Letovanje Grcka

Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Letovanje Grcka

Pet Apr 19, 2013 7:14 pm

Polako stize i leto,razmisljam o moru pa mi se sad ide do Grcke.Da li je neko gledao aranzmane i koje su cene za ovo leto isao bi sa suprugom i dvoje dece sopstvenim prevozom jer nismo za grupni prevoz busom.Posle bi produzio do Italije kod rodjaka.
Slika
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Letovanje Grcka

Pet Apr 19, 2013 8:14 pm

Možda si malo zakasnio, mislim za neke ozbiljnije popuste i dobre cene, ali ajd' sad... :)

Hožeš apartmane ili hotele?
Mi smo ove godine uplatili Thasos, polupansion, hotel 4 zvezdice, 31 Euro po osobi, to nije loša cena, hotel na samoj obali, parking, WiFi, sve ostalo kalsika.
E sad, bilo je ponuda i 25 Eura za polupansion i slične uslove, ali je to sve prodato u februaru.

Prošle godine smo imali slično za 28 Eura hotel Lito, to je čini mi se još uvek aktuelno, ali je hotel malo dalje od mora, nekih 400 metara, ima izvrstan parking, bazen, ko ide kolima nema nikakav problem za plažu.

Što se tiče apartmana to ne znam najbolje, nismo to tražili, ali sam za septembar tražio Sitoniju za mamu i njenu prijateljicu, 89 Eura po osobi sa prevozom, ali kraj septembra.
Da, za sestru sam pronašao 360 Eura četvorokrevetni studio za deset dana, Stavros, 40 metara od plaže, balkon, u Platanima, to je 9. Jul.

Ne znam, budi malo precizniji, Grčka je velika... ;)
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Letovanje Grcka

Pet Apr 19, 2013 8:20 pm

Ni sam ne znam gde bi,jednostavno da nadjem nesto pristojno za nas cetvoro,tako sam naleteo za Bugarsku slucajno ove zime jeftino,nacicu valjda nesto ipak je kriza jos u toku nema narod para toliko.
Neko ostrvo, ne bi bas na one prste tamo mi je guzva pa nema ni odmora onda.
Slika
Korisnikov avatar
Kosovic
Garaža: /
Lokacija: Vrbas
Lokacija: Vrbas
Postovi: 414
Pridružio se: Sub Jan 17, 2009 6:31 pm

Re: Letovanje Grcka

Pet Apr 19, 2013 8:26 pm

Čim pomeneš ostrva, meni Lefkada pred očima, kojoj se ove godine (trebalo bi) vraćam i to sa veeeeelikiiim osmehom! :D
Jedino što ne znam kako ćeš s klincima, pošto da je baš za decu - nije baš, mada vode ljudi i decu tamo. Ne znam šta ti je prioritet. Da li s balkona da skačeš u vodu ili da voziš svaki dan do plaža. U slučaju da je ovo prvo, onda Lefkada i nije neki izbor a da se zabodeš u jednom mestu i provedeš letovanje, na ostrvu ti to nije nešto.
Korisnikov avatar
Djukacs
Garaža: ex.Alfa 147 1.9JTD
Alfa 159 1.9 JTDM
Lokacija: Pancevo
Postovi: 373
Pridružio se: Pon Nov 14, 2011 2:21 am

Re: Letovanje Grcka

Pet Apr 19, 2013 10:26 pm

Ja sam bio pre dve godine na Thasosu i stvarrno je extra..
Ako vodis klince idi u Potos tamo su njalepse plaze,nema guzve
a i voda dosta cista..
Dok je u limenasu sasvim druga prica..

