DIY Led trake u farovima

Ulepsavanje i odrzavanje prepoznatljivog imidza; Alfa Romeo
Korisnikov avatar
yorda
Garaža: -
Citroen DS3 1.6THP, '10
---------------------------------
Ex: FIAT 500 '08 1.2 8v - Pablito
Ex: Alfa Romeo 147 Q2, 16v '07
Ex: Audi 80s, '89
Ex: Golf 3, GTI ABF 16v '95
Ex: Alfa Romeo 147 8v, '05
Lokacija: Beograd
Postovi: 1200
Pridružio se: Sre Jul 08, 2015 4:29 pm

DIY Led trake u farovima

Uto Feb 28, 2017 4:57 am

Pošto me je par vas pitalo na pm kako sam radio led trake u štop svetlima, da otvorim temu pa ako nekome bude koristilo, ovo je tačno onako kako sam ja radio, tako da ne zamerite jer nisam preiskusan u ovim stvarima ali brzo učim i volim da čaprkam. Ako mislite i znate da nešto unapredite od ovoga, podelite pa da drugome bude lakše, a i meni pošto uskoro radim još neki drugi eksperiment sa drugačijom tipom led traka.

P.s. ispod kopiram tekst iz sandučeta koji sam uputio jednom od članova da ne menjam sintaksu za dz i da se svi osetite kao da pričam baš vama :lol: :hello:


- E ovako, prvenstveno i najbitnije je kako otvoriti far je jer su glupi maloumnici iz Alfe koji su radili ta svetla napravili far iz jednog dela, bez mogucnoscu otvaranja tako da moraš da ga sečeš. Najbolje bi bilo ako možeš naći Dremel brusilicu malo izguglaj i znaćeš o čemu mislim ili neki manji sekač tipa ovako nešto
Slika

Ja sam otvarao brusilicom i mislim da to nije dobro, jer brusilica običan kamen se previše greje i topi plastiku, tako da ćeš se malo pomučiti ali nije ni tako loše, najbolje bi bilo da imaš što sitniji rez i što lepše da isečeš jer će ti ujedno i biti lakše posle da ga zalepiš.


Slika

Slika

Slika

Kad otvoriš far dolaziš do dela gde imaš plastiku(staklo spoljašnje koje vidiš spolja) i unutrašnji deo gde je chromirani onaj deo gde reflektuje svelost. Unutar fara se kače led trake, nikako na taj plastični(stakleni deo) i videćeš da je far od 147 malo komplikovaniji unutra, ali ima dovoljno mesta da se napravi neka dobra fora sa led trakom, neki lep oblik, ovako to izgleda:



Slika

Slika

Led traku možeš da sečeš koliko hoćeš puta i da staviš dužinu kolku hoćeš stim sto su dosta nekvaltietne ove trake i moraš biti pažljiv da ih ne polomiš ili saviješ, dugo će da traju ako je sve u redu. Samo je problem kvalitet.




Slika

Slika

Znači smeš da je sečeš samo posle svake treće led diode, jer je tu sastav. Ali jako se teško nalazi taj sastav, jer je odvratnog kvaltieta traka. Imam led trake neke druge koje imaju lepo posle svake treće lepo napravljen deo gde vežeš žicu kao početak na ovoj. Dva kalema i udri.

Traku lepiš sa super lepkom u GELU, nikako onaj tečni neće ti uhvatiti ništa drugo, ili ako smisliš nešto drugo, možda možeš silikon al nemam pojma, vazno je da nista ne gura tu traku i to, meni super lepak drzi bas dobro. I kad budeš rastavljao farove, videćeš da desni ima neku plastiku koja je bele boje, koja je ustvari za rikverc svetlo, moj savet je da je izvadiš ako hoćeš da imaš ista dva fara, ako ne skineš neće lepo sijati led trake, jer nemaju reflekciju od onog hromiranog dela. Ali onda gubiš rikverc svetlo, što je malo više nebezbedno! Tako da razmisli dal možeš nešto uraditi povodom tog pitanja.

Kada završiš sa tim, onda je bitno povezati te led trake na struju, da rade. Ja sam to radio po tutorialu mog drugara iz Francuske, na poziciju. Taj modul izgleda ovako.


