje enterijera iz gt-a, ali imam posla preko glave u firmi pa ne mogu da završim.
Korisnikov avatar
Puzo81
Garaža: Alfa romeo 159 1.9Jtdm 180ks Lusso edition
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 614
Pridružio se: Pon Jul 25, 2016 3:20 pm

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Sre Mar 21, 2018 9:18 am

:drink :arflag


Stigao odličan MF volan, špulna a džek koji ulazi u špulnu i onaj u cd ću dobiti za par dana (verovatno onaj postojeći nema ubačene buksne za MF :scratch: ).

Ono što me buni je ovo, neću znati dok ne skinem da li paše špulna na postojeći ablender ili?
Zeks napisao:Sad ja... Kada sam bio kod električara da probamo celu operaciju bilo je bezuspešno.
Elem, mf špulna uopšte ne pasuje na moj ablender. Isti je raspored rupa i to sve, ali onaj nastavak koji ulazi u ablender ne pasuje. Pošto sam to pokušavao pre nekoliko meseci pišem po sećanju... Kod mene se senzor položaja volana nalazi u gornjem delu ablendera, a koliko sam primetio na vašim slikama nikome nije tako (ok, kapiram nije isti model auta).

Nakon toga sam ja poručio i drugi ablender, ali onda ne pasuje taj senzor, pa se nisam dalje igrao sa tim. Ako neko zna u čemu je fora, cenio bih da podeli.
Shanirani napisao:Imas gomilu razlicitih spulni. Moras da nadjes spulnu sa istim onim zarezima pozadi ali da je za mf volan.
Tj ti zarezi pozadi su bitni kako stoje da li na 10 i 2 sata ili drugacije.


Mali tut

[video][/video]
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Sub Apr 07, 2018 6:56 pm

Stigli konačno praznici, evo dođoh u selo kod mojih. Valjda ću do ponedeljka sastaviti sve, daleko je Kikinda od KG :D.

Rasturih, deluje da mi je sve jasno, samo sa ovih fotki ne vidim ove 3 žice iz CD plejera koje su. Pošto moje nisu u boji kao što je u uputstvu.
Na uputstvu je
br2. crno-ljubičasta
br3. žuta
br4. crno-žuta

Ovo je moj džek
Slika

Bilo bi dobro da je bila slika da se vidi taj zeleni džek sa zadnje strane da se vidi raspored žica.


edit:
OK skontao sam, poklapaju mi se žice koje sam dobio uz volan.

Kad te 3 upotrebim za CD, dobijam ove dve koje mi se takođe poklapaju sa džekom od air-bag, i ostaje mi crno-plava. Ta crno-plava dakle je plus i po i ona ide u broj 5. Ako sam dobro shvatio, treba da nađem žicu za poziciju i povežem je tamo.
6. mi je prazna na kablu koji ide u špulnu, šta da radim sa tim?

Evo fotke mog kabla za špulnu.
Slika
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Sub Apr 07, 2018 9:18 pm

Iskoristio sam buksnicu sa onog od airbag što sam odsekao. Dakle ta žica će biti minus. Još samo da skontam gde da je stavim :)
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Pon Apr 09, 2018 9:35 am

Lepo se ja ovde ispričah sam sa sobom :D

Operacija skoro pa uspešna.
Komande za CD plejer funkcionišu, sirena funkcioniše, jedino ne znam kako da testiram airbag :mrgreen:

Ali imam problem sa osvetljenjem volana.
Kada mi je isključena pozicija, tada mi volan svetli, kad je uključim onda ne svetli. Znači obrnuto.
Čak i kada izvučem ključ, ako prekidač vratim na početnu poziciju, svetli mi volan. Pa ako ga okrenem da bude uključena pozicija tada ne svetli.
Nisam baš vičan što se tiče struje.

Ovako sam uradio.

Na volanu sa gornje strane postoje dva džeka. Izvadio sam taj džek i proveravao kada će mi se uključiti pozicija tako što bih spojio tu jednu žicu sa masom. I došao do zaključka da je br. 5 sa sledeće fotke pozicija. A 6 masa.
Ako bih spojio 5 i 6 onda bi mi svetlela pozicija.

