Repubblica Italiana

Korisnikov avatar
Darko_NS
Garaža: Skoda Superb 1.4
Lancia Lybra 1.8
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 349
Pridružio se: Ned Mar 29, 2009 5:49 pm

Repubblica Italiana

Čet Sep 23, 2010 10:38 am

da skratim pricu, voleo bih da narednih godina iz par puta obidjem italiju,
uvek mi se svidjao italijanski jezik (koji sam i ucio nesto malo ranije) i muzika, a osim toga volim istoriju i da obilazim spomenike, stare gradjevine, crkve.. a grcka i italija su pravi pogodak sto se toga tice, u grckom sam dosta toga video ali u italiji nista..
uskoro idem na turu ljubljana, piran, izola, koper portotoz, pa bi naravno svratio
i do trsta :grin: i to je nesto za pocetak
mozda naredne godine, bio isao malo dalje, da vidim gradove na severu italije..
uglavnom, citajuci po netu, cujem stvari koje su drugacije od onoga sto inace kod nas vazi za italiju... da su ljudi hladni, nedruzeljubivi i ne vole strance, da nas slovene gledaju sa visine, da su zene sve samo ne ono sto se prikazuje na Rai-u,
da je hrana odvratna, da su nase pice, spagete, deset puta bolje od njihovih...i tako dalje... ko je od vas bio tamo, nek napise koju
Korisnikov avatar
SCHUMACHER
Garaža: Ex ALFA ROMEO 155 2.0 8V T.SPARK
Ex ALFA ROMEO 145 1.4 16V T.SPARK
ALFA ROMEO 155 2.0 16V T.SPARK
ALFA ROMEO 156 1.9 JTD
ALFA ROMEO 166 2.4 JTD
ALFA ROMEO 166 3.0 V6 24V
Lokacija: PODGORICA
Lokacija: PODGORICA
Postovi: 3944
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 11:54 am

Re: Repubblica Italiana

Čet Sep 23, 2010 12:29 pm

Nisam bio u Italiji ali sam cuo slicno-mada sumnjam da kopija moze biti bolja od originala...Cjelokupni utisak o nekoj zemlji zavisi od covjeka,sta ocekuje i na sta je spreman-npr ja sam bio u Grckoj i nije mi se nimalo dopalo najblaze receno-ocekivao sam previse vjerovatno,a u Istanbul sam bio i odusevio se-vjerovatno sam ocekivao premalo jer sam cuo da su tamo ljudi nekulturni i agresivni,ulice prljave itd,tako da...
Ali sacekacemo da se javi neko ko je bio u IT,i mene bas zanima jer i ja planiram da idem tamo sa porodicom skorije...
"Tresu se soliteri,
jer mi smo bombarderi,
kolaju po prasini
price o zloj masini".
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: Repubblica Italiana

Čet Sep 23, 2010 1:42 pm

1. svi ljudi su neverovano uredni i odeveni. stil je rec koja izbija svuda, pogotovo u veneciji. u pola 8 ujutro svi koje sam sreo na ulici su bili tip top kao da idu u provod. u Milanu ista prica.
2. pica kao njihovo nacionalno jelo se razlikuje od regije do regije. na severu njima je pica paradajz mocarela i par zacina, korica je tanka i hrskava. i nema teorije da ti naprave neku drugu picu... u drugim delovima italije se prave sa totalno drugacijim kombinacijama sastojaka, debljinama i mekocom testa. da skratim, ako volis picu u srbiji i navikao si na bogat meni sa kapricozom, kvatro stadjone i kalconom, i zgotivio si taj stil pravljenja pice, razocaraces se! u italiji, bar sto se pice tice, taj meni i taj ukus neces naci. u meniju pise: pizza. hahaha ljudi su me upozoravali na to ali svejedno naruculi smo iz ciste radoznalosti spoznaje licnog iskustva.
- da, znam da svi mi mislimo da, ako su ovako fenomenalne kod nas, kakve li su tek u italiji, ali to jednostavno nije istina... totalno su drugacije i nemaju veze s onim nasim. slicna prica o turskoj (zapravo srpskoj) kafi koju narucujete u turskoj. :)
- paste su zaista nesto posebno i ovi nasi nemaju pojma sto se paste tice. preporucjem ti paste sa morskim plodovima, sever italije samo to jede. probaj ostrige grilovani plavi patlidzan, dagnje i miks vise skoljki... nije skupo a fenomenalno je. rezanci su domaci zuti rucno razlavaceni... neprocenjivo.
- ako si gladan a hoces da pristedis, imas u samoposlugama u trznim centrima (Centro komerciale) gotova jela, kao i IDEA i MAXI kod nas, sa morkim plodovima, na kilo! :)
3. nisu uobrazeni i ne gledaju slovene sa visine, vec je zapravo rec o tome da ne znaju engleski ni jednu jedinu rec. ne razumeju ni "O.K." kad im kazes. prosto neverovatno. jedino ako naidjes na indijce koji tamo rade i ima ih prilicno, sporazumeces se. inace ce te gledati kao tele u sarena vrata, kao sto bi ih mi gledali da nam oni pricaju na bushmanskom...
4. ako vozis na gas imas Agip pumpe na celom autoputu, sipaj tamo.
5. zene su skoro sve ekstremno niske (metar i zilet) i sarmantne su. RAI ima naravno sve manekenke od preko 1.80m, oni pate za takvima (to nemaju) pa im je zanimljivo, "sto visa to lepsa" u prevodu...

