Istria Slovenica

gi
gile
Drug Član
Drug Član

Istria Slovenica

Pon Sep 05, 2011 11:56 pm

Posle dve godine opet na Jadran. Rešismo moja lepša polovina i ja da ove godine letujemo u Italiji, mada je čudesan splet okolnosti uticao na to da završimo u Sloveniji, u Portorožu. Kako god ispalo na kraju, bilo je savršeno :)
Mnogima nije bilo jasno zašto idemo tamo na letovanje kad je već Grčka kao top destinacija našeg naroda. Bio sam par puta u Grčkoj, čak i na ostrvima, i mnogo me nervira taj mentalitet Mirijeva na moru (selendra sa gomilom apartmana i kafana in the middle of nowhere i Grci prevaranti). Svako ima neki svoj rezon, ne bih da me bilo ko pogrešno shvati, pa evo nekih racionalnih i manje racionalnih razloga zašto smo na kraju izabrali slovensku Istru:
- bliže je (585 km stan na NBG - hotel Metropol u Portorožu)
- mnogo su lepi autoputevi i predeli u Sloveniji
- hteli smo isključivo smeštaj u hotelu sa 4* na bazi polupansiona sa svim potencijalnim troškovima uključenim u cenu (klima, internet, sef, garaža/parking). Na odmoru ne kuvamo i ne peremo sudove.
- blizu je Italija
- nema razmišljanja o bezbednosti/kriminalu i potencijalnim prevarama. Slovenci su vrlo poslovni i profesionalni, sve lepo napišu na sajtu i šta kažu tako je ili bolje.
- jeftino i odlično gorivo
- blizu je Italija
...

Malo o Sloveniji

Slovenija je jedna od najcool država u Evropi. Ima oko dva miliona stanovnika, sa kraja na kraj zemlje se stiže za max tri sata vožnje kada nisu neki vanredni uslovi. Autoputevi su fenomenalni. Oni imaju vinjete (sedmodnevna 15€, mesečna 30€, godišnja 120€) i to parčence plastike vredi svaki cent. Saobraćajna infrastruktura je savršena, jedino gde je po mom mišljenju bolja je Nemačka. Svaki mostić je označen, svako moguće i nemoguće mesto, svi saobraćajni znaci su celi i čisti, ni na jednom nema grafita, nijedan nije ukraden ili polomljen. Raj na zemlji. Tamo navigacija ne treba, sem eventualno za snalaženje po Ljubljani i Mariboru. Slovenci imaju prilično izraženu ekološku svest, tako da prljavštine i đubreta nema nigde van kontejnera. Kontejneri su tipski svuda (staklo, papir, plastika i ostalo), čak i na lokalnim autobuskim stajalištima na putu između dva mesta. Ta stajališta su isto cela, nisu ispisana, polomljena, ukradena niti oplemenjena rukotvorinama sveprisutnim u našim krajevima. Trava pored puta podšišana, žbunje orezano, nema korova, nema trnja, nema izbledelih linija na putu... rade ljudi i cene to što imaju. Još jedna stvar me u Sloveniji oduševljava: nigde nisam video neomalterisanu kuću (bez fasade).

Putevi i tuneli

Autoputevi su, kao što rekoh, fenomenalni, isprojektovani su i realizovani savršeno. Njih održava služba DARS, koja i prodaje vinjete i u saradnji sa policijom povremeno kontroliše vinjete. Kazna za neposedovanje vinjete je 500€, plaća se na licu mesta. Tuneli su još fenomenalniji, svi do jednog šljašte kao Enterprajz. Ne sećam se da sam igde video razdvajanja puteva u tunelima, u Sloveniji je to maltene redovna pojava, kao što može da se vidi na snimku. Svuda ima ovih displeja sa znakovima, i upozorenjima, a na radiju postoji TTY/NEWS opcija. Vrh :)
[youtube]k3eMYRAfJlY[/youtube]

Lokalni putevi nisu baš u savršenom stanju kao autoputevi, ali nemaju udarnih rupa, kolotraga i svi imaju jasno iscrtanu horizontalnu signalizaciju. Oznake pored puteva se podrazumevaju, tamo valjda ljudi ne peku papriku na saobraćajnim znacima. U primorju su svuda dvojezične oznake, na slovenačkom i italijanskom.
Slika