Ove godine najverovatnije cu da idem u Lefkadu mada se jos
razmisljam posto su dosta digli cene..
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Letovanje Grcka

Sub Apr 20, 2013 2:09 pm

E ovako gledao sam danas ponude pa mi odgovara Lefkada ili njena okolina,plan mi je jedno 7 dana Grcka pa bi onda trajektom presli u Italiju i vozio sve do Trsta i tu ostao kod rodjaka jos 7 dana.
Pitanje je kakvo je stanje na jugu Italije jer se i dalje smatra za divlji zapad(kriminal,pljacke otimacine itd),za sever sam bio i sve mi je jasno ali jug nisam posetio.
Moram i ove moje da pitam ali da li su upoznati sa donjim delom cizme nisam siguran.
Nekako mi se cini zanimljiva ta tura,malo more malo obilasci po jugu Italije,svratiti u Rim,Rimini,San Marino....vec kad sam tu treba obici.I onda odmor sedam dana pa put za Beograd.
Slika
genca
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 JTD SW
Lokacija: Kladovo
Lokacija: Kladovo
Postovi: 1131
Pridružio se: Sub Maj 14, 2011 1:51 pm

Re: Letovanje Grcka

Sub Apr 20, 2013 3:24 pm

Ja sam od 22 avgusta u Leptokariji,pa ako je neko tamo nek se javi :)
Inače uplatili smo u januaru trokrevetni studio 80m od mora 270e + 8000din.
cuore sportivo
Korisnikov avatar
Joca
Garaža: ;)
Lokacija: Kl
Postovi: 499
Pridružio se: Pet Apr 19, 2013 9:08 pm

Одг: Letovanje Grcka

Sub Apr 20, 2013 6:14 pm

Blago tebi, Genco...

Послато са GT-S5830i
Korisnikov avatar
Presretach
Garaža: Alfa Romeo 156 2.0 T.S
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 745
Pridružio se: Sre Jan 20, 2010 9:38 am

Re: Letovanje Grcka

Pon Apr 22, 2013 8:41 am

Sve preporuke za Thasos, bio sam sa porodicom prošle godine i ostrvo je zmaj!
Sajt http://nikana.gr ovde imaš (valjda) sve hotele, apartmane i sl. na tom ostrvu.
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Letovanje Grcka

Pon Apr 22, 2013 9:42 am

Kad smo kod Tasosa, jel ima neko validan red vožnje trajekta, nalazio sam na par mesta ali su podaci suprotni, ne znam kome da verujem.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Letovanje Grcka

Pon Apr 22, 2013 9:51 am

i ja razmisljam o tasosu ove godine.

sto se tice svih informacija vezanih za isti ali i za putovanja uopste nema boljeg foruma od ovog

http://www.putovanja.info/forum/forum/3 ... ilter__all
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Presretach
Garaža: Alfa Romeo 156 2.0 T.S
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 745
Pridružio se: Sre Jan 20, 2010 9:38 am

Re: Letovanje Grcka

Pon Apr 22, 2013 12:00 pm

@alfaholic
Ne mogu tačno da se setim mislim da je od 06:15 pa do 18h ili 20h voze trajekti (prelistaj malo putovanja.info).
Toplo ti preporučujem da ideš u grad Keramoti na trajekt, idu na 30 minuta.
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Letovanje Grcka

Pon Apr 22, 2013 12:03 pm

Pa Keramoti smo i planirali, samo što sam nalazio na netu da idu na dva sata, bar je tako bilo do 1. Jula, onda idu malo češće.
Možda sam ja gledao itinerary samo jedne kompanije, moguće je da ih ima više koje voze tamo i nazad...
:wave:
Korisnikov avatar
Zillgian
Garaža: '07 AR159, 2.4 JTDm Q4
ex '02 AR156, 1.9 JTD
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 1437
Pridružio se: Pet Maj 01, 2009 12:07 am

Re: Letovanje Grcka

Pon Apr 22, 2013 12:14 pm

Imam jednu molbu za kolege:

Hocu sa curom da negdje odem nekad ovog ljeta, vjerovatno nekad u septembru, pa sam razmisljao kako, sta i gdje...