srecan put i lep provod.

P.S. izbegni trst, iscimaj se do venecije. u trstu nema nista da se vidi, a stranaca koji tu nesto muljaju i lopova ima u trstu na sve strane. nosi torbicu i ne ispustaj je iz vida... venecija je sasvim nesto drugo. na Pjacale Roma (par stotina metara po ulasku u veneciju) imas ogromnu garazu (parking) na 8-9 nivoa i tamo parkiraj pa se prosetaj peske a vrati se brodom, najbolja varijanta.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Repubblica Italiana

Čet Sep 23, 2010 6:06 pm

ja sam bio u par gradova Italije(Bolonja, Djenova, Verona i par usputnih manjih mesta), slazem se sa svim sto je deki napisao, paste nisam probao ali pice jesam i nije nista posebno i probao sam neka peciva bila su ok, kolaci i sladoled su super, sto se jezika tice stvarno mi je bio problem da se sporazumem obzirom da oni ne znaju a pre mislim da nece da pricaju engleski jer naravno cene svoj jezik, od arhitekture ima sta da se vidi, gde ces drugde ako ne tamo, italija je zemlja mode, arhitekture, dizajna, svega zivog pa ima dosta zanimljivosti ali opet sve zavisi od regije do regije tj od grada do grada, nisam bio na primorju sem u Djenovu ali to je luka(najveca u IT) pa i nemas neki utisak kao da si na moru, sve u svemu i jesam i nisam odusevljen vodjenim, i meni je IT oduvek neka zemlja u koju sa bio "zaljubljen", pre svega zbog automobila a i jezik mi je bio, i jos uvek je, simpatican, sve u svemu vredi otici i videti ko ima uslova za to ;)

ali pre svega ako si u mogucnosti odi na azurnu obalu, tu nema sta da ti se ne svidi i nema greske ;) , ja sam odusevljen svim vidjenim, krenes od italije, npr. san rema, pa redom iznad obalu prelepim auto putem u brdima odakle kao sa terase posmatras obalu i mesta uz nju, naravno sidjes u svako vece mesto, nezaboravan prizor :love: , pa preko monaka do francuske tj nice, kana i san tropea, dovoljno je to sve obici n moras vise :love:

par pogleda sa tog autoputa

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Sa
Sasha
Drug Član
Drug Član

Re: Repubblica Italiana

Čet Sep 23, 2010 9:36 pm

Ja sam npr. jeo fantastičnu pizu u Desenzanu, takvu kod nas nema šanse da naprave. U Milanu sam pojeo najgoru pizu u životu(u hotelu), ovo može Deki da potvrdi. Italijanu ako kažeš da hoćeš kečap uz pizu, nećeš dobro proći. Zet je u Rimu tražio kečap i konobar se zabezeknuo, svaki put kada je prošao pored njega je nešto gundjao, spominjao kečap i mrko ga gledao :rotfl:
Ja sam obišao Milano, Gradiće na Lago di Garda(Desenzano, Salo i Sirmione), Veronu, Veneciju, Modenu i Maranello. Ljudi su sasvim normalni i opušteni, što se meni posebno svidja, totalna ležernost. Gde god se okreneš imaš šta da vidiš, zemlja snova!!!
Korisnikov avatar
speedfreak968
Garaža: :
'07. AR 159 SW JTDm
'03. Peug 206 XS 1.6 16v
ex '96. AR 146 ti
ex '98. AR 156 2.0 TS
ex '02. AR 156 2.5 V6 24v
ex '04. AR 156 SW ti
Lokacija: Bgd
Lokacija: Cinecittà, Belgrado
Postovi: 2510
Pridružio se: Uto Nov 25, 2008 10:52 am

Re: Repubblica Italiana

Čet Sep 23, 2010 10:50 pm

Ja sam bio u Italiji nekoliko puta... Kada sam ja bio tinejdzer bilo je sasvim normalno da u sredu donesemo odluku da palimo za Italiju, u petak smo u vozu, u ponedeljak nazad u Beogradu. Pa kada odemo na more do Istre, trchkamo do Italije svaki chas... Pa na 'talijanske zurke... Eh, behu to lepa vremena... Bio sam u nekoliko vecih gradova - Trst (naravno), Venecija, Milano, Padova, Bolonja, Firenca, Pisa... i obishao neke kojima se vishe ni imena ne secam... Za sad neostvarena zelja - Rim... Naravno voleo bih da obidjem i Modenu, Maranelo, Siciliju, Veronu...

