Clear bra VS keramička zaštita

Ulepsavanje i odrzavanje prepoznatljivog imidza; Alfa Romeo
Korisnikov avatar
Marko NS
Contact:
Garaža: AR Brera 2.0jtdm
ex AR 156 2.0jts
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 564
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 7:31 am

Clear bra VS keramička zaštita

Uto Mar 28, 2017 11:25 pm

Nisam našao po forumu sličnu temu- a već par dana se razmišljam šta da radim..
Na Breri mi je jako meka boja, par ogrebotina skoro pogledom nastale- pa se razmišljam da je sredim i zaštitim na neki način.

Dva moguća rešenja vidim:
-Clear bra (potpuno providna folija), po želji se radi samo određen deo ili ceo auto. Ranije su imale problem da lepak folije požuti od UV zračenja, danas navodno toga nema- uz 3M folije daju 5-7god garancije (info sa neta, još nisam pričao sa nekim ko ih stvarno ugrađuje)
-Keramička zaštita, već pominjano po forumu- navodno lakše voda i prljavština skliznu sa auta, i ima dodatni efekat zaštite od ogrebotina

Ima neko iskustva sa ovim? Dajte neke preporuke.. savete.. kontakte -mora Brera da zablista za ovu sezonu AR skupova :D
Living for the open roads.
Korisnikov avatar
Boxa
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Contact:
Garaža: Stelvio QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 2965
Pridružio se: Sub Dec 26, 2015 2:40 pm

Re: Clear bra VS keramička zaštita

Uto Mar 28, 2017 11:34 pm

Ja sam skoro radio ServFaces keramicku zastitu i pisao u svojoj temi. Odlicna stvar. Ubacio sam i dva snimka tokom puškiranja kako voda samo klizi sa auta
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Clear bra VS keramička zaštita

Sre Mar 29, 2017 12:54 am

Pa sa keramickom zastitom neces zastiti auto previse od kamencica. Ako odleti veci kamen moze da otkine boju. Zastitna folija (boljeg kvaliteta) ce mnogo bolje zastiti delove karoserije od udaraca kamenja. Jednostavno je debela i ublazuje udarce u karoseriju. Uglavnom je ljudi stavljaju na prednji deo auta a ne na ceo. Nece skoditi ni na celom ako si u mogucnosti naravno.. Takodje dobre folije bolje podnose grebanje. Neke (ne znam tacno koje) rade na toploti. Kada se izgrebu malo, na toplijem vremenu se skupljaju i zatvore ogrebotinu. Takodje mozes na njih i vosak staviti kako bi ih zastitio dodatno i kako bi auto dobio vise sjaja i samim tim bi i voda sa njega letela.
Korisnikov avatar
Marko NS
Contact:
Garaža: AR Brera 2.0jtdm
ex AR 156 2.0jts
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 564
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 7:31 am

Re: Clear bra VS keramička zaštita

Sre Mar 29, 2017 6:18 pm

pa da, to me i brine- da keramička zaštita je više tu zarad čistoće auta, ni i zaštite.. ako bi radio foliju- trebao bi ceo prednji deo, i sele bokove.. a kad smo tu- može i ceo auto jer mi ne preostaje mnogo još površine
Dosta sam izbacio točkove, pa me brine da će kad tad dići kamen i opaliti ga po vratima.. a uz to -neki dan sam zatekao 4 ogromne ogrebotine preko cele haube.. kaže mi majstor- mačka skočila sa drveta ili tako nešto.. sad mi dođe da ih pobijem sve u kraju čisto preventive radi :)
a mislim da bi folija upravo od ovakvih gluposti sačuvala malo taj auto
Living for the open roads.
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Clear bra VS keramička zaštita

Sre Mar 29, 2017 6:24 pm

Pozeljno je ispolirati ceo auto pre stavljanja folije. Oprati maksimalno, dekontaminirati glinom, poliranje dok se sve neravnine ne izravnaju. Posle toga ide folija. Naravno bez voskova i ostalih zastita izmedju laka i folije.
Korisnikov avatar
Boxa
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Contact:
Garaža: Stelvio QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 2965
Pridružio se: Sub Dec 26, 2015 2:40 pm