- Hrvatska me ne interesuje nesto pretjerano, CG takodje.
- u Tursku mi se nesto i ne ide, da budem iskren. Sulejmana i ostalih splacina mi je preko glave do daljnjeg.
- Egipat (o kome sam mozda i najozbiljnije razmisljao) mi drugari, koji su malo upuceniji, nesto ne preporucuju zbog stanja u zemlji, mada nesto ne vjerujem u to. (dobro de, znam da je islam i tamo, ali bih gledao da se distanciram od toga koliko mogu :D )
- Spanija (odnosno Costa Brava) mi djeluje jako primamljivo (jer sam, kao i 99% drugih, tamo isao na apsolventsku), ali moram jos malo da se informisem oko cijena i smjestaja, ili pak nekih drugih destinacija.
- Grcka mi je, iskreno najveca nepoznanica, jer mi sve zvuci nekako isto :) Najradije bih otisao negdje gdje je smjestaj dobar, ima sta da se vidi i radi, i po mogucnosti, gdje je sto manje nasih :D

Jedino u Egipat i Spaniju nisam kontao da idem autom.

Ne zelim da izgleda da mi je mrsko da sam potrazim informacije, sto vec uveliko i radim, ali ako neko ima konstruktivan prijedlog ili iskustvo, bio bih mu bas zahvalan :) :quadrifoglio
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Letovanje Grcka

Pon Apr 22, 2013 1:10 pm

To je sve krajnje subjektivno, ali pitao si pa eto da ti kažem kako ja na to gledam...

Sad sam pogledao tvoju lokaciju, ali evo pričam iz svoje pozicije, sa tablicama odavde i izgovorom odavde ne bih išao u Hrvatsku.
Nije to zbog urbanih legendi, raznih glupih priča, straha ili bilo kakvog ubeđenja, verujem da će biti mnogo onih koji će reći baš suprotno, ali ako ideš negde da ti bude lepo, a postoji bar i najmanja šansa da ti neko pokvari volju taj dan ili tih par dana, to bih izbegao.
Ništa lično, prosto ovaj region je još uvek naelektrisan, ovde previše Srbuju, tamo rade isto na svoj način i ne bih se time zamarao.

Crnu Goru bih izbegao zbog ovog odozgo, a onda i zbog svega ostalog, ne zaslužuju da im se ostavi jedan Euro.

U Egiptu nisam bio, ali bih tamo išao zbog piramida, mada ni za njima nisam mnogo lud, verujem da bi me smorilo mnogo toga što se na prvi pogled ne vidi dok se uplaćuje aranžman, temperature, koliko se vozi do piramida i slične stvari.
Islam i ostalo mi ne smeta uopšte, ali opet stvari koje idu uz tu religiju mi nisu zanimljive, Evropa je otvorenija, sličnija nama i ako želim da se ponašam opušteno i da ne razmišljam jesam li nekome uvredio svetu životinju ili sčično.

Španija je zanimljiva ali baš ako bi išao kolima, onda prođeš pola Evrope i to onog zanimljivijeg dela i verujem da tu ima mnogo čega da se vidi, ali je i cena za to malo veća nego da samo letuješ u Španiji.
Ipak, po nekom mom iskustvu gledao bih da odem u Portugaliju, mene Španija nije baš oduševila, Palma de Majorca takođe, mada je i to prilično subjektivno.

Grčka je super za opuštanje i kupanje, cene su pristupačne, Grci laki za saradnju i u saobraćaju, nije mnogo daleko, generalno ako bi se malo provozao i išao da se okušaš kvalitetno, onda je Grčka po meni prava destinacija.
Treba izbegavati ta mesta gde idu Srbi i ostali Jugosloveni, ostrva su možda prava stvar za to.

Zavisi koliko si novca odvojio za tu ekskurziju, koliko dana, da li bi se kupao ili obilazio više, ipak društvo je to koje će ti napraviti ovaj poduhvat nezaboravnim, po dobrom ili po lošem...
;)
Korisnikov avatar
Zillgian
Garaža: '07 AR159, 2.4 JTDm Q4
ex '02 AR156, 1.9 JTD
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 1437
Pridružio se: Pet Maj 01, 2009 12:07 am

Re: Letovanje Grcka

Pon Apr 22, 2013 1:34 pm

Mnogo hvala kolegi Alfaholicu na odgovoru.