E sad, ja sam poslednji put bio dosta davno, ali se izgleda nije mnog toga promenilo, jer su mi utisci gotovo identichni sa Dekijevim, a nepoznavanje Engleskog jezika od strane Italijana dovodilo me je do ludila i bezbroj uvrnutih situacija :grin: Nije tachno da su hladni i ksenofobichni, naprotiv. A devojke su im uglavnom nize, ne toliko lepe, koliko fenomenalno namontirane, sa ukusom, i to u svako doba dana i noci... Neverovatno je kolko imaju smisla za lepo... Svako se oblachi tachno onako kako mu najbolje chuchi i vrlo retko natrchi neki fashion victim, shto je kod nas vishe nego chest sluchaj...
Slika
If everything seems under control, you're just not going fast enough.
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: Repubblica Italiana

Čet Sep 23, 2010 10:55 pm

da, da... imamo isto zapazanje za zene. a sto je najbolje i Vlada i Mirko iz Boleca su prvi to primetili, da su sve obucene idealno, ciste, diskretno namirisane i cool. u 8 ujutro :) i muskarci nimalo ne zaostaju za njima. znaci nisam video klosara ili polusvet ili sto kazes zrtvu poslednje mode :)
ki
kilson
Drug Član
Drug Član

Re: Repubblica Italiana

Čet Sep 23, 2010 11:36 pm

Odete u malo veci grad i vidite brdo klosharski odevene omladine koja sedi po trgovima (npr Padova). Da se razumemo, obichno je to firmirana garderoba ali inspirisana Punk-om.
Korisnikov avatar
Macan
Garaža: -Alfa Romeo 147 jtd ti-Alfa Romeo GT 1.8 ts
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Postovi: 121
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 12:15 am

Re: Repubblica Italiana

Pet Sep 24, 2010 12:24 am

Italia zmlja sa neverovatnom istorijom,kolevka umetnosti,fantasticne kinematografije,gastronomije,muzike,dizajna mode,AUTOMOBILA,motorcikala.....sladoleda,itd!Sta reci ,Italiju treba dobro upoznati,vredi verujte mi na rec.Davne 1967,sam bio u Veneciji prvi put,sa pokojnim ocem Fiatom 850 sport, i od tada do danas bio sam u toj zemlji mnogo puta.Obisao sam je od krajnjeg severozapada i skijalista na granici sa Francuskom(Sestiere,San Sicario,Bardonecia...) preko Torina,Milana,Verone,Firence pa sve do krajneg juga ,Sicilije koju sam obisao uzduz i popreko.Boravak u Kaljariju na Sardiniji je samo kompletirao moj utisak o ovoj prelepoj zemlji.Napulj je fascinantan ali jezivo prljav grad,ali ni jedan italijanski grad ne moze da s meri sa Rimom i svako ko voli Italiju trba da ga poseti.Za Rim vam treba bar 3 dana da biste obiski ono najbitnije.Ako idete kojim slucajem do Napulja svakako produzite jos oko 130km juzno i obidjite predivno turisticko mesto na rivijeri Sorento,odande za 12evra brzim brodom cete moci da posetite malo ostrvo i mondensko letovaliste Capri.Poseta tom ostrvu ce vam ostati u secanju za ceo zivot.
Sto se gastronomije tice ona je za svaciji ukus,od ribe i morskih plodova(jug i primorije)do kontinentalnih djakonija na severu.Pice su posebna prica.Prave pice i mesto gde su nastale je Napulj,uopste pica je nastala na jugu kao jelo sirotinje,otuda na severu te pice nisu nista posebno.Na Siciliji i u Napolju se prave fenomenalne pice sa raznoraznim djakonijama.Ono sto svakako Italiju razlikuje od ostalih evro zemalja je fantasticna kafa i ludacki dobar sladoled,probajte obavezno.Ljudi se od severa do krajnjeg juga razlikuju mnogo.Na severu umeju da naginju germanima i da budu hladni ali kad ih malo upoznate shvaticete da je to samo fasada.Na jugu su srdacni na prvu loptu i odma ce vam se naci.Zene su generalno maksimalno skockane pa cak i kad nisu lepe deluju zavoljivo.Zelim vam svima koji niste bili u Italiji obavezno da je posetite ,a oni koji su bili da je upoznaju jos bolje .Ipak svakako posetite RIM.Srecan vam put(sa Alfom naravno)
Korisnikov avatar
starac vujadin
Contact:
Garaža: Laguna Coupe, Smart
Lokacija: Stari grad
Lokacija: Stari grad
Postovi: 4319
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:27 pm