Slika

Slika

Sve ti je oznaceno na slici i neces nista pogresiti, obavezno je da malo zagrebes samo taj aluminiumski deo, da mozes lepo da zalemis žice. E sad to ti je za far koji je u krilnom delu auta, pošto jel'te 147ica ima drugi deo štop svetla u gepeku moraćeš da se tu malo poigraš ili da uradiš kao i ja. Kupiš lepo 2-3m najtanjih žica i proturiš znači od krilnog dela štop svetla kroz obod auta od gepeka sve u gepek poskidaš sve plastike i vežeš žicu na žicu koja viri iz fara koji je u gepeku, nadam se da razumeš. Znači žicu od 3m, zalemiš lepo za ovaj modul na iste one žice koje su ti od LED trake, tako da bukvalno imaš dve crvene i dve crne na jednom lemljenju. I posle samo prispojiš te žice i vežeš termobužirom onim, držaće to vrh. Ali tako je najbolje i najbezbolnije i pritom rade kao pozicija led trake. Ima neka fora da se proture kroz gepek unutra, i vezu na zadnje kabinsko svetlo, da se tu nešto čačka, ali tolko nisam stručan, tako da nisam hteo da se upuštam u to.

Kad sve to lepo odradiš moraš i zalepiti far. Ja sam to radio sa FC11 SIKA proizvodom imaš ga na Kupujemprodajem ili u ovim farbarama, Uradi sam... itd. 900din je. Lepi baš lepo ali ja nisam zadovoljan jer far više nije iz jednog dela, pa sika se kolko tolko na pritisak malo pomera, ne drži baš kao plastika da ne mrda to nigde. Tako da mi jedan far nemoguće bilo zalepiti kao fabrika i sad za 1mm štrči kad pridjes vidi se, izdaljine ma jok. Ali mislim da ću opet raditi ja led trake samo drugačiji oblik, pa ću možda probati da zalepim onim pistoljem za plastiku što ima sveće one, lepak šta je već. Pa ću onda preko SIKU. Ili ću jednostavno odneti kod plastičara da mi on to nalije plastikom opet. Nebitno imaš x mogućnosti. Čak ako imaš lep rez, možeš samo sa SIKA proizvodom.


Sušenje ti traje oko 12h, mada što duže to bolje. Posle monitraš far ceo nazad i povežeš u delu gepeka oba svetla kao što sam ti rekao gore krilni deo svetla, sa delom koji stoji u gepeku.





Slika

Slika

Slika

Tu imaš na slikama i kako sam i gde gurnuo žice, iako sam posle skontao da može lepše, pa mi se sad uopšte ne vide nigde žice. Provukao sam kroz keder od gepeka sve do gepeka i tu gore u tom prostoru gde je motorčić za brisač od zadnjeg stakla sve lepo uparkirao.


Potrebno:
1. https://www.aliexpress.com/item/2x-45cm ... 0.0.W0gOAA

Aliekspres ti je najeftiniji, a stize za 2 nedelje jer imaju magacine po Madjarskoj, Svedskoj itd. imas i na ebay za 25e, ili kod nasih hostaplera na facebooku za 40e :)

Traka obavezno da se uzme crvena, jer lepse sija nego bela i ostale boje. Ako hoces mozes i ovu sto ima i zuti migavac, ali nije to to.

2. Sika lepak
http://www.bghidromatik.com/41/Sikaflex-11FC.html

3. Super lepak, loctite GEL

4. Kablovi duzine 6m, bolje više da glava ne boli posle. 150din je 6m tih žica u Mikro Princu

5. Neki fini skalper ili ja sam lično koristio mali sekač za oblikovanje drvenih figura da skineš višak sike posle sa fara, da ne bude ružno i nefunkcionalno kad budeš vraćao far.

i ono najbitnije: PUNO STRPLJENJA I MIRNE RUKE :D


Pozdrav i svako dobro, nadam se da sam ti pomogao! :)
Korisnikov avatar
Nicola Romeo
BANOVAN
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 150ks '06
--------------------------------
Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115ks '02
--------------------------------
Ex Alfa Romeo 156 SW 2.0TS 16v 155ks '00.
--------------------------------
Lokacija: Zvezdara
Lokacija: Beograd
Postovi: 2252
Pridružio se: Sre Avg 31, 2011 9:15 pm

Re: DIY Led trake u farovima

Čet Mar 02, 2017 3:06 pm

Odlican tutorijal :gr8: :gr8: :gr8: Svaka cast!!!
Slika
Što ja nekad popijem, nekima teško je preplivati!!!
Korisnikov avatar
yea
Garaža: ex AR 147 1.6 TS 2001 88kW
now AR 147 1.9 JTDm 2007 88kW
Lokacija: Beograd
Postovi: 49
Pridružio se: Sub Dec 01, 2012 8:47 am