U Hrvatsku ne idem iz nekih svojih ubjedjenja pocevsi od 16.11.2012. Postujem svakoga, i nemam nista protiv toga da tamo ljetuju ljudi kojima to nesto znaci, ali sam tada rekao sebi da vise necu krociti na to tle, sem ako ne budem morao.

U CG sam vec bio, i bilo je OK, ali se plasim da ce sada, kada su Rusi dobili naredbu da se povuku odatle, u dogledno vrijeme tamo biti vise siptara nego Rusa, ali dobro, o tom potom.

Sta znam, kontao sam da se uklopim u neki budzet od mozda jedno 500-800 eura po osobi, plus gorivo i putarina/e.

Nadam se da cu te pare i da uspijem da iskopam :D ;)
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Letovanje Grcka

Pon Apr 22, 2013 6:27 pm

Pa to nije mala razlika, ja bih za tu nižu sumu otišao na klasično letovanje na neko Grčko ostrvo, a za ovu višu bih pravio neko proputovanje pa obišao par zemalja.
Ako voliš da voziš i cura je u istom avanturističkom fazonu, sedite u Alfu i idite za Portugaliju, zabodite neko malo mesto kao krajnju tačku puta, tamo budite dva-tri dana i onda krenite nazad.
Na putu ka tamo zaustavljajte se da obiđete samo Mediteranske gradove, a u povratku isplanirajte posete nekih kulturnih sadržaja i obilazak bitnijih gradova u kontinentalnom delu.

Slika

Što se tiče cena za Portugal, sedam dana iznajmljivanje vile u septembru je od 250 do 500 Eura, u zavisnosti od toga koliko si zahtevan, kada se to malo proračuna moguće je da se sve uklopi u tu cifru... ;)
Korisnikov avatar
Sule
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 16v
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1352
Pridružio se: Pon Nov 19, 2012 8:42 pm

Re: Letovanje Grcka

Pon Apr 22, 2013 6:30 pm

Ako nekome trebaju neki saveti za Tasos i Leptokariju neka pita vise puta sam bio.Tasos poznajem vise nego dobro.To je ostrvo na koje se uvek vratite. :wave:
Korisnikov avatar
Darko_NS
Garaža: Skoda Superb 1.4
Lancia Lybra 1.8
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 349
Pridružio se: Ned Mar 29, 2009 5:49 pm

Re: Letovanje Grcka

Pon Apr 22, 2013 9:01 pm

Moj predlog je slovenija. Isao prosle godine idem i ove. Sve je lepo i skockano, i istorija i more na jednom mestu. prava evropa. Kad si tamo sve je blizu, italija,hrvatska, ljubljana..itd. I sto je najbitnije za 5 sati kolima si tamo (od bg i ns)
Korisnikov avatar
Zillgian
Garaža: '07 AR159, 2.4 JTDm Q4
ex '02 AR156, 1.9 JTD
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 1437
Pridružio se: Pet Maj 01, 2009 12:07 am

Re: Letovanje Grcka

Uto Apr 23, 2013 6:52 am

Mnogo hvala svima na savjetima! Moram da priznam da do sada nisam samostalno isao na odmor, odnosno na ljetovanje, pa mi je dosta toga jos uvijek nepoznato. Posto, kao sto pomenuh ranije, nemam pojma gdje bih isao, jer nisam toliko upucen u citavu situaciju, ostaje mi da se malo bolje pripremim i informisem. Jako dobra ideja ta sa proputovanjem. Iskreno, ta varijanta mi je jedna od opcija za dogodine, ako Bog da, jer tad planiram da uzmem novu (odnosno noviju) masinu, pa se bahatim sa ono para sto mi ostane :D

Svejedno, ako bih isao sa curom, moram prvo sa njom da se konsultujem. Necu da mi zvoca pa da je izbacim u Italiji :)

Inace, posto sam nekad radio na kruzerima, imam zelju da odem na krstarenje. Ne znam bas da li bih uspio da odem ove godine, ali naredna valjda dolazi kao opcija.
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Letovanje Grcka

