Plitvicka jezera

Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Plitvicka jezera

Pon Sep 22, 2014 3:05 pm

Sasvim slucajno i bez plana smo u petak noc otputovali prema Hrvatskoj i plitvickim jezerima,kum je poreklom iz sela Plitvice i ostala mu je kuca i imanje tamo.Otisli smo da nesto pogledamo i da se dogovorimo kako i sta raditi sa objektima koji su u jako pristojnom stanju i mogu se srediti za najam turistima kojih ima na pretek.
Mogu samo da napomenem da onaj ko nije posetio ovo predivno mesto na planeti,mnogo je propustio jer cu pokusati recima i slikama da docaram tu netaknutu prirodu koja je pod zastitom Unesca i drzave Hrvatske,ponovo proglasena ove godine za najlepse mesto tog tipa.
Plitvicka jezetra se nalazu u Lici koja u prevodu oznacava zemlju vukova,a ja bih dodao suma i vode,kojih ima mnogo.
Prostiru se u duzini od 7 km ima 16 raznih jezera.Nastaju od Bele i Crne reke,spustajuci se padinama i vodopadima ka podnozju gde se ulivaju razni potoci i recice...Na takozvanim sastavcima gde se reka Plitvica spaja sa jezerom i na tom mestu nastaje reka Korana, voda tece dalje ka kordunu.Na izvoru reke Plitvice odnosno iznad njenog izvora nalazi se vila Izvor(u narodu poznatija kao 99) u kojoj je odsedao Tito i razne delegacije,ali o njoj kasnije.
Put smo zapoceli iz Beograda prema Hrvatskoj i iskljucili se na Ivanic grad,dalje vozili prema Sisku.



Slika


Slika
dalje smo isli na Petrinju i Glinu koja je i dalje skoro ostala napustena iz perioda rata,jako malo se ljudi vratilo i sredilo objekte,pa malo deluje sablasno i tuzno.


Slika


Slika
put nastavljamo dalje prema magistrali Karlovac-Zadar prema jezerima




Slika
Ulazak u nacionalni park Plitvicka jezera,ovog puta nisam stigao da odem na zvanican ulaz gde dolaze svi turisti ka mestu Korenica i gde je uprava parka,hoteli i razne druge stvari,vec gde ulaze mestani okolnih sela.

Slika
Jedna lepa stara vodenica koja je radila do pre 30 godina i imala je svoju pravu svrhu,sad je samo atrakcija za fotografisanje


Slika


Slika
uglavnom svi putevi vode kroz sume vecina je asvaltirana i solidna za voznju,usput se naidje na poneko seoce.


Slika


Slika
krecemo u obilazak,vreme je bilo jako lose kisa je padala tokom putovanja i tek kasnije popodne je pocelo razvedravanje


Slika


Slika


Slika
ovo je mesto koje se zove sastavak,tu se jezero Kozjak spaja sa rekom Plitvica(cudno je to da bas na tom mestu nesto kasnije ja se rastanem sa svojim telefonom,upao u slap i otisao daleko od mene)
pravo je jezero a desno se uliva reka


Slika


Slika
Zanimljivo je i to sto su zakonom resili da svaka gradnja objekta,moze biti samo na postojecim i upisanim temeljima starih i da ni jedna kuca ne sme da se vidi sa jezera.Tako da se i dalje odrzi ta celina netaknute prirode.Stroge su kontrole i niko se ne usudjue da pravila krsi.
Jedno od etno sela odnosno apartmani za izdavanje i uglavnom su slicni objekti u okolini.Da napomenem za one koji hoce da vide sve ovo,cene se krecu od 50 pa sve do 200 evra za noc po apartmanu za 2 osobe,sve zavisi gde se smestaj nalazi i koliko je udaljen od jezera.Kum ima opet srecu da je u samom centru parka,na 100 metara od jezera Kozjak i na 50 metara od reke Plitvice na samom mestu gde se to uliva jedno u drugo.


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika
sunce se polako probija kroz oblake i nagovestava lepse vreme


Slika


Slika
napravili mali predah kod kuce,rucali i krenuli da iskoristimo sunce da vidimo sto vise


Slika


Slika
spustili smo se stazom kroz sumu,samo 100 metara od kuce i dolazimo na mesto koje se zove kamp,tu je uglavnom puno turista ali je ovo vec kraj sezone i lose vreme pa se ne vide...Odavde voze brodici po jezeru i svi su na elektro pogone da ne narusavaju i ne prave buku...to moze samo priroda i njoj je dozvoljeno.


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika
voda se pije iz svakog potoka na koji se naidje,iz jezera se zahvati u flasicu bez bojazni da ce se nesto desiti
Ove godine su vode velike i ljudi ne pamte da je ovolika kolicina trenutno,veliki su vodopadi i nivo jezera je dosta povecan,pa su i neke staze poplavljene pa mora da se zaobilazi.