Re: Repubblica Italiana

Pet Sep 24, 2010 8:46 am

Nemoj se nesto mnogo opterecivati ljudima, jer je Italija toliko lepa da ce ti biti lepo i da ne pricas nista s njima. Ribe su sredjene, izgledaju ok...ne znam sto ti je to bitno. ides opusteno, isplaniraj dobro put, narocito smestaj i gde ces da parkiras i spremi dosta love. Ljudi mahom ne znaju engleski te od njih neces imaci mnogo pomoci. Tesko je generalizovati, ali kao i svaka razvijen evropska zemlja umeju da gledaju na nas s visine sto i ne treba da cudi. Usput, to je katolicka zemlja gde su ljudi vaspitani da budu takvi, a ljubaznost i nasmejanost je uglavnom fasada. Opet, s druge strane imas tako velike gradove, metropole da lako mozes da naidjes na nekog koji je vrlo otvoren i kosmopolitski nastrojen.
Trst je fin grad, ima tu da se vidi lepih stvari...Ako ides na jug, obrati paznju na tasnu, sat, novcanik i tako...ima tu jos puno prica, Italija je kao prodavnica slatkisa, ako budes hteo sve da probas pripasce ti muka, moraces iz vise puta da je upoznajes ;)
Acqua-Olio-Benzina
Korisnikov avatar
speedfreak968
Garaža: :
'07. AR 159 SW JTDm
'03. Peug 206 XS 1.6 16v
ex '96. AR 146 ti
ex '98. AR 156 2.0 TS
ex '02. AR 156 2.5 V6 24v
ex '04. AR 156 SW ti
Lokacija: Bgd
Lokacija: Cinecittà, Belgrado
Postovi: 2510
Pridružio se: Uto Nov 25, 2008 10:52 am

Re: Repubblica Italiana

Pet Sep 24, 2010 9:20 am

Ha. ha, ha... Dobro recheno...
Slika
If everything seems under control, you're just not going fast enough.
Korisnikov avatar
Darko_NS
Garaža: Skoda Superb 1.4
Lancia Lybra 1.8
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 349
Pridružio se: Ned Mar 29, 2009 5:49 pm

Re: Repubblica Italiana

Pet Sep 24, 2010 9:45 am

dopadaju mi se komentari, grazie a tutti :D uglavnom mnogo bolje nego sto sam ranije citao.. vidim da imate lepa iskustva
kad malo razmislis to sto nas gledaju sa visine, je po meni i prirodno, jer znamo
i sami sta se po zapadu pustalo po medijima ranije o nama, a i da budemo iskreni
kao da i mi sami nismo takvi isti.. jel moze neko da kaze da nas narod isto tako
nema predrasude prema turcima, albancima, bugarima... itd.. sve se to svede
na isto, na to da smo svi ljudi od krvi i mesa ;)

znam za taj problem nepoznavanja engleskog, zapadne televizije prave debile od
svojih gradjana pa im sve pustaju bez titlova vec prekriju svojim jezikom..

kad vidim ovakvu sliku odmah dobijem zelju da idem, obozavam stare zgrade, ulicice, koje imaju istoriju u sebi.. zbog toga mi je i jako zao sto se sve staro po novom sadu rusi, ostace samo beton, asfalt i sarena novogradnja

Slika


a da ne govorimo o muzici

Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Repubblica Italiana

Pet Sep 24, 2010 11:55 am

takvih uskih ulica i trgova ima svuda po italiji u starim delovima grada, ides uskom ulicom i onda naidjes na lep trg sa fontanom(uglavnom je svaki trg ima ili neki spomenik) a oko trga su uglavnom kafici i neke prodavnice, suvenirnice i sl., lepo, posebno ako gradovi nisu u ravni nego brdoviti da tako kazem kao sto je Genova npr. onda te uske ulice imaju jos veci smek kad krenu da krivudaju uzbrdo-nizbrdo
npr. ovako
Slika
jedina mana tih uskih ulica je kad je oblacno vreme jer su prilicno mracne pa deluju sumorno, jos gore kad je kisni dan, ali su zato u vrelim suncanim danima pravi spas sto se hladovine tice ;)
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
starac vujadin
Contact:
Garaža: Laguna Coupe, Smart
Lokacija: Stari grad
Lokacija: Stari grad
Postovi: 4319
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:27 pm

Re: Repubblica Italiana

Pet Sep 24, 2010 1:18 pm

Evo ti jedan tip za obilazak...

http://www.italiantourism.com/auto.html

Slika

i da se provozas po Lago di Garda ovako...