Slika


Dakle broj 5. sa džeka špulne koji je + sam spojio na br 5 na ovom džeku od prekidača.
Isto tako i za broj 6 odnosno minus. Inače na džeku od špulne mi je falila buksna na br 6. pa sam je dodao.

Kasnije, malo teže sam primetio da mi svetli volan dok je prekidač isključen. Jbg radio sam na suncu to.
Ponovo sam razmontirao volan, posumnjao da je problem što sam nabudžio ručno tu buksnu na br 6. odlemio sam ali opet isto.

Je l' ima neko savet gde sam pogrešio?
Kasnije ću opet da skinem volan i da otkačim skroz i br. 5 da mi ne svetli volan uopšte, pa ako neko u međuvremenu napiše zaključak da probam da namestim.
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Pon Apr 09, 2018 11:34 am

CoyoteKG napisao:
Ovako sam uradio.

Na volanu sa gornje strane postoje dva džeka. Izvadio sam taj džek i proveravao kada će mi se uključiti pozicija tako što bih spojio tu jednu žicu sa masom. I došao do zaključka da je br. 5 sa sledeće fotke pozicija. A 6 masa.
Ako bih spojio 5 i 6 onda bi mi svetlela pozicija.
Ajde da ne piskaras sam sa sobom ;)
Tesko da cu da ti pomognem oko toga posto nisam do sada vezivao kod mene ali samo pokusavam da razjasnim nesto a mozda te i dovede do resenja :)
Mozda se samo terminologija pogubila, posto i sam kazes da nisi vican sa strujom.
Elem, da ne komplikujem dalje...a mozda cu tek da zakomplikujem :lol:
Ako ti je zica br.5 plus(+) od pozicije ili za poziciju a br.6 minus (-) ili masa, tesko da bi ti bilo sta svetlelo kada to spojis, odnosno svetlelo bi sve naokolo posto bi napravio kratak spoj :yes:
Jedino, a sada gledam samo iz tvog opisa je da ...a sada malo plasiticno objasnjeno br. 5 dovod a br 6 odvod sa prekidaca. Ili da sve to zatvara jos krug preko neceg drugog.
Sada si se sam malo vise upletkao oko ovog ali probaj jednostavnije resenje, pronadji koja ti je zica konstantni dovod za poziciji i koja zica dobija struju tek kada das kontak od pozocije.
Sledece nadji ili mozda vec i znas koja ti je zica za komande na volanu i tu zicu povezi zajedno sa zicom koja izlazi sa prekidaca za poziciju.
Korisnikov avatar
ChobbyJTD
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Detelinara Novi Sad
Postovi: 603
Pridružio se: Čet Okt 30, 2014 10:20 pm

Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Pon Apr 09, 2018 11:37 am

Komande treba da sijaju čim se kontakt da, treba izvući plus sa kontakt brave.
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Pon Apr 09, 2018 12:24 pm

to sa kontakt bravom bi mi bilo vec lakse.
Nista, za sada sam skinuo zice koje su za svetlo, pa cekam sledece praznike kad dodjem u selo.
Sad sam se izvezbao, skinem volan i sve za 2 minuta :D.

Inače jeste 5. žica na kablu za špulnu za svetlo, i ako sam dobro razumeo, iza kontakt brave je spojim na neki plus?
Kako da znam šta je plus :)
Korisnikov avatar
NeCi
Garaža: 159sw 1.9 jtdm
156sw 1.9 jtd
33 1.7 16v boxer
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 463
Pridružio se: Pet Okt 07, 2011 11:53 pm

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Pon Apr 09, 2018 12:46 pm

ja kolko sam citao prvi post te 2 zice za osvetljenje dovodis od necega tj, - spajas bilo gde na masu a plus za osvetljenje nalazis od neke zice koja daje poziciju to ispitas obom lampicom , ti si povezao verovatno neki stalan plus pa zato i svetli uvek...
Djokica96
Garaža: Honda Accord Executive
Lokacija: Belgrad
Postovi: 128
Pridružio se: Pet Jun 12, 2015 10:54 am