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika
u ovu pecinu se ulazi camcem i ima duzino oko 150 metara


Slika


Slika


Slika
jos jedna zanimljivost o vodi,nije agresivna da kida i jede stenu vec naprotiv protokom ostavlja naslage i pravi kamen zvani sedar od koga mestani prave kuce i ograde
Sledeceg dana rano ujutro,sam sam otisao jer nisam mogao vise da spavam,iskreno je ovde steta i zaspati...ispod kuce na reku Plitvicu.Doziveti jutro je nesto prelepo,sunce se probija i zagreva travu na kojoj je rosa i isparenja prelaze preko reke i polako nestaju.Temperatura vode je jako niska prozirno cista i jako brza.
Mestanin je napravio letnjikovac sa vodenickim tockom,na koji se montira razanj i pece se prase ili jagnje



Slika

Slika


Slika

Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika
Tog istog dana smo krenuli put Beograda,ali nisam mogao da propustim i da ne vidim vilu Izvor.Od sela je udaljena 5 km i ide se kroz sumu lepim asvaltnim putem.


Slika
Vila je gradjena od 1948-1953,gradili su je politicki robijasi rucno bez pomoci masina i nekog ozbiljnijeg alata.Prostire se na povrsini od 6500m2,zanimljive arhitekture sa 47 soba,velikim holom i svim pratecim prostorijama.Kamen za fasadu je dovozen iz zagrebacke regije i ima prelepu zelenkastu boju.Vila se nalazi iznad izvora reke Plitvice koji se i vidi iz dvorista a nalazi se ispod nje na nekih 150 metara.Tito je tu bio samo 3 puta,ali su drugi funkcioneri koristili dosta puta.Bila je kompletna za vreme rata i sve do 2000 i neke godine je postojalo obezbedjenje,ali onda je naprosto sklonjeno i desilo se ovo da je totalno ruinirana,pokradena i unistena...


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika
ovde se vidi izvor reke Plitvice


Slika
usli smo i tunel koji je prokopan pa zatvoren i sluzio je za evakuaciju u slucaju opasnosti...temperatura u tunelu iznosi samo 5 stepeni celzijusa...nismo isli duboko jer nemamo lampe pa je rizicno


Slika


Slika
meni je opsesija kamen i s razlogom sam poneo cekic i stemajz,da izvadim jedan primerak...bilo mi je zao da ja upisujem u knjigu varvara ali morao sam,uzeo sam jedan manji kamen iz fasade tako da se i ne vidi da fali...moji me uslikali na delu


Slika


Slika




Slika
Dalje smo krenuli put Karlovca i Zagreba...usput smo svratili u jedno prelepo malo mesto zvano Slunj.Nalazi se na teritoriji korduna i tu na samom mostu je reka Korana i recica Slunjcica.Mesto kao iz nekih snova,razne pritoke i potoci prolaze ljudima izpod kuca,vodopadi,kaskade...reci ne postoje za tako nesto,steta sto nemam pravi aparat ali i ovim malim se moze docarati priblizno...



Slika


Slika


Slika


Slika
zavrsavam ovo prezentovanje slikom alfe na drvenom mostu,nije me izdala i lepo je podnela put


Slika
Ko nije video mnogo je propustio,ove slike nisu nekog kvaliteta i ja nisam neki fotograf ali se moze bar priblizno docarati ta lepota prirode koja je bukvalno netaknuta...
Slika
Korisnikov avatar
Stromboli
Garaža: Giulia 952 QV
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16V
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 997
Pridružio se: Uto Jul 30, 2013 10:06 am

Re: Plitvicka jezera

Pon Sep 22, 2014 3:16 pm

Prelepo :hello:
`...owning an Alfa is a portal...´ - dovoljno receno.
Korisnikov avatar
Sule
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 16v
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1352
Pridružio se: Pon Nov 19, 2012 8:42 pm

Re: Plitvicka jezera

Pon Sep 22, 2014 4:32 pm

Super tura! Mi planiramo ali nam nekako uvek izmakne. Nadam se da cemo uskoro nesto izvesti! :)
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Plitvicka jezera

Pon Sep 22, 2014 4:53 pm

Ako imas priliku nemoj je propustiti...Mi smo isli preko Siska onako turisticki cisto da vidimo predele,brze je auto putem do Karlovca,preko njega magistrala do plitvica.Odlican put, lepi predeli,jos bolje krivine za voznju alfi.Imas otprilike Bg-Plitvicka jezera oko 530-540 km.
Na ulazu u nacionalni park odnosno u direkciji se kupuje karta koja kosta 120 kuna koliko se secam...to ti je oko 1500 dinara tu negde,sa njom ides po parku i moras da je imas jer ima kontrole odnosno rendzera kako se tamo zovu i kontrolisu.
Mi imamo neku nazovi privilegiju jer su mi kumovi mestani i ne moraju da imaju kartu pa se setamo badava.
Slika
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Plitvicka jezera

Uto Jun 07, 2016 9:07 pm

Nastavak price...posli vikend sam obisao sva jezera.Vreme je bilo jako promenjlivo,od vrucine da se skidam go, do provale oblaka i mokrih gaca.

Slika


Slika
ponovo obisli Titovu vilu 99 i uvek ponesem neki kameni suvenir

Slika

Slika

Slika

Slika
drugog dana smo obisli i gornja jezera...mada je vreme bilo lose i nisam uspeo sve da uslikam i snimim

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
voda se pije gde god se vidi i ima pristupa

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Slika

Povratak na “Nostri Viaggi”