... re=related

Sta ces bolje u zivotu...
Acqua-Olio-Benzina
SHQ
Postovi: 224
Pridružio se: Pet Sep 11, 2009 3:36 am

Re: Repubblica Italiana

Sub Sep 25, 2010 12:48 am

Darko_NS napisao:da skratim pricu, voleo bih da narednih godina iz par puta obidjem italiju,
uvek mi se svidjao italijanski jezik (koji sam i ucio nesto malo ranije) i muzika, a osim toga volim istoriju i da obilazim spomenike, stare gradjevine, crkve.. a grcka i italija su pravi pogodak sto se toga tice, u grckom sam dosta toga video ali u italiji nista..
uskoro idem na turu ljubljana, piran, izola, koper portotoz, pa bi naravno svratio
i do trsta :grin: i to je nesto za pocetak
mozda naredne godine, bio isao malo dalje, da vidim gradove na severu italije..
Pozdrav,

evo da ti kazem iz iskustva, posto sam ziveo u Italiji, a i inace sam u Italiji relativno cesto...

Sto se tice tvoje ture po Sloveniji, ako uspes da izdvojis jos 3-4 dana, onda ti je idealno za obilazak severa Italije, znaci Venecija, Verona, Padova, Milano... pri tome mislim da za svaki od ovih gradova izdvojis po jedan dan (nedovoljno svakako, ali sasvim ok. za prvi put).

Namece se pitanje "baze". Za obilazak severnog dela Italije svima preporucujem da im baza bude Padova. Zasto? Sve bitnije znamenitosti su ti na 2 sata voznje, znaci govorim o podruciju do Milana na zapadu i do Bologne i Riminija na jugu...

Jos jedna stvar zasto je Padova dobra za bazu su odlicni hoteli, koji su neuporedivo jeftiniji nego hoteli u Veneciji (preporuka Crowne Plaza blizu autoputa (bivsi Holday INN) http://www.crowneplazapadova.it/ i B4 hotel isto blizu autoputa http://www.boscolohotels.com/eng/hotels ... padova.htm)

Deki ti je vec napisao da kupujem po centro comercialima, na A4 autostradi blizu Venecije imas Carrefour, idealan za to, u Padovi ima (bio je) Auchan i gomila lokalnih italijanskih supermarketa (Iper, Coop, Pam...) nisu neke preterane razlike u ceni, izbor je odlcan, probaj Parmalat mleko, ako volis mlecne proizvode :)

Sto se tice lokalnih atrakcija u blizini Padove, obavezno poseti mestasca Miro i Dolo, ona se nalaze na magistralnom putu SM26 (znaci ne na autoputu, nego moras da se iskljucis u Padovi i nastavis "starim" putem za Veneciju...

Ako ti je do shoppinga, znaj da u Italiji imas gomilu factory outleta sa firmiranom garderobom po veoma dobrim cenama (naravno ne dzabe, kako kod nas ljudi misle, ali usteda je svakako velika).

Ima jedan jako dobar factory outlet na autostradi A7 Milano-Genova, ali ja sad stvarno ne mogu da se setim kako se zove :( bas negde na pola puta izmedju Milana i Genova... jedan je od najboljih i zastupljena je vecina poznatih marki odece i obuce...

E sad, kazes da bi iz par puta obisao Italiju, to tesko da ces moci, treba ti minimum 10 ili da odes tamo na 2 meseca :) salim se malo...

Moj savet za sledeci put je da obidjes Milano, predeo oko Genove, sva mesta od Genove do Azurne Obale (Savona tu sam ziveo :) , Alassio, Varazze, Imperia, San Remo, Ventimigla...) i naravno kad si vec tu steta da ne odvojis jos 2-3 dana za Azurnu Obalu, jedina mana je sto su na Azurnoj Obali znatno skuplji hoteli, tako da ti je najbolje da budes smesten u Ventimigli koja je na granici, a onda si mobilan sa autom...
Meste koje ne smes a da ne obidjes kad si vec tu, to je Portofino u blizini Genove i ja mislim da je to najlepse mesto na Ligurijskoj rivijeri. Genova sama po sebi je malo dosadan grad, potpuno prazan, nema ljudi na ulicama, grad nema klasicnu rivu kao ostali primorski gradovi, lucki je grad i za jedan dan mozes sve da vidis, ni malo mi nije zanimljiv.

Kao drugo putovanje mozda bi bilo interesantno da odes trajketom Bar-Bari, pa onda obidjes sam jug Italije, Bari, Taranto, Lecce, pa onda i Siciliju, za to ti vec treba nekih 10-tak dana...

a moj jos uvek neostvareni san je sledece putovanje: Beograd - Atina (zadrzavanje u Atini par dana) - trajket Atina-Bari i onda autostradom A14 od Barija do Riminija obilazak svih bitnih gradova na Jadarnskoj Rivijeri i back to home, preko Slovenije i Hrvatske...