Re: DIY Led trake u farovima

Pon Mar 13, 2017 6:10 pm

BRAVO,BRAVO,BRAVO
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: DIY Led trake u farovima

Pon Mar 13, 2017 7:14 pm

Svaka čast za tutorijal
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
warlock_srb
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9JTD 16V '05 (192A5.000)
Lokacija: Lajkovac
Postovi: 89
Pridružio se: Sub Sep 10, 2016 10:48 am

Re: DIY Led trake u farovima

Čet Avg 10, 2017 2:50 pm

Jel neko probao mozda "el wire" da stavi? Cine mi se nekako slabo sijaju...

Sta je najbolje uzeti za ovako nesto:
Slika

Pozz...
...so much to do, so little time...
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: DIY Led trake u farovima

Čet Avg 10, 2017 3:06 pm

Audi
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
warlock_srb
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9JTD 16V '05 (192A5.000)
Lokacija: Lajkovac
Postovi: 89
Pridružio se: Sub Sep 10, 2016 10:48 am

Re: DIY Led trake u farovima

Čet Avg 10, 2017 3:09 pm

BobanR napisao:Audi
...a ne, ljubav je jedna.
:arflag
...so much to do, so little time...
Korisnikov avatar
MWDP
Drug Član
Drug Član
Garaža: Mercedes CLS350CDI
ex Spider 2.0 TS
ex Brera 2.4
ex 166 2.4
Lokacija: BG
Postovi: 1536
Pridružio se: Uto Maj 10, 2016 3:25 pm

Re: DIY Led trake u farovima

Čet Avg 10, 2017 3:41 pm

BobanR napisao:Audi
Au, bez milosti :beerchug:
Korisnikov avatar
vojaalfa
Drug Član
Drug Član
Garaža: 156 1.8TS SW
Lokacija: Beograd
Lokacija: Bgd-Zarkovo
Postovi: 2009
Pridružio se: Pon Dec 01, 2008 3:42 pm

Re: DIY Led trake u farovima

Čet Avg 10, 2017 4:08 pm

To čak ni ja ne bih stavio
Korisnikov avatar
warlock_srb
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9JTD 16V '05 (192A5.000)
Lokacija: Lajkovac
Postovi: 89
Pridružio se: Sub Sep 10, 2016 10:48 am

Re: DIY Led trake u farovima

Pet Avg 11, 2017 7:57 pm

...danas sam skidao zadnja svetla na 156, "staklo" bukvalno ne moze da se odvoji nisacim osim sa secenjem? Jel postoji mogucnost kao sa prednjim farovima, zagrevanjem?

Pozz...
...so much to do, so little time...
Korisnikov avatar
Rik
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: AR 156 1.9 JTD 2005
Renault Clio 1.2 1999
Lokacija: Beograd
Postovi: 1471
Pridružio se: Pet Jun 13, 2014 7:53 pm

Pet Avg 11, 2017 9:17 pm

Skoro je to neko radio na GT-u. Zastitio deo koji treba da glumi trake, ofarbao ostatak 'stakala' u tamniju nijansu, sklonio zastitu, naneo lak i to je to. Efekat je otprilike isti.
Korisnikov avatar
MWDP
Drug Član
Drug Član
Garaža: Mercedes CLS350CDI
ex Spider 2.0 TS
ex Brera 2.4
ex 166 2.4
Lokacija: BG
Postovi: 1536
Pridružio se: Uto Maj 10, 2016 3:25 pm

Re: DIY Led trake u farovima

Pet Avg 11, 2017 9:35 pm

I izgleda kulturica, samo moraš da budeš spreman da ti alfisti na skupovima dobacuju da je ciganija :)
Korisnikov avatar
warlock_srb
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9JTD 16V '05 (192A5.000)
Lokacija: Lajkovac
Postovi: 89
Pridružio se: Sub Sep 10, 2016 10:48 am

Re: DIY Led trake u farovima

Sub Avg 12, 2017 6:30 am

Ma samo da uspem da ih otvorim, necu ih sigurno preterano budziti, normalno samo da izgleda...
...so much to do, so little time...
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: DIY Led trake u farovima

Sub Avg 12, 2017 11:36 am

MWDP napisao:I izgleda kulturica, samo moraš da budeš spreman da ti alfisti na skupovima dobacuju da je ciganija :)
Jeste :nakkal:
Slika

Povratak na “Alfa Stile”