Dan prvi: Pošli u pola 9 sa NBG, izbegavali 1h rupe do Šida, smarali se na najdosadnijem autoputu na svetu do ZG, oko 13h ušli u Sloveniju. Odmah na Si Petrol po normalan benzin (1,28€/l euro BMB 95), to je kao ono što kod nas prodaju za 136-14x dinara po litru. Svratili odmah i u Marche na capuccino i kolačiće, pa posle pola sata dalje. Za sat vremena stigli do Ljubljane, još satić i po do Portoroža. Malo ispred 16h check-in. Vamos a la plaja :)
Plaže su vrhunski sređene, obeležene i organizovane. Ima peščanih, ima sitan kamen, ima krupan kamen, ima beton, ima drveni dok, ima tuševa, ima toaleta, ma kao da ste sobu preneli na obalu mora. I sve čisto, nigde papirića ni opušaka, ma ni najmanjeg odpatka. Rešavaleci (spasioci) na svakih 200m. Sve vreme je temp vazduha bila 28C u najtoplijem delu dana, temp vode konstantnih 26. Banja. Posle plaže kafa u nekom od lounge barova do zalaska sunca, pa onda večera i spavanje. Penzija u fulu.

Slika

Slika

Slika

Dan drugi: pre podne plaja, popodne Piran. Prednost slovenačke obale je to što je ultra kratka, i može se bez problema obići za jedan dan. Piran je izuzetno živopisan i čini mi se kao najlepši gradić slovenskog primorja (tipična italijanska primorska arhitektura).

Slika

Slika

Dan treći, četvrti, peti, šesti: Doručak, kafa, bleja, plaja, eventualno neki ručak, plaja, siesta @ lounge bar, večera, spavanje. Vrh.

Portorož važi za mondensko mesto, pa su se lokalne vlasti baš potrudile da izgleda fensi. Obratite pažnju na ledovke ispred pešačkog prelaza.

[youtube]it0Em3di3Y8[/youtube]


Sedmi dan: Italia! Mnogo mi se sviđa kako ljudi tamo voze :) Otišli smo malo do Palmanove u šoping, žene to prosto obožavaju. Mi služimo tu kao transportno sredstvo. Palmanova je na samo 87km od Portoroža, do 14h smo se vratili nazad pa plaja :)

Slika

Osmi dan: Izola. Tamo su se kada sam ja bio mali pravili mnogo lepi vozići, i Elektropionir, u fabrici Mehanotehnika (kasnije Mehano - nažalost, bankrotirali su pre dve godine). Mesto je strašno slatko i živopisno. Marina je prepuna pažljivo restauriranih ribolovačkih brodova koji se i dalje koriste u istu svrhu. Plaže su male, ali vrlo lepo uređene. Jedan deo plaže (desno od svetionika nekih 100m) je rezervisan samo za osobe sa invaliditetom, i prilagođen im je maksimalno, kao i prilazi samoj plaži. Odličan primer socijalne zrelosti i odgovornosti.

Slika

Slika

Slika

Slika

Deveti dan: sve isto kao prvog dana samo kontra: checkout, posle 2.5h cro, posle 3.5h rupe na autputu Šid-BG. Svratili smo malo do Ljubljane da obiđemo neke bivše kolege, koji su bili pametniji od nas pa na vreme zapucali out.

Slika


Ljubljana ima zanimljivu arhitekturu starog gradskog jezgra (tipično austrougarsku), ima oko 150000 stanovnika (vikendom oko 30000, svi iz grada zapale na more ili na planine ili u terme ili na narodna veselja - žive ljudi punim plućima).


Klopa

Slovenci generalno nisu normalni ljudi koliko jedu, porcije u restoranima su preobilne. Par puta smo ručali u nekom od restorana na plaži, i uvek je padala teška borba da se isprazni tanjir. Ja sam nekako i uspevao, moja lepša i bolja polovina nikako. Kafe su dobre kao italijanske, sladoled za klasu ispod mada je dobar. Kolači i peciva su fenomenalni, burek se jede tamo u enormnim količinama. Morski specijaliteti se prave od dnevno svežih ulova i neverovatno su ukusni.

Alfe
156 Giugiaro, 147 restyle i 159 ima koliko hoćete, sve do jedne JTDm. Video sam i 4 nova Spidera, svi sivi ili crni i svi iz CH. Moja 155 je bila ubedljivi oldtajmer kada su alfe u pitanju. U Trstu i okolini jedino Polizia Stradale vozi 159, inače in nisam nešto viđao. U Ljubljani ima dosta Giulietti novih.