A da, Rimini je vrh mesto za zezanje, omiljeno letovaliste mladih italijana i italijanki, sto je najbitnije, nije mnogo skupo, plaze su odlicne (dugacke i peskovite, ali more bas i nije najlepse, za razliku od hrvatskog dela jadrana), diskoteka i klubova na plazama koliko hoces... ma odlicno letovaliste za mlade...
uglavnom, citajuci po netu, cujem stvari koje su drugacije od onoga sto inace kod nas vazi za italiju... da su ljudi hladni, nedruzeljubivi i ne vole strance, da nas slovene gledaju sa visine, da su zene sve samo ne ono sto se prikazuje na Rai-u,
da je hrana odvratna, da su nase pice, spagete, deset puta bolje od njihovih...i tako dalje... ko je od vas bio tamo, nek napise koju
Brate to nema veze sa mozgom, bar ovo prvo, niko nas ne gleda sa visine, druzeljubivi su i prijatni u meri u kojoj su i svi ostali narodi juznijeg temperamenta... znaci kao i kod nas...
Imas lepih devojaka, ima i ruznih, ja sam recimo imao jako lepu devojku italijanku kad sam ziveo tamo (kao ove sa RAI-a :) ) ali imas i zena koje nisu lepe, kao i svugde drugde, ali ono sto je zajednicko je to da su gotovo sve picnute i lepe i ruzne i mrsave i debele, dobro se oblace i vode racuna o sebi.
Hrana je ok... vina fenomenalna!! Pizze su... pa zavisi gde... imas onih "socijala pizza" po fastfoodovima, ali i ok pizza po resotoranima, zajednicko je to sto im je testo uglavnom dosta tanje nego ovo na koje smo navikli kod nas...
Recimo iako se vecini ne svidja, meni se svidja pizza u njihovom lancu Spizzico u okviru Autgrill prodavnica na autoputevima...

Imas neke delove Italije gde ima puno siptara, recimo ajde to moze da bude neprijatno, jer se oni uglavnom bave znas i sam cime... meni su siptari pokusali da obiju stan usred bela dana recimo...

A da, engleski uglavnom ne pricaju dobro, eventualno mladji ok pricaju... a i oni imaju takav akcenat da ce ti biti poprilicno nerazumljivi... ali snacices se sigurno :)

Ma samo se opusti i lep provod ti zelim!!
Anjamen
Garaža: 156 1.9 JTD
Postovi: 28
Pridružio se: Čet Sep 03, 2009 12:52 pm

Re: Repubblica Italiana

Čet Sep 30, 2010 4:02 pm

Ima jedan jako dobar factory outlet na autostradi A7 Milano-Genova, ali ja sad stvarno ne mogu da se setim kako se zove :( bas negde na pola puta izmedju Milana i Genova... jedan je od najboljih i zastupljena je vecina poznatih marki odece i obuce...
Verovatno misliš na ovaj:
http://www.mcarthurglen.com/locations/i ... /index.htm
McArthur Glen poseduje i outlet u blizini Beča (Parndorf) koji tamošnji stanovnici i naši preprodavci znaju da opelješe.
Koliko sam čuo povoljnija je kupovina u Udinama (Palmanova, Arteni, Sorelle Ramonda..)

Darko, iako ti je savetovano da više gledaš objekte a manje ljude ja bih te uputio na upravo suprotno! Povest zapisana na papiru se često i prepravlja ("papir trpi sve" budući omiljena krilatica "istoričara" nemačke prekrajačke i lopovske škole - nemojmo zaboraviti da su Nemci odmah po ulasku 1941. u Beograd prvo izneli arhive Dubrovnika, Bosne..) dok antropologija ima, ipak, malo duže pamćenje!

Narodotvorstvo je omiljeni sport zapadnih centara moći te su tako mnogi narodi juga Italije (poreklom Arbanasi, Srbi...) a naročito stanovnici Sicilije i Sardinije koji se uopšte ne osećaju itajijanski nasilno strpani u Italijane. Svima je, naravno, naturen toskanski dijalekat (ne baš uspešno jer je bilo pokušaja da se izdvoji sicilijanski jezik).
Grad Bari recimo mnogi pamte po uspehu Zvezde ali u Bariju postoje profesori (bili skoro na TV) koji predaju srpski i bave se srbistikom jer vide ono što se zvanično zaobilazi (toponimi i prezimena mnogih naših porodica su prilično prisutni na jugu Italije).
Zato i ima tolikih razlika i netrpeljivosti između "zaostalog" juga i "naprednog" severa. Koliko su te ideje napredne pokazaće vreme.