Uto Apr 23, 2013 7:31 am

Radio si na kruzeru i želiš na krstarenje? :)
To je baš čudno, ko god je radio na brodu ne bi nikada išao na takvu vrstu letovanja. BAr je tako bilo u vreme kad sam ja bio tamo... ;)
Korisnikov avatar
Zillgian
Garaža: '07 AR159, 2.4 JTDm Q4
ex '02 AR156, 1.9 JTD
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 1437
Pridružio se: Pet Maj 01, 2009 12:07 am

Re: Letovanje Grcka

Uto Apr 23, 2013 7:48 am

Jbga, radio sam kao fotograf, pa sam, za razliku od druge raje (posto nasi tamo obicno rade kao konobari, barmeni, sobari (housekeeping) i slicno) imao pristup citavom brodu i da se iz prve ruke uvjerim kako stvari funkcionisu.

Jbga, da se radi, radi se. Da se zaradi, pa, ni priblizno onoliko koliko se radi, ali opet bolje nego ovdje.

Zato hocu da odem, da se zgotivim i da budem dzek :D (I ne, nisam jedini. Dosta mojih bivsih kolega bi otisla, ili je vec bila na krstarenju)

Eto, da ne ispadne da smo otisli u offtopic - krstarenje uopste nije losa varijanta. Istina da je malo skuplja, ali je (obicno) all inclusive :)
Interesantne video klipove mozete naci na YT, pa koga interesuje, izvol'te :)
[youtube]rsK4l2rKqTM[/youtube]
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Letovanje Grcka

Uto Apr 23, 2013 12:17 pm

Ne kažem to zbog samog posla, ja sam bio kao muzičar, imao sam maksimalno povlašćeni položaj i dobru platu, nema veze sa poslom nego sa celom organizacijom, šta sam cruise podrazumeva, to je bila priča svih nas koji smo tamo radili, probaću da pojasnim. :)

Od ture koja traje recimo 9 dana cela tri dana su na moru, tada se mora biti na brodu, a preko dana je na bazenima i napolju veoma jak vetar i nije nimalo prijatno biti napolju.
Unutra je klimatizovano, ali su sadržaji totalno nezanimljivi bilo kome osim Amerikancima, jedino uveče može biti interesantno u teatru ili u nekom od lounge-ova, uveče ima različitih sadržaja pa i nama ostalima može biti interesantno.

Kada se pristane u neku luku mora se tačno poštovati vreme dolaska i odlaska, dakle nema improvizacije i planiranja na svoju ruku.
Mesta koja se obilaze na Karibima su priličlno dosadna, puna Kineske robe kao i kod nas, neka čak nisu bezbedna i veoma često nema šta da se vidi osim ako se ne plate izleti i ode na neko usamljenije mesto na ostrvu, tamo se možda može videti nešto kao sa razglednice, mada je i to veliko pitanje.

Ako brod pristane daleko od obale jer mesto nema luku ili je ona zauzeta za druge brodove onda je proces daleko komplikovaniji, čamcima se putnici prevoze do obale i nazad, nekada to rade i privatni brodići koji to naplaćuju često.
Ako se uzme u obzir da jedan prosečan brod ima oko 1800 putnika i oko 750 članova posade, jasno je kolika može biti gužva.

U zavisnosti od toga koja je kompanija u pitanju hrana je uglavnom prilično loša, Celebrity Cruise Lines na kojoj sam ja bio je najpoznatija po kvalitetnoj hrani, za naš pojam dobrog jela i ukusne hrane to nema mnogo veze, ne bismo ostali gladni, ali hrana sigurno ne bi ostavila mnogo pozitivan utisak, kažem za Amerikance je to sasvim druga priča.

Morska bolest je nešto što će većinu uhvatiti neko prvo vreme na brodu, pogotovo noću ako je kabina na prednjoj ili zadnjoj strani broda, od toga nema bežanja.
Taman kad se čovek privikne kreće iskrcavanje, nema mnogo smisla.
Na krstarenja uglavnom idu stariji jer oni imaju najviše vremena, to su ljudi koji imaju po 90 i više tura iza sebe, oni se tu dobro snalaze i imaju iskustva, ali ko ode prvi put može se veoma neprijatno iznenaditi koliko brod ume da ljulja kad je more nemirno i koliko to može biti neprijatno.