Cene
Sad ćete da padnete u nesvest. Benzin 1,28€ (kao što već napisah), eurodiesel 1,23€, LPG 0,67€. Najskuplja kafa koju sam pio (capuccino) je bila 1,20€ u Portorožu u onim fensi lounge cafeima, inače je oko 1€. Ručak za nas dvoje kada smo ručali u restoranima na plaži (ja neku ćuretinu i priloge, donna rižoto sa plodovima mora, dve salate, ja veliko pivo, ona koka kolu, ja na kraju kafu i kiselu) - 16,90€. Parking je od 1€ sat (Portorož - ovde smo imali free u garaži hotela) do 2€ dnevno (Izola). Pizza parče 1€, đus ili Radenska (0,5l) u kafeu 1,50€, pivo je od 1,5€ (točeno) do 2,70€ (flaša). Mercator i Spar su za 30% do duplo jeftiniji nego kod nas, nakupovali smo gomilu Barille (pravi smo pastari, što bi rekle kolege Jazavci) i kućne hemije. Nutela od 750g je 2,90€.

Hotel: 4*, 2 polupansiona - 8 noćenja, free internet, parking, sef, klima, popust 50% na bazen - 470€ ukupno. Trebalo je da bude 7 noćenja 590, međutim na recepciji kada smo stigli prijatno iznenađenje, 20% dole jer plaćamo u kešu, i po jedno noćenje free jer je kraj sezone i imali su resursa. Razliku smo potrošili u Palmanovi.


Sve zajedno, sa gorivom, putarinama, cestarinama, vinjetom i svim ostalim zajebancijama je koštalo nešto malo iznad 800€. Za dve godine idemo opet :)
Korisnikov avatar
pedja_156
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 jtd, 115 ks
Lokacija: Beograd
Postovi: 204
Pridružio se: Pon Jan 25, 2010 5:28 pm

Re: Istria Slovenica

Uto Sep 06, 2011 2:56 am

Lepo, i mnogo lepo opisano... ;) Reci mi samo jel ste booking radili preko neta ili kako?
Slika
Korisnikov avatar
Tihomirce
Contact:
Garaža: Alfa Romeo
156 1.9JTD
Lokacija: Arandjelovac
Lokacija: Arandjelovac
Postovi: 4379
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:24 pm

Re: Istria Slovenica

Uto Sep 06, 2011 6:21 am

Prava stvar , i ja se razmišljam da sledeće godine uradim tako nešto :thumbsup:
devojkama je malo dosadilo u Petrovcu ;) hoće promenu :grin:
Slika
gi
gile
Drug Član
Drug Član

Re: Istria Slovenica

Uto Sep 06, 2011 7:24 am

pedja_156 napisao:... jel ste booking radili preko neta ili kako?
Prvo smo hteli preko Kon Tikija, međutim pošto njima nije bilo stalo da nam uzmu pare (totalno su nesposobni), nije ni nama bilo stalo da im damo, pa smo sve rešili direktnim kontaktom sa hotelom (e-mail). Platili smo 50€ akontacije, ostatak u kešu na recepciji.
Korisnikov avatar
starac vujadin
Contact:
Garaža: Laguna Coupe, Smart
Lokacija: Stari grad
Lokacija: Stari grad
Postovi: 4319
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:27 pm

Re: Istria Slovenica

Uto Sep 06, 2011 7:51 am

Bio sam dosta puta u tom delu Jadrana, u Portorozu 2 ili 3x...mnogo je lepo i sarmantno, samo vreme ume da bude promenljivo. Ako vreme posluzi, mnogo lep deo za odmor.
Acqua-Olio-Benzina
Sa
Sasha
Drug Član
Drug Član

Re: Istria Slovenica

Uto Sep 06, 2011 8:40 am

:thumbsup: :thumbsup:
Samo fale fotke iz Romeo cafe-a ;)
Korisnikov avatar
alaza
Garaža: ex AR 166 2.4 jtd 2005.g.,
ex AR 155 2.0 16v Super '98,
ex AR 155 1.7ts '94,
ex AR 164 2.0ts '89,
ex AR 164 2.0ts '91,
ex AR 164 2.5td Super '96,
ex AR 164 2.0tb Super '96,
ex AR 164 2.0ts Super '98.
Lokacija: Pecinci
Postovi: 1147
Pridružio se: Uto Jan 20, 2009 11:01 pm

Re: Istria Slovenica

Uto Sep 06, 2011 10:42 am

gile napisao: Nutela od 750g je 2,90€.
I kod imas nutelu po toj ceni samo treba kupiti na pravom mesti :grin:
Za sve ostalo si u pravu. Znas kako kazu sto juznije to tuznije.
Korisnikov avatar
G0XY
Garaža: Mito QV
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd-Bele Vode
Postovi: 6713
Pridružio se: Pet Nov 20, 2009 12:21 pm

Re: Istria Slovenica

Uto Sep 06, 2011 10:49 am

Odličan putopis :good:
A Man's Got to Know His Limitations...
Korisnikov avatar
darko qv
Garaža: Alfa Romeo 145 Quadrifoglio Verde.....Grande Punto 1.3 MJTD 75hp
Alfa Romeo 147 8v traktor
Lokacija: Sutomore
Lokacija: Sutomore
Postovi: 4628
Pridružio se: Pet Okt 30, 2009 10:06 am

Re: Istria Slovenica

Uto Sep 06, 2011 3:55 pm

Odlicno napisano.