Skoro sam pročitao priču pravoslavnog sveštenika sa Sicilije. Kaže da tamo ima skoro 60000 pravoslavaca i da mnogi pamte priče predaka - neki su čak poreklom Vasojevići!? Spominju i Lijevu Rijeku. Ja sve ovo nisam stigao da istražim jer sam samo jednom bio na Siciliji ali su mi ljudi neuporedivo važniji nego gledanje zdanja koja su sazidana na muci drugih.

Venecija, recimo, jeste lepa i uglađena (baš kao skockani dvonošci) ali nema Lepotu. Nema je jer kroz povest nikada nije ni težila Lepoti već ponižavanju i iskorišćavanju drugih. Koliko li su samo dalmatinskih šuma posekli za brodove ili grejanje tih raskošnih palata?

Ovaj forum nije mesto za širu priču o povesti ali kako si napomenuo da te ona mnogo zanima osećao sam se obaveznim da te malo podstknem na sagledavanje i razmišljanje!
Pre odlaska u Rim pročitaj Špenglerovu "Propast zapada". Sistematični Špengler je bio veliki erudita i pregalac i jedan je od retkih zapadnjaka koji je uvideo razliku između kulture i civilizacije nazivajući drevni Rim civilizacijom.
Zato je i greh reći da je Italija kolevka umetnosti.
Sve ovo i još mnogo toga će ti dati jednu novu dimenziju gledanja bez koje ćeš biti turista blejač koji fotografiše šta stigne a onda kada se vrati kući gleda gde je bio (ovaj fenomen je i Jovan Dučić još primetio).

To što nas poneki gledaju sa visine je odraz njihove niskosti jer su zavidljivi na urođenu otmenost kojom mnogi naši ljudi zrače (ne svi svakako)!

Na jugu su i bolje pice i sladoledi tako da ima i uz šta da se predahne. Tamo je morska hrana svakodnevna i sveža pa ako si sladokusac probaj sve ono što je ovde preskupo i to smrznuto.

Srećno!
SHQ
Postovi: 224
Pridružio se: Pet Sep 11, 2009 3:36 am

Re: Repubblica Italiana

Čet Sep 30, 2010 11:28 pm

verovatno misliš na ovaj:
http://www.mcarthurglen.com/locations/i ... /index.htm
Upravo taj!! :)
McArthur Glen poseduje i outlet u blizini Beča (Parndorf) koji tamošnji stanovnici i naši preprodavci znaju da opelješe.
Sad videh na njihovom sajtu da imaju i nov outlet na autostradi A4, blizu Venecije
Koliko sam čuo povoljnija je kupovina u Udinama (Palmanova, Arteni, Sorelle Ramonda..)
Ehhh ta Palmanova :) odlican je outlet, jeste blizu Udina (30-tak km), ali je vise na putu prema Trstu, jer je na autostradi A4, pre odvajanja za A23...
"Mana" Palmanove je ta sto ima gomilu, za ljude iz Srbije, nepoznatih fashion brendova, ali koji su poznati u Italiji... nema toliko highstreet modnih brendova koliko ima McAtrhur Glen...
Korisnikov avatar
Darko_NS
Garaža: Skoda Superb 1.4
Lancia Lybra 1.8
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 349
Pridružio se: Ned Mar 29, 2009 5:49 pm

Re: Repubblica Italiana

Sre Okt 13, 2010 9:30 am

hvala jos jednom na poslednjim komentarima i savetima i izvinjavam se sto nisam ranije odgovorio.. naime, prosli vikend sam bio na putu.. i vratio se pun utisaka
prvi dan sam bio u ljubljani, auto put i predeli kroz sloveniju su prelepi, kao iz bajke, sve cisto, pokoseno, sredjeno, nisam nasao ni jednu zamerku.. posle toga sam malo bio iznenadjen losim putevima na ulazu u ljubljanu, grafitima na zgradama... itd
ljubljana je odlican grad, veoma miran, nema puno saobracaja, svi voze biciklove, centar je veoma veliki, sa velikim brojem starih ulica, ljubljanica sa mostovima daje poseban smek.. periferija nije nista specijalno, recimo kao u novom sadu.. ljudi su prijatni, hoce da pomognu, daju savet... itd
drugi dan ujutru sam krenuo u trst, naravno nema granice, samo granicni prelaz kao spomenik.. u trstu iako je manji od ljubljane, guzva u saobracaju kao da je beograd, parkinga nema nigde, svuda table da se ne sme parkirati, pa sam stao blizu konzulata srbije koji je poprilicno udaljen od obale i centra.. razlog za takvu guzvu moze biti sto je bila taj dan regata jedrenjaka, i neki sajam pa je bilo turista na svakom koraku.. uglavnom trst je mocan grad, brz, sa lepom gradjevinama, trgovima, svidela mi se srpska crkva koja je bukvalno na najboljoj lokaciji u gradu..
predvece iz trsta sam krenuo starim putem SS14, ka veneciji, iako put do venecije ima nekih 160km, putuje se satima, ima mnogo sela, semafora, kruznih tokova, ogranicenja su mala.. uhvatio me noc pa sam prespavao u blizini mesta san dona di piace..
treci dan krecem ka veneciji, iskreno nisam ni znao da postoji kopneni prelaz do venecije, ja sam mislio da se ide brodicima.. parkirao u velikoj garazi, 26 evra 12 sati, 30 evra 24 sata.. u veneciji sam proveo nekih 5-6 sati i obisao glavnom ostrvo koliko sam mogao od guzve i turista.. nisam ocekivao da je venecija tako velika, s obzirom da volim stare zgrade i gradjevine imao sam sta da vidim, bukvalno ima na hiljade uskih ulica, trgova, crkava...
u povratku sam se odlucio da idem autoputem A4 iz venecije ka trstu.. 7 evra je putarina..