Zvučaće možda preterano, ali 90% mesta koja važe za glavne svetske destinacije su ustvari jako loša i tamo nema ništa vredno gledanja ili boravka tamo.
To su Amerikanci nabudžili u svojim reklamama i tako danas svi sanjaju da odu da vide Karibe, kad bi znali kakva je realna slika tih mesta tamo, većina nikada ne bi ni otišla.

Evropa je druga priča, tu ima mnogo toga zanimljivog da se vidi i tada krstarenje može da ima smisla, ali Evropa je i skuplja pa i to treba uzeti u obzir.

Lepo je videti sve to, ali onako kako smo ti i ja, neko nam plaća, mi obiđemo ceo svet i to je ok, ali da ja dam svoj novac za to mučenje, ipak ne. :)
Korisnikov avatar
Zillgian
Garaža: '07 AR159, 2.4 JTDm Q4
ex '02 AR156, 1.9 JTD
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 1437
Pridružio se: Pet Maj 01, 2009 12:07 am

Re: Letovanje Grcka

Uto Apr 23, 2013 1:16 pm

hehe, drago mi je kada mogu da pročitam i drugačije mišljenje, iako sam se već naslušao mišljenja i jednih i drugih. Iskreno, najviše me nerviraju oni koji furaju jednoumlje i svoje iskustvo uzimaju kao jedino relevantno i tako predstavljaju ono što su prošli i gdje su bili, pogotovo ako se tu nađe kakva TV ekipa. Stoga, ovo pričam iz nekog svog ugla, sopstvenog iskustva, uz možda par informacija koje sam dobio od kolega.

Ja sam bio na Carnivalu, iako sam mogao da odem i na Royal Caribbean. Za razliku od pomenutih, Celebrity je premium kompanija, ali sam čuo mnogo iskustava kolega koji se žale da su tamo pravi goniči robova. Vjerujem da je vama umjetnicima bilo barem malo lakše. Meni je bilo super. Da sam radio kao konj po 14+ sati dnevno, 9 mjeseci, bez dana odmora, jesam, ali dobro, svakom svoje. Tad sam mogao da to izguram bez problema.

Nego, nazad na temu, odnosno ono što bi interesovalo one koji bi željeli da odu:

Ovako, veličina broda je obično direktno proporcionalna tipu, dužini i isplativosti krstarenja (Izuzetak su recimo, brodovi poput Queen Mary 2, koja je u stvari jako luksizan brod i ima zadatak da prevozi putnike. Što bi rekli, prije "liner" a ne "cruiser"). Tako recimo na krstarenjima od po 9+ dana budu najveći brodovi (deplasmana > 110 000t). S druge strane, ukoliko se prolazi kroz Panamski kanal, tuda je saobraćaj trenutno rezervisan za uže brodove, jer oni najveći ne mogu da prođu (bar ne još).

Samom veličinom broda je uslovljen i broj putnika, tako da oni najveći (Recimo Allure of the Seas) primaju i dobro preko 5000 putnika, ne računajući posadu (mada čujem da su jako rijetko popunjeni).

Obično se jedna trećina dana na krstarenju provodi na samom brodu, i onda ste, naravno uslovljeni sadržajem koji se nalazi na istome. Međutim, Oprostićeš mi, kolega, ako se ne osložim po pitanju zanimacija na brodu. Moguće je da je moj drugačiji utisak uslovljen drugačijim tipom kompanije koja svoj imidž bazira upravo na zabavi putnika, ali opet, nisam bio na Celeb. pa ne mogu da punopravno sudim. Doduše, svaki brod je drtugačiji, a da i ne govorim o kompanijama.

Naravno o ukusima ne treba raspravljati, ali ja zaista nisam imao problema da se razonodim. U teatru se, recimo, svakodnevno održavaju kojekakve:
- prezentacije tura, kvizovi, bingo (mahom preko dana),
- humorističke prestave, mjuzikli, dolaze stand up komičari (naveče).