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Ned Apr 22, 2018 8:44 pm

Jel dzek sa slike onaj dzek sto dovodi struju do prekidaca za svetla i migavce? Mozda si pogresio zicu pa si ubo u onu sto dovodi struju jer je na njoj konstantno plus. Probaj kao sto kaze NeCi da ubodes OD necega, znaci posle prekidaca (rucice) nadi zicu koja je i na nju nakaci plus od volana za svetla. I ako nije frka podeli ovde koja je zica jer mi je rastavljeno sve već 2 dana, pa da se ne mucim da trazim :D :D :D
Korisnikov avatar
vnov
Garaža: Ex Alfa Romeo 147 1.6TS 120ks+chip
Ex Alfa Romeo Sprint QV 1.7 8v
Ex Škoda Octavia A5 FL 1.4TSI
Ex Fiat Punto Sporting 1.2 16v
Ex Alfa Romeo GT 1.9jtd 16v
Alfa Romeo Giulietta Sprint 1.4 tb 2020
Škoda Kodiaq
Peugeot speedfight 3
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 3407
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:27 pm

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Pon Apr 23, 2018 7:09 am

+ za osvetljenje dugmića sam ja doveo sa osvetljenja upaljača tako mi je bilo najlakše.
Slika
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Pon Apr 23, 2018 9:00 am

@Djokica
mozda sad za prvomajske praznike rasturim opet, ali se nadam da ces ti pre toga, pa da ces fotkati :D

Da ova poslednja fotka je prekidac za svetla i zmigavce.
Samo sto sam probao da spojim sa 5. Sad cu probati sa 6. Mislim da ta "odvodi".
Odnosno kad spojim 5 i 6 onda se ukljuci pozicija. Pretpostavljam da prekidac to nekako "spaja". Ja sam spojio na 5, i definitivno je to stalni plus.

Pa ako mi ni tad ne bude radilo kako treba, potrazicu za upaljac.
Korisnikov avatar
NeCi
Garaža: 159sw 1.9 jtdm
156sw 1.9 jtd
33 1.7 16v boxer
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 463
Pridružio se: Pet Okt 07, 2011 11:53 pm

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Pon Apr 23, 2018 7:50 pm

jel imas probnu lampu na 12v sa kabliem? ispitaj koja zica je sta nemoj tako spajati i bosti napamet nesto moze riknuti...
Djokica96
Garaža: Honda Accord Executive
Lokacija: Belgrad
Postovi: 128
Pridružio se: Pet Jun 12, 2015 10:54 am

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Pon Apr 23, 2018 10:33 pm

Probao danas svaku zicu preko lampe, volan povezan na 3. zicu tj onu u sredini, i minus na zicu broj 6. Izgubio sam poziciju i ne rade svetla, tako da to NEMOJTE raditi , sutra nastavljam dalje dz trazim. Najverovatnije cu na drugo mesto, ne mogu da bakcati sa tim. Ni na jednoj od tih zica ne odlazi struja kad se ukljuci pozicija. Dve zice daju neki mali dolazni napon i jedna 12v al ni na jednoj ne vidim da odlazi. Ako neko ima semu bilo bi lepo da okaci ovde.
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Uto Apr 24, 2018 9:12 am

Pa to sam i rekao pre nekoliko postova i ja. Da mi je bilo čudno, sve su dolazne, i da je 6. minus.

Pa sam dobio ovaj odgovor
Ako ti je zica br.5 plus(+) od pozicije ili za poziciju a br.6 minus (-) ili masa, tesko da bi ti bilo sta svetlelo kada to spojis, odnosno svetlelo bi sve naokolo posto bi napravio kratak spoj :yes:
A realno jesam spojio 5 i 6 spajalicom i ukljucile su mi se pozicije. 3. zica mislim da je bila kratka svetla.