Re: Clear bra VS keramička zaštita

Sre Mar 29, 2017 6:30 pm

Meni su macke bile unistile auto bukvalno.
A sta ako opet macka krene da grebe haubu, a na haubi folija, i osteti je? Mora skidanje pa opet nova da se navlaci, dok sa keramikom ispolira se i opet se nanese. Treba staviti na papir sta je isplativije od ta dva? Keramiku mozes da popravis poliranjem, dok foliju mora novo na segment koji je ostecen.
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Clear bra VS keramička zaštita

Sre Mar 29, 2017 6:37 pm

Ako macka izgrebe foliju toliko da ne moze da se sama "ispravi" onda ce bez nje sigurno da zagrebe kroz celu farbu. Sve te hemijske zastite nisu dovoljno snazne da zastite auto kao folija. Ne postoji adekvatna zastita za ostecenja takvog tipa.
Takodje moze on staviti i keramicku zastitu na foliju, pa preko te zastite silikonski vosak, pa preko toga carnauba vosak. Ali to je malo ekstremno.
U svakom slucaju kod nas u Srbiji je jeftinije opet ofarbati neki deo karoserije nego polirati isti.
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Clear bra VS keramička zaštita

Sre Mar 29, 2017 6:58 pm

Marko NS napisao:Nisam našao po forumu sličnu temu- a već par dana se razmišljam šta da radim..
Na Breri mi je jako meka boja, par ogrebotina skoro pogledom nastale- pa se razmišljam da je sredim i zaštitim na neki način.

Dva moguća rešenja vidim:
-Clear bra (potpuno providna folija), po želji se radi samo određen deo ili ceo auto. Ranije su imale problem da lepak folije požuti od UV zračenja, danas navodno toga nema- uz 3M folije daju 5-7god garancije (info sa neta, još nisam pričao sa nekim ko ih stvarno ugrađuje)
-Keramička zaštita, već pominjano po forumu- navodno lakše voda i prljavština skliznu sa auta, i ima dodatni efekat zaštite od ogrebotina

Ima neko iskustva sa ovim? Dajte neke preporuke.. savete.. kontakte -mora Brera da zablista za ovu sezonu AR skupova :D
Brera blista uvek i u svakom slučaju. Mislim da pokušajima da zaštitiš farbu od sitnih oštećenja upadaš u začarani krug...

Slika

Umesto toga možeš da otvoriš temu "šta unaprediti na breri" Ima nas koji bi rado trošili tuđ novac i predlagali razne stvari :D
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Clear bra VS keramička zaštita

Pet Mar 31, 2017 4:15 am

[video][/video]

[video][/video]
Korisnikov avatar
Bojan90
Garaža: 156 1.6ts
Lokacija: Bor-Zagubica
Postovi: 830
Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 9:18 pm

Re: Clear bra VS keramička zaštita

Uto Apr 04, 2017 5:50 pm

Po meni je folija bolja varijanta, ako pricamo samo o zastiti. Keramicka zastita je ekstremno tvrda 9H, medjutim tanka je, sloj od svega nekoliko mikrona. Folija osim sto je deblja, malo drugacije apsorbuje udarac. Folija takodje moze da se polira, mada to nema mnogo smisla, ali moguce je.

Ako ti je lako ciscenje bitno, mislim da preko folije mozes da naneses neku zastitu, npr. Gyeon Wet Coat.

Na kraju, ako hoces da sacuvas lak potpuno, onda je najbolje da uopste ne vozis auto, nego da ga smestis u neku prostoriju gde nece niko da mu prilazi.
Korisnikov avatar
Marko NS
Contact:
Garaža: AR Brera 2.0jtdm
ex AR 156 2.0jts
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 564
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 7:31 am

Re: Clear bra VS keramička zaštita

Uto Apr 04, 2017 8:22 pm

Ne pišem jer tugujem- već 3 nedelje mi je auto u servisu "zbog par sitnica".. više o tome će biti u mojoj temi za koji dan.
Verovatno ću ići na varijantu sa folijama- probaću nekako da izdejstvujem da naplatim sve štete na teret kaska, pa od toga sredim boju i možda ostane nešto i za folije..
Gledam često ovog ludaka Ammo NYC pa sam baš zato i došao na ideju da radim nešto ovog tipa. Za 10 meseci napravio sam 30kkm tako da- Brera je definitivno auto koji se vozi :D
Living for the open roads.

Povratak na “Alfa Stile”