Bioskop, đakuzi na sve strane, bazeni, vodeni tobogani, vještačke stijene, basket teren, mini golf, video igre, diskoteka, bibiloteka, velnes centar (preeeeskupo), takmičenja širom broda... Ma da odem na po jedno mjesto u roku od 10 dana, meni bi bilo dosta :D

Piće i hrana su možda jedan od glavnih razloga zašto raja ide tamo. Masa bijelaca, pogotovo mlađih se uroka od alkohola najstrašnije :D Kokteli su daleko popularniji nego kod nas, što je valjda i normalno u (su)tropskom pojasu. Iako je krstarenje, generalno, all inclusive, alkohol se naravno plaća, a cijene istog i nisu baš male, iako su za posadu daleko jeftinije, ali svejedno, kad ideš tamo, sigurno da se nosi koji dinar u džepu. Barovi i restorani su na sve strane, pored bazena, u bazenima, na krovu broda, cigar bar, ma gdje hoćeš i kad god si gladan, uvijek možeš da nađeš nešto fino da pojedeš.

Tačno je da je hrana drugačija nego kod nas, ali opet, volim da probam sve i svašta. Dopala mi se portorikanska kuhinja, ali se na brodu obično služi hrana na američki ili meksički fazon. Ponekad mediteranski, ali opet prilagođena njihovim nepcima. Svejedno, hrana na brodu mi se dopala, baš. Do tada nikada ranije nisam probao jastoga, file minjon, niti onaj pravi cheesecake. (priznajem, generalno sam skroman, pa mi u tom polju kriterijum i nije nešto pretjerano visok. Pretpostavljam da me je lako zadovoljiti :) ). Buffet restorani (iliti švedski sto), italijanski restorani (a la carte), restorani u sklopu stand up comedy kluba, hamburgerije, meksički restorani (a la carte), picerije (koje su, barem na nekoliko brodova na kojima sam bio, besplatne, i obično rade 24 sata dnevno), tzv. steakhouse restorani (a la carte), restorani sa 5 zvjezdica (a la carte), ma samo reci...

...i da... sladoled (na točenje), voćni sokovi i ledeni čaj su "na izvolite", iliti jedi dok ne crkneš.

Luke su zasebna priča. Pored onoga što je već pomenuo kolega Alfaholic, samo da dodam da na brodu imate "shore excursions" službenika, koji će vas uputiti kako i šta. Npr. na US, GB ili NL djevičanskim ostrvima, ne bi trebali da naiđete na probleme, dok se šetnja po brazilskim favelama ili po zabačenim kvartovima Jamajke ne preporučuje tek tako. U suštini, samo treba biti oprezan. Mislim da ima sta da se vidi, pogotovo sto se tamo ne ide svaki dan. Naravno da postoji satnica, odnosno vrijeme kada se pristaje i otplovljava, ali ako se rezervise tura preko cruise kompanije, brod ce da vas saceka dok se ne vratite. Iskrcavanje zna biti mucno, ali ako ustanes medju prvima, onda si napolju ocas posla (znam, jer smo mi fotografi redovno isli prvi napolje i to obicno u cik zore). Barem je tako bilo kod mene. Naravno, jeftinija varijanta je da ugrabite jednog od lokalaca koji vas ceka napolju, i da vas oni odvedu na ista ili skroz druga mjesta za manje pare, ali tu vec nema garancije da ce vas brod cekati ako zakasnite.

...i da, vjetra da ima, ima. Da je strašno, nije, uopšte, mada to opet zavisi i od doba godine i rute kojom se ide. Barem meni nije bio problem, a i većina putnika je u kupaćim po čitav dan :)

Što se tiče morske bolesti, na brodu postoji doktor, čije se usluge, čini mi se, plaćaju, a lijekovi protiv mučnine su dostupni na svakom ćošku. Inače, i nisam iskusio veliko ljuljanje broda, sem kada smo usred nekog lošeg vremena prelazili meksički zaliv po sredini istog, recimo na kruzu prema Panami i Kostariki. Onda su talasi znali da budu i po 15 metara, jer sam ja, koji se silom prilika nadjem na terasi 5.decka (recimo nekih 15 metara visine) znao da se vratim mokar unutra. U svakom slučaju, preporuka je da se nađe kabina u sredini broda kako bi se umanjio efekat ljuljanja. (znao sam da muku mučim u teretani pri lošem vremenu. Naime, teretana se nalazi na pramcu, pa se pri jačim talasima znalo desiti da na benču jednog trenutka dižem recimo 100kg, pa 60, pa 150, zbog oscilacija broda! :) )