Rekoh da imam 0 znanja oko "struje", ali kad je moj auto u pitanju mogu da eksperimentisem.
Pa kad napravim kuršlus koštaće me.

Neci, imam tu lampicu sa 12v.
Dakle normalno ispitivanje bi bilo da spojim tu štipaljkicu negde za neki metal/masu, pa da dam kontakt i bockam dok ne zasvetli sijalica? Pa kad nađem, da isključim kontakt, i ako se isključi lampica to je dakle posle kontakta?
Djokica96
Garaža: Honda Accord Executive
Lokacija: Belgrad
Postovi: 128
Pridružio se: Pet Jun 12, 2015 10:54 am

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Uto Apr 24, 2018 9:55 am

Najverovatnije da cu negde drugde da se nakacim. Ne vredi tu traziti, mnogo je komplikovano i moze svasta da se razjebe a tu vracam kako je bilo. Javljam sta sam uradio pozz
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Uto Apr 24, 2018 10:35 am

Realno i nema potrebe bas tu.
Prvi post teme je preporuka da je tu, ali neko ko ima vec taj volan rece da volan fabricki svetli po davanju kontakta ne ukljucivanju pozicije
Djokica96
Garaža: Honda Accord Executive
Lokacija: Belgrad
Postovi: 128
Pridružio se: Pet Jun 12, 2015 10:54 am

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Uto Apr 24, 2018 11:26 am

Pa onda na kontakt bravu. Tu je blizu jedino. Moze i na 12v upaljac.
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Uto Apr 24, 2018 12:21 pm

pročitao sam celu temu ali jednu stvar nisam uspeo da uhvatim.

da li postoje alfe sa već izvučenom instalacijom za MF volan? da se kupi odgovarajuća špulna i mf volan i to poveže plug&play.

ili uvek mora da se kupuje i ovaj džek pa da se traže pinovi, masa i napajanje?!
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Uto Apr 24, 2018 12:29 pm

Ne verujem, jer drugačiji je džek od airbag-a pa mora da se seče da se prilagodi novoj špulni.
Takođe i instalacija od CD plejera do volana ne postoji, ako fabrički nije već bio MF volan na alfi.
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Uto Apr 24, 2018 12:41 pm

hvala! :gr8:

ja preskacem. :blackeye:
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Uto Apr 24, 2018 12:45 pm

ma kad sam ja namestio, stvarno nije teško :D
Da imam dvorište, pa da dođeš na :drink i da nabudžimo to za sat :).
Možda ti spalim elektriku, ali volan će da radi :whistle:
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Uto Apr 24, 2018 12:55 pm

hvala na ponudi! :drink

da je plug&play odradio bih, tako sam i tempomat. a ovako ću da preskočim, ionako sam narednih par godina osuđen na dečije pesme pa mi je svejedno i šta peva i koliko jako. hahaha
Djokica96
Garaža: Honda Accord Executive
Lokacija: Belgrad
Postovi: 128
Pridružio se: Pet Jun 12, 2015 10:54 am

Re: Ugradnja MF volana sa komandama za muziku

Sre Apr 25, 2018 10:30 pm

U mom slučaju uzet je plus sa ove narandžaste žice koja nema napon dok se ne da kontakt i ne upali auto, da napomenem kontakt brava je u pitanju i mnogo je pristupačnije za nakačivanje nego gore kod komandi za migavce. A meni nije jasno zašto nisam prvo mućnuo šangarepom nego petljao po kablovima al dobro. :banghead: :banghead: :banghead: Još uvek nemam adapter za radio da bi komande radile, al ako ga sad nisam montirao, džaba sam ga kupovao hahaha Nadam se da će mnogima da reši problem. I da napomenem još da žicu na mestu broj 6 iliti minus za osvetljenje volana, nisam imao potrebe da kačim nigde jer je volan svetleo i bez ovoga, kontam da uzima minus preko nečeg drugog.
Slika

[video][/video]

Povratak na “In Elettronica Alfa”