sto se tice automobila, video sam da se u italiji voze bas u velikom broju bmw, volvo.. alfi ima, ali nista preterano, uglavnom 159-ke.. u italiji se na autoputu vozi veoma brzo, sa 130 su me svi zivi zaobilazili.. dok je u sloveniji mirniji tempo..
neverovatno je koliko auta u nedelju uvece se vraca u ljubljanu autoputem, za tako malo grad da ne poverujes, bas se vidi da je standard visok..
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Repubblica Italiana

Sre Okt 13, 2010 10:11 am

ljubljana je super grad i meni se bas svidja, mada sam ja bio u vecernjim satima i nisam se puno zadrzavao(nekih 3-4 sata) ali sam dovoljno video i slazem se sa svm sto si napisao, u trstu nisam bio ali bih voleo da odem, jos slusam price mojih i roditelja mojih drugara koji su nekad tamo odlazili na vikend u soping i sl. :D
aj daj neke fotke sa te ture :wave:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
marin krk
Garaža: 147 jtd
147 ducati corse
Lokacija: KRK i ITALIJA
Postovi: 278
Pridružio se: Sub Jul 18, 2009 4:25 pm

Re: Repubblica Italiana

Pon Okt 18, 2010 9:00 pm

:arflag
7 godina sam u italiji, vozim kamion tako da sam prosao kompletan sjever italije. od trsta do torina . pa do ancone. talijani nisu nista bolji od nas jos su i gori.
zahvaljujuci amerima imaju danas ovo sta imaju. ako negdje ides a pogotovo autom. pazi di parkiras, stvari obavezno stavljaj u prtljaznik da nisu na vidljivom mjestu. EU kako je otvorila granice doslo je puno olosa koji kradu. sta se tice njihove kuhinje uopce je ne jedem. male porcije, meso bez ukusa i mirisa ( majka nas balkan ). pasta kao pasta, pizza je samo stvar pizzajola. i cijene su im prevelike. zene, tako tako a one sve sta su na tv 90% je iz uvoza.
za vidit po italiji, nece ti bit dosta god dana da razgledas, jer sta se tice toga predivna je. od venezije , dolomita, komplet alpi. toscane . i naravno alfe , ferrari ducati. uglavnom su razgorljivi. jos ako im napomenes nekog svog nogometasa koji igra u it onda pocinje :drink :drink
marin krk
Garaža: 147 jtd
147 ducati corse
Lokacija: KRK i ITALIJA
Postovi: 278
Pridružio se: Sub Jul 18, 2009 4:25 pm

Re: Repubblica Italiana

Pon Okt 18, 2010 9:07 pm

evo malo slika sa dolomita

Slika

Slika

Slika

Slika
marin krk
Garaža: 147 jtd
147 ducati corse
Lokacija: KRK i ITALIJA
Postovi: 278
Pridružio se: Sub Jul 18, 2009 4:25 pm

Re: Repubblica Italiana

Pon Okt 18, 2010 9:11 pm

Slika

Slika
Slika
marin krk
Garaža: 147 jtd
147 ducati corse
Lokacija: KRK i ITALIJA
Postovi: 278
Pridružio se: Sub Jul 18, 2009 4:25 pm

Re: Repubblica Italiana

Pon Okt 18, 2010 9:18 pm

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
na 3000 met nadmorske visine

Slika
marin krk
Garaža: 147 jtd
147 ducati corse
Lokacija: KRK i ITALIJA
Postovi: 278
Pridružio se: Sub Jul 18, 2009 4:25 pm

Re: Repubblica Italiana

Pon Okt 18, 2010 9:25 pm

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
marin krk
Garaža: 147 jtd
147 ducati corse
Lokacija: KRK i ITALIJA
Postovi: 278
Pridružio se: Sub Jul 18, 2009 4:25 pm

Re: Repubblica Italiana

Pon Okt 18, 2010 9:33 pm

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Povratak na “Nostri Viaggi”