U svakom slučaju, preporuka. Srećom, internet sadrži jako puno informacija, zapisa i video klipova o svemu, pa se uvijek možete informisati i iz druge, treće ili pete ruke :) :quadrifoglio
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Letovanje Grcka

Uto Apr 23, 2013 3:00 pm

U suštini se sve sa tobom slažem. :)
Ali, ja sam hteo preneti i tu negativnu stranu krstarenja i Kariba, jer znaš i sam da se o tome mogu čuti samo lepe reči, pogotovo ako slušate i gledate Mićića koji o tome priča kao da je na drugoj planeti.
Ipak, nije to samo moje mišljenje, uglavnom je priča ljudi koji su radili na brodu da im takav vid letovanja ne odgovara, vide iz prve ruke da tu ima drndanja i mučenja, zato si me malo iznenadio da bi opet išao. :)
Znaš kako, mene ne fascinira sva ta skupoća broda i prostorija, ja sam na to imun, možda je to još jedan od razloga što mene to ne radi kao većinu ljudi.
Ima zaista šta da se vidi što šljašti i sija, zato pre svega Amerikanci i odlaze tamo da se tripuju, ali mene to ne radi. :gr8:

Mnogo zavisi od same kompanije, od dužine same ture, što kraća tura to je mlađi svet tamo, ova krstarenja od 9-10 dana je prosek godina od 70 do 90, tako je bar za Celebrity.
Čuo sam za Carnival da je opuštenije za radnike, ali sam takođe čuo da je takođe opuštenije i kad su tvoja prava u pitanju, sve u svemu verujem da je ovo što si ti čuo za Celebrity i ja za Carnival u jednoj meri istina, verujem da je neki objektivni utisak na sredini, kao i obično. :)

Ja kao muzičar sam radio od 3 do 3 i po sata dnevno, imao sam sve vreme tamo da istražujem i da shvatim gde sam.
Generalno sam ceo ugovor čekao da vidim nešto bitno.
Nisam razmažen i nešto mi nisu standardi ne znam kako visoki, ali prosto sam mnogo očekivao u odnosu na ono što sam slušao o tim mestima, a na kraju se od toga desilo veoma malo, možda je u tome problem bio kod mene, pa zato kažem ljudima neku moju predstavu o tome šta se može očekivati.

Brodovi odlaze na neka mesta za koja stvarno niko ne bi mogao da kaže zašto je tako, recimo Panama je nezanimljiva, tu je neki moll gde se malo vrtiš, a za sve dalje ti niko ne garantuje bezbednost.
Takođe imalo je par destinacija koje su bile u totalnim ruševinama, par kuća i deponije, možda malo tirkiznog mora da zavara turiste, ali zaista neshvatljivo je šta su kompanije tražile tamo.

Moram da napomenem veliku vlažnost vazduha i ogromne temperature, jako sunce i ponekad neumoljive uslove za bilo kakav odmor na suncu.
Takođe, dosta je mesta gde se ne sme plivati zbog ajkula ili se ne sme udaljavati od obale previše, da li skuterom ili plivajući. :coolguy:

Ima i do toga da je Century na kome sam ja bio 1995. godište, to je za pojam modernih brodova jako staro, ja sam bio 2005. godine.
Moderniji brodovi nude više zanimacija i više sadržaja, ali sve zavisi od cene aranžmana mnogo toga se i plaća tamo, a nije baš jeftino.

Da treba videti-svakako da treba, e sad ako se uzme u obzir da naš čovek ne može baš da priušti sve to postavlja celu priču u neki drugi segment.

Povratak na “Nostri Viaggi”