Mi smo 200 godina unazad.Nazalost je tako.
Nisam ni pomisljao na Slo.kao mjesto odmora,a sad mi se bas dopalo. :beerchug:
GOD LOVES ALFA,JESUS DROVE A 145 CLOVERLEAF
Korisnikov avatar
erdeljan
BANOVAN
Contact:
Garaža: Beli fijaker
Lokacija: Malmo
Postovi: 9404
Pridružio se: Ned Dec 26, 2010 10:54 am

Re: Istria Slovenica

Uto Sep 06, 2011 6:57 pm

Zaboravo si da napises da je Italija blizu! hahaha


Za putopis & co :good:
Ja imam sve što mi treba: Parče zemlje, komad neba, koru hleba, i nekog' gore što me gleda!
Ka
Kaligula
Drug Član
Drug Član

Re: Istria Slovenica

Uto Sep 06, 2011 7:19 pm

Svaka čast na putopisu gile!Svetski nema šta!
Uf NUTELLA 3 evrića,lele bagatela,tegla bi trajala 15 min,Nutella mi je fetiš :love: :love:
gi
gile
Drug Član
Drug Član

Re: Istria Slovenica

Uto Sep 06, 2011 10:01 pm

Hvala svima na lepim komentarima :beerchug:

@alaza: znam, ima moj diler na Bajloniju ;)

@Sasha: zaboravili smo fotoaparat u kolima. U kafeu Romeo su najbolje palačinke u svemiru :D

@darko qv: nije stvar u godinama, stvar je u mozgu. Ljudi su tamo uglavnom vredni, skromni, nisu bahati niti iskompleksirani, poštuju i svoje i tuđe, i okolinu u kojoj žive. Vrlo jednostavan recept za prosperitet :)

@erdeljan: e da, Italija je blizu :)
Korisnikov avatar
Mique
Contact:
Garaža: Mercedes GL500 4Matic
Audi TT Quattro
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd - Žarkovo
Postovi: 2342
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 9:09 am

Re: Istria Slovenica

Uto Sep 06, 2011 10:43 pm

Sem vodjenja foruma na jedan jako uspesan nacin , moram priznati da si u putopisima , jedan od najboljih , ako ne i najbolji. Posebno mi se dopala ona konstatacija Mirijeva na moru hahaha hahaha hahaha hahaha hahaha hahaha hahaha hahaha

Svidja mi se kako si napravio odlican plan za odlazak na odmor . Ja sam bio cetiri puta u Sloveniji ove godine , sve po dan-dva sluzbeno , ali eto nije mi uopste palo na pamet da tamo mogu otici na letovanje. :banghead: Otovrio si mi oci ... :wave: ;)
Postoje 2 vrste telefona : Nokia i ostali
Postoje 2 vrste konzola : Sony i ostali
Postoje 2 vrste automobila : Alfa i ostali
Korisnikov avatar
klaudijo
Garaža: Alfa 156 2,4 JTD Mjet 200 PS
Autodelta WTCC by Marinero
Lokacija: Ilirska Bistrica, Slovenija
Postovi: 213
Pridružio se: Uto Mar 02, 2010 6:18 pm

Re: Istria Slovenica

Sre Sep 07, 2011 7:48 pm

Jako si ljepo napisao, čak se i meni sada sviđa Portorož. Ne sječam se kad sam zadnji put bio tamo iako mi je do tamo samo 60km.
Dosta stvari si napisao točno kako je, ali nama koji živimo ovdje sve ne izgleda ovako lijepo i idealno :nene: valjda se čovjek polako navikne na neke stvari pa ih ni ne primječuje...
Ja sam bio ovako oduševljen kad sam se prije nekoliko godina vozio kroz Austriju :)


PS: dali bi netko bio zainteresiran za ovaj izlet koji organiziram sljedeči vikend? Nije blizu, ali isplati se :drift

link na temu na HR Alfa forumu: http://alfisti.hr/forum/index.php/topic,53235.0.html
Alfacity Komarom 2009 beauty contest winner - Bella Macchina
gi
gile
Drug Član
Drug Član

Re: Istria Slovenica

Sre Sep 07, 2011 8:09 pm

Znam da je vama Austrija ideal, naročito Štajercima :) Dobro, oni su blizu pa idu u nabavku u Austriju, kažu jeftinija slovenska roba u austrijskom Sparu nego u slovenskom. Rekoše mi i da su primanja skoro duplo veća u Austriji nego u Sloveniji, tako da mi je jasno zašto su u neku ruku nezadovoljni, prirodno je da svako teži boljem. Za izlet koji organizuješ znam već neko vreme, ako uspem da se organizujem eto me, taman da svratim u Dobovu kod Furlana po nove gume, a i vinjeta mi važi još tri nedelje ;) Lep pozdrav!
Korisnikov avatar
dejan555
Garaža: 147 2.0 TS selespeed
Piaggio X8 200ccm
Lokacija: Klagenfurt am Wörthersee
Postovi: 1428
Pridružio se: Pet Jun 12, 2009 8:26 pm

Re: Istria Slovenica

Sre Sep 07, 2011 9:53 pm

U portorožu sam bio na kratko sad u avgustu prvi put i moram
da kažem da sam se i ja baš jako prijatno iznenadio kako je lepo i
uredno, baš simpatično mesto !!!

Nisam se kupao, ali je plaža koju sam video delovala pristojno.
Cene u kafićima su mi delovale dosta visoko,
ili sam možda negde nezgodno naleteo neznajuči...

Što se tiče raskrsnica u tunelu to je u austriji poseban specijalitet.
Ulazim u tunel i vidim na navigaciji da je raskrsnica na 1km ...
onda se vozim tunelom koji je duži od 1km i kad izađem shvatim
da sam promašio raskrsnicu hahaha hahaha hahaha

Moj je utisak za slovenačke puteve da niko ne vozi ispod
150 kmh (bez obzira da li je sunčano ili potop) vozila su u glavnom nova.

Italijanski način vožnje bi ja u austriji strogo primenio.
Ovde se skuteri vuku i očigledno ometaju saobraćaj a u italiji ih prosto
treba ignorisati jer kad ga vidiš on te je već prošao hahaha

Ako si hteo zanimljivim putem da se provozaš trebao si ka austriji da kreneš
preko ljubelja (planina) - pravi planinski put kroz tunel koji su nemci probili kada su
se povlačili.

Ne znam kad je plin pojeftino u SLO ...
da nisi permutovao jer je na petrolu 0,76 ???
I vinjetu godišnju ja platio 90e,
mada stvarno i ja mislim da vredi skavi cent.

Poređenje sa austrijom važi za urednost i to da niko
neće da te opljačka na sred ulice, ali su putevi
u austriji u katastrofalnom stanju - slično našem auto putu
jer takođe strabag i alpina izvode radove :grin:

Realno, da živim u sloveniji nikao mi austrija ne bi bila ideal niti bi mi padalo na pamet
tamo da se preselim !!!
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: Istria Slovenica

Čet Sep 08, 2011 11:17 am

Gos'n' Gile ,svaka čast za putopis :clapping: :thumbsup: !

Hvala za obilje novih infromacija na zadatu temu :good: !
Korisnikov avatar
Marko NS
Contact:
Garaža: AR Brera 2.0jtdm
ex AR 156 2.0jts
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 564
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 7:31 am

Re: Istria Slovenica

Čet Sep 08, 2011 6:26 pm

Gile svaka čast na putopisu :medal: , uživao sam dok sam čitao :)
klaudijo
PS: dali bi netko bio zainteresiran za ovaj izlet koji organiziram sljedeči vikend? Nije blizu, ali isplati se
Vrlo, VRLO zainteresovan.. Samo da vidim kako ću da se iskombinujem :wave:
:arflag
Living for the open roads.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Istria Slovenica

Uto Sep 13, 2011 7:03 pm

lep tekst :thumbsup:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Darko_NS
Garaža: Skoda Superb 1.4
Lancia Lybra 1.8
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 349
Pridružio se: Ned Mar 29, 2009 5:49 pm

Re: Istria Slovenica

Uto Jul 24, 2012 8:52 am

Upravo se vratih iz portoroza, i potpisujem sve sto je receno u prvom postu, hvala giletu na preporukama i informacijama. Sve mi se mnogo svidelo, cisto, uredno, kulturno, tiho.. idem sledece godine ponovo :grin: jedino ne preporucujem izolu za boravak.. sve ostalo topla preporuka. :wave:

Povratak na “Nostri